Jak křehká a zranitelná je civilizace, aneb Poručíme větru, dešti…?

17. Duben, 2010 – 9:57
I za mraky svítí slunce... Foto: Břetislav Olšer

I za mraky svítí slunce... Foto: Břetislav Olšer

Žijeme si zkrátka v přepychu, morálka je zdevastovaná a to ještě nedávno jsme si dokonce troufali na přírodu a chtěli poroučet větru, dešti, řekám, kam a kudy mají téct, přesto dál drancujeme přírodní zdroje.

Zlaté, platinové či uhelné doly, světadíly i mořská dna jsou plná těžařských vrtů, abychom si užívali ropy, zemního plynu, uhlí… Ale co bude, až budou jednou tyto zdroje vyčerpány? Přitom jsme bezmocní proti zemětřesení, která si ročně vyžádají statisíce mrtvých a za biliony zničenou infrastrukturu, tsunami zničí vše, co jí přijde pod vlnu.

Lidská troufalost dostává jednu lekci za druhou. Jakoby nestačila podvody a lidskou ziskuchtivostí zaviněná hospodářská krize a tisíce zbankrotovaných bank a firem…

A pak přijde „Den poté“ a jsme nahraní. Najednou nemůže vzlétnout ani jedno letadlo. Miliony jich bezradně stojí na letištích, miliardy pasažérů jen zuřivě skřípají zuby. To vše pro jednu „neposlušnou“ islandskou sopku. Erupce islandského vulkánu Eyjafjallajökull na jihu ostrova může skončit za několik hodin nebo za několik málo dní. Může prý však trvat i řadu let.

A co na to říkají pragmatičtí vědci? Evropa – a možná i další kontinenty – by mohla prožít jakousi slabou variantu tzv. „nukleární zimy“, jakou by svět podle počítačových simulací zakusil i v případě omezené jaderné války.

„Kryt“ z vulkanického popela, obklopující Zemi nebo její část, by totiž na několik let snížil množství slunečního záření dopadající na povrch planety. Kvůli chladnému počasí by asi klesly zemědělské výnosy, a tím produkce potravin, což by mohlo vyhnat do nebývalých výšin jejich ceny.

To ale není všechno: působení prachových částic by mohlo vést k narušení ozónové vrstvy. Díry v ní by propouštěly ultrafialové záření se všemi následnými ničivými dopady na lidské zdraví i přírodu. A poslední erupce islandského vulkánu z roku 1821 zcela utichla až po dvou letech. A to dnes máme na světě 1500 činných vulkánů. Neznáme prostě dne ani hodiny…

Aljašská sopka Mount Redoubt, vzdálená asi 180 kilometrů jihozápadně od Anchorage, se po téměř 20 letech probudila k životu. Nedávno už popáté vybuchla. Oblak popela dosahoval do výšky více než 15 kilometrů.

Výbuchy vulkánů v oblasti rovníku doprovází stav atmosféry, kdy do Evropy snadněji pronikají frontální systémy od Atlantiku. Ty následně přinášejí relativně teplejší zimy. Oproti tomu výbuchy v blízkosti pólů vedou k chladnější zimě. Chladný průběh léta i zimy byl na severní polokouli pozorován například po výbuchu vulkánu Katmai na Aljašce v roce 1912.

V Guatemale naleznete 37 sopek, čímž se tato jihoamerická země řadí na druhé místo na světě v počtu sopek po Indonésii, na třetím místě je Aljaška. Aktivní sopka Etna měla svůj zatím poslední výbuch v roce 2006, apeninský Vesuv řádil v roce 1944, Stromboli na Liparských ostrovech explodovala v roce1989, pak ještě Hekla na Islandu, Pico de Teide na Tenerife…

Představa, že by třeba jen rok nelétala letadla, je velmi tristní. Už těch pár současných dnů přinesou leteckému průmyslu a leteckým společnostem nedozírné ztráty. Kolik jich asi zbankrotuje? Kolik lidí přijde o práci…?

Kromě Evropy se s problémy v letecké přepravě potýkají i keňští vývozci květin. Obvykle vyvážejí zhruba 400 až 500 tun denně. Nyní tak přichází za den až o dva milióny dolarů (37 miliónů Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Katastrofické scénáře jsou možná předčasné, každopádně by měly lidskou namyšlenost zase postavit na zem. Každá pýcha předchází pád…

PS: ČTK – V sobotu 17. dubna 2010 se v průměru neuskuteční na starém kontinentě kolem 22 tisíc letů. Kromě České republiky je vzdušný prostor uzavřen také v Rakousku, Belgii, Dánsku, Estonsku, Finsku, severu Francie, na většině Německa, Maďarska, Irska, dále pak v severní Itálii, Nizozemsku, severním Norsku. Sopečným popelem bylo zasaženo i Polsko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie, kde je vzdušný prostor rovněž uzavřen.

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *