Jak snadno vydírat starostku Janáčkovou. Nechá se…?

18. Březen, 2010 – 14:12
Každá práce je dobrá... Foto: Břetislav Olšer

Každá práce je dobrá... Foto: Břetislav Olšer

Je to už mediální klišé; jakmile se v Česku řeší romská otázka, vždycky si sdělovací prostředky dovolí hanět dva senátory – starostku ostravské obvodu Mariánské hory a Hulváky, stejně jako neopomenou v pejorativním slova smyslu zdůraznit kauzu: Čunek a vystěhování tzv. pavlačového domu ve Vsetíně.

Před několika dny opět nějaký idiot hodil zápalnou láhev do domu v ostravské osadě Bedřiška. Láhev, zřejmě naplněná hořlavinou, nebylo zatím sděleno jakou, rozbila okno, dopadla na stolek a z něho na podlahu, aniž by se rozbila, rozlila a způsobila velký požár.

Dívka, která spala v tomto pokoji, se vzbudila, viděla hořet knot, tak vběhla do vedlejší místnosti, vzala „hrníček“ s vodou a knot uhasila. Na koberci tak vznikl asi decimetr vypálené plošky. Naštěstí se nevzňal celý dřevěný domek.

Pan Podraný, otec postižené rodiny, chce zajít za paní starostkou a požádat ji o náhradní byt. Pokud mu Liana Janáčková nevyhoví, je rozhodnut emigrovat do Kanady, kde má již příbuzné. S tím, co se jim v Ostravě stalo, musí prý v Torontu okamžitě dostat povolení k pobytu…

Sdružení Roma Realia je v tom podporuje, nebo spíš sebe, když „vyzývá občany ČR romské národnosti k okamžitému odchodu do Kanady, aby se vyhnuli rasistickým útokům…“ Za vším má být akce jistého tajemného hollywoodského herce, který chce dostat za oceán přes 50 tisíc Romů.

Není to náhodou ze strany Dušana Podraného a dalších trestný čin vydírání? Navíc, syn Podraného Roman se před týdnem vrátil z Anglie, protože mu tam nedali azyl a údajně před svědky ještě před požárem sdělil, že přinese-li papír, že jeho rodina je terorizována, tak dostane azyl celá rodina!!!

Nechci omlouvat hnusné činy rasistů ve Vítkově. Chraň Bůh. Zraněné Natálce nikdo nevrátí zdraví, ani neodbourá psychické trauma, s nímž už bude žít napořád. Ale co když někdo využil této tragédie, aby si zajistil důvod k vystěhování?

Kdykoliv se stane taková věc, jde mi mráz po zádech. Vzpomenu si na všechny soudné Romy, jak je to vyděsí, že další podobná aféra zničí jejich kariéry, protože se vše obrátí proti nim a budou v „jednom pytli“ s těmito nepřizpůsobivými soukmenovci.

Jak to, že ještě nikdy nežádali o azyl v Kanadě gadžovští sousedé romských výtečníků v Litvínově, Chomutově nebo obyvatelé Vsetína, žijící dvacet roků v blízkosti „pavlačáku“. Proč Amnesty International kritizuje pouze české gadže s diskriminace Romů a ne naopak? Za to, že doslova trpí smradem, špínou, odpadky, opileckým kraválem a bezuzdným pobíráním sociálních dávek za své nicnedělání z peněz pracujících gadžů…?

Bohužel, v počáteční romské kauze jsem figuroval také já. Byl jsem v lednu 1997 v Torontu, kde jsem objevil české Romy, kteří žádali v Kanadě o status uprchlíka. Na můj dotaz, jak je to možné, že ještě osm roků po sametové revoluci někdo z Čechů potřebuje politický azyl, jsem dostal odpověď: “Protože nás v Česku zabíjejí skinheadové…!”

Napsal jsem článek. Přečetli si to v TV Nova a rozjeli se za starostkou Lianou Janáčkovou, která jim řekla, že nabízí Romům 30 tisíc na letenky výměnou za jejich byty. Nechtěla totiž přijít o obecní byty. V následném dokumentu se však objevila jen první část tohoto souvětí a starostka tak dostala přídomek „rasistka“.

A to je případ také osady Bedřiška, kam byli vystěhováni ti, kdož desítky roků nezaplatili za své bydlení ani korunu, navíc žili v odpadcích, jako jejich komplicové za Matiční zdí.

Dalším člověkem, který byl mediálním rasistou v Česku, asi jako já v Torontu, po zveřejnění v Globe and Mail mého článku „Jsou Češi rasisté, nebo jen nemají Romy docela lidský rádi?“, byl Jiří Čunek.

Jako bývalý starosta Vsetína učinil to nejzásadnější rozhodnutí v československé historii, když po více než čtyřicetileté diskriminaci valašských gadžů místními Romy nechal vystěhovat dům hrůzy proslulý jako “pavlačový činžák” uprostřed města.

Poznal jsem onen smradlavý několikaposchoďový barák osobně, jezdil jsem kolem něho dvacet možná i třicet roků, na Vsetíně jsem maturoval. Bohužel, také vždycky, když jsem jel do vsetínské nemocnice nebo na její transfúzní stanici. Byla totiž hned naproti tohoto strašidelného romského činžovního obydlí.

Tzv. “pavlačák” vyprodukoval za desítky roků tisíce tun odpadků, jež nebyly zdaleka ukládány do popelnic a kontejnerů, ale vyhazovány a pak odklízeny jednou za “uherský rok” .

Bývaly to průběžné spršky z oken přímo na malé nádvořičko, těsně pod okny transfúzní stanice a biochemické laboratoře, v níž se provádějí velmi citlivé krevní testy, mnohdy smrtelně nemocných pacientů.

Vsetínská radnice musela dezinfikovat společné prostory pavlačového domu, který se stal ve Vsetíně ohniskem nákazy žloutenky typu A. Na infekčním oddělení sousední nemocnice bylo hospitalizováno třiadvacet dětí.

Teprve od chvíle, kdy byl zvolen starostou Vsetína Jiří Čunek, se začalo nejen s výstavbou, ale i s odstraňováním vředu města. Podstatná část ze tří stovek obyvatel domu, tedy ze 42 rodin, nenávratně zadlužených statisíci na nájmech, dostalo soudní příkaz k vystěhování.

A přišlo první vydírání, vyhrožování strasburským soudem a jinými pikantnostmi, i když jim nechal postavit za desetitisíce z městské pokladny obytné buňky na okraji Vsetína. Romský exodus z roku 1997 se rozrostl o dalších úprky Romů do Toronta a zpět.

A tento způsob snadného nicnedělání trvá podnes. S bohorovným přihlížením české politické scény. Je před volbami; kdo zase využije romského karty…?

PS: Z prohlášní starostky Liany Janáčkové: …“Rodinu Podraných jsme přestěhovali z původní adresy na ulici Přemyslovců v centru obvodu Mariánské Hory a Hulváky cca před 10 lety na osadu Bedřiška na žádost soukromých majitelů domu z důvodu špatného soužití. Mezi majitele domu patří i současný člen zastupitelstva za ODS pan Jan Machač. Jedním z důvodů přestěhování byl i požár pneumatik ve sklepě domu, založený dětmi manželů Podraných.

Přidělený finský domek tehdy rodina akceptovala bez jakýchkoliv připomínek. Jak děti postupně dospívaly, přidělovala radnice na jejich žádost další finské domky. Postupně takto získali celkem 5 bytů (byt = polovina finského domku).

Není pravdou, že nejsou dlužníci, celá rodina dluží radnici přes 30 tis. Kč + poplatky. Část dluhu manželé pravidelně splácí. Nájmy u 2 synů jsme v minulém měsíci ukončili, jeden z důvodu vysokého dluhu, jeden z důvodu skončení doby nájmu. Mimochodem tento byt nyní neužívá syn, protože pobývá v Anglii, ale další členové početné rodiny Podraných.

Pana Dušana Podraného kdysi určitý čas zaměstnávala i naše radnice. Měl naši plnou podporu a měl se stát jakýmsi prostředníkem mezi radnicí a romskou komunitou. Jeho privilegované postavení skončilo v okamžiku, kdy začal zneužívat výhod přímých kontaktů s vedením radnice výlučně pro svou rodinu. Na vlastní žádost pak pracovní poměr ukončil.

Když před 14 dny přišel pan Podraný se synem, který přijel z Anglie s tím, že se sice do Anglie vrací, ale byt na Bedřišce nutně potřebuje, debatu jsem rázně, ale slušně ukončila s poukázáním na platnost rozhodnutí Rady Městského obvodu o neprodloužení nájmu k bytu a nutnosti jeho vrácení radnici. Spor je řešen soudně…

…Výroky indického ochránce Romů p. Kumar Viswanathan v článku „Romové: Vinu za Bedřišku nese i senátorka Janáčková“ autora Ivana Motýla viz. www.tyden.cz z 16. 3. 2010 jsou takového charakteru, že zvažuji trestní oznámení.

Do bydlení „pro Romy“ radnice investovala během let na 20 mil Kč, neboť devastace bytového fondu některými z nich je nekonečná. Přesto před každým přidělením bytu jej znovu a znovu opravujeme. Na vlastní náklady si nově přidělované byty opravují většinou „Neromové“.

Práce „pro Romy“ tvoří cca 80% činnosti na radnici, přičemž rómské populace je zcela jistě pod 10% celkového počtu obyvatel našeho městského obvodu (cca 13 tis obyvatel)…“

Reklama:
 1. 25 reakce na “Jak snadno vydírat starostku Janáčkovou. Nechá se…?”

 2. Ha,ha,ha,co když jim tam někdo hodil flašku rumu,ale protože je v módě „hořlavina“,tak se zase zviditelňují.Už mi ty cigoši lezou na nervy.V tomto státě opravdu nejsou jiné starosti než se pořád starat a omlouvat tomuto nepřizpůsobivému a vyžranému etniku.Já u nás ve městě nepotkám cikána(-nku),kteří by byli podvyživeni pod 120kg.Včetně jejich potomků.Včera lítal jeden jejich příslušník u nás po úřadě a koukal,kde co sebrat.Ale ochranka je nesmí vyhodit,to by byla diskriminácija!!!!!

  od hugous.z.lipek v Bře 18, 2010

 3. plně souhlasím s článkem, jsem obyvatelkou Mar. Hor, to s čím se neustále setkávám je nabídka kradého zboží nejen v obchodě ale i veřejně na ulicích. Ven mohu chodit ven jen s pepřovým sprejem v kapse a velkým strachem.
  Ten nepořádek na ulici – dělají opravdu jen romové, a když matku napomenu – tak jsem ta nejhorší k….. p….. a prokletá rodina do 7, kolene. Kéž by bylo „Janáčkových“ více, ne jen jedna.

  od běluška v Bře 18, 2010

 4. Milé dámy, děkuji za podporu, i když musím říct, že mezi mými přáteli je několik opravdu špičových Romů, co se za své nepřízpůsobivé soukmenovce stydí…

  od olser v Bře 18, 2010

 5. Tak už je to na webu,že cigoši potřebovali nějak potvrdit,že jsou „diskriminováni“.Jako by jeden nevěděl o co jim jde!
  A ti cikáni,co se za své soukmenovce stydí,by je měli také poučit jak se mají chovat,aby se také mohli časem stydět a neřvat jenom do světa jací jsou chudáci!!!!!

  od hugous.z.lipek v Bře 18, 2010

 6. Kdych s Vámi nesouhlasil, nikdy bych nenesl svoji kůži na trh se svými články…

  od olser v Bře 18, 2010

 7. Přečtěte si na webu stovky stejných názorů i od lidí,kteří tu rodinku znají!Je div,že to admin neblokl.No jo,ale pravda se někomu nehodí do krámu,že?A co na to Kocáb s Lejlou a Džamilou?

  od hugous.z.lipek v Bře 18, 2010

 8. Pravdu měl i Jan Hus…

  od olser v Bře 18, 2010

 9. No a pak že pravda vítězí!Ono to platí totiž obráceně:to co vítězí je pravda!
  Ale Vás pane Olšere aspoň neupálí,tak čeho se bát?Leda hackerů:-))

  od hugous.z.lipek v Bře 19, 2010

 10. Doufejme…

  od olser v Bře 19, 2010

 11. Pane Olšer,Váš článek je opravdovým zrcadlem naší slabosti na drzé počínání Cikánů a ono bude ještě hůř.Je potřeba sáhnout k tvrdým opatřením a nebát se přihlouplých populistických novinářů,protože i oni se bojí,Bojí se napsat pravdu,bojí se o svá místa.

  od Frantisek Salajka v Bře 19, 2010

 12. Kdo má z novinářů invalidní důchd jako já? Kdo z nich bude riskovat svůj plat a zaměstnání. Dnešní doba je šílená, netrestá zločince, co se bahní v JAR nebo na Bahamách, ale zle postihuje ty, co si troufnou říct pravdu. Já nemám máslo na hlavě, ani se ničeho nebojím, takže mi můžou všichni vlézt na záda…

  od olser v Bře 19, 2010

 13. Myslím,že pan Salajka žije v jiné galagii.
  Pokud vím ,tak na nás řve téměř celý svět,že jsme xenofobní,že ubližujeme a utiskujeme nepřizpůsobivé etnikum a my ho pořád chceme napotvoru přizpůsobovat!!Nadává nám EU,nadává nám Kanada + Anglie,nadávají nám Arabáci,zase kvůli Židům.A tak si neumím představit tu odvahu kohosi vystoupit proti všem!Doslova jak napsal A.Jirásek-PROTI VŠEM.
  Jediný hrdina zde asi zbyde pan Salajka.Doporučuji navštívit Kocába a probrat to s ním na jeho ministerstvu.

  od hugous.z.lipek v Bře 19, 2010

 14. Pan Salajka je hodný a upřímný člověk. Kdos bez chyby, hoď kamenem…

  od olser v Bře 20, 2010

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *