Tak co, velkorolníci, kolik vám letos povodně hodí na dotacích?

23. Květen, 2010 – 8:57
Když se voda rozzuří...   Foto: Břetislav Olšer

Když se voda rozzuří... Foto: Břetislav Olšer

Už zase prší, dělají si vrásky “povodňoví” nešťastníci na Bruntálsku, Přerovsku, v Troubkách a širokém okolí, jimž před třinácti roky vzala voda domy i lidské životy. Letos se jejich každodenní neuróza v rámci skoro stejná záplavové katastrofy opakovala. Konečně zase prší, mnou si zase ruce zemědělci a zahrádkáři, co si vymodlili vydatný déšť, aby se jim urodilo.

Většina zemědělců má svoji taktiku a strategii. Není voda, tak žádají dotace, jelikož se jim pro samé sucho neurodilo. Když jim naprší až moc, žádají další dotace, poněvadž jim plodiny shnily a půlku úrody museli vyhodit. Pak je tu třetí varianta, jak doběhnout stát – urodí se příliš, tak zase stávkují. Ti prozíraví udělali z třetiny orné půdy žluitou lavinu řepky olejné; Jednoduché pěstování, rychlé zisky.

Většina chce zvýšení kvót odkupu přebytečných plodin s výhrůžkou, že jinak dají jablka a hrušky místo dětem do mateřských škol do kompostů, mlékem že zavlaží pole nebo ho vypustí do kanálů a nakrmí jím skot, v případě obilí a nízkých cen jeho výkupu ho klidně spálí jako biopalivo…

(Jako v USA, kde proměnili vloni 107 milionů tun obilí v „biopalivo.“ Takové množství obilí by mohlo živit 330 milionů obyvatel po celý rok. Byla to celá čtvrtina úrody obilí…)

Voda je prostě dobrý, ba přímo vynikající sluha a pomocník, někdy i zmíněná komodita k vydírání státu, za trest se nezřídka změní někdy v tragického protivníka. A pokud je to voda sladká a pitná, dávno se vyvažuje zlatem. A protože jí neustále ubývá, i když to vidí v Troubkách třeba jinak, předpovídají vodohospodáři krušné časy.

Kdo by to řekl, že když voda pokrývá 71 procent zemského povrchu, že by měly být zhruba za patnáct roků skoro tři a půl miliardy obyvatel zeměkoule bez přístupu k jejímu pitnému skupenství. Toho jsou totiž z oněch dvou třetin slaných moří a oceánů pouhá tři procenta.

A pak je třeba dát na svatou židovskou pravdu; na výrobu jednoho kilogramu brambor je třeba hektolitr vody, u kila rýže je to třiapůlkrát víc, než vypěstujete kilo kukuřice, spotřebujete 1400 litrů vody, na vypiplání kilogramu kuřete je to 4600 litrů a pokud chce mít někdo kilo hovězího na biftek, je spotřeba vody na odchov jedné krávy 42 hektolitrů…

Suma sumáru; pokud bude chtít někdo zbohatnout, bude muset obchodovat s vodou, i když jeden barel ropy (cca 159 litrů) je sice vytěžen za cenu pouhého jednoho dolaru, ale má v sobě energii, rovnající se 25 tisícům hodin lidské práce, resp. dvanáct dělníků by muselo fyzicky pracovat celý rok. To je zisk z jednoho barelu přímo zázračný, ale ani ten na vodu nestačí. Snad jen indický fakír bez ní vydržel celkých 70 roků, když si ji stejně jako jídlo nahrazoval meditací…

Dost si zahrávají také čeští a slovenští starostové a primátoři, kteří svoji vodu prodali francouzské nadnárodní vodárenské společnosti Veolia Water, jež z ní má roční zisk přes 36 miliard dolarů. No, nekup to… Tak tedy nevím, kde jsou tito bohatí obchodníci s deštěm, když je třeba pomoci jejich vodou vytopeným lidem. Podle Světové rady pro vodu by globální trh v oblasti soukromého podnikání ve vodohospodářství měl vzrůst v roce 2010 z dnešních 90 miliard eur na na 450 miliard eur.

Možná je tu šance, jak globálně zvýšit množství sladké vody zatím na víc než tři procenta. Pro zavlažování technických plodin se v Izraeli používá recyklovaná voda získaná odsolováním; ročně v množství zatím přes 550 miliónů m3. Desalinační zařízení v Palmachim už začalo dodávat odsolenou vodu ze Středozemního moře pro 300.000 lidí v pobřežní oblasti.

Židé odjakživa uctívali tu monoteistickou souš, jejímž bohem byla sladká voda. Proto dali izraelští vědci hlavy dohromady a jejich obdivuhodné vynálezy udělaly z úhoru a písku úžasnou oázu. Tím zatím posledním objevem z nedávných dnů je tzv. Boží rosa. Nová metoda využívá pro zavodňování hromadění rosy, která vzniká během nocí.

Produkt byl vyvinut firmou Tal Ya (Boží rosa) v mošavu Gan Yoshiya. “Většina zavodňovacích systémů rozstřikuje vodu po poli a tak se voda sice dostane ke kořenům rostlin, ale značné množství se jí zbytečně vypaří,” říká Avi Tamir, zakladatel Tal Ya. “Náš produkt zachycuje odpařenou vodu, recykluje ji a přivádí ke kořenům rostlin …”

“Reverzní osmóza je princip izraelského odsolování. Je to filtrování přes membrány, kterými molekuly vody můžou projít a soli jsou zachyceny. K odsolovani se používá mořská voda s vysokou koncentraci soli, nebo voda z hlubokých podzemních vrtů s mnohem nižší koncentrací solí a proto je též tento proces asi o třetinu levnější,” vysvětlil mi, laikovi, lapidárně Tomi Shved z Tel Avivu

Každoročně je v židovském státu znovu využíváno pro zemědělství takřka 70 % odpadních vod, tedy nejvíc na světě. To pak zbude i na jejich kytičky a okrasné zahrádky, a když přestanou Palestinci ostřelovat Izraele raketami, možná zbude voda i pro ně.

V Česku nemáme ani ždibec pouště, ani rakety kassam, atentáty, natož jedinou sladkou řeku Jordán, ani tsunami a hurikány, proto se jako ke všemu kolem nás včetně H2O chováme značně nehospodárně až macešsky. A stačí, když pár hodin neteče teplá voda v domácnostech a je z toho dramatická reportáž v televizi, a to nemluvím, když přestane téct na půl dne voda úplně.

Pozdvižení na vsi. To hned přijedou cisterny s pitnou vodou, aby se voliči nerozzlobili. Je tady vážné riziko kontaminované pitné vody. Bakterie totiž nemusí být jediným biologickým rizikem při havarijních povodňových situacích. Zatímco ale virová problematika je co do možných nápravných opatření podobná té bakteriální, odlišná je situace u prvoků.

Takže nevím, komu držet palce – zemědělcům, aby jim déšť zavlažil velké širé rodné lány, nebo lidem, co už mají žaludeční vředy z věčných povodní a ze svých zničených obydlí…

PS: Škody způsobené povodněmi na Moravě a ve Slezsku se podle předběžných výsledků pojišťoven vyšplhaly na 18 800 pojistných událostí za celkem 1,38 miliardy korun…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *