Je to řízení Osudu, aby došlo ke smíření polsko-ruských vztahů?

12. Duben, 2010 – 16:53
Vzpomínka na zrození člověka... Foto: Břetislav Olšer

Vzpomínka na zrození člověka... Foto: Břetislav Olšer

Může za to můj věčný idealismus, ale mám za to, že havárie vládního letadla s polským prezidentem a nejvyššími vojenskými činiteli ve Smolensku byl záměr Nejvyššího. Symbolicky přesně sedmdesát roků po katyňské tragédii položili své životy znovu ve stejném místě hlava Rzeczpospolita Polska Lech Kaczynski s chotí, představitelé duchovenstva, armády a strany PiS.

Na místě neštěstí si podali ruce hned dvakrát po sobě premiéři Donald Tusk a Vladimír Putin. Politici se napřed poklonili i památce tisíců ruských obětí stalinistických čistek a sovětských vojáků padlých při bojích s německými nacisty. Poté položili u památníku v lese poblíž západoruské Katyně věnce a učinili historické gesto, když si na místě masakru stiskli ruce na usmíření mezi oběma státy.

Putin řekl, že není možné žít jen z minulosti a že nelze ze zločinů, jímž byl katyňský masakr, vinit ruský lid. Zdůraznil, že na minulost se však nesmí zapomínat, ať je jakkoli hořká. „Nebylo nám dáno ji změnit, ale je v našich silách ji zachovat, zjistit pravdu a historickou spravedlnost,“ dodal s tím, že to už je práce pro historiky.

Katyňský zločin dodnes zatěžuje vztahy Varšavy s Moskvou, která dlouhá desetiletí po druhé válce svou roli v tragédii popírala a maskovala ji tvrzením, že zločin spáchalo nacistické Německo.

Týden po tomto aktu usmíření se zde setkali premiéři Polska a Ruska znovu. Neplánovaně. Kdo by se nadál, že vládní letoun polského prezidenta právě nedaleko havaruje a všechny osoby na jeho palubě zahynou..?.Tentokrát se Tusk s Putinem objali a dlouze se stiskli v objetí na znamení soustrasti a vzájemné piety. Může být něco symboličtějšího? Dojde ke katarzi, k očistě vztahů mezi oběma zeměmi?

Napřed založil Napoleon I. Království varšavské, které se stalo císařovým spojencem. Po jeho porážce bylo zřízeno autonomní Království polské, podléhající ruskému carovi… Během I. Světové války, po obsazení většiny polského území do té doby patřícího Rusku Německem a Rakouskem, bylo na tomto území vytvořeno Polské království jako loutkový stát pod dohledem Německého císařství, Rakouska-Uherska a Osmanské říše.

Nenastal už čas, aby skončila staletá nenávist Poláků vůči Rusům, kteří sice Polsku ublížili, ale asi ne tolik, jako Němci, jimž přesto Poláci odpustili. A ne 22 tisíc mrtvých důstojníků, ale pro miliony umučených v Osvětimi, Lodži, Jedwabnem či padlých ve Varšavském ghettu a Varšavském povstání…

Ve chvílích nejtragičtějších pro celé Polsko byl nyní vyhlášen den smutku na Ukrajině i v Rusku. V Moskvě jsou tři týmy polských expertů, mezi nimi i odborníci na letecké katastrofy. Mluvčí polské vlády uvedl, že Rusové čekali s otevřením černých skříněk právě na polský tým.

Ruská vláda také organizuje transport ostatků z Ruska do Polska ve dvou částech. První letoun z letiště Moskva-Domodědovo, kam byly ze Smolenska ostatky obětí převezeny přistál ve Varšavě ještě v neděli, s ostatky prezidenta Lecha Kaczynského.

Ruská televize Rossija jako poctu zemřelým členům polské elity při masakru v roce 1940 v neděli večer uvede snímek polského režiséra Andrzeje Wajdy Katyň v hlavním vysílacím čase. Půjde teprve o druhé vysílání tohoto filmu v ruské televizi vůbec.

Podle ruských zákonů je nutné, aby byla těla neštěstí identifikována na ruské půdě. Zvláštním letadlem proto v noci přiletěli z Polska na moskevské letiště Domodědovo pozůstalí.

Druhý letoun s pozůstalými by měl z Varšavy do Moskvy odletěl během pondělního dopoledne. Už na první skupinu pozůstalých čekali psychologové a lékaři, kteří jsou i v hotelu Renessans, kde bydlí. Náklady spojené s jejich pobytem hradí ruská strana.

Těch symbolů je víc. Před pěti lety, sedmého dne velikonočního týdne, zemřel Karol Wojtyla z Wadovic, papež Jan Pavel II. Skonal v předvečer svátku Božího Milosrdenství. A takové milosrdenství prokázali v těchto dnech také Rusové. Možná pozdě, ale přece. A Poláci, jako věrní křesťané, se jistě v tento den od podané ruky neodvrátí…

Nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Nastal jedinečný a neopakovatelný okamžik pro odpuštění starých křivd. Nad hroby katyňských obětí. Těch před sedmdesáti roky i těch současných…

Chtěl bych nakonec připomenout Ježíšův výrok z Janova evangelia 8.7: „Kdo z vás je bez hříchu, hoď kamenem jako první…“

PS: Během pohřbu prezidentského páru Lecha Kaczynkého a jeho ženy Marie byla výzva Nejvyššího k polsko-ruskému smíru ještě zvýrazněna. Vlivem přírody mohl do Krakowa na poslední rozloučení přiletět pouze ruský prezident Dimitrij Medveděv, zatímco se nemohl řízením přírody dostavit žádný z prezidentů ze západní Evropy a USA…

Polská židovská delegace, včetně v USA narozeného vrchního rabína Michaela Schudricha, unikla smrti, když odmítla z důvodu dodržování šabatu letět do Ruska spolu s prezidentem Lechem Kaczynskim. Podle varšavského rabína Meira Stemblera měla židovská delegace letět společně s prezidentem. „Delegace zrušila svoji účast poté, kdy bylo jasné, že letadlo má letět o šabatu,“ uvedl.

„Plánovali říci kadiš (modlitbu za zemřelé) na plánovaném vzpomínkovém obřadu v ruském městě Katyni, připomenout tak 70 let od sovětské vraždy 22 tisíc Poláků.“

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *