Neexistuje nezištný člověk, natož politik, i kdyby převedl slepce…?

23. Květen, 2010 – 21:43
Do lidského nitra vidí také psychiatr Cimický v rozhovoru s vnukem Jaroslava Haška... Foto: Břetislav Olšer

Do lidského nitra vidí také psychiatr Cimický v rozhovoru s vnukem Jaroslava Haška... Foto: Břetislav Olšer

Víkendové rozhovory s politiky v českých televizích mě znovu překonaly o tom, že levice či pravice jedno jsou, resp. jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. Vzájemná napadání, urážky a lži. Bezostyšně. Jakoby už ani netušili, že každý den nás jejich platy, tedy mzdy poslanců, senátorů a ministrů, vyjdou na víc než 750 tisíc korun.

Za rok to činí z našich daní víc než čtvrt miliardy Kč. Každé křeslo v parlamentu, resp. ten, co v něm sedí, nás stojí 900 tisíc korun. Skoro sedm milionů daňových poplatníků se tak povinně pod hrozbou trestu skládá formou svých daní na politiky. A ti si za ně náramně pěkně žijí. Inu, solidarita. Uskromnit se přece musíme všichni. Ale někteří míň. Stačí jim naše hlasy, aby si zajistili minimálně na čtyři roky slušně placené korýtko.

Neznám politika, který by nepřísahal, že mu jde pouze a jen o dobro občanů a šťastný život tohoto národa. Žádný z nich ale nikdy neřekl to zásadní: Jdu do politiky proto, že jako právník, lékař, inženýr, novinář, učitel, soudce nebo docent bych nebyl úspěšný, ale v politice mám šanci zásluhou své prořízlé vyřídilky i bez systematické práce vydělat miliony a dostat se až do Bruselu a ještě výš a dál.

Žádný z nich vám o sobě neřekne, že je zištný člověk, jemuž jde v prvé řadě o posedlost svého ega, toužícího po moci a přecpaném kontu, aby mohl na dovolené do Toskánska. Přitom jde o zcela přirozenou lidskou vlastnost, za kterou se není třeba stydět. Každý přece přičiněním svého instinktu dělá vše, co dělá, především pouze pro sebe a teprve poté pro ostatní.

Zisk, to nejsou totiž jen peníze, ale i dobrý pocit, ukojení ambicí, kariéra, štěstí, čisté svědomí i zvrhlé choutky a též dobrá pověst. Matka, která tráví slzavé dny a bezesné noci nad svým nemocným dítětem, to rovněž dělá hlavně pro sebe. Ze strachu, z pudu sebezáchovy, z vnitřních chemických reakcí, jimž se říká láska, pro radost či z obavy o své výčitky svědomí a pomluv okolí.

To samé platí také o altruistovi, co převede slepce přes cestu, též o tom, co skočí do rozbouřené vody zachránit topícího, nebo vlétne do ohně pro hořícího a daruje krev. Zkrátka dobré skutky jsou rovněž ziskem, ať si to připouštíme nebo ne. Pouze sféra politiky si vytvořila patologickou atmosféru bez skrupulí, v níž nejsou tyto dobré skutky programově zakódovány.

Příklady zištných filantropů se přímo nabízejí třeba v panu Nobelovi, co z výčitek svědomí za svůj dynamit věnoval miliony na svoji cenu. Když Češi zachraňovali Izrael svými zbraněmi, dali si za to pořádně zaplatit. Konat dobro je prostě výnosný byznys. Viz. charity a jiné nadace…

Jsme jen sofistikovaná chemická továrna s řídícím centrem-mozkem; samé chromozómy a neurochemikálie -morfin, encefalin, adrenalin, kyselina deoxiribonukleová, endorfin, dopamin, estrogen, prolaktin či hormony žláz s vnitřní sekrecí, které nejen řídí a regulují nejrůznější funkce v organismu, ale mají také mezi sebou přesně vymezené vztahy a výbornou „komunikaci“…

Když tato továrna ztrácí svoji sofistikovanost a zmíněnou komunikaci, slyšíme jen lži a podvodné sliby ze všech stran a my jim, bohužel, většinou věříme, nebo mávneme rukou a kvůli svému alibismu a svědomí jdeme volit údajně menší zlo, aby nás někdo nepomluvil, že když jsme nevolili, nemáme právo vzápětí poslance ani vládu kritizovat.

Aniž si to uvědomíme, pomáháme průměrným nýmandům, aby se stali špičkovými politickými exhibicionisty, narcisy a populisty. Podle smíchání jmenovaných chemikálií ze sebe začnou soukat fráze, klišé a účelově patetické žvásty, přestanou se stydět, místo toho se stávají bezohlednými kovboji, s argumenty zatraceně nízko pod pás. Abych dodržel genderová pravidla, tak jde také o exhibicionistky, populistky, konkubíny a pouťové zpěvačky.

Jsme naivní, prahneme po zisku své směšné naděje, po zázračném obrácení Ferdyše Pištory, které však nikdy nenastane, nanejvýš ve fabulaci spisovatele Langera. Také peníze vložené do stupidních billboardů mají patřičný zisk – slušnou mnohonásobnou návratnost. Pokud totiž volební zisk daného politického subjektu dosáhne v rámci celé ČR při volbě do Poslanecké sněmovny jednoho a půl procenta, má taková strana z našich daní nárok na stokorunu za každý hlas.

A při dosažení tří procent má pak nárok minimálně na šest milionů jako každoroční příspěvek od státu s tím, že za každou započatou desetinu procenta nad tento výsledek dostane ještě dvě stě tisíc korun. Za mandát každého poslance získá následně strana nebo hnutí od ministerstva financí 900 tisíc korun. To vše z peněz svých naivních zaměstnavatelů – daňových poplatníků.

Tak proč by se netěšili, když jim volič hlas svůj dá a dělali si hlavu z toho, jsou-li zištní nebo ne. Vítězství za každou cenu jejich mužstva je přece tím nejlepším předstupněm skvělé kariéry s astronomickými zisky. A po nich potopa, jako kdysi v Troubkách…

Ovšem, jak by vypadal stát bez politiků? Vzhledem k tomu, že zištní jsou všichni, schopní i neschopní, a bylo by nezřízenou utopií, kdyby se mezi nimi našly vyjímečné osobnosti, které by nevyčistitelný Augiášův politický chlév konečně vyčistily, musíme sklapnout paty a poslušně šlapat dál, vstříc své nejisté budoucnosti.

Takže, nezbývá nám nic jiného, než jen pokorně dál rádi neradi podporovat tradiční český Ovčákov, plný poslušných ovcí a beranů. To bylo hezky genderové, že…?

Reklama:
 1. 8 reakce na “Neexistuje nezištný člověk, natož politik, i kdyby převedl slepce…?”

 2. Nemohu než souhlasit úplně se vším,p.Olšere.
  A také předpokládám,že se na Vaši hlavu snese spousta nesmyslů.Dalo by se napsat -spousta různých dodatků,ale těch se zdržím a píši jediné:máte PRAVDU a pravda se nikdy nelíbila masám,viz JK.
  Každý člověk má příjemný pocit při konání něčeho,co pokládá za dobré,především pro své ego!! a pak pro druhé.Kéž by lidé byli méně zaměřeni na sebe a své výhody,mám na mysli ty dole,ty nahoře nikdo už nepřesvědčí o dobru,je to jen o korytu pro sebe a své bližní.Ale přece věřím,že každý člověk dojde odplaty nejen za jednání i své egoistické smýšlení.

  od hugous.z.lipek v Kvě 24, 2010

 3. Boží mlýny melou pomalu, ale jistě…

  od olser v Kvě 24, 2010

 4. Kdyby mlely rychleji a důsledněji,byly by pro mnoho lidí věrohodnější.Ale jsou to boží mlýny,ne lidské……

  od hugous.z.lipek v Kvě 24, 2010

 5. Tak je možná lepší, že na každou svini se vaři voda…

  od olser v Kvě 24, 2010

 6. U nás by nestačil na to ani Rožmberk:-))))

  od hugous.z.lipek v Kvě 24, 2010

 7. Jsme prostě Ovčákov…

  od olser v Kvě 25, 2010

 8. Set your own life more easy get the http://www.lowest-rate-loans.com and everything you need.

  od JosefinaBoyle20 v Kvě 27, 2010

 9. Please do not disturb, speak to me only Czech…

  od olser v Kvě 27, 2010

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *