V čem je „jádro pudla“…? O třetinu nižší mateřské dovolené než v roce 2009. Při porodu jednoho dítěte trvá mateřská dovolená 28 týdnů, u dvou a více dětí 37 týdnů. Suma sumárum; např. žena s předchozím měsíčním příjmem 16 tisíc Kč dostane v roce 2010 o 2,5 tisíce míň. Krát šes a půl; celkem o 16,5 tisíce míň…

Příspěvky při mateřské dovolené totiž poslanci snížili o pětinu. Uspořit se tak mělo 1,4 miliardy korun. Platy ve státní správě, včetně těch poslaneckých, klesají o 4 procenta a mateřská o 23 procent. Děs a hrůza. Přesto začaly finanční úřady kontrolovat maminky, které si byly tímto stavem přinuceny vylepšovat rodinný rozpočet obchody přes internet, aniž by platily daně.

V cizině nakoupily nové věci pro děti, které bývají často až o polovinu levnější než u nás, a pak je prodávaly za směšných několik tisíc měsíčně na internetových bazarech nebo aukčních serverech. Nezbytné věcí pro děti jako oblečení, volně prodejné léky i výživa a další produkty jsou u nás notně předraženy.

Ve srovnání s Německem, Polskem, Slovenskem a obchody ve Velké Británii až o polovinu. Levně nakoupit v cizině a o něco dráž prodat v Česku s pomocí internetu. Taková je běžná obchodní taktika.

Berňák proto nyní prozkoumává stovky případů a matkám-fyzickým osobám zřejmě doměří daně v celkové výši desítek miliónů korun. Už zpětně vyměřil úřad daně několika ženám, které si myslely, že prodávat věci z venku není podnikání, když jsou na mateřské. Jedna teď musí doplatit 50 tisíc…

Mnohým maminkám hrozí, že jim úřady seberou i některé dávky. Pokud si nevydělají příležitostně obchodem do 20 tisíc korun nahodilého příjmu (ne na základě živnosti) za zdaňovací období (rok) se daň neplatí.

Bohatí se přátelí se stejně bohatými. Něco jako Kluby miliardářů. Finančáci však hlásí; vše je podle zákona OK. Proto též vzniklo nesmazatelné pouto mezi Pavlem Bémem a Romanem Janouškem, jehož toky peněz vedou rafinovaně a nečitelně přes Švýcarsko, Panamu, Lichtenštejnsko, Velkou Británii a Kypr.

Pavel Bém tak slavil své narozeniny za přítomnosti více než dvou tisícovek hostů ve Žlutých lázních Praha, patřících panu Janouškovi. Jde o moderní říční lázně v retro stylu třicátých let 20. století.

Nudistická pláž, velká letní kavárna, tančírna, pivní terasy (2 500 míst), restaurace a internetová kavárna. Pět kurtů na plážový volejbal, fotbalová klec, dvanáct hřišť na petanque a další lukrativní atrakce, koncerty, mistrovství světa v dřevorubeckém sportu atp…

Dvacet milionů získala agentura Medea Kultur, kterou Janoušek zakládal a podílí se na jejích golfovými aktivitami. Neskutečných osmdesát sedm milionů zaplatila VZP za časopis Svět pojištěnce firmě Ora Print, kterou Janoušek vlastnil…

Kampak se poděli berňáci? Že by na některé “machry” nestačili? I když se švýcarská prokuratura Janouškovými aktivitami začala zabývat loni na podzim a v Ženevě mu dokonce zmrazila jeden z účtů se sumou 221 milionů korun. Zdá se, že jde o provize ze státních zakázek v Česku, tedy o podezření z praní špinavých peněz.

Viz jeho lobbistické zapojení do privatitace pražského letiště, jež se odhaduje na cca 100 miliard Kč, když ředitel letiště si staví luxusní vilu na Janouškově pozemku. Tučné zakázky od podniku lesy ČR, firmy ČEZ a VZP… Ve společnosti Ora Print figuruje též Janouškova manželka.

Anebo bývalá úspěšná lyžoběžka Kateřina Neumannová; po “pořádání” lyžařského mistrovství světa v Liberci přešla k administrativní práci, nyní v oblasti armádního sportu. Je z ní referentka státní správy na ministerstvu obrany ČR, kde se stará o armádní sport a státní reprezentaci. Komunikuje s jednotlivými sportovními svazy i s ČSTV.

Lyžařské MS v Liberci, kde byla Neumannová šéfkou organizačního výboru, se konalo od 18. února do 1. března 2009. Ze státního, městského a krajského rozpočtu putovaly na šampionát více než dvě miliardy korun, přesto šampionát skončil hospodářským nezdarem.

Organizační výbor počítal s rozpočtem kolem 594 milionů, náklady však byly nakonec o 30 milionů vyšší a příjmy o 86 milionů nižší. Více než půl roku po skončení MS organizátoři čelí řadě žalob. Zatím je dluh ve výši cca 80 milionů Kč. Krámkaři neutržili skoro nic. Nula pro ně od nuly pošla. A to bylo slibů…

A co dál? Daňové úniky ve velkém. Na Jersey sídlí například PPF Investments Petra Kellnera, na Britských panenských ostrovech třeba Harvard Capital and Consulting Viktora Koženého a Borise Vostrého. 

Nejpopulárnější ráje pro Čechy jsou Nizozemsko, Spojené státy americké, Kypr, Lucembursko, Britské panenské ostrovy, Monako, Lichtenštejnsko, Seychely, Panama, Belize, Gibraltar…. A kdo je od nás využívá a okrádá stát o daně? Mimo jiné J&T, Sekyra Group, Agel, Madeta, Viamont, Škoda Holding, CE Wood… Češi mají na účtech v daňových rájích odhadem desítky miliard korun.

A co podvody, kdy velkoobchodník odváží nakoupené pohonné hmoty z rafinerie a je dočasně osvobozen od povinnosti platit spotřební daň i DPH. Tato povinnost mu nastává až v okamžiku, kdy zboží prodá konečnému spotřebiteli. Finanční úřady však nejsou většinou schopné zkontrolovat pohyb zboží a související dokumenty a tak daně zůstávají často nezaplacené.

Že úředníci finančních úřadů nestačí registrovat pohyb zboží? Nebo spíš nechtějí stačit…? Raději loví malé rybky, maminy na mateřské, na ty velké jim nestačí plíce nebo úřednická moc, která by zvládla hydru zvanou zkorumpovaný protekcionismus. Já na bráchu, brácha na mě…

Odborníci z ministerstva financí v těchto dnech propočítávají, zda by se vyplatilo zavést v Česku daňovou amnestii; omilostnění daňových úniků by tak státní kase mohlo přinést miliardy korun. „Skoro tolik“, jako pokuty pro snaživé mámy na mateřské, které se snaží zvýšit svůj už tak mizerný rodinný rozpočet…

Poslanci to mají „na háku“. Proč by sobě snižovali statisícové platy nebo si zdaňovali náhrady, když jsou k dispozici bezbranné matky na mateřské a důchodci „na odstřel“…