Mirek spadl z lopatky, aneb Konec vyžírání daňových poplatníků…?

1. Duben, 2010 – 15:15

A je to tady, vážení, a není to apríl. Známý ředitel světa Mirek Topolánek oznámil, že odchází z funkce předsedy ODS. Žezlo s velkým sebezapřením předal do voleb místopředsedovi a volebnímu lídru ODS Petru Nečasovi.

I režisér Fellini by mu záviděl „sladký život“. Žádná starost o potraviny, zdražování, plyn, elektřinu, vodu či inflaci. Nač pomyslel, to měl a zadarmo. Soukromé letadlo, vládní letku, chvíli byl v Moskvě, chvíli v New Yorku nebo Torontu, jindy zase v Kyjevě, Varšavě a na Sardinii či v Alpách i na velmi dálném východě.

Nikdy si nebral servítky, zejména v rychlosti své přepravy za nimi ve vládních limuzínách vlastenecké značky Audi. Býval fanouškem tenisu. byl viděn na tenisovém FedCupu v Brně. Omluvil se z těchto důvodů z televizního pořadu Václava Moravce.

Vzdálenost 202 kilometrů pak jeho limuzína bez majáčku zvládla po dálnici za hodinu a devět minut průměrnou rychlostí více než 170 km/hod, čímž jeho auto překročilo povolenou rychlost o více než 70 km/hod a navíc nemělo zapnutý maják.

“Nemám se proč omlouvat, asi nevíte, že jsem předseda vlády!” odbyl asi nějak tak dotěrné novináře.

Dvě limuzíny Audi tentokrát se zapnutými majáky opět s nepoučitelným premiérem po dálnici D1 od Vyškova na ruzyňské letiště. Rychlost? Znovu okolo 200 km/hod. Předseda vlády chtěl stihnout soukromé letadlo do Švýcarska, kde začínal úvodní fotbalový zápas českého mužstva se Švýcary. Premiér jakékoliv pochybení odmítl a nehodlal se omlouvat.

Jindy se poslanci sešli až kvůli ústním interpelacím. Ty však skončily po několika desítkách minut. Většina ministrů včetně premiéra Mirka Topolánka se totiž z jednání omluvila.

A teprve, když byl premiér Topolánek spatřen, jak překážel čerstvému světovému rekordmanovi z Kuby v oslavách a fotografování před světelnou tabulí s rozsvícenými číslicemi svého skvělého výkonu, bylo jasné, proč byly interpelace ukončeny dřív, než vlastně začaly. Opět dvě stě kilometrovou rychlostí se premiér přepravil do Ostravy na Zlatou tretru.

Holt, na interpelacích by dostal pořádně zabrat, na Zlaté tretře se mohl v televizi ukázat, jak zhubl a že se zvládne svým “yes, yes” plynně anglicky dohovořit i s mistrem překážek. Tak takový je náš sportovně založený a nesmírně pracovně vytížený premiér Topolánek, jenž si navíc ještě stihl ve vládním letadle odskočit za horskou turistikou do Alp i na milionovou dovolenou do italské rezidence Berlusconiů…

Ještě před několika měsíci byl hrdý egoista, který se pyšnil, jak si pět hodin povídal s Putinem, jak se prezidentu Sarkozymu chlubil, že má syna se stejným jménem Nicolas jako on. Pak pyšně kráčel vítat Obamu a poplácával se s šéfy EU, Berlusconiho prohlašoval za svého kámoše a Merklovou gentlemansky líbal na obě tváře.

Hrdina nad hrdiny, dokonce to vypadalo, že se naučí i anglicky. Ovšem ouha, vzali mu tentokrát jeho hračku, kačera předsednictví EU, teď ODS a byl oheň je střeše. A to ne tak dávno, po ostudném oranžovém tsunami socialistů, měl také namále.

“Já nemíním odejít, chci se tomu postavit, a proto potřebuji i vás, přes všechny vaše vnitřní problémy, abyste mi pomohli, vyčistit ten Augiášův chlív, zamezit těmto hrám… Já vás pro to potřebuji. Doufám že se rozhodnete správně…” žadonil zelený před Zelenými a volal po sebereflexi. Pak přišel pobyt na Sardiii ve vile Berlusconiho, mezitím si odletěl zalyžovat do Insbruku, kde měl údajně mít pracovní schůzku s českým velvyslancem v Rakousku…

Kampak si teď zajede na dovolenou? Bez měsíčního příjmu přes dvě stě tisíc. Bude na ni mít, když má hypotéku skoro stot tisíc. Pozve ho jako nicku italský premiér na dovču k sobě? Je konec idylek, jaké zažíval na dovolené v červenci 2009, kdy byli v Toskánsku Topolánek, jeho přítel Marek Dalík, exministr dopravy Aleš Řebíček (ODS), místopředseda ČSSD Milan Urban, lobbista Vladimír Johannes a šéf ČEZu Martin Roman.

Vše by bylo vcelku normální, pokud by se neobjevilo 290 snímků a čtyři desítky videozáběrů, na nichž je zachycen Topolánek a další politici, lobbisté a manažeři velkých firem, jak tráví společně luxusní dovolenou v Řebíčkově letovisku Monte Argentario, na jachtách a v rezidencích.

Všichni se od něho nyní odvrátili. Po upotřebení odložit. Ženy nevyjímaje. Byl přece označen jako typický mačo; a nominován už několikrát na ocenění Kyselá žába, které uděluje Sdružení Žába na prameni za nejhorší nekorektní sexistické výroky.

Poprvé si premiér zakuňkal za své prohlášení, že šéfem strany ODS musí být chlap s gulama. Ženy tak z boje o vedení ODS rovnou vyloučil. O jejich počtu v politice pak řekl: „Pokud by měly příslušné kvalifikace, tak by jich tam bylo nepochybně víc.“

A když bývalá místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová řekla, že ji muži z vedení strany při jejích vystoupeních neposlouchali a bavili se, Topolánek uvedl: „Vrcholová politika je jako hokejová šatna – je tam binec, hluk a smrad.“

Přesto ještě Mirek stihl Olympiádu v Pekingu, kde se stačil svému synovi pochlubit, co všechno může předseda vlády, a ještě se stihl sejít s představiteli čínské letecké společnosti China Southern, která má zájem o privatizaci ČSA nebo pražského letiště.

A to ještě měsíc před tím žoviálně prohlásil, že bez něho se to na Olympiádě v Pekingu obejde a zapapouškoval známou repliku, že už berlínskou olympiádu v roce 1936 zneužili nacisté pro svoji propagandu.

Nerad by prý pekingským ceremoniálem oslavoval jen sílu a velikost komunistické Číny. „Navíc Lucie Talmanová je ve spolku přátel Tibetu, takže to bych jí přece nemohl udělat…” A stejně to pak udělal pro svého syna a do Pekingu odletěl… Teď spadl z lopatky a přestane vyžírat daňové poplatníky. Možná si vzpomene na pořekadlo, které jemu podobné varuje, aby cestou nahoru dbali lidí kolem sebe, aby se měli o koho opřít, až poletí volným pádem dolů …

„Jo, když jsem ještě žil…“ zpívá Jiří Suchý v jedné ze svých písní a končí ji tím, že „přiletěla horká střela a uprostřed jeho čela…“ udělala díru  „a našla si mrcha cíl…“

A to vše v zelený čtvrtek, v den bohoslužby Poslední večeře Páně, kdy zmlkly zvony a odletěly do Říma. Na vlastní náklady…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *