Češi hráli jako šumaři, tak je alespoň nesejmou hoši ze Soweta…

11. Duben, 2010 – 8:08
Fárání v platinovém dole v JAR - Foto: B. Olšer

Fárání v platinovém dole v JAR - Foto: B. Olšer

Pokud na jihu Afriky nevypuknou rasové občanské nepokoje, Mistrovství světa v kopané World Cup 2010 v JAR otevře 11. června 2010 zápas hostitelské země s Mexikem v Johannesburgu. Slováci při své premiéře na šampionátu narazí ve skupině F na obhájce titulu z Itálie, Nový Zéland a Paraguay.

Čeští fotbalisté se v neslaném nemasném čutání se Severními Iry 14. října 2009 protrápili k bezbrankové remíze, a jelikož Slovinci v San Marinu vyhráli, vidina přepychového hotelu v Kapském Městě se našim primadonám rozplynula v nenávratnu. Můžou se tak plně soustředit na výběr nového trenéra a budování obnoveného kádru pro nadcházející kvalifikační reparát.

Bylo toho už o této trapné frašce popsáno dost, včetně trestního stíhání představitelů bývalého fotbalového svazu a ostudy Bohemians Praha – Střížkov, nicméně každé zlo je k něčemu dobré. Z nouze ctnost. Naši čutálisti se mohou radovat, že na konec černého kontinentu nepojedou a možná si tak zachrání holé životy. O Jihoafrické republice se totiž stále častěji hovoří jako o jedné z nejnebezpečnějších zemí světa mimo válečné zóny. Průměr 50 vražd denně je větší než ve Spojených státech, které však mají šestkrát víc obyvatel. A nemají Soweto…

Na denním pořádku jsou ozbrojená přepadení i únosy. Nedávná vražda vůdce jihoafrických bílých extremistů Eugena Terreblancheho přiblížila zemi k rasovým nepokojům. Generální tajemník jihoafrické extremistické strany AWB Andre Visagie otevřeně varuje: „Vyšlete své hráče do země vražd.“

Devětašedesátiletého nacionalistu Terreblancheho, který bojoval za „bílý stát“, ubili a rozsekali mačetami na jeho farmě přibližně 110 kilometrů severozápadně od Johannesburgu dva útočníci ve věku 15 a 21 let byli zaměstnanci farmy, kteří se hádali se svým šéfem o výplatu ve výši asi 1500 korun.

Byl jsem v JAR třikrát, ale zažil jsem pouze jedno přepadení bělošské farmy, kdy byl její bůrský majitel zastřelen a vrahové odjeli s jeho třemi auty, naplněnými ukradenými věcmi. To ale bylo za prezidenta Mandely, dnes je v čele Jihoafrické republiky korpulentní náčelník Zuluů Jacob Zuma, který má tři ženy, dvacet dětí a bělochy považuje za přítěž, jako jeho kolega ze Zimbabwe.

„Místem, které je podnes nepsaným symbolem rasismu v JAR, je támhle na kopci ten obří pomník!“ ukazuje mi exkluzivní číšník z hotelu Hilton Roman do nabroušených slunečních šiků, v jejichž světelné lázni se vypíná hrubě otesaný obří hranatý kvádr.

„Je to ústřední afrikánský památník Voortrekker Monument, který postavil architekt Gerhard Moerdyk. Je v něm plno fresek, které zobrazují cestu Búrů v rámci své pouti Great Trek z jihu na sever a jejich válku se zuluuskými bojovníky i s Brity,“ překvapuje mě Roman svými znalostmi. „Pravidelně se tady scházejí ultrapravičáci a vykřikují, jak černochům zakroutí krkem. Jsou to volové,“ odfrkne znuděně a vyprahle polkne, protože už máchuť na český Ostravar z nedalekého pivovaru Vivo. „Kdoví, jestli nová vláda památník jako protičernošský nezruší.“

Jako by četl myšlenky černochů, kteří se rozhodli alespoň částečně skoncovat s vžitým termínem pro „pretorijský režim“, úzce spojený s apartheidem. Proto byl název Pretoria zrušen. Zatím však zůstane hlavnímu městu, jen metropolitní oblast Pretoria se změní na oblast Tshwane, spojenou s tradicí zdejších černošských kmenů. A když jednou přijedete do přistavu Port Elizabeth, nesmí vás překvapit, že na cedulích už bude jiné jméno – Port Nelson Mandela.

„Když je někdo chudý, ztratil práci a nemá peníze na to, aby nakrmil své děti, tak není divu, že ho dráždí boháči v nablýskaných limuzínách,“ řekl jihoafrický taxikář Siyabonga Zimu.

V JAR, kde nyní žije asi pět milionů bělochů a skoro osmkrát víc barevných obyvatel, se teď snaží udělat všechno pro to, aby během šampionátu minimalizovali kriminalitu. O bezpečnost účastníků MS, ale i fanoušků, kterých má dorazit podle odhadů přes půl milionu, se má starat za 162 milionů dolarů více než 40 tisíc speciálně vyškolených policistů. Sedm set z nich má hlídkovat u každého z deseti stadionů.

Od roku 1994 a ukončení apartheidu JAR hostila 140 různých podniků včetně organizačně náročných mistrovství světa v ragby a kriketu. Zátěžovým testem pro organizátory byl Pohár FIFA, kdy se představily světové fotbalové velmoci v čele s Brazilci, mistry světa z Itálie a mistry Evropy ze Španělska.

Čas ovšem oponou trhnul. Vznikla nová mafie – komerční sport s geniálními dopingovými laboratořemi, protože chceš-li peníze, musíš mít nadlidské výkony. Nakoupí-li dnes někdo sportovce za hříšné miliardy, chce mít svůj takto vložený kapitál do inkriminované osoby a reklamy s ní spojené též náležitě pojištěn a rozmnožen.

Pokud ho však někdo unese nebo zastřelí, mnohým klubům hrozí bankrot a vážné poškození klubové, resp. státní kasy. Projděme si média a jsme doma. První tragicky okázalý projev islámské teroristické moci explodoval na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972. Celková bilance byla děsivá: 17 mrtvých, z toho polovina izraelských sportovců.

A pak přišli na řadu fotbalisté Toga, kteří se stali začátkem ledna 2010 cestou na africký šampionát obětí ozbrojeného útoku. Z bezpečnostních důvodů ze šampionátu odstoupili. Mužstvo Toga mělo vstoupit do mistrovství v utkání s Ghanou ve skupině B, do níž byly nalosovány ještě Pobřeží slonoviny a Burkina Faso.

Zákeřný útok muže se samopalem usmrtil řidiči autobusu, mluvčího týmu Stanislase Ocloa a asistenta trenéra Abolo Amelete. Obránce Serge Akakpo byl zasažen dvěma kulkami a ztratil mnoho krve. K útoku se přihlásila separatistická skupina FLEC, bojující za osamostatnění provincie Cabinda.

K únosu a pozdější vraždě téměř celé jedné jedenáctky fotbalistů z Kolumbie, ovšem už za hranicemi sousední Venezuely, si koncem října zasloužila pozornost světových médií. Venezuelští vyšetřovatelé však tvrdí, že zavraždění muži byli kolumbijští “paramilitares”, tedy členové “ilegálních pravicových ozbrojených komand…”

Budou šéfové fotbalové mafie riskovat své bilionové vklady do mužstev? Nejdražší přestup v historii fotbalu byl uzavřen, když Real Madrid potvrdil, že se mu Cristiano Ronaldo upsal na šest let. Portugalská hvězda odešla z Manchesteru United za 80 milionů liber, což je v přepočtu přibližně 2,5 miliardy korun.

První patnáctka nejdražších přestupů v historii FIFA činí cca 20 miliard. K tomu všemu je nutné přičíst gigantické roční příjmy každého z hráčů po dobu bratru deseti roků. Suma sumárum pár bilionků. No, nestřel si…

Jak říkáme u nás na Valašsku: God save the World Cup 2010!

http://www.youtube.com/watch?v=yySUEGHvMSo

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *