Zapomněl prezident Klaus na svoji účast v „tolerančním patentu“…?

21. Březen, 2010 – 8:56

Prezident Václav Klaus je můj politický favorit. Pokud by kandidoval ve volbách, určitě bych šel volit a dal mu svůj hlas. Je totiž podle mě jediným politikem, který by si ho zasloužil. Osobnost prvního řadu. Jako první ekonom dal za Československo hlavu do oprátky a vyvázl. Jen stěží mu některý prezident na světě může konkurovat.

Má pravdu i ve virtuálním humbuku kolem tzv. globálního oteplování, stejně jako ve svých názorech na pochybnou existenci EU. Přesto mě zaskočil. Asi má přece jen pod kůží a v srdci pochopitelnou náklonnost k ODS. Jak také ne, když tuto pravicovou stranu kdysi vytvořil a dlouhá léta vedl. Není však Klausovou chybou, že na jeho místo přišli nýmandi.

Trochu mě ale zklamal, když během stého Žofínského fóra o dnešní politice a ekonomice prohlásil, že za hlavní český problém jsou veřejné finance, ve kterých vlády ČSSD spustily lavinu deficitů. Obvinil z toho především první sociálnědemokratickou vládu Miloše Zemana v roce 1998.

Že by už zapomněl na svoji spoluodpovědnost za růst státního dluhu, když rozjel privatizaci, nekoordinovaný vznik později desítek bankrotujících bank, kuponovou privatizaci a tím dal šanci podnikavcům typu Koženého, že podepsal opoziční smlouvu s Milošem Zemanem a byl u všeho, co socialisté dělali; jejich činnost kontroloval a měl právo kdykoli zasáhnout. Konformně nezasáhl. Tedy i v otázce nárůstu zadlužení…

Státní dluh byl v roce 1993 necelých 160 miliard Kč, o pět roků později stoupl na skoro 200 miliard a po skončení socialistických vlád v roce 2008 činil necelých 700 miliard Kč.

Pravicová opozice v tom viděla konec světa, šlendriánské hospodaření a fiskální hokynářství, jak se vyjadřovali jeden politik vedle druhého, Nečasem počínaje přes Topolánka, Langera a Doktorem či Tluchořem konče.

A dnes? Ještě za Topolánovy vlády jsme počátkem roku 2009 dlužili už více než bilion Kč, přestože se chlubíme stovkami miliard dotací z EU. Paradoxně se tento dluh blíží zadluženosti českých domácností.

Takže skutečná “sekyra” naší drahé vlasti je více než dva biliony Kč, resp. přes 100 tisíc na každého občana, včetně kojenců, tedy o 40 tisíc víc, než v roce 2005 za vlády socialistů.

„Topolánkova vláda dlouho ignorovala možné dopady na naši ekonomiku a tvářila se, že Česko bude v krizi ostrůvkem stability,” uvedl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle něj by vláda měla vytvořit rozpočtovou rezervu ve výši 20 až 30 miliard korun, které by v horších časech mohla využít na podporu exportu a zaměstnanosti. Česko rovněž propadá v HDP o historicky rekordních 4,9 procenta…

Zmiňovaná tzv. opoziční smlouva, přezdívaná jako „toleranční patent“, byl podepsána v Praze 9. července 1998 v pěti vyhotoveních. Její cíle byly jasné:

Smlouva vyžadovala vůli smluvních stran vytvořit v České republice „stabilní politické prostředí“ a dát vztahu mezi nimi pevný procedurální rámec. Strany se v rámci opoziční smlouvy podle mj. zavázaly:

Respektovat právo vítězné strany sestavit vládu a právo poražené strany být vládě opozicí a právo opoziční strany obsadit místa předsedů obou komor Parlamentu. Vymínili si též právo opoziční strany na obsazení míst vedoucích kontrolních orgánů, ve smlouvě jmenovaných, a nevyvolat v průběhu volebního období PS hlasování o nedůvěře vládě ani takové hlasování nepodpořit.

Jedním z bodů smlouvy bylo rovněž konzultování způsobu řešení zahraničně-politických a vnitropolitických otázek před jejich projednáváním v Parlamentu ČR, s přednostním zřetelem na stabilitu, prosperitu a postavení České republiky ve světě…

Za ČSSD smlouvu podepsal její předseda Miloš Zeman, Za ODS její předseda Václav Klaus.

Regulační kroky státu proti krizi by byly podle Klause kontraproduktivní. „Nechme ekonomiku žít a neměňme parametry jejího fungování v této velmi křehké situaci,“ konstatoval Václav Klaus na Žofíně.

Peníze jsou jako ponožky; stejně smrdí, i stejně rychle se dají vyprat. Asi proto bylo vyřčeno i vyjádření, že neexistují špinavé peníze.

Inu, pragmatiku, kdos bez chyby, hoď alespoň milionem…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *