Pražská léčba lidské psychiky zvaná New START…

9. Duben, 2010 – 7:52
Aby zbyla jen vojenská muzea                 Foto: Břetislav Olšer

Aby zbyla jen vojenská muzea Foto: Břetislav Olšer

Řekne vám to každý internista i psycholog. Žádný šaman či felčar. Nejdůležitější pro zotavení z těžké, mnohdy i údajně nevyléčitelné choroby, je psychika pacienta. Čím víc pozitivnějších zpráv, tím větší klid, tím míň depresí, stresu a pochmurných myšlenek, tím větší šance na uzdravení.

Patřím k lidem, kteří trpí radioaktivní fóbií. Tento pocit mám od momentu, kdy mi zemřel bratr na leukémii, zaviněnou neznámou radiací. Bylo mně dvanáct a byl jsem odhodlán, jak děti v tomto věku bývají, že se stanu lékařem a vymyslím lék proti rakovině krve. Naivní zahořklé dětství.

Lékařem jsem se, bohužel, nestal, ale radiaci jsem zůstal věrný jako svému úhlavnímu nepříteli, jemuž jsem se chtěl pomstít. Napřed jsem byl odpůrcem všeho, co souviselo s rozbíjením atomu a vznikem radioaktivity. Nenáviděl jsem uranové doly, v nichž pozvolna umírali političtí vězni, demonstroval jsem v Kyjevě s tamními členy organizace „Zeljonyj svit“ proti atomové elektrárně V. I. Lenina v Černobylu.

Mým přítelem byl i kyjevský představitel Greenpeace Vladimír Tichij. Pak mě ministr životního prostředí Ukrajiny Jurij Ščerbak vysvětlil, jak on sám změnil názor na atomovou energii, která je nejčistší na světě, ve srovnání s energií z tepelných elektráren.

Tak jsem se stal už jen odpůrcem jaderných zbraní, zvláště po masakru v Hirošimě a Nagasaki. A nechápavě jsem kroutil hlavou nad globálním nerozumem, jenž vyrobil po celém světě tisíce jaderných hlavic a bomb, když jen setina z tohoto počtu byla schopná šmahem zničit život na Zemi.

Včera se stala Praha dějištěm přátelské schůzky prezidentů Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva, kteří za asistence prezidenta Václava Klause podepsali mírovou odzbrojovací dohodu „New START“, jež nahrazuje původní dohodu START z roku 1991. Praha se tak stala na dva dny nejstřeženějším středem světa, reklama jak hrom, už nikdy nevymizí z encyklopedií jako místo zlomového okamžiku naši planety.

Někdo asi řekne: Banalita, jen prázdná gesta. Přehnaný patos. V tom případě si patrně neuvědomuje, co to byla studená válka, americké atomové rakety v Turecku, sovětské na Kubě, Berlínská zeď, sovětsko-americká válka ve Vietnamu, na 70 tisíc amerických jaderných zbraní, o pár desítek tisíc míň v SSSR, nebo jednostranný protiraketový štít a americký radar v Brdech.

A k tomu prodejná média podněcovala ke vzájemné nenávisti; ta pravicová dělala z běžných prohlášení vyhrůžky raketovými útoky a ultimáty či přirovnávala ruské politiky k Hitlerovi, Goebbelsovi a jiným nacistům, levicové sdělovací prostředky zase dštily oheň a síru na strýčka Sama či se vysmívaly znárodňovací recesí postiženým bankám USA. Středolevá a středopravá média si hrála alibisticky na mrtvého brouka a mlátila pro jistotu jen prázdnou slámu.

A srovnejme si, jak pokrytecky-militantní byla politika Reagana a obou Bushů, a jak rozzářil svět svým možná nezřízeným optimismem Barack Obama, přestože je snědé pleti a prezidentem v zemi, kde byli ještě v sedmdesátých letech černoši lynčováni. Svět ochořel rakovinou zbrojení a šance byla mizivá. Až do chvíle před rokem, kdy Obama už na Pražském hradě prorocky ohlásil včerejší dohodu o odzbrojení…

„Snižování jaderného arzenálu u USA a Ruska, které vlastní 90 procent světové kapacity, poukazuje na náš důležitý vůdcovský aspekt. Změnili jsme také formální politiku: země, které plní usnesení o nešíření jaderných zbraní, budou bezpečnější a budou mít více příležitostí, a ty, které je neplní, budou izolovány,“ prohlásil po podpisu smlouvy Barack Obama.

„Není nikdo, kdo by vyhrál nebo prohrál. Obě strany zvítězily…“ dodal Dmitrij Medveděv. Slova do větru? Věřit, nevěřit a komu víc, komu míň, komu vůbec…? Proč si však kazit zlepšenou psychickou pohodu zbytečným negativismem. Počkáme, uvidíme… Je to možná jen kamufláž, ale lepší než rána jaderným pantokem do hlavy.

Byl jsem a asi už zůstanu idealista a romantik, a když se setkávají s upřímným úsměvem ruský a americký prezident, cítím úlevu a jsem jako pacient, co trpěl nevyléčitelnou nemocí a zlepšená psychika mu život alespoň oblažila. Je to pro mě věštba lepších časů. A nejen virtuální gesto a přízrak fata morgany. Naděje umírá předposlední, až poslední umírá člověk. Víra tvá tě uzdravila. Viz. následující anekdota…

Manželka přišla k psychologovi, že ji neustále bolí hlava a nemůže v noci zamhouřit oko. Lékař jí poradil, ať se postaví před zrcadlo a emotivně si říká: „Nebolí mě hlava, jsem šťastná, nebolí mě hlava, nebolí mě hlava…“

Pak přišla domů, před zrcadlem předříkala doporučená slova a v noci spala bez bolesti hlavy, jako mimino. Proto poradila manželovi, co měl potíž s impotencí, aby také zašel k psychologovi. Ten mu též poradil, manžel se vrátil domů a než šel s ženou do postele, odskočil si do koupelny a poté mu milování šlo jako za mlada.

Na druhý den znovu to samé a další den jakbysmet. Manželka neudržela zvědavost, jakto, že se manželovi zase vrátila chuť na sex s ní, a nakoukla do koupelny, kde stál její muž před zrcadlem a vášnivě si sám sobě sugestivě šeptal: „Ne, tohle není moje manželka, ne, tohle není moje manželka, ne, tohle není moje manželka…!“

Inu, ve všem je bordel, jenom v mléku je radioaktivita, aneb pozitivní psychika a sugesce jsou prostě mocné čarodějky. U jaderných raket a žen to platí dvojnásob…

http://www.youtube.com/watch?v=8roO-PhgPOc&feature=player_embedded

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Čer 12, 2016: Bezpečnostní opatření kvůli Si Ťin-pchingovi prý byla větší, než když byl v Praze Obama – SvobodnyBlog.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *