Jakou Kalouskovu složenku by museli zaplatit Irové či Britové…?

10. Červen, 2010 – 11:02
Kdypak zbankrotuje Britské království... Foto: Břetislav Olšer

Kdypak zbankrotuje Britské království... Foto: Břetislav Olšer

Lidová tvořivost nikdy neznala, nezná a jak se zdá, znát ani nebude svých mezí. Vtipy se vždycky rodily jako houby po dešti. Národ prostě reaguje na submisivnost, pokrytectví nebo jen na čiré podrazáctví. I když se to během voleb neprojevilo, lidé ale v hloubi své duše stejně nemají rádi podvodníky a tlučhuby. Viz, následující příklad.

Slepý zajíc skáče po lese a stoupne na hada.
Zajíc:“Promiňte, neviděl jsem Vás, jsem slepý“
Had: „I Vy promiňte, také jsem slepý a neuhnul jsem.
A co jste za zvíře?“
Zajíc: „Nevím, nikdy jsem se neviděl.
Osahejte mne a povězte jaký jsem.“
Had se otočí okolo zajíce a povídá:
„Máte jemný kožich, velké uši a malý čumák. Vy jste zajíc.“
Zajíc se zaraduje. Pak osahá hada a povídá:
„Jste tvrdý, studený, slizký a nemáte koule ani páteř.
Vy musíte být Kalousek…“

Všichni sice spínají ruce nad Řeckem, Španělskem či Portugalskem, ale neuvědomují si, že pod svícnem bývá největší tma. Třeba Irové by museli na své dluhy pracovat 13 let, aby je umořili.

Jak vyplývá z údajů Světové banky, první místa ve dvacítce největších globálních dlužníků s přehledem kontrolují Irsko, Británie, Švýcarsko, Nizozemsko, Švédsko, Rakousko. Co země, to symbol kapitalistické věhlasnosti a finanční solidnosti. Vše je ralativní. Skutečnost však děsí ekonomy, jak těžký sen. Co by museli dělat zahraniční „Kalousci“, kolik by museli rozesílat složenek, když český státní dluh činí kolem jednoho bilionu Kč, resp. 121 tisíc Kč na osobu, což je směšných 37,8 procent HDP. Indie a Čína maji ještě několikanásobně míň…

Suverenně nejhůře jsou na tom s půjčkami Irové; ty jejich odpovídají asi 1300 procentům hrubého domácího produktu (HDP). Zadlužení Britů činí 9,15 biliónu dolarů (asi 190 biliónů korun), což představuje 427 procent jejich HDP.

Pohledávky, které má svět vůči Švýcarsku, jeho firmám, bankám a občanům, odpovídají sumě 1,21 biliónu dolarů. Tedy 382 procentům HDP. Paradoxně se vnější zadlužení Andory odhaduje na 1910 procent tamního HDP a v případě Lucemburska je to až 4910 procent HDP. Naproti tomu Island má dluhy v hodnotě „jen“ 998 procent. Rakousko dluží 828 miliard USD a v HDP to činí 256 procent. Itálie podle tamní centrální banky prohloubila v dubnu veřejný dluh na 1,8 biliónu eur, což je těžko představitelných 46,26 biliónu korun.

Tak, jak je to s tím českým bankrotem a vámi rozeslanou poplašnou zprávou občanům, vážený hade a přeběhlíku Kalousku…? To šéfové Andorry a Lucemburska by si museli dávno hodit mašli..

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *