Co nebo koho dnes (ne)kontrolují „krvelační“ komunisté Číny …?

26. Únor, 2010 – 18:04

Mám problém; kdybych ho neměl, nepsal bych své blogy. Jen nevím, jak se vyjádřit na téma jistého psavce, který se rozhořčeně podivuje nad tím, že Čína s námi všemi dosti mává. Když napíšu, že je to pravda, dostanu za uši jako židobolševik a ten, co nedbá na lidská práva, když řeknu, že čínští komunisté s kapitalistickou tváří se naopak pouze vítězoslavně tváří, budu sám před sebou za blbce.   

Mnohým se to zkrátka pranic nelíbí, že krvelačný komunismus rudochů z Číny dnes kontroluje všechno a všechny. Má už více internetových připojení než USA, má nejvíc západních investorů a ke všemu ještě drží svět v hrsti státními dluhopisy Spojených států a EU za víc než trilion USA (bilion dolarů znamená v angličtině trilion) i největšími devízovými zásobami.

Vážení, nic s tím nenaděláme; Čína zcela jasně ovlivňuje globální tržní ekonomiku. Vlastní nejvíce kapitálu na planetě, včetně enormního množství firem v USA a začíná skupovat i ty evropské. Desetiprocentní průmyslový růst čínské ekonomiky také notně hýbá žlučí všem komunistobijcům, co ve své odulosti můžou puknout vzteky.

Na Čínu momentálně nikdo nemá a podle slov konzervativce, novináře a televizmího politického komentátora z USA Pata Buchanana je zásadní potíž především v Evropanech samotných. Jejich ženy nastoupily do zaměstnání a doba početných rodin definitivně skončila.

Porodnost v posledních 30létech klesla pod 2,1. Dětí přibývá jen díky Turkům v Německu, počet obyvatel Británie roste díky Pákistáncům, Indům, Arabům a občanů z karibské oblasti. Předměstí Paříže zalidňují Alžířané, Tunisané a Marokánci.

Většina z nich nemá potřebné vzdělání a dovednosti. Vydělávají proto méně, méně také odvádějí do státní pokladny, ale o to více spotřebovávají na sociálních dávkách. Mladší z nich k bohatství nepřispívají, a starší zásluhou lepší lékařské péči žijí déle.

Náklady na důchody a zdravotnictví enormně rostou a nejsou kompenzovány příjmy z práce a daní. Evropané mají sice vysoké platy, ale i daně, příliš mnoho regulací a silné odbory. Výroba se proto zcela logicky stěhuje většinou do Číny, kde je podstatně levnější pracovní síla…

A co by ještě čínský drak nechtěl? Kontroluje rovněž byznys s vzácnými kovy. Ty hrají zatím bezkonkurenční roli při vývoji a výrobě nových technologií, jež zaplavují trh efektivnějšími a ke vzteku zdivočelých “ochránců lidských práv“ taktéž ekologičtějšími produkty.

Rostoucí nedostatek vzácných prvků se už projevuje rovněž v zemích mimo Čínu. Píše server TechNews Daily. Znamená to omezení produkce monitorů, displejů, magnetů a auto-baterií. David Menzie, šéf nerostného odboru při úřadu Geologického průzkumu USA varuje firmy, využívající vzácné nerosty, aby své provozovny přesunuly nebo zakládaly přímo v Číně, i když tak mohou přijít o své patenty a autorská práva.

Tomu se říká z nouze ctnost, aneb Co načůráš proti rudému větru. Čína má totiž dost finačních prostředků též na to, aby její vláda podporovala těžbu a zpracování nerostů od počátku až po finální výstup. Pro jednotlivé společnosti světa je něco takového nevýhodné.

Pro Spojené státy jde rovněž o otázku národní bezpečnosti, protože žádná jiná armáda není natolik závislá na moderních technologiích. K nejvzácnějším prvkům patří Europium, jenž je prakticky nejžádanějším prvkem díky svému uplatnění při výrobě barevných televizních obrazovek. Zajišťuje červenou barvu a používá se také při výrobě šlágru třetího tisíciletí: LED-žárovek s nízkou spotřebou.

Pouze v Číně se dnes produkuje europium, dysprosium a terbium, které jsou nejlepší variantou při produkci právě monitorů a displejů. Americké společnosti, které těží europium, zatím posílají horninu na zpracování do Číny.

Lanthanum, chemický prvek III. A skupiny periodické soustavy, je zase nezbytná součást při výrobě nikl-metalických baterií pro hybridní auta – především oblíbený Prius firmy Toyota, jehož produkce je spojena i s dalšími vzácnými prvky neodymiem, praseodymiem, dysprosiem a terbiem. Používá se k dezoxidaci ocelí a do skel speciálních čoček.

Podle ČTK, Toyota spotřebuje asi 7 500 tun lanthana a 1 000 tun neodymia ročně. Společnost proto hledá zdroj vzácných hornin mimo Čínu. Zbytek světa, tak může mít smůlu.

Třeba i z nedostatku lanthanumu americká vláda obdržela stížnosti, podle kterých v automobilech značky Toyota ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo 34 lidí kvůli náhlému zrychlení. Japonská automobilka Toyota Motor již kvůli problémům s nechtěným zrychlováním svolala k opravě přes osm miliónů vozů.

Velmi ošidná je též každá mediální “kachna”. Před časem se v Jihoafrické republice rozšířila zvěst, že Asiaté vymysleli náhradu za platinu do karbulátorů a rázem klesla skoro o polovinu cena za trojskou unci platiny, v té době nejdražšího technického kovu světa. Všichni mí kamarádi, pracující v platinových dolech JAR, měli malou dušičku…

Čína prostě diktuje světu nejen kdo a kdy se může setkat s dalajlámou, ale rovněž třeba v oblasti výroby obuvi. Zatímco v roce 2005 se do baťovského Česka přivezlo 58,6 miliónu párů obuvi, o rok později to bylo 86 miliónů a v roce 2008 pak rekordních 143,6 miliónu. Jako studentovi fakulty technologie kůže, gumy a plastických hmot, praktikujícímu v gottwaldovském Svitu, mi z toho moc vesele není.

Zvýšená cla na dovoz usňové obuvi z Číny a Vietnamu platí od roku 2006. Loni v prosinci EU schválila prodloužení jejich platnosti o dalších 15 měsíců. Čína na antidumpingová cla podala počátkem února stížnost na Světovou obchodní organizaci.

Podle našich sdělovacích prostředků, průměrná cena jednoho páru obuvi dovezeného loni z Číny do Česka byla 45 korun. Oproti tomu pár obuvi z Itálie se dovážel průměrně za 534 korun. Opravdu, všichni obchodníci jsou si rovni, jen zcela výjimečně jsou někteří dovozci rovnější. Kolikpak je to stojí na provizích?

Inu, boj proti protekcionismu a korupci je třeba vyhrát. Ale kdy…? Což tak dát čínské komunisty před Ústavní soud, aby byli jako strana zrušeni? Někteří tlouštíci by u toho rovnou masturbovali, svět by Číně nemusel vracet své bilionové dluhy světový řád Západu by si mohl odpustit krizovou katarzi…

Mé zážitky z čínského pohraničí jsou přesto rozporuplné. Ha Long, Dračí zátoka a čínská hranice. Brzy po skončení vietnamsko-americké války začal na severní hranici Vietnamu vojenský konflikt s Čínou. Její vojáci si na hranicích postavili speciální krámky, v nichž nabízeli vietnamským rolníkům úzkoprofilové zboží.

Barterový obchod jako ideologická diverze – ty mi dáš buvolí nohu nebo oko a máš pornočasopis či litr “pravé” scotské whisky a magnetofon… Každý přece věděl, že buvol bez nohy nebo očí je pro práci v rýžovém poli zcela nepoužitelný…

Počet vojáků USA byl ve Vietnamu ke konci šedesátých let na svém maximu 543 tisíc. Stav sovětských vojenských poradců činil přes patnáct tisíc. Nejvíc protestovali proti tomu, že jejich železniční transporty plné zbraní, putující do Vietnamu přes Čínu, byly Číňany vykrádány a do cílové stanice přijížděly jen s polovičními dodávkami…

Vzpomněl jsem si též na své torontské lapálie s deníkem The Globe and Mail, když jsem si přečetl, jak v žertovné nadsázce píše bystrý Eric Margolis, kanadský novinář, jenž má zřejmě za ušima, když v listu The Toronto Sun konstatuje:

“Pro zaplacení svých dluhů tak věřitelé Washingtonu navrhuji, aby prodal Louisianu zpátky Francouzům. Kanada, jejíž bankovní systém vypadá solidně, a to díky tomu, že je, jak Američané říkají, „nudný a fádní“, by si mohla vybrat Floridu.

Kanaďané by totiž za slunce dali snad cokoli. Mexiko bude chtít koupit Texas, Arizonu a Nové Mexiko, Rusko si samozřejmě znovu koupí Aljašku a stát Washington, DC.

Čína si vezme Kalifornii, díky čemuž se San Francisco promění v „Nový Peking“. Japonci koupí Oregon, Montanu a Havajské ostrovy, Nizozemci se vrátí do státu New York, jeho Manhattan kdysi koupili jako Nieuw Amsterdam od indiánů za 60 florinů. dnes přibližně 24 USD, tedy asi za láhev skotské whisky, a Německo si koupí Pensylvánii a Minnesotu…”

Inu, splatit pár bilionů není žádná sranda a barter je barter…

Ano, je stále jasnější, koho zájmy jako chronický nestraník prosazuji – jsou to zájmy všech soudných pragmatiků, kteří vidí sled historických událostí jako logickou posloupnost faktu, že běžnou součástí kapitalismu je hospodářská krize, aby jednou za čas vyčistila ten svůj Augiášův chlév…

Patřím mezi realisty, kteří z duše nesnášejí Al Gora a pranic neprahnou po životě v jeskyních pralidí…

Reklama:
  1. 19 reakce na “Co nebo koho dnes (ne)kontrolují „krvelační“ komunisté Číny …?”

  2. souhlas

    od olin v Pro 30, 2010

  3. Je to složité, ale je to tak. Bílá rase vezme v roce 2040 za své. Běloši budou jako dnes Indiáni jen v rezervacích… Už dnes svět ovládají barevní, tedy Asie, Afrika, Jižní Amerika i polovina Evropy…

    od olser v Pro 30, 2010

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *