Jak Eurobarometři účelově masírují voliče…?

7. Květen, 2010 – 21:21
Ostravské Palermo... Foto: Pavla Olšerová

Ostravské Palermo... Foto: Pavla Olšerová

Tak jsem se z České televize dozvěděl, že Ostrava nemá nárok na Evropské hlavní město kultury roku 2015, jelikož má nejhorší ovzduší na světě, resp. horší než Peking, a také že údajně patří k městům s menší bezpečností než sicilské Palermo. Druhá „jobovka“ během několika týdnů. Náhoda, nebo předvolební masáž voličů…?

Ráno jsem vstal, opařil se touto zvěstí a rozhodl se, že si budu muset koupit respirační a resuscitační zařízení, případně plícní vibrátor, berettu s plným zásobníkem, olověnou neprůstřelnou vestu a že se musím zamykat před sousedy, protože jim nesmím věřit. A že musím věřit pouze půltuctu pražských vědců, co se jim v Ostravě během týdne změnily z místních exhalátů chromozomy. Hádejte, koho budou volit…?

Podle průzkumu zvaného Eurobarometr, jenž byl proveden v 75 městech EU, mezi nimiž byla i Praha a Ostrava, se Česko zase propadlo blíž k silám pekelným. Kdoví, podle jakého klíče se ze statisíců světových měst vybírá právě sedm desítek těch nejkontroverznějších. V kladné i záporné podobě.

Pak nám vyjde, že prý obyvatelé „mafiánského“ Palerma na Sicílii se cítí bezpečněji než Ostravané ve své čtvrti, kde bydlí. Ještě hůře dopadlo dotazování občanů, zda lidem ve svém městě mohou věřit; v Ostravě řeklo ano 38 procent, v Praze ještě o pár procent míň. Pro srovnání v Lipsku spoluobčanům věří 87 % lidí, v Mnichově 84 procent. Hrůza třepe českým předvolebním kurníkem.

(Eurobarometr je série průzkumů veřejného mínění, které od roku 1974 zadává sekce Analýz veřejného mínění Evropské komise v čele s bývalým předsedou Portugalské komunistické strany pracujících – Revolučního hnutí strany proletariátu José Manuelem Durao Barrosem, dnes členem Portugalské sociální demokracie.)

Také vůči cizincům jsou Češi opatrní. V Ostravě si jen necelá polovina lidí myslí, že přítomnost cizinců je dobrá pro město. To je čtvrtý nejhorší výsledek. Že by xenofóbie na pochodu? V Praze si to myslí přes 60 procent lidí. Nevím komu cizinci, tedy hlavně Ukrajinci, vadí? Určitě ne stavebníkům a lidem, kteří rádi nakupují levné zboží u nejpracovitější vietnamské komunity.

Jestli to všechno není tím, že někomu leží Ostrava permanentně v žaludku a chce zmařit její snažení o získání titulu Evropského hlavního města kultury roku 2015. Možná je alespoň první na světě v množství vlastních kverulantů. Ze „zkoumaných“ měst skončila na 69. místě, Praha ještě o stupínek dál…

A hodnocení stavu chudoby? V Praze si skoro dvě třetiny obyvatel myslí, že to pro ně není problém, zatímco v Ostravě, městu kdysi nejbohatších horníků a slévačů, sdílí tento názor jen asi třetina respondentů. Ovšem stačí si uvědomit, proti komu se má tento „objektivní výzkum“ obrátit. Odpověď je nabíledni. Stačí si uvědomit, kdo vládne magistrátu a kdo hejtmanství…

Proti soužití v Ostravě sice mám výhrady, ale jelikož vím, že v Česku si všeobecně žijeme nad poměry a ve větším blahobytu, než si za svoji prací zasloužíme, tuším jako ostravský patriot za výše zmíněnými „oceněními“ něco jiného, než jen špatné ovzduší či mafiánskou „cosa nostru“ – naši věc.

Jestli si třeba průzkumníci z Eurobarometru nevybírají účelově politickou opozici, obyvatele Bedřišky v Ostravě-Mariánských horách a z dalších ghett, nebo příznivce Amnesty International, žalujících kdekomu za kdeco, či nespokojence z Radvanic a Bartovic, kteří si navzdory asanačnímu pásmu, vyhlášenému při výstavbě Nové huti, postavili na levném pozemku svá obydlí, přes varování o jejich rizikovém ovzduší.

To, že by zde hrála „pátou kolonu“ Plzeň, která je Ostravě konkurenčním městem ve zmíněné soutěži, považuji za zcela zcestnou spekulaci. Co by asi odpovídali občané Paříže, kde nedávno shořelo přes 50 tisíc aut při pouličních nepokojích a kde jsou čtvrti, do nichž mají strach chodit i ozbrojení policisté…? Nebo Berlín, který je druhým největším tureckým městem po Ankaře a svojí kriminalitou a pouličními bitkami dostihuje i Paříž. Nebo třeba Lyon a Marseille, kde je počet trestných činů a špíny mnohem víc, než v celém Česku…

Přál bych těm, kdo dali své negativní hlasy výzkumu Eurobarometru, aby si občas zajeli do těchto měst a zkusili se tam v noci projít. A to nemluvím o Pekingu, který má skoro dvakrát víc obyvatel než celé Česko, stonásobně vyšší výskyt smogu a nejmíń padesátkrát víc továren než Ostrava, v níž byly v uplynulých dvaceti letech zrušeny všechny doly, aglomerace, vysoké pece i chemičky…

Vzpomínám na chvíle, kdy se Ostravákům všichni v Praze smáli, že zatímco Pražáci jezdili o víkendech na své chaty válet si “šunky”, horníci a slévači musí těžce dřít a plnit plán, aby měli v Čechách doma teplo, čím svítit a v čem jezdit.

Ostrava je rovněž Janáčkova filharmonie, jeden z nejlepších symfonických orchestrů nejen v Česku, jehož věhlas dávno přesáhl hranice republiky. Loni absolvoval tříměsíční turné po USA, předtím doprovázel hvězdy jako Diana Ross, Placido Domingo či José Carreras v Tokiu, Soulu či na Tchajwanu. Tradiční hudební festival Janáčkův máj už přivítal špičky světové hudby v čele s Liverpoolskou filharmonií a Českou filharmonií s dirigentem Václavem Neumannem.

A ještě Národní divadlo moravskoslezské, jež vytvářejí divadla Antonína Dvořáka, Jiřího Myrona a Petra Bezruče i Aréna, bezkonkurenční je Loutkové divadlo. Zapomenout nelze ani na jedno z největších českých knihkupectví v Domě knihy Librex. A kdo by neznal ostravskou víceúčelovou halu pro skoro deset tisíc návštěvníků, kde se střídají extraligoví hokejisté s koncerty světových pěveckých hvězd.

Český rozhlas Ostrava je pověstný svým Ostravským rozhlasovým orchestrem, a pak Marií Rottrovou, Hanou Zagorovou, Věrou Špinarovou, Jardou Wykrentem, Danou Vrchovskou, Jiřím Urbánkem, Jankem Rokytou, Jarmikou Šulákovou a cimbálovkou Technik. Věhlasem se proslavila i Česká televize Ostrava.

V Ostravě naštěstí nemáme ani “opencart”, ani Knížáka či “tvůrce” ostudy Entropa v Bruselu Davida Černého, ale máme svého slezského barda, jímž je bezkonkurenční písničkář a operní libretista Jarek Nohavica. Ostrava je město Rothschildů a Gutmannů, židovských podnikatelů, kteří byli u zrodu Ostravských dolů a Vítkovíckých železáren, z jejichž částí dnes vyrůstá vedle jedinečného Ostravského muzea další revitalizovaná Dolní oblasti Vítkovic.

Jde o unikátní přeměny bývalého průmyslového areálu na nové kulturně-společenské, ale i vědecko-technologické centrum slezské metropole, místa působení prestižní Vysoké školy báňské-Technické univerzity a Ostravské univerzity.

Kdoví, jak by dopadli obyvatele řeckých Atén. Jistě by tam měl Eurobarometr radost, jelikož v bankrotujícím Řecku nemohl být žádný státní zaměstnanec bez práce; státní služba tam byla na doživotí. Navíc dostávali finanční bonusy za to, že chodili včas do zaměstnání a důchodci měli čtyřnásobné renty ve výši kolem 1300 eur…

Takže, možná si vzpomeneme na objektivitu veřejných průzkumů „nezmanipulovaných“ Eurobarometrů, až se budeme skládat v rámci evropské sedmadvacítky na tři biliony prožraných řeckých dluhů…

Ať žijí Athény, Evropské město kultury jara 2010…

Reklama:
 1. 5 reakce na “Jak Eurobarometři účelově masírují voliče…?”

 2. …ale jelikož vím, že v Česku si všeobecně žijeme nad poměry a ve větším blahobytu, než si za svoji prací zasloužíme,… tak s tímto nesouhlasím!! Nemůžete mluvit za vysoké procento občanů, kteří průměrnou mzdu v ČR v životě neviděli a ani neuvidí na své výplatní pásce!! O nějakém blahobytu můžou mluvit tak politici či podnikatelé, kteří se napakovali z veřejných zakázek či z nefér podnikání.
  Při čtení jsem si myslela, že to píše nějaký Ostravský patriot a ne p. Olšer. Ostravu bych přirovnala k Ústecku a Mostecku se vším všudy!
  To, že Ostravsko vyplodilo do světa i nějaké známé osobnosti či se může pyšnit i klady, to samé mohu říci o jakémkoliv jiném městě jak v ČR, tak i ve světě. Na co to vyzdvihovat!
  Všechny průzkumy v ČR i ve světě jsou jen pouhá čísla a nerovnají se realitě. Proto také je beru s reservou a nedávám jim pražádný význam. Lidi co je sestavují, musí také přeci vyplodit nějakou práci aby za to dostali plat.
  V Ostravě bych opravdu nechtěla bydlet ani zadarmo a nedivím se, že plno obyvatel jde raději do Prahy či do jiných měst, jak za prací tak i z jiných důvodů.
  „Entropa“ od D. Černého byla unikát a aspoň někdo veřejně ukázal, jak vidíme Evropu očima Čechů!!
  My zkrátka nejsme národ zvyklý za cokoliv stávkovat či jít do ulic rabovat. To dělají jinde a patří to k jejich mentalitě. Lidi se aspoň nebojí nahlas říct s čím nesouhlasí. My jen sedíme v hospodách či doma a nadáváme na politiky a brbláme nad svými osudy a jak vyjít s malým platem a půjčkami.
  Myslím si, že většina lidí má jiné problémy než se zabývat Ostravou a jejím ovzduším či kriminalitou, za kterou si také vlastně může i sama díky velkému počtu heren a nových ghet.
  Vždy záleží na představenstvu měst, jaké bude a jak se v nich lidé budou cítit bezpečně.
  Také nesouhlasím s xenofobií vůči cizincům. V Praze jich tvoří velký počet /nejen turistů/ a neviděla jsem žádné negativa. Něco jiného je nelibost vůči cikánům, kteří okrádají tyto
  cizince či jiné obyvatele. To samé jistě znáte i z Ostravska či jiných měst v ČR, kde se s touto problematikou potýkají mnoho let a je to čím dál horší, jelikož zákony jim nahrávají místo toho, aby je více trestali!!!
  Nevšimla jsem si nikdy, že by si lidi hlídali tašky či peněženky když vidí Ukrajince či Vietnamce nebo lidi jiné národnosti. Za to však, jakmile se objeví cikán, automaticky lidi zakrývají tašky a drží si je u těla. Tak toto vypovídá nejen o Ostravsku.
  Zkrátka, průzkumy tu byly, jsou a budou a jedná se jen o čísla, která nikdy nebudou vypovídat o skutečnosti. To samé můžeme prožívat nyní před volbami a jak to nakonec dopadne je jen na nás, zda chceme být jako Řecko či půjdeme bolestivější, ale správnou cestou!

  od Martina v Kvě 8, 2010

 3. Rád bych Vás pozval na měsíc do pařížské čtvrti Bersi, abyste věděla, o čem mluvíte. Pokud byste tam ty čtyři týdny přežila. To, že si žijeme nad poměry, je jasné. Fakt, že když neteče pár hodin teplá voda a je o tom v televizi pobouřená reportáž, je důkazem toho, jak jsme rozmazlení. Zajděte se podívat do nějakého supermarketu, kde se to přeplněnými nákupními vozíky jen hemží. A zkuste se nadechnout v Ostravě a pak hned v Pakingu, abyste na vlastní plíce poznala, jak hluboce se mýlíte…

  od olser v Kvě 8, 2010

 4. Děkuji Vám za nabídku podívat se do Paříže :)) Ještě zvážím dle finanční situace a nechci se zadlužovat. Chápu, že jinde se žije oproti našim lidem ještě hůř a to nepočítám obyvatele málo vyspělých zemí či země 3. světa.
  Ano, máte pravdu, že jsme rozmazlení. Důchodci i jiní nadávají na krizi, ale opravdu vídám v obchodních centrech plné nákupní košíky. Jen se podivuji, kde teda ta krize je?? Ano, jsme zvyklí na určitý komfort a standart, kteří si někteří lidé i za cenu půjček dopřávají.
  Na Slovensku jsou také různé gheta, ne-li slamy, kde žijí cikáni a to nepíši o jiných vyspělých státech, kde na kraji velkoměst je plno slamů.
  To už je tak na světě zařízené, že jsou chudí a bohatí. Někteří se pohybují někde mezi tím, dle dané situace.
  Nejsem tak zcestovalá a světaznalá, abych Vám mohla konkurovat. Je to čistě můj pohled na svět i když možná zkreslený a „z druhé ruky“.
  Ráda nadále budu číst Vaše cestopisné poučné blogy.

  od Martina v Kvě 8, 2010

 5. Nic ve zlém, ale i já jsem nadával, než mi došlo, že beru víc než dávám. A tak to je s většinou lidí, tedy Čechů… Děkuji za Váš komentář…

  od olser v Kvě 8, 2010

 1. 1 Trackback(s)

 2. Úno 11, 2016: temple run game

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *