Polsko pohřbí svého národního hrdinu Lecha I. na Wawelu…?

16. Duben, 2010 – 7:23
Vzpomínka na papeže Jana Pavla II. na Křížové hoře v Litvě... Foto:Břetislav Olšer

Vzpomínka na papeže Jana Pavla II. na Křížové hoře v Litvě... Foto:Břetislav Olšer

Tragédie, která způsobila, že při letu do Smolenska zahynulo 96 významných členů polské politické, vojenské a duchovní scény, každým z nás bez rozdílu otřásla až do morku kostí. Poláci truchlí hlavně za svým prezidentem Lechem Kaczyńskim a jeho ženou Marii. Blíží se jejich pohřeb, Mnozí ale varují před precedentem…

Na poslední rozloučení přijede světová elita prezidentů a politiků, několik desítek, v čele s Obamou, Medveděvem, Merklovou či Sarkozym a českým Topolánkem, pro něhož to bude dvojí nekrolog. Neměl by chybět ani nejbližší zahraniční přítel Lecha Kaczyńského – prezident Václav Klaus.

Ostatky prezidentského páru mají být uloženy v alabastrovém sarkofágu do Královské katedrály na Wavelu v Krakowě. Jde o vůbec prvního polského prezidenta pochovaného mezi polskými králi. A Poláci, i přes svůj hořký smutek, protestují a tvrdí, že Lech Kaczyński byl skromným člověkem, který by určitě nesouhlasil s tím, aby byl pohřben v kryptě katedrály na Wawelu mezi ostatky polských panovníků.

Královská katedrála na Wawelu je polským národním chrámem, uměleckým dílem i duchovní svatyní. Prostě českým Chrámem sv. Víta na Pražském hradě. Vzpomínám si, že na mě Wawel zapůsobil skoro stejně jako můj první vstup do baziliky Sv. Petra ve Vatikánu. Jakmile vejdete, ztrácíte dech mezi náhrobky třetí největší královské nekropole v Evropě.

Je nejdůležitějším polským chrámem, v němž probíhaly korunovace a byli zde pohřbíváni členové panovnických rodů, většina polských králů, od Kazimíra Velikého, Annu Jagellonskou, až po Štěpána Báthoryho. K poslednímu odpočinku jsou zde uloženi i Vladislav Jagelonský, Vladislav Lokýtek či třeba Jan Sobieski. Objevíte zde také sarkofágy národních hrdinů, jako byl Tadeusz Kosciuszko, či národních básníků Adama Mickiewicze a Juliusze Slowackého.

Kromě polských králů a jejich rodin tam byl pochován například obnovitel polské státnosti po roce 1918 maršál Józef Pilsudski nebo předseda polské exilové vlády v době druhé světové války Wladyslaw Sikorski, který v roce 1943 zahynul při záhadném leteckém neštěstí u Gibraltaru.

Protesty vedou jen ti nejsoudnější Poláci. Není jich mnoho, pár tisíc, na internetu však mnohem víc, ale ostatním zřejmě brání ve vyslovení svého nesouhlasu probíhající státní smutek a pieta k tragicky zesnulým lidem. Chtějí, aby byli Lech Kaczyński a jeho žena Maria pohřbeni na varšavském vojenském hřbitově Powązki, nejstarším a nejslavnějším hřbitově ve Varšavě.

Jsou zde pochování kromě hrdinných vojáků a stovek jiných osobností také spisovatelka Lucyna Cwierczakiewiczowa, disident Jacek Kuron, slavný vyzvědač Ryszard Kuklinski, nositel Nobelovy ceny za literaturu Wladuslaw Reymont, hudební skladatel Stanislaw Moniuszko a další. Souhlasím s odpůrci, asi jsem též „ruský zaprodanec“.

Kazimír Veliký v kryptě na Wawelu byl synem Vladimira I. Lokýtka. Jeho otci se podařilo znovu sjednotit téměř celé Polsko, které bylo více než půldruhé století politicky rozdrobené, a získat královský titul. Na Kazimírovi zůstalo, aby dokončil sjednocení země a upevnil královskou moc.

Pokud se nepletu, Lech Kaczyński naopak Polsko před svojí smrtí svým ortodoxním konzervatismem spíš rozdělil. A to je fakt, na který by se nemělo zapomínat. Pieta nepieta. Ovšem pokud nejde o pohřeb jako bombastickou akci pro světové politiky – Wawel je přece jen atraktivnější než Powązki…

Arlingtonský hřbitov je nejznámější vojenský národní hřbitov v USA. Byl založen v průběhu americké občanské války. Na 240 hektarech půdy je zde celkem pod prostými bílými pomníčky pohřbeno na 300 000 zesnulých ze všech válek, které USA od té doby vedly.

Odpočívá tu i zavražděný prezident J. F. Kennedy, jeho manželka Jacqueline a dvě z jejich dětí. Je zde také pomník padlým z japonského ostrova Iwodžimy. A také třeba pomník věnovaný posádce explodujícího raketoplánu Challenger… Skromnost nade vše.

Nechci přát Lechu Walesovi nic zlého, ale pokud by též on zemřel tragickou smrtí, měl by nyní své místo mezi polskými králi jisté. A co kdyby chtěl být Berlusconi pochován ve florentinském kostele Santa Croce mezi hrobkami Machiavelliho, Galilea, Michelangela a Danta. Že by vedle kaplí rodin Peruzzi, Tosinghi a Pulci byla i kaple rodiny Berlusconiů…?

Prezident Lech Kaczyński nezahynul hrdinskou smrtí na bojišti nebo rukou zákeřného vraha, během teroristického útoky či při sebevražedném atentátu, ale zřejmě neúmyslným lidským selháním pilotů. Jenom pilotů…? Letadlo bylo v pořádku, ale byla též hustá mlha, krátká přistávací dráha a porušení zákazu přistávání…?

To jen Češi mají svůj Slavín a hrobky na Vyšehradě a nikdo ze státníků by se neodvážil chtít být pohřben vedle ostatků sv. Václava, Přemysla Otakara II., Karla IV. a dalších českých králů na Pražském hradě v katedrále sv. Víta…

PS: Na dotaz, zda jsou polské rozhovory v černé skříňce dialogem mezi piloty, anebo mezi nimi a některým z cestujících, odpověděl prokurátor, že jsou to „zcela jistě rozhovory pouhých samotných pilotů“. Zda ale hovořili ještě s třetí osobou, vyjde najevo „na sto procent“, až se podaří zesynchronizovat nahrávky s časem letu. Otázka, zda nebyl vyvíjen na piloty politický tlak, se zatím nemá odpověď a možná ji ani nebude mít. Polská i ruská média v minulých dnech spekulovala, že pilot zvolil přistání v mlze kvůli naléhání některých vládních činitelů na palubě letadla, možná samého prezidenta… Ale o mrtvých jen dobře…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Úno 11, 2016: temple run

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *