G 20: Jednání “šerpů” a osm kilometrů dlouhý železný plot…?

25. Červen, 2010 – 8:09
Sekta minnonitů je v Kanadě asi jediné společenství, které politika vůbec nezajímá. Stačí jim jen koňské cesty vedle silnic.  Foto: Břetislav Olšer

Sekta minnonitů je v Kanadě asi jediné společenství, které politika vůbec nezajímá. Stačí jim jen koňské cesty vedle silnic. Foto: Břetislav Olšer

Včera se v kanadském městečku Huntsville sešli představitelé G8, aby se připravili na čtvrtý summit ministrů a guvernérů centrálních bank zemí G 20 v Torontu. Ještě předtím si dali sraz v jihokorejském Pusanu „šerpové“, jak se říká přímým zástupcům vrcholových politiků a lídrů G 20, aby se dohodli, jak zachraňovat několik stovek bankrotujících bank.

Minulý týden oznámila Evropská komise, že uvalí na banky tzv. preventivní daň, jejíž výnosy by putovaly do zvláštního fondu a měly by být k dispozici vládám ve chvíli, kdy se nějaký z finančních ústavů dostane znovu finančních problémů. Lídři G 20 to zkrátka nebudou mít snadné. V pohotovosti jsou tisíce policistů, včetně těch na koních.

Jak mi napsal George H. z torontského Masaryktownu, federální vláda se rozhodla vybudovat asi 8 km dlouhý a vysoký železný plot kolem konferenčních středisek, aby vůdce G 20 ochránila. Jsou obavy, že se bude opakovat scénář z loňského sumitu G20 v Anglii. Před londýnskou budovou Bank of England tam byly tisíce demonstrantů drženy osm hodin v uzavřeném prostoru za policejním kordonem, což je způsob známý jako kettling -„kotlování“. Nikdo, včetně rodičů s dětmi, nesměl tento neprodyšně uzavřený prostor opustit.

Waterboarding – je zase intenzivní pocit, že se člověk topí. Takovou metodu mělo vedle CIA na Guantánamu používat podle Scotland Yardu také šest londýnských policistů. Vedle tzv. waterboardingu se údajně policisté uchylovali i k dalším surovým metodám při výslechu britských demonstrantů.

V Torontu to už teď vře. Minulý víkend se uskutečnil v Ryerson University v Torontu zase kurs, jak úspěšně demonstrovat. Právníci už vyhlásili, že budou zdarma hájit všechny postižené policejním zákrokem. Na své si jistě přijde i „advokát chudých“ G. J. Kubes, zastupující v Torontu české Romy za 2000 tisíce dolarů za klienta…

O nic hůř nedopadnou ani lékaři, kteří mají slíbeno 160 CAN za hodinu, že budou připraveni „on call“ – a na zavolání pomoci případným obětem. Říká se, že také druhý tábor bude připraven a že policisté plánují použití agentů – provokatérů, aby vyvolali nějakou melu a pak mohli zasáhnout a tak ukázat, že ty obrovské náklady na „security“ jsou opodstatněné.

Bylo oznámeno, že policisté zatkli členy anarchistické skupiny, co před dvěma týdny hodili bombu do pobočky Royal Bank v Montrealu, ještě o tom natočili video na YouTube a řekli, že stejný „ohňostroj“ udělají také v Torontu. Školni rady, veřejná a katolická, prohlásily, že v pátek nebudou v provozu „school buses“ a i některé školy budou zavřeny. Před několika dny záhadně zmizelo asi tucet policejních uniforem z „dry-cleaner´s“ – chemické čistírny. Panují obavy, k čemu asi budou použity.

Hned zareagovala policie a ukázala nový arsenál v boji proti protestujícím: jedna se zbrani je „noise gun“ – speciální pistole. Je ohlášeno, že prostředky hromadné dopravy (subway, buses, streetcars) budou středem města jen projíždět, nebudou zastavovat… Jak to asi vyřeší naši Romové, kteří si nebudou moci vyzvednout své sociální dávky? Zřejmě si jako obvykle uspořádají piknik u Niagarských vodopádů…

„Jinak jsme tu meli v dowtown uz druhou demonstraci v ramci G -20, tentokrat za prava homosexuals, lesbians a transgendered a vyvrcholilo to velkou „kiss in“ na krizovatce Queen a Yonge. A pak se zde pred nekolika dny ztratil truck s privesem, ve kterem byl siberian tiger a dva velbloudi, nekdo to ukradl pred motelem; pred dvěma dny se nasel truck, vcera i prives se zviraty. Uz jsem si myslel, ze to treba ukradli teroristi a chteli to pouzit k utoku na G-20. V noci doslo ke strelbe v baru velice blizko te „security zone“ a utocnikum se podarilo uniknout policii…“ píše George. Trochu závidím; já jsem se v Torontu před radnicí setkal jen s demonstrací hrstky opozičních Íránců a s protesty podvedených chasníků, co protestovali za práva mužů, aniž by se jich kdokoli z policistů všimal.

Jak uvedl Eurostat, někteří američtí zákonodárci požadují po Obamovi, aby Čínu označil za zemi, která manipuluje se směnným kurzem své měny. Peking ovšem ihned dal zbytku světa najevo, že si nepřeje, aby se někdo vměšoval do toho, jak řídí kurz měny, a označil kurz za věc státní suverenity. Čína tím naznačila, že na summitu G20, který se bude konat za týden v Torontu, debaty o kurzu své měny nepřipustí. Jako gesto dobré vůle však slíbila, že směnný kurs změkčí…

V současnosti je Čína zdaleka největším světovým věřitelem Spojených států, které dluží Číně na dva biliony ve státních dluhopisech za několik stovek zbankrotovaných firem, resp. za jejich zestátnění. Jak oznámily světové agentury, zkrotlý Barack Hussein Obama, který se označil za “prvního amerického tichomořského prezidenta”, se opatrně pohyboval při nedávné návštěvě Číny i v problematice lidských práv, jak už naznačilo jeho rozhodnutí nesetkat se s Dalajlámou během jeho nedávné návštěvy ve Washingtonu.

Je to od roku 1991 poprvé, co americký prezident odmítl setkání s nejvyšším tibetským duchovním, za což ho pochopitelně kritizoval, kdo jiný, jak Václav Havel. Americký prezident se setkal jen se svým čínským protějškem Chu Ťin-tchaoem a otázku Tibetu vůbec nezmínil.

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Úno 11, 2016: temple run game

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *