Dva z jednoho kraje, dva herecké výkony na Oscara, bez pašalíků…?

20. Červen, 2010 – 12:18
Valašsko má také V. Karlovice a dostihovou stáj Valenci a šest vítězů Velké pardubické Foto: Břetislav Olšer

Valašsko má také V. Karlovice a dostihovou stáj Valenci a šest vítězů Velké pardubické Foto: Břetislav Olšer

Tak mi opět zaplesalo srdce a v mysli mi zazněl valašský hymnus: My jsme Valaši, jedna rodina… Podle očekávání byl na Kongresu ODS do čela strany zvolen po vsetínském Mirku Topolánkovi rožnovský Petr Nečas. Proč by neměl být ogar z nedalekého Hovězí patřičně hrdý?

Mám takový zlozvyk, že si nahrávám projevy. Prezidentů i předsedů politických stran. „Máme na to volby opět vyhrávat a vrátit se do hry jako dominantní síla pravice,“ uvedl Nečas v tom zatím posledním. „Strana se nesmí stát zapouzdřenou sektou, ale musí generovat ideje“ řekl a vyzval k omezení vlivu „šedých eminencí“ bez politické odpovědnosti. „ODS se musí zbavit nálepky strany spojované s korupcí,“ konstatoval.

„Nejsem pan čistý,“ řekl Nečas, který uvedl, že je na tento svůj mediální přídomek alergický. Podle něj by jeho akceptování bylo výrazem nepokory a arogantní pýchy. Vládnout prý neznamená rozparcelovat si zemi na pašalíky. Připustil však, že je stejný hříšník jako kdokoliv jiný. „Ale jedno můžu říct jistě, nekradu a jsem neúplatný, Stát není kořist a ministři nesmí počítat s tím, že resort bude jakýmsi jejich pomyslným lénem.,“ uzavřel Nečas svůj proslov.

Dojemné a nadějné. Inu, hra na slabšího jelena bývá úspěšná. Je třeba namíchat ten správný předvolební koktej. Trošku pokory, špetku submisivnosti a konformnosti, k tomu něco pokrytectví, zakvedlat s douškou farizejství a máme inaugurační proslov, že by si jeden olízl všech deset prstů. Prostě další kandidát na hollywoodského Oscara.

Tím předcházejícím byl Mirek Topolánek, co po debaklu v komunálních a senátních volbách měl na vybranou; buď si jako šéf ODS hodit mašli nebo zahrát scénu ze Shakespearovy tragédie o Hamletovi, když se zapřísahal, že být či nebýt, vyčistí ten Augiášův chlév, jelikož je něco shnilého ve státě českém.

Vidím to jako dnes; Den byl horký, mysl otupělá, přesto v ní drápkem uvízl emotivní projev, tedy určité pasáže z vystoupení tehdy ještě premiéra Topolánka v polovině září 2008 na sjezdu Strany zelených v Teplicích. S dokonalou dikcí odvedená práce, za kterou by se nemusel stydět ani herec z Národního, při snaze rozplakat co nejvíc diváků.

“Je vůbec možné používat v politice takové praktiky, jako používá pan poslanec Tlustý? Já tvrdím, že nikoliv, ten člověk musí opustit Poslaneckou sněmovnu!” hřímal Topolánek. ”Nevím, co ho vedlo k tomu, aby dělal hru, kterou odsuzuji ze všeho nejvíc. Zneužívání dětí a rodinných příslušníků pro politické hry…”

Další honosná věta spravedlivého rozhořčení v podání kandidáta na hereckého Oscara preméra Topolánka…

“Já nemíním odejít, chci se tomu postavit, a proto potřebuji i vás, přes všechny vaše vnitřní problémy, abyste mi pomohli, vyčistit ten Augiášův chlív, zamezit těmto hrám… Já vás pro to potřebuji. Doufám, že se rozhodnete správně…”

S tím Augiášovým chlívem, to byla, pane expremiére skvělá replika. Zvláště, když to byl i váš chlív, v němž se Tlustý dopustil jen toho, co jste v zákonu sami navrhli a schválili. Nemůže za to, že se jeho inscenovanými intimními fotografiemi někdo nachytal a skočil mu na špek, který jste si v podstatě agentem-provokatérem sami nastražili.

Měl by spíš vyčinit Ivanu Langerovi. Ministr vnitra přece podal ke schválení Zákon o policii, v němž stojí, aby čerstvě ustanoveni agenti – provokatéři neodhalovali jen závažnou trestnou činnost, ale také nepoctivé policisty. „Ale stále platí, že by neměli provokovat, ale jen navozovat situaci a pozorovat, jak se daný policista zachová…”

Zkrátka; jeden za osmnáct, druhé bez dvou za dvacet. Zůstane i nadále agent – provokatér chloubou Petra Nečase, čerstvého předsedy Klausovy ODS…?

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *