Znovu dvě hodiny poplašných zpráv a jeden trestný čin…

13. Červen, 2010 – 18:28
Ve znamení českého lva, aneb pan Poláček by měl radost... Foto: Břetislav Olšer

Ve znamení českého lva, aneb pan Poláček by měl radost... Foto: Břetislav Olšer

Kromě toho, že dvě hodiny vysílání ČT v Otázkách Václava Moravce patřily vyhlašování poplašných zpráv, nebylo co poslouchat. Kdy si prý stát přestane půjčovat na svůj běžný provoz? Za krizi Řecka, Španělska, či Portugalska můžou socialisté, tak jako všude na světě, vyjádřil se v tomto smyslu Petr Nečas.

Židovský spisovatel Karel Poláček by měl radost, že má zase pohromadě svých pět kluků, co spolu sice moc nemluví, ale můžou si říct: Bylo nás pět. Politici budoucí trojkoalice svojí submitivitou lezli do análního otvoru „spící panně“ Schwarzenbergovi, když ho titulovali i v jeho nepřítomnosti pan „kníže“, přestože jim to Zákon 61/1918 Sb., jímž se zrušují šlechtictví, řády a tituly, zakazuje. Bývalí šlechtici totiž nesmějí od roku 1918 užívati svého rodného jména s přídomkem nebo dodatkem vyznačujícím šlechtictví.

Jak by měl zareagovat komentátor tohoto veřejnoprávního pořadu? Jako zběhlý novinář by měl své hosty decentně překřičet, opravit a naopak se zeptat: A co nedávná krize v USA? Kdy tam naposled vládli socialisté, jako podle Nečase Papandreu v Řecku nebo jako v Portugalsku soudruh Barroso? (Je to ten, co je nyní šéfem Evropské komise, podprované ODS podepsáním Lisabonské smlouvy, a co ještě nedávno byl předsedou strany PCTP-MRPP – Portugalské komunistické strany pracujících – reorganizující hnutí strany proletariátu. V prosinci 1980 vstoupil do Partido Social Democrata (PSD), tedy do Portugalské sociální demokracie.)

Tyto otázky však nepadly, vedly se jiné „důležité řeči“ o ničem. Tak jsem to vypnul a šel si raději zalistovat ve svých komentářích, abych zjistil něco o vládě amerických socialistů, kteří způsobili totální zmatek na burze Wall Street. Prostě socani můžou i za explozi islandské sopky a miliardové dluhy světových aerolínií.

Je to skoro dva roky od chvíle, kdy v USA vypukla hospodářská krize po bankrotu finančního ústavu Lehman Brothers, tedy po 15. září 2008. Od té doby se znárodňuje po celém světě, finanční injekce se střídají, jak na běžícím pásu. USA, Evropa, Asie, před totálním zhroucením byl Island, dnes Řecko, Lotyšsko a další…

V klimatických podmínkách se tomu říká inverze, obrácená zažitá situace, kdy se chlad střídá s teplotními poryvy, resp. teplota vzduchu v některé vrstvě dolní atmosféry s výškou neklesá, ale stoupá. V bipolárních světě lze hovořit o největší krizi kapitalismu, která sice zasáhla i státy s virtuálním komunistickým režimem, ovšem jen poměrně slabě. Zatím… Podle prof. Zeleného je hospodářská recese jen přirozenou součástí kapitalismu. No sláva, já už se bál, že to je pouze patologie rafinovaných úmyslů podvodníků…

Napřed americká centrální banka Fed sice zachránila největší pojišťovnu American International Group (AIG), akcie na Wall Street však padaly dál. Pak přišel bankrot investiční banky Lehman Brothers, následovaly další propadáky a už to jelo po celém světě. Dnes už v USA zbankrotovaly přes dvě stovky finančních ústavů. Stateční soukromí obchodníci, co se vždycky řídili heslem: Co je tvoje, to je moje, co je moje, po tom ti nic není, najednou škemrali o státní podporu.

Proto stát musel sáhnout znovu do federální kasy, tentokrát pro bilion a půl, tedy skoro pětatřicet státních rozpočtů Česka. Pro zacelení všech globálních finančních ztrát má být vydáno celkem neuvěřitelných osm bilionů USD, tedy cca 166 bilionů CZK. Zesměšňovaní čínští neokomunisté letos skončili s mnohem zdravějším finančním systémem, než kouzelná ruka trhu exkapitalismu na Wall Streetu. Kapitalismus znárodňuje ve velkém, zatímco neokomunistická Číná vesele privatizuje. To jsou mi paradoxy globální inverze. O tom však v OVM nepadlo ani slůvko. Jak také jinak; jsme přece ve veřejnoprávní televizi.

Jeden z hostů OVM se však lišil. Byl jím Radek John, co má nový image, když nestále mračivě vraští své nabarvené obočí, aby vzbuzoval přísnost budoucího ministra vnitra, který si stojí za svými prohlášeními z bilboardů o tom, jak zatočí s nemravnými zakázkami. Bylo ale jasné, že mluvit bez frází, floskulí a kliše je pro něho problém. Inu, vysoká politika to není Mladý svět za totality či Svět pojištěnce se štědrými sponzory…

Pan Nečas mimo řečnění o politické kultuře si neodpustil jizlivosti a uhlazenou potměšilost. Jestli on neměl při pomlouvání socialistů na mysli také svoji závist čínským komunistům, jejichž průmyslový růst už překročil 12 procent, což bude jako premiér Česka asi těžce zvládat i s panem knížetem po boku…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *