Ve znamení českých hyen a společnosti bez osobní disciplíny…?

19. Únor, 2010 – 22:05

Hyeny jsou středně velcí mrchožrouti, obývající Afriku a Asii. Živí se převážně mršinami. Jako hyena je často označován člověk, který zneužívá lidského neštěstí nebo na něm parazituje. Navíc samice hyen mají vnější pohlavní orgány zcela podobné samcům. Poštěváček samic je velmi dlouhý, k nerozeznání od penisu samců, kteří žerou vlastní mláďata… 

Tolik o hyenách encyklopedie. Tedy o zvířatech, přesto se dnes chci zmínit o hyenách lidských. Je jich mezi námi čím dál víc, stačí si mapovat přibývající smutné příběhy.

Zatímco posádka sanitky zachraňovala život osmiletého chlapce v Ostravě-Zábřehu, jehož lékařka musela zaintubovat a připojit k umělé plicní ventilaci, z kabiny řidiče někdo ukradl GPS navigaci za původní cenu 14 tisíc korun.

Pachatel tak spáchal trestný čin vůči osobě podílející se na záchraně života a zdraví nebo na ochraně majetku. Krádež GPS navigace ze sanitky je už druhou v rozmezí ani ne dvou týdnů. Zloději mají zájem hlavně o navigační systémy, díky nimž se posádky dostanou bez bloudění k ohroženým lidem.

Rovněž v Jablonci nad Nisou ukradli zloději navigaci přímo při zásahu. Lékař s řidičem běželi resuscitovat pacienta a řidič vozidlo ve spěchu pravděpodobně nezamkl. Jindy lidské hyeny vykradli sanitku při vykládání pacienta nebo je připravili o defibrilátor – přístroj pro záchranu pacientů se zástavou srdce.

V jednom případě zloději dokonce okradli pacienta postiženého infarktem, který byl právě odkázaný na pomoc zdravotníků a neměl sílu hlídat si svůj majetek.

A když už na lidskou hyenu nastávající oběť upozorní policii, jako v případě vraždy jihočeského skladatele a hudebníka Pavla Malhockého (62) a jeho manželky Jany (50), nic se neděje. Vrahem byl syn z prvního manželství, na jehož vyhrůžky upozorňoval vlastní syn zavražděných týdny před tragédií…

„Věc byla Policií ČR vždy odložena s tím, že „nelze nic dělat“, dokud dotyčný skutečně nespáchá trestný čin. Tedy s brutální strohostí, v kontextu celé tragédie, přeloženo: „Nemůžeme vás před vrahem ochránit, dokud vás opravdu nezavraždí“…“ napsal vlastní syn.

Důchodce Antonín Král má v obývacím pokoji hromádku dlažebních kostek. Vše si zařídil v přízemí svého domu v Kroměříži, aby se bránil, kdyby mu zase někdo přišel vykrást obchod. Kostky se mu osvědčily při zahánění zlodějů.

Za posledních dvanáct let k němu přišli zloději už patnáctkrát. Když obchod vykradli podesáté, opatřili si Antonín Král i jeho paní zbrojní pasy a osobní zbraň. Chtěli svůj majetek chránit sami.

Opavští policisté dopadli zloděje, který okradl nevidomé manžele přímo v jejich bytě. Dvacetiletý muž proklouzl dovnitř otevřenými dveřmi. Využil okamžiku, kdy si šel nevidomý muž zakouřit před dům, a pootevřenými dveřmi vešel do bytu v prvním patře činžáku. Sebral věci za více než sto čtyřicet tisíc. Mimo jiné si odnesl i speciální notebook pro slepce.

Policie Ostrava obvinila 18letého mladíka z okrádání třicetiletého nevidomého muže. Ve dvou případech mu sebral kreditní kartu a vybral peníze. Invalidu připravil o tři tisíce korun. V Ostravě nejde o první případ, kdy zloději okradli bezmocného či invalidního člověka.

Loni v únoru zloděj okradl jednatřicetiletého muže, kterého postihl epileptický záchvat, po němž upadl do bezvědomí. Vše se přitom odehrálo odpoledne na tramvajové zastávce v centru Ostravy. Nenechavec využil okamžiku, kdy se bezmocný muž svíjel v křečích, a ze zadní kapsy kalhot mu vzal peněženku s 6500 korunami a osobními doklady.

O několik měsíců později ukradl v Ostravě neznámý zloděj dvaaosmdesátiletému důchodci odkázanému na invalidní vozík rychlovarnou konvici. Muž si ji vezl na klíně. Zloděj k němu přiběhl a sebral ji. Pak zase zloděj ukradl invalidní vozík, který jeho majitel nechal stát před dveřmi bytu v panelovém domě. Policisté dopadli čtyřiadvacetiletého muže, který vozík za 20 tisíc korun prodal v zastavárně za 350 korun.

Podobný případ lidského hyenismu řešili ostravští policisté v létě, kdy zloděj ukradl těžké diabetičce, matce třináctiměsíčního chlapce, inzulinovou pumpu. Přístroj stojí 100 tisíc korun a šlo o životně důležitý přístroj, který zajišťuje pravidelné dávkování léku. V době přepadení měla žena přístroj za opaskem, protože musí být trvale napojen na krevní oběh.

K tomu bych měl přidat i fyzická přepadení důchodců. Z policejních svodek:V Jabloňově u Velkého Meziříčí byl okraden starší manželský pár o 19 000 korun. Jsou letos již patnáctým případem ohlášeným na Žďársku. Celková suma, o kterou v regionu byli důvěřiví senioři letos okradeni, se vyšplhala k částce 800 tisíc korun.

Ve Vracově došlo k loupežnému přepadení dvou důchodců v jejich rodinném domě. Přepadení se dopustili dva, zatím neznámí pachatelé. V domě odcizili finanční hotovost v řádech několika desítek tisíc korun a poté uprchli.

František Deleman dostal u pražského městského soudu 21 let za dvě vraždy a řadu přepadení. Oběti si vybíral mezi důchodci. Své zločiny nijak nepopíral a omlouval je svou minulostí. Narodil se prý v rodině alkoholika a matka ho umístila do dětského domova.

Případ brutálního přepadení důchodců v Třinci-Oldřichovicích, v němž je obviněn teprve sedmnáctiletý mladík z Jablunkovska, byl natolik závažný, že si jej převzal ostravský krajský soud. Mladík zazvonil u dveří rodinného domu a jeho 81letou majitelku vylákal do sklepa.

Na ženu zaútočil a srazil ji na zem. Při přepadení se oháněl nožem. Chtěl, aby mu prozradila, kde má peníze, žena mu ale nic neřekla. Lupič důchodkyni ve sklepě zamkl a šel prohledat dům. V jednom pokoji narazil na 89letého muže, kterého rovněž zbil. Odnesl si zhruba dvacet tisíc korun z životních úspor manželů a mobilní telefon. Zranění manželé skončili v nemocnici.

Brutální přepadení hned třinácti důchodců mají na svědomí dva čtrnáctiletí lupiči z okolí Prahy. Svým obětem ukradli dohromady kolem 40 tisíc korun, které utratili. Školáky v lednu po prvních šesti loupežích policisté dopadli. Kvůli věku je ale museli pustit. Ať si teenageři přepadávají dál…

V podvečeru šel na procházku padesátiletý muž po Ostravě-Zábřehu, udělalo se mu nevolno a spadl na chodník postižený infarktem myokardu. Přispěchali k němu mladíci a místo toho, aby mu poskytli porvní pomoc, okradli ho o peníze a mobilní telefon. Místo pomoci hned utekli a muž vzápětí zemřel…

Třikrát po sobě se počátkem letošního roku vloupal do rodinného domu svých rodičů 22letý narkoman z Ostravy. Rodičům ukradl elektroniku, ale také platební kartu matky, ze které pak vybíral peníze.

Dělá se mi z toho zle, v jaké společnosti to žijeme. Rozvrácená manželství, každé druhé se rozvádí, skoro 80 procent školáků už má zkušenost s drogami, většina z nich tráví čas u počítačových her, plných násilí a brutality. Televize nabízí převážně akční thrillery, herny spoustu závisláků na hracích automatech, stále víc je alkoholiků a stále mladších zločinců…

A tělesné tresty pro tyto výtečníky jsou zákonem zakázány, jejich trestní odpovědnost je až od 15 let. Ví to někdo, jak tohle všechno skončí…? Kdy přestane být člověk člověku vlkem, vlastně hyenou…?

Nietsche tvrdil: „Morálka neexistuje, pouze osobní disciplína…“

Reklama:
 1. 6 reakce na “Ve znamení českých hyen a společnosti bez osobní disciplíny…?”

 2. Bude to trvať dovtedy, pokiaľ ľudia nedostanú rozum. A pretože už súčasné vedecké poznatky potvrdzujú skutočnosť, že vesmír a ľudská blbosť sú nekonečné, pričom o tej prvej veci možno pochybovať, tak záver nech si urobí každý sám. Pokiaľ pri moci budú ľudia takí ako teraz, tak samozrejme – nikdy to nebude lepšie.

  od eugenes45 v Úno 20, 2010

 3. Ve Vašem seznamu hyen mohu pokračovat na další stranu.
  Uvedu jen svoji osobní zkušenost,byť
  nejsem invalida.Řemeslník u mne doma pracoval s přestávkami několik měsíců.Z toho x-krát si půjčoval klíče-dojede pro další materiál,který došel atd.Udělal si rezervní klíče a po roce poslal své komplice,aby se mi podívali do pc na elektr.bankovnictví.Protože znal dotyčný moji pracovní dobu,nebyl problém strávit nějakou chvíli hledáním.Policie,byť si půjčila můj nb nedokázala ani zjistit dodatečně,kdy a jak se na něm pracovalo(ev.na dálku).To, co z bytu bylo ještě ukradeno ,mi pojištovna stejně nezaplatila,nebyly překonány zámky.Atd. atd.
  Píši to jen pro doplnění a také varování pro všechny ty,kdo si dnes nechávají měnit bytová jádra,kde si zaměstnanci vyžádají klíče až na tři týdny.A málokdo si potom dá hned vyměnit všechny zámky.Pak když se z bytů ztrácí věci,podezírají se v rodinách mezi sebou.
  Tolik od „staré hrubé ženské,“pane Olšere.

  od hugous.z.lipek v Úno 20, 2010

 4. Porovnejme zde uvedený hyenismus s odměněnými činy hrdinství či osobní odvahy. Zatímco zlodějiny, ubližování, netýkavost atd. jsou témou každý den, o hrdinech se dozvídáme sporadicky několikrát do roka. Bodejď by ne, když se podíváme, jak odvážní dopadají. Zastřelený pan Velíšek budiž nám všem mementem. Ke „šmejdům“ musíme zachovat přísnost a nestydět se užít proti nim jejich metod. Jedině tak můžeme zachovat rozumný poměr slušnosti k neslušnosti (
  jestliže chceme zloděje, násilníky a další nazývat takto měkce – „neslušnýmy“) Je mi z toho na zvracení a jsem rozhodnut taková individua v případě, že je přistihnu, tvrdě ztrestat i pod hrozbou, že za to nakonec budu potrestán

  od Antiblb v Říj 14, 2010

 5. mám pocit, že se tu trochu míchají hrušky jablky. Lidský hyenismus patří mezi ty nejvíce odsouzeníhodné skutky, avšak co je lidstvo lidstvem tu byl a bude navždy. Pokud se panu autorovi dělá ze společnosti zle, může jít maximálně meditovat do Tibetu (než mu to čínský voják překazí). Lidská společnost prochází vývojem a dnes jsme tam, kde jsme, ale není to horší než dřív a lepší to prostě nebude. Akorát platíme určitou daň za demokracii. Drogy se přes železnou oponu dostávaly hůře, ale chtěl byste ji zpět? Kriminalita byla menší, protože se lidé báli, a to byste chtěl zpět? A činit za kriminalitu odpovědné počítačové hry a filmy je ta největší blbost na světě, to vám potvrdí každý psycholog.
  Osobně si myslím, že za právně neodpovědné děti by PLNĚ měli odpovídat rodiče, od náhrad ukradených a zdevastovaných věcí po odnětí svobody. Stačí, když prezident může beztrestně zastřelit koho chce

  od ivow v Říj 14, 2010

 6. Zločiny nejsou „ty větší“, spáchané na starých a nemocných, a „ty menší“, spáchané na mladých a zdravých. Zločin je vždycky zločinem, nejsou žádné hyenismy a nehyenismy. Zločinec se zkrátka jen snaží pracovat efektivně. Je pro Vás přijatelnější čestný zločinec, jehož obětí bude mladý a zdravý člověk? Zločinec dostane menší trest a oběti se vlastně tak moc nestalo. Oloupený odevzdal svůj majetek někomu potřebnějšímu a může vydělávat na nový. A hyenám křivdíte. Jsou velmi pracovité a v přírodě mají důležité místo.

  od jana v Říj 20, 2010

 7. Promiňte, nevím o jakém důležitém místě hyen v přírodě mluvíte. Zažil jsem hyeny v Jihoafrické republice a vím, že jsou to jen krvelačné a perverzní zvířata. Možná jen tím, že žerou mršiny…

  od olser v Říj 20, 2010

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *