„Česká televize se zúčastnila konvoje s humanitární pomocí určeného pro Gazu s cílem přinést původní, autentické zpravodajství o této důležité mezinárodní události. Vývoj v posledních hodinách relevantnost tohoto cíle dokázaly. Česká televize měla na jedné z lodí jednoho ze svých nejzkušenějších reportérů a kameramanů Petra Zavadila, resp. Jana Línka. (Jan Línek, dnes 36 letý, svobodný, se narodil v Německu, kam jeho rodiče po okupaci v roce 68 emigrovali. Vystudoval práva, ale této profesi se nikdy nevěnoval. Kamerou se zabývá od svých 16 let, od roku 2006 pracuje pro Českou televizi… pozn. autora) Petr Zavadil má s Blízkým východem dlouholeté zkušenosti, patří mezi přední české odborníky na tuto oblast. Přítomnost štábu nezávislého média, jakým je Česká televize, na jedné z lodí s propalestinskými skupinami není v žádném případě důkazem příklonu k jedné ze stran blízkovýchodního konfliktu. Nejen osoba zkušeného zpravodaje, ale i vnitřní politika Redakce zpravodajství České televize, která v maximální možné míře ctí hodnoty jako nestrannost a nezaujatost, jsou dostatečnými zárukami objektivního přístupu vůči této události. Autentické svědectví – nejen českých – novinářů z incidentu, který se odehrál v noci z neděle na pondělí, bude po jejich propuštění izraelskou stranou cennou nezávislou informací nejen pro diváky České televize, ale i v mezinárodním kontextu. Pohled propalestinských skupin bude totiž logicky veden snahou interpretovat události pouze z jednoho úhlu. Česká televize vyslala svůj zpravodajský štáb vreakci na nabídku organizátorů humanitárního konvoje. Účast reportérského týmu podmínila tím, že bude moci jako nezávislé médium svobodně natáčet naprosto cokoliv. “

Inu, zloděj křičí, chyťte zloděje! Co zodpovědnost ČT, když do značného rizika posílá dobře placeného a údajně velmi sečtělého redaktora s rizikem, že bude zatčen a deportován, což znamená zákaz dalšího působení v Izraeli. Navíc je zde první závažný signál, že celá „humanitární akce“ byl jen výmysl.

Jasný důkaz o provokativní plavbě antisemitů na tureckém trajektu Marmara podala teroristická organizace Hamás tím, že  odmítla převzít onu inkriminovanou tzv.“humanitární pomoc.“ Kontejnery obsahovaly totiž nepoužitelný odpad. Z toho plyne, že se antisemitská skupina „aktivistů“ rozhodla vyprovokovat konflikt s Izraelem s co nejlevnější investicí a palestinské Araby si vzali jako záminku.

Jak potvrdil zpravodajský server IsraelNationalNews.com, většina vybavení a zboží na palubě „humanitárních“ lidí, zastavených izraelským námořnictvem na cestě do Gazy, byla již překontrolována se zjištěním, že je zcela bezcenné. Náklad byl z lodí vyložen v izraelském přístavu Ašdod a zkontrolován v souladu s pravidly izraelského embarga vůči Gaze, které je přípustným krokem ve vztahu mezi entitami, tedy Izraelem a Hamásem, jež jsou ve válečném stavu. Mnoho léčiv je prošlých anebo smíchaných, což ztěžuje jejich rozlišení. Navíc většina vybavení je ve špatném stavu. Přitom Izrael navzdory blokádě umožňuje denně dovoz mnoha tun zboží a jídla do Pásma Gazy.

Na jedné z lodí flotily bylo minimálně 40 nájemních žoldáků, najatých pro vedení bojových akcí proti izraelské armádě CACHAL. Někteří z nich jsou napojeni na teroristické uskupení Al-Kajdá. Jak uvádí izraelská agentrua Mignews, bylo na turecké vlajskové lodi nalezeno značné množství zbraní, určených pro vedení bojů, pro takzvanou urbanistickou guerillovou válku.

Byl jsem v Gaze, vím, oč jde. Znám z mých mnoha cest po Blízkém východu také Izrael, Jordánsko, Libanon, Golanské výšiny v Sýrii. Především jsem ale viděl v Jeruzalémě oběti sebevražedných atentátů, takže pokud si některý z vážených nicků myslí, že nemám o čem mluvit, tak se zatraceně mýlí.

Je Česká televize tak nevzdělaná, že neví, že poslala svůj štáb na území ve stavu válečném, jenž vznikl úsilím vlády hnutí Hamás, a zdalipak Česká televize své zaměstnance před tím, než souhlasila s cestou, řádně pojistila a na jakou sumu? A když už jsme u toho pojišťování, zdalipak Česká televize řekla své pojišťovně, že ty dva pojišťuje pro cestu do válečného území…? A o jakou pojišťovnu asi jde. Škoda, že už o tom nemůže napsat investigativec a horký kandidát VV na ministra vnitra Radek John ve svém vedlejšáku „Svět pojištěnce“, vydávaný za 90 milionů panem miliardářem Janouškem. Pane Johne, jsou Opencard nebo Svět pojištěnce (ne)mravné zakázky?

Další dojemné slzy uronili zmiňovaní televizní šoumeni, když si stěžovali, že byli vydírání a týráni úplně stejně jako běžní aktivisté, aniž by kdokoli z „agresivních izraelských únosců“ vyhodnotil, že se přece  jedná o dvě veličenstvá novináře, podle nich patrně s virtuální imunitou. Asi jsme každý z jiné branže, jelikož, pokud vím, tak novinářský průkaz neopravňuje jeho nositele k žádnému mimořádnému zacházení, které by se lišilo od práv „neběžných“ občanů. Přímá úměra mezi presumpcí neviny a zisky médií…?

Faktem je, že jednotka řádné izraelské armády vnikla na tureckou loď, kde zabila několik Turků. Znamená to snad, že můžeme očekávat zásah NATO proti Izraeli, když paluba turecké lodi je výsostným území Turecka? Tato muslimské země obráceného půlměsíce je totiž členem NATO, a proto se na ni vztahují též články pět a šest Severoatlantické smlouvy.

V nich se praví, že jakýkoli ozbrojený útok proti jedné ze zemí NATO v Evropě či Severní Americe bude považován za útok proti všem členům a jejich sousedům s možností následné koiektivní obrany. Viz. bleskové přijetí Česka, Slovenska a Maďarska do NATO, aby bylo možné bombardovat sousedící bývalou Jugoslávii.Je či není Česko spojencem USA v globálním protiteroristickém boji?

Zkrátka, „humanitární“ flotila každopádně vplula do velmi průjmových vod a s ní se svezli také pracovníci ČT. Že by se opět potvrdilo, že ryba vždycky smrdí od hlavy…?