Po Marku Twainovi je rasistou i Josef Lada…?

15. Duben, 2010 – 9:21
Potomci českých Romů, jejichž přátele ochraňují české soukmenovce - Foto: B. Olšer

Potomci českých Romů, jejichž přátele ochraňují české soukmenovce - Foto: B. Olšer

Tak jsem se i já dozvěděl tu šokující zprávu – čeští a neustále diskriminovaní Romové se prý rozhodli, zatím zřejmě pouze v hlavě předsedy organizace Roma Realia Václava Mika, že budou ve velkém prchat do Švýcarska či Vatikánu.

Jedině tam se prý mohou cítit bezpeční, hlavně však, že jim tam poletí „pečení holubi do huby“, stejně jak sociální dávky do kapes, přičemž je nikdo nebude nutit chodit do škol a pracovat. Už asi zapomněli na své „vraždění“ gadži či zápalné láhve v jejich příbytcích, ale údajná rasistická zmínka v Ladově dětské knize o kocouru Mikešovi. Dosud čeští Romové prchali převážně do Kanady nebo do zemí EU.

Podle aktivistů je Ladova knížka rasistická, protože pasáž o napadení kocoura lidmi končí větou: „Milé děti, ti lidé byli cikáni.“ To, že se kniha čte i ve školách, považují za selhání ministerstva školství.

Ach, romský Bože, ty to vidíš, jak se tvoje ovečky dočista zbláznily. Musím však na jejich obranu říct, že nejsou první a jak znám tyto typy homo sapiens, ani poslední. Když jsem v kanadském Torontu několikrát potuloval za cílem odhalení příčin udělování českým Romům status uprchlíka, zaznamenal jsem obdobné faux pas.

Jedinečný animovaný film plný originální hudby přinášející nesmrtelný příběh podle románu Marka Twaina. „Tom Sawyer a jeho kamarád Huckleberry Finn“, měl být stažen z prodeje, stejně jako knížka z kanadských škol, jelikož byly silně rasistické. Tentokrát ne protiromsky, ale protiindiánsky, jelikož popisoval zločince indiánského původu.

V tomto ohledu se divím tureckým muslimům, že neemigrovali do Vatikánu, jelikož chtěli zakázat pohádku o Medvíkovi Pu jen proto, že se přátelí s roztomilým čuníkem. Větší ostudu si snad udělali jen polští katolíci, když začali prošetřovat údajnou homosexualitu pohádkových bytostí z animovaných večerníčků a z povinné četby vyškrtli díla Dostojevského a Kafky.

Nejvíc pobouřil bigotní křesťany ve Varšavě televizní seriál Teletubies a jeden z jeho hrdinů, tuším, že se jmenuje Tinki Binki, tedy ten Tinki Binki, což znamená, že je mužského pohlaví. Jelikož však nosí růžovou kabelku, je prostě homosexuál a ocitl se proto na černé listině…

Ředitelka úřadu na ochranu práv dětí v Polsku Ewa Sowińská prohlásila, že by odborníci měli prověřit, zda seriál Teletubbies nepropaguje homosexuály. Chtěla též vytvořit seznam profesí, které by neměli vykonávat gayové. Mezi nimi by byl například učitel nebo sportovní instruktor. Pod politickým tlakem naštěstí podala demisi. A také polští homosexuálové nemínili hromadně žádat ve Vatikánu o azyl.

Kniha And Tango Makes Three vzbudila zase obrovské protesty v zemi svého původu – v USA. Vypráví totiž příběh dvou homosexuálních tučňáků a jejich péči o vejce a snahu vychovat vlastního potomka. Ale přestože se jedná o příběh inspirovaný skutečným případem z newyorské zoo, v USA zákaz knihy na školách žádaly za poslední tři roky desítky křesťanských i jiných konzervativně smýšlejících organizací.

Kniha určená dětem od pěti let je epizodkou z života dvou tučňáků uzdičkových Roye a Sila z newyorské zoo. Ti dostanou od jiného heterosexuálního páru vajíčko a zahřívají jej, až se z něj vylíhne mládě Tango, které navíc dokážou vychovat do dospělosti. Jejich láskyplný vztah odráží realitu živočišné říše, mezi tučňáky je totiž homosexualita velmi běžná. Jenže konzervativní a křesťanští odpůrci mínili, že příběh podporuje homosexuální vztahy a chování již od útlého věku a že může ohrozit tradiční rodinu.

A když už byla řeč o animovaných postavičkách z pohádek, myslím si, že všechen tento fanatismus je ničím proti zneužívání postaviček z bajek k politické agitaci, jak to činí Palestinci se svým Mickey Mousem s vysokým hláskem. Jmenuje se Farfur a je hvězdou týdenního pořadu pro děti zvaného Pionýři zítřka, který vysílá oficiální televize Hamásu (al-Aksa TV).

Farfur a jeho spoluuváděčka Saraa učí děti o důležitosti denních modliteb a pití mléka a přitom využívají každé příležitosti, aby jim připomněli něco o nadřazenosti islámu, o nenávistí k Izraeli a USA a o podpoře “odporu” – což je palestinský eufemismus pro terorismus.

Říkají dětem, že se musí pětkrát denně modlit v mešitě, dokud nebude nastolena “světová vláda pod vedením islámu”. Hovoří o Izraeli jako o “utiskovatelské vetřelecké sionistické okupaci”, které musejí děti “odporovat”. Saraa oznamuje, že po smrti se budou muset děti zodpovídat Alláhovi z toho, co udělaly nebo neudělaly pro mešitu al-Aksa v Jeruzalémě a pro palestinské vězně.

Dalším důkazem o blbnutí rozličných etnických skupin je i případ, který byl zaznamenán v Súdánu. V Chartúmu byla zatčena britská učitelka. Podle kolegů čtyřiapadesátileté Gillian Gibonsové z Liverpoolu šlo o nevinný omyl.

Paní Gibbonsová, která do školy přišla v srpnu, učila děti o zvířatech. Požádala sedmiletou holčičku, aby přinesla do škola plyšového medvídka a požádala třídu, ať pro něj najdou jméno. “Přišly s osmi jmény včetně Abduláha, Hasana a Mohameda,” uvedla. “Mohameda navrhlo nejvíce dětí – třiadvacet…”

Dlouho nebylo jasné, zda a z čeho bude učitelka obviněna, ale připravovala se žaloba podle článku 125 islámského práva o “urážkách víry a náboženství”. Hrozilo jí až trest šesti měsíců vězení, čtyřiceti ran bičem nebo vysoká pokuta…

Problém mají též bajkaři ve Velké Británii. Nové zpracování známého příběhu tří malých prasátek se nedočká výročních cen, které rozděluje britská vláda. Podle porotců ze státní vzdělávací agentury Becta by se to totiž mohlo dotknout cítění muslimských věřících. Islám považuje vepře za nečistá zvířata. Digitální zpracování příběhu prasátek, z nichž nejpilnější si postaví tak silný dům, že odolá zlému vlkovi, vytváří podle porotců nezdravé stereotypy.

Anne Curtisovou, kreativní ředitelku nového vydání knihy, to značně vyvedlo z míry. Představu, že dětská kniha může povzbuzovat rasismus, označila podle stanice BBC za “facku do tváře”. Nový CD-ROM je podle autorů věnován dětem na základních školách. Nedávno již získal ocenění na knižních festivalech.

To ale podle porotců nijak nesnižuje nebezpečí, že by se příběh mohl dotknout cítění početné imigrantské komunity ve Velké Británii. “Tento produkt bychom nemohli doporučit muslimské komunitě,” uvedli.

Další stovky romských rodin tedy údajně poputují do Vatikánu. Podle Mika chtějí obsadit Svatopetrské náměstí a současně s podáním žádosti o azyl se domoci i audience u papeže Benedikta XVI.

„Nejde o výraz cikán, jde o to, co vyplývá z té ukázky. Lada je rasista. Říká tím: vidíte, jak jsou zlí! Je hrozné, jak to generalizoval. Možná to beru moc emotivně, ale dotklo se mě to, proto říkám, že je rasista,“ doplnil ještě pro iDNES.cz Miko.

Takže, ne na obzoru Katajevova plachta bílá, ale další česká super ostuda…

Reklama:
 1. 21 reakce na “Po Marku Twainovi je rasistou i Josef Lada…?”

 2. Nejsem zase takový znalec indických reálií, abych si dovolil radit, ale přesto dovolte vyjádřit pochybnost, mají-li ti dva indičtí – zřejmě Sikhové – mnoho-li společného s cikány? Myslím že velmi málo a myslím, že cikánů mají i v té Indii plné zuby… Zkuste pohledat, kdo a proč neustále nastoluje tyto pseudoproblémy a hlavně a PŘEDEVŠÍM, proč je bílá civilizace tak hloupá-vymaštěná-neschopná, že nedokáže parazitům ani jejich podněcovatelům říci rázné DOST! Co je to za lidi ti zkurvení politici, kteří nastolují tuto atmosféru? Oni taky žijí mwezi cikány, ve špíně a nemocech? Jim nebude vadit, když jejich děti nebo prarodiče budou terorizovány už neplnoletými cikánskými zločinci? Jim nedochází souvislosti? Jsou tak blbí, vymaštění nebo zkorumpovaní? Kým a proč? Toto je skutečné nebezpečí naší civilizaci: vlastní 5. kolona, ne islám!

  od M. Hofman v Dub 15, 2010

 3. Olšere, důrazně žádám, aby se přestala prodávat, vařít a pít černá káva. Je to akt s rasistickým podtextem. A normálně: Tato společnost je po listopadů plná cypů !!! Do havírně a makat, aby je přešly pičoviny.

  od Josef Kurasz v Dub 15, 2010

 4. Milý pane Hofmane, V Ostravě známe dva významné občany Indie. Jedním je indický lidumil Kumar Vishwanathan, momentálně působící v Česku jako ochránce Romů, jehož nezajímají miliardoví oligarchové, ani bída, svrab a neštovice v jeho rodné zemi a raději dělá v klidu a míru středoevropské kotliny romského misionáře.
  A ještě jeden indický občan působí na severu Moravy; je jím kalkatský podnikatel Lakšmí Mittal, pátý nejbohatší člověk planety a majitel Divize METAL & STEEL společnosti I.F.T. OFFICE, spol. s r.o. Takže mi neříkejte, že Sikhové na snímku nejsou příbuzní s českými Romy…

  od olser v Dub 15, 2010

 5. Milý Josífku, hlídej si zdravíčko, nerozčiluj se, nebo dopadneš jako já a budeš pak trénovat mozkové závity, abys totálně nezblbnul. Zdraví BO

  od olser v Dub 15, 2010

 6. Zakažte nejen Ladu, ale i Karla Čapka. V jeho díle se vyskytují věty jako: „Žide, žide, čert si pro Tebe příjde“,nebo „Vy smradlavý žide“. Pryč s Čapkem. :-))

  od Pavel Kirs v Dub 15, 2010

 7. Pane Kirsi, tak to bychom museli odstavit i pana Shakespeara za jeho Kupce benátského a libru masa dlužníka pro židovského lichváře Shylocka…

  od olser v Dub 15, 2010

 8. Správně. Pryč se Shakespearem. To byl taky pěkný rasista. A Jan Neruda taky. Ať se vyučuje jen romská literatura. :-))Neznáte náhodou někdo nějakého jejich světového spisovatele, nebo malíře?

  od Pavel Kirs v Dub 15, 2010

 9. Jo, cikánského barona…

  od olser v Dub 15, 2010

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *