OSN není dokonalá, ale nic lepšího lidstvo zatím nevymyslelo…

27. Červen, 2010 – 2:16
Před budovou OSN v New Yorku... Foto: Břetisdlav Olšer

Před budovou OSN v New Yorku... Foto: Břetisdlav Olšer

Málokterá organizace na světě je tak kontroverzní; pokrytecká, alibistická a byrokratická, ovšem na druhé straně si bez ní, a jakžtakž smysluplně fungujícího systému téměř dvou stovek zemí, nedokážeme svět představit. Je klíčem k sestrojení virtuální enigmy pro kryptografii globální šarády a babylonského zmatení jazyků.

Řeč je o Organizaci spojených národů (OSN) – United Nations Organization (UNO). Všechno začalo na konci Druhé světové války, kdy byla OSN založena smlouvou zvanou Charta Spojených národů, podepsanou 26. června 1945 v San Franciscu.

Před jednadevadesáti roky byla 28. června 1919 podepsána Versailleská smlouva, čímž došlo k vytvoření Společnosti národů se sídlem v Ženevě. Jejím úkolem byla poválečná demilitarizace a udržení světového míru. Po tragickém fiasku, kdy 26 takto sdružených států nedokázalo zabránit vypuknutí druhé světové války a jejím strašlivým obětem, bylo nutné hledat nové cesty už globálního poválečného mírového uspořádání. Výsledkem bylo založení OSN…

Takže už pětašedesát roků se v OSN mluví šestí oficiálními úředními jazyky – angličtinou, arabštinou, čínštinou, francouzštinou, ruštinou a španělštinou, když v samotném New Yorku se lidé dorozumívají asi 170 jazyky a třetina jeho obyvatel se narodila mimo Spojené státy.

První evropskou osadu ve východní Americe pod názvem Nieuw Amsterdam založili Nizozemci už v roce 1614 za účelem obchodu s kožešinami. Mohl za to šéf nizozemských kolonií Peter Minuit, jenž koupil ostrov Manhattan od kmene Lenape za 60 guldenů, tedy ne, jak tvrdila legenda, za skleněné korálky a láhev whisky v hodnotě 24 dolarů.

Vrátily se mi opět vzpomínky na New York, jak jsme se z našeho velvyslanectví na Madison Street vydali v chrysleru do budovy OSN na břehu East River, po První Avenue mezi 42. a 48. ulicí na newyorském Manhattanu.. Mohl jsem použít též městskou hromadnou dopravu a jet metrem, trasou 4, 5, 6 nebo 7, až na stanici Grand Central Station a potom jít pěšky po dvaačtyřicáté street….

Anebo to risknout autobusem č. M15, M27, M42 nebo M10. To bych ale přišel o možnost vjet autem kolem hlídkujících policistů až do podzemních garáží budovy OSN a výtahem do patra s tiskovým oddělením. A pak se vydat na prohlídku sálu Valného shromáždění, nebo si snobsky vyzkoušet jednu z polstrovaných židlí v místnosti, v níž zasedá Rada bezpečnosti OSN. V předsálí s replikou Picassova obrazu Guernika.

Fritz Reuter, hlavní vedoucí přestavby centrály OSN v New Yorku, se 18. dubna 2006 osobně setkal v Brazílii s dnes stoletým Oscarem Niemeyerem, spolupracovníkem Le Corbusiera. Devětatřicet pater Spojených národů na východním břehu Manhattanu s 5000 zaměstnanci projde nákladnou přestavbou, která potrvá až do roku 2014 a bude stát 1,5 miliardy dolarů.

Kolik toho už útroby budovy OSN pamatují. Encyklopedie nelžou. Občas. Stejně jako moji přátelé nejen z české ambasády v New Yorku. Třeba když mi vyprávěli, jak se zde v roce 1974 bez okolků představil jako nový palestinský pozorovatel OSN Jásir Arafat. U řečnického pultu Valného shromáždění máchal olivovou ratolestí míru, přitom byl ve vojenské uniformě, s arabským šátkem na hlavě a za pasem s koženým pouzdrem, v němž měl berettu.

Při svém prvním vystoupení před Valným shromážděním OSN zase v roce 2009 Muammar Kaddáfí zuřivě spílal Radě bezpečnosti a nazval ji „teroristickou“. Politiku zemí, které v Radě bezpečnosti mají právo veta, označil za nepřijatelnou a roztrhal Chartu OSN.

Nedávno Valné shromáždění OSN rozhodlo 135 hlasy ze 192 o přijetí Kuby za zakládajícího člena Rady pro lidská práva. Více než stovce zemí „třetího světa“ pomáhá na 42 000 kubánských lékařů, zdravotních sester, učitelů, sportovních trenérů, inženýrů, techniků a vojáků. Kuba bezplatně vychovává na svých univerzitách přes 30 000 mladých lidí ze 118 zemí. Její skvělí lékaři navrátili zrak téměř 700 000 lidí ze 31 zemí.

Dag Hjalmar Agne Carl Hammarskjold byl zvolen roku 1953 generalním tajemníkem OSN a po udělení Nobelovy ceny míru byl na své mirové misi do Konga v roce 1961 jeho letoun DC6 zřejmě sestřelen a Hammarskjold zahynul…

Kurt Waldheim se v roce 1939 stal registrovaným členem SA (Sturmabteilung). Začátkem roku 1941 byl povolán do Wehrmachtu a byl poslán na východní frontu. Podle své autobiografie byl ve stejném roce zraněn, uvolněn z vojenské služby a vrátil se do Vídně, kde údajně strávil zbytek války. V roce 1945 se vzdal britským jednotkám v Korutanech. V roce 1986 byly zveřejněny dokumenty, že Waldheim ve skutečnosti v armádě zůstal a že v roce 1943 byl nasazen v řecké Soluni, kde byl členem speciální jednotky likvidující tamní partyzánské jednotky. Přesto se stal v roce 1971 generálním tajemníkem OSN a později i prezidentem Rakouska. Následně ho řada zemí označila za persona non grata a v roce 1987 mu byl dokonce zakázán vstup do USA…

USA 25. června 1950 svolaly Radu bezpečnosti OSN, která označila severní Koreu jako agresora a vyzvala k formování vojsk OSN. Celkem 53 členských států severokorejskou agresi odsoudilo a 29 z nich nabídlo okamžitou pomoc. Většinu vojsk OSN tvořili vojáci US Army v čele s generálem MacArturem. Poprvé v historii došlo k nasazení tzv. modrých přileb – jednotek OSN… Izrael je na čele zemí, proti nimž vydala rezoluce Rada bezpečnosti OSN. Ze 175 jejích rezolucí, které byly přijaty před rokem 1990, jich bylo 97 zaměřeno proti židovskému státu.

Jak ukazují předcházející epizodky, OSN je zkrátka kontroverzní instituce, ale lepší nějaká, než-li žádná. Je to jako se sexem, jsou s ním sice občas druhotné potíže, ale každopádně je to zatím nejlepší kulturní program jaký lidstvo vymyslelo..

Budova OSN je přístupná i turistům. Za třináct dolarů mají dospělí; děti a důchodci za polovinu, možnost si prohlédnout přízemí a první patro. Z jeho oken je vidět velvyslanectví USA při OSN, které stojí naproti, těsně proti mírové plastice revolveru se symbolicky zauzlovanou hlavní amerického koltu, v malém parčíku vedle je sousoší sv. Jiří, jak bojuje s příšerou z raket a dalších hrozivých zbraní.

A pokud chcete slevu, sežeňte si tucet zájemců a můžete se ohlásit na adrese: Group Programmes Unit, Room GA-56, United Nations, NY 10017…

Rusko přispívá do kasy OSN o něco menší částkou než USA, Norsko bylo ještě nedávno s více než 150 miliony norských korun sedmým největším finančním přispěvatelem OSN, což činilo asi 0,68 % řádného rozpočtu OSN, zatímco USA zařídí 22 procent tohoto rozpočtu.

Příspěvky členských států EU pokrývají téměř dvě pětiny rozpočtu OSN a Unie je se svými členskými státy největším světovým přispěvatelem rozvojové pomoci… Její finance jsou potřebné, protože dluh, formálně největšího přispěvatele USA, v současné době přesahuje sumu 1,6 miliard amerických dolarů, přitom Američané ročně přidávali do pokladny OSN asi 3 miliardy dolarů…

Systém OSN je složen z takřka 50 tisíc zaměstnanců, takže má přibližně stejně tolik pracovníků jako průměrné město obyvatel a rozpočet OSN, tvořený příspěvky192 členských států, je prý srovnatelný s rozpočtem města Bielefeld s více než 150 000 obyvateli.

Když jsem byl v OSN, probíhalo právě Valné shromáždění o nějaké nepříliš důležité věci. Vystoupil také brazilský delegát, který řekl, že právě probíhající jednání, jež nic nevyřešilo, spotřebovalo tolik papíru, jehož výroba zničila několik desítek hektarů brazilského pralesa.

Přes tato negativa se dnešní globální svět nemůže bez OSN obejít. Asi 860 milionů lidí by bylo dál negramotnými a více než 100 milionů dětí by nikdy nemohlo chodit do školy. S pomocí rozvojových programů OSN má šanci i miliarda lidí, kteří dosud nemají přístup k nezávadné pitné vodě.

Skoro dvě a půl miliardy lidí, více než třetina populace planety, žije stále v nevhodných hygienických podmínkách a vydělá si za rok míň, než 400 nejbohatších oligarchů světa. Na konci roku by stále bylo na světě 180 milionů nezaměstnaných a 550 milionů lidí by dřelo za méně než jeden dolar za den…

Reklama:
  1. Jedna reakce na “OSN není dokonalá, ale nic lepšího lidstvo zatím nevymyslelo…”

  2. od Thomasgure v Úno 20, 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *