Za obecné ohrožení amnestie a závdavkem odškodnění 200 milionů…?

26. Březen, 2010 – 8:36

Už je to tady; jedovaté laguny nebudou vyklizeny podle slibů sdružení firem „Čistá Ostrava“ do roku 2010 za zhruba tři miliardy Kč, ale nejdřív do roku 2018 a to za nejmíň pět miliard. Znáte to; sliby chyby, aneb když „řádí“ ta protivná hospodářská krize…

(Sdružení ČISTÁ OSTRAVA zahrnuje společnosti GEOSAN GROUP a.s., AQUATEST a.s., a OHL ŽS, a.s. – OHL je mezinárodní skupina pro stavební činnost, stavební koncese a služby. Je jednou z největších stavebních společností ve Španělsku, jako Železniční stavby v Česku, viz Modernizace traťového úseku Hranice – Studénka. Dohromady OHL ŽS…)

Do konce roku 2010 měla vyčistit dvě stě tisíc tun ropných kalů, vyrobit z nich čtyři sta tisíc tun alternativního paliva, sanovat šest set tisíc tun zeminy a podzemní vody na ploše tuctu hektarů. V roce 2020 měl být na místě jedovatého areálu lesopark…

V Ostravě, mezi Porubou a čtvrtí Mariánské hory a Hulváky, jsou na ploše 12 hektarů objemné rybníky. Místo vody jsou v nich ale olejové a ropné odpady. Po více než deseti letech tahanic s podnikem Diamo se začalo koncem roku 2009 s likvidací této děsivé ekologické zátěže. Sdružení firem „Čistá Ostrava“, které získalo tuto lukrativní zakázku, má vyrobit z odpadů laguny palivo pro elektrárny.

Ostravská ropná rafinerie byla založena roku 1888 pro výrobu petroleje a topného oleje. Po 2. světové válce byla v závodě Ostramo zahájena výroba pohonných hmot, maziv, parafínu a dalších petrochemických výrobků. Roku 1965 zde uvedli do provozu linku pro regeneraci použitých mazacích olejů. Tři léta po „sametu“ firmu koupil podnikatel Vítězslav Vlček, který pokračoval v provozu regenerace olejů až do roku 1997, kdy jeho Ostramo s velkými dluhy zkrachovalo…

Vlček podle HN původně žádal 1,3 miliardy korun za to, že povodeň zničila jeho firmu, která se z živelní pohromy skutečně už nikdy nevzpamatovala. Jenomže chemička byla zralá na bankrot už před záplavami. Od jara roku 1997 nehradila závazky, ani nic nevyráběla.

Povodeň v areálu Ostrama tehdy navíc vyplavila tři tisíce tun ropných látek a způsobila ekologickou katastrofu. Měsíc ji likvidovaly stovky hasičů a vojáků. Podnik při skladování ropných látek nedodržoval předpisy o nakládání s nebezpečným odpadem. I proto byl Vlček po povodni obžalován z trestného činu obecného ohrožení. Jeho stíhání zastavila amnestie. Naopak soud nyní rozhodl, že Ostramo Vlček dostane 200 milionů odškodnění za povodně…

Dnes proces likvidace následků špatného hospodaření řeší zpracování tekutých a kašovitých ropných odpadů na palivo přímo v areálu bývalých lagun rafinérie Ostramo. Výsledným produktem mělo být certifikované palivo pro tepelné elektrárny – směs ropných odpadů, resp. opotřebovaných motorových olejů a energetického uhlí v poměru 52:48.

Plány jsou to dojímavé, ale skutek utek; obsah lagun měl být odtěžen a zpracován do konce roku 2010. Kontaminovaná zemina měla být sanována do roku 2013. Rekultivace celého areálu a jeho proměna na lesopark by měly být ukončeny v roce 2015. Ale znáte to – hospodářská recese, byť jen virtuální. Navíc každá krize je přece nedílnou součástí skvělého kapitalismu…

Až přišlo letošní jaro a včetně března 2010 je zlikvidováno pouze 50 000 tun kalů zásluhou vývozu do Polska, na zbývajících 250 000 tun žádá Geosan odklad do roku 2015 a částku cca 3 miliardy korun zvýšit o další dvě miliardy. A to firma napřed slíbila likvidaci tekutých kalů do roku 2010 za náklady 2,6 miliard korun. Že by další „černá díra“, v níž mizí miliardy daňových poplatníků…? Jako model jim měl sloužit odpad z rafinerií PARAMO zpracovaný v elektrárně Opatovice.

V lagunách je spousta jedů až do hloubky 6 – 7 metrů, kdoví, jak jsou spodní vody znečištěny. Pravdou též je, že Ostramo Vlček dobře zužitkoval a prodal tu nejlepší – nejvýhřevnější část a kolik kalů vzala povodeň do Polska a do jaké hloubky je kontaminace podloží, to už dnes nikdo nezjistí.

A přišly první zkušební provozy a první potíže; jmenovaly se ENERGETIKA TŘINEC a její fluidní kotle K12. Vagony přepravující kaly musel být zakryté, aby se nelepily na rotační ventil. Bylo tak namícháno 1200 tun – 10% směs 90 % černé uhlí, která byla přepravována na vlaku o 30 vagonech.

Pro elektrárnu Dětmarovice se jednalo o poměr 3,6 % směsi a 96,4 % (45 % polské uhlí z dolu MARCEL, 10 % sádrovec – CaO a 45 % kalů z lagun). Byl stanoven jako limitující, při lepším poměru docházelo k prokluzování kulových mlýnů. Úlet emisí byl v normě, těžké kovy v normě, PCB v normě, jediný parametr PB olovo byl vyšší. Takže jediný problém je zdánlivě a oficiálně pouze kulový mlýn.

Podle tiskové zprávy sdružení „Čistá Ostrava“ je veškeré doposud odbavené palivo v Polsku dodáváno na pozici Katowice stanovenou smluvním odběratelem E-Carbo Spólka z o.o. Současnými odběrateli v Polsku jsou cementárny Nowiny a Warta ve středním Polsku a teplárny Gliwice a Siemianovice. Na jednu Tatru se vejde patnáct tun palivové směsi z lagun s označením TPS-NOLO1.

Představte si hektary husté, páchnoucí a po čertech jedovaté rakovinotvorné břečky, která hyzdí část Ostravy. Poetické názvy laguny se k nim vůbec nehodí. Jejich složení by mohlo charakterizovat vše, co se v socialistickém “ocelovém srdci” střední Evropy vytěžilo, spláchlo, vytavilo a jako zbytky po upotřebení odhodilo.

Byly do nich vypouštěny či vhazovány bez jakékoli regulace veškeré kapalné i tuhé odpady z provozu podniku, ojeté motorové oleje i další odpady minimálně od druhé světové války. Tedy lapidárně řečeno, otravují život Ostravanům už přes sedmdesát roků.

Mohly by být třeba v Praze? Mohly, ale pouze výhradně jako virtuální realita, jelikož prakticky by k tomu nikdy vlivem silného a mocného pragocentrismu nemohlo dojít. Primátor Prahy Pavel Bém chtěl přece v hlavním městě Olympiádu a se smradlavými lagunami? To nemyslíte vážně.

A co spalovna Malešice? Přivazují se k ní Greenpeace jako v Prunéřově? Nebo pražská kolonie Buďánka? Šéf Geosanu Petr Bém v tom asi umí chodit, inu jmenovec primátora nebo snad po bří Petru a Martinovi Dvořákových (TV Nova a DP hlavního města Prahy) další „brácha na mě, já na bráchu“…?

Tolik o “rodinném stříbře” Ostravanů, kteří si ho vykoupili zvýšenou nemocností; každý třetí pacient z této oblasti trpí rakovinou a jinými chorobami. Že by skutečně po sedmi desítkách let zmizela hnisající gangréna Ostravy…? Sdružení konečně začalo vozit speciální palivo, složitě vyprodukované z lagun, do Polska. Je tam o toto rizikové palivo zájem a jednodušší legislativa.

„Jednodušší“ znamená, že jsou Poláci mírnější na zákazy karcinogenů. Okolnosti obchodu se proto tají. Jediná informace je, že odběratelem je firma E-Carbo, která zajišťuje odběr paliva v energetických zdrojích v oblasti Katovic. Zjišťoval však někdo v cementárnách Nowiny a Warta ve středním Polsku či v teplárnách Gliwice a Siemianovice jestli vůbec vědí něco o ostravských kalech. Zdali jim víc náhodou nevyhovuje palivo z Ruska…?

Zlé jazyky tvrdí, že vlaky sice do pravidelně jezdí do Polska a zpět. Nekontrolovaně. Je tedy docela možné, že palivo z kalů jede k Polákům, kteří do něho přimíchají své odpady a šupem je posílají zpátky do Česka, kde jsou spalovány… Nic není nemožné – toyota…

Nesmysl? Fantasmagorické hypotézy? Na každém šprochu, pravdy trochu… Když si uvědomíme, že kauza německých odpadků, dovážených k nám bez zásadních problémů, je vítězstvím česko-německé mafie, jelikož je legislativně v Česku nepostihnutelná, je jasné, že s českými konformisty lze za peníze provádět jakékoli rošády.

Reklama:
 1. 6 reakce na “Za obecné ohrožení amnestie a závdavkem odškodnění 200 milionů…?”

 2. Nemáte tam hrad s presidentem.Topolánek tam nežije a ostatní vyžírají koryta a se….na Ostravu.Nejlíp je na Hovězí,vlastně u nás na Valašsku.

  od janaboz v Bře 26, 2010

 3. Prezident!!!

  od jana v Bře 26, 2010

 4. Vážený pane Olšer,Praha nás z Ostravska nepotřebuje a jsme pro ně jen takoví venkované.Peníze pro Prahu se vždycky najdou.

  od Frantisek Salajka v Bře 26, 2010

 5. Jo, pane Salajko, tak tomu bylo vždycky – na Ostravsku fárali horníci o víkendu do dolů, slévači se potili v hutích a Pražáci se rekreovali na svých chatičkách…

  od olser v Bře 26, 2010

 6. Milá Jani, na Valašksu a na Hovězi zvláště, je báječně. Poslední nezkažené místo v Česku…

  od olser v Bře 26, 2010

 1. 1 Trackback(s)

 2. Úno 12, 2018: hong kong hotel wan chai

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *