Čím dřív vstoupí Izrael do EU a NATO, tím líp pro Evropu i svět…?

14. Únor, 2010 – 21:48

Jedině vstupem Izraele do Evropské unie získá toto seskupení skutečný význam. Přijmout do Evropy jedinou vysoce sofistikovanou demokracii na Blízkém i Středním východě, bude pro svět výhra. Takto posílené evropské struktury budou moci konkurovat i Číně a Indii a přispět k urovnání složitých blízkovýchodních poměrů. Čím dřív, tím líp, tím později zasáhne Evropu totální islamizace…

Popisovat další výhody židovského státu s jeho vysokou průmyslovou úrovní je zbytečné. Proto mj. společné projekty průmyslového výzkumu českých a izraelských firem a výzkumných institucí získají nejméně 600 milionů korun během následujících sedmi let, informovala agentura CzechInvest.

„Obě strany se zavazují podpořit spolupráci ve výzkumu a vývoji, která má za cíl aplikovat výsledky v praxi,“ upřesnil premiér Jan Fischer, který stál u vzniku programu.

„Izrael patří k našim nejrespektovanějším obchodním a hospodářským partnerům na Blízkém východě. Země se intenzivně zaměřuje na podporu high-tech oborů a výsledkem této politiky je i tato smlouva. Nejperspektivněji se jeví spolupráce v oblasti vývoje softwaru, biotechnologií a dalších oborů vyspělých technologií…“

Židovský stát se řadí ke světové špičce rovněž v oboru ochrany vody a využití geotermální energie. Svá první zámořská výzkumná a vývojová centra vybudovaly v Izraeli společnosti Intel a Microsoft, IBM a Motorola. Je běžné, že v USA vyrobí prototyp např. letounů F-15 či 16, pošlou je do Izraele, kde jim vychytají „mouchy“ a teprve poté jdou do běžného letového provozu…

Premiér Fischer rovněž vyzdvihl pozici Izraele jako klíčového partnera pro zajištění stability na Blízkém východě i celém světě. Izrael by sice příliš nezískal co se nových technologií týká, zato by možná přiměl změnit evropské negativní vidění izraelské politiky. Zvláště u „islámských“ zemí jako jsou Francie, Německo či Velká Británie, v nichž dnes už žije přes deset milionů muslimů.

„Je příznačné, že v pohnutém 20. století jsou osudy dvou našich národů spojeny zvláštním poutem svobody. Byla doba, kdy jsme ztráceli svobodu společně, kdy ji jeden nalezl a druhý ztratil, a konečně nastal čas, kdy společně můžeme užívat její plody,“ dodal Jan Fischer u příležitosti 20. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.

V roce 1926 Československo zřídilo konzulát v Jeruzalémě, o rok později prezident Masaryk osobně navštívil Jeruzalém. Vztahy Československa od jeho vzniku v roce 1918 byly vstřícné až do začátku 50. let. V roce 1967 československá vláda diplomatické styky pod vlivem Moskvy přerušila kvůli izraelské okupaci arabských zemí. ČSR spolu se Sovětským svazem jako jediné země nepovolily vstup izraelských občanů na své území.

Obnovení vztahů nastalo 9. února 1990, kdy se v Černínském paláci sešli šéfové diplomacie obou zemí Jiří Dienstbier a Moše Arens, aby podepsali dohodu o znovunavázání diplomatických styků. V dubnu téhož roku již prezident Václav Havel zavítal na první oficiální návštěvu Izraele.

Do kroniky kibucu T.G. Masaryka napsal: “Obdivujeme všechno, co jste tu udělali. Začínali jste z ničeho a jste na tom líp než my doma.”

Mají se líp, přestože už více než šedesát roků vzdorují úspěšně jako sedmimilionový národ, z toho je milion izraelských Arabů, stamilionové převaze okolních arabských zemí. Zvítězili nad nimi už v šesti válkách, přesto mají HDP notně přes 33 tisíc USD na občana. I toho arabského…

Nedávno do Česka zase přilétla “létající pevnost” – bombardér B-17 Flying Fortress. Jeden ze čtrnácti posledních létajících typů. Za doprovodu českých Gripenů a následně tří válečných stíhacích letadel P51 Mustang přistála v Milovicích, kde se bude natáčet americký válečný film Red Tails (Rudé ohony).

Nedalo mi to, abych si nevzpomněl na slova pamětníků, jak před jednašedesáti roky přistála stejná “pevnost” na letišti v Žatci. Údajně též za účelem natáčení ji příznivci Izraele zakoupili v USA. Ve skutečnosti však měla mnohem prozaičtější zadání.

“V Žatci bylo letiště, které bylo vyhrazeno pouze tajnému výcviku židovským letcům. A pak ještě v Ralsku. Češi v tajném zastoupení sionistů koupili v USA tzv. létající pevnost B-17,“ popisuje pan Bachrich svou přípravu na život v Palestině.

„V žateckém hangáru na toto letadlo připevnili kulomety, naložili ho bombami a Izraelci se s ním měli vydat bombardovat Káhiru a propašovat letoun do židovského státu. Přímo se startem v Žatci. Já jsem si v osmačtyřicátém udělal kurz leteckého mechanika. Na co měli ostatní dva roky, my museli zvládnout za šest měsíců…”

Jako ostatně každý stroj, který měl své hrdiny viz “Memphiská kráska” – čtyři motory Wright R- 1820-97 Cyclone, dolet 1760 km, maximální rychlost s desetičlennou posádkou 462 km/hod a rozpětí křídel přes třicet metrů. Přesto 14. října 1943 bylo jedenácti sty německými stíhači zničeno 65 bombardérů B-17, celkem zahynulo 600 mužů…

Více o tom ví Chanan Bachrich z městečka Ramat Ganu u Tel Avivu, s nímž jsem si povídal u zákusků a kávy v jednom telavivském baru. Vlastně my pili martini a to kafíčko a zákuseček byl pro jeho paní Ruth. Oba měli velmi dramatické mládí, zakončené vystěhováním do židovského státu…

Na podzim roku 1947 první izraelský velvyslanec v Praze Ehud Avriel uzavřel se souhlasem Stalina dohodu o koupi ručnic ze Zbrojovky Brno. A poté byly nasmlouvány další zakázky. V Žatci se nakládala výzbroj, výstroj, munice, pumy a dokonce i rozmontované letouny jako třeba Avie S199.

První dodávky zbraní dorazily v noci z 1. na 2. dubna 1948 na letiště Beit Darass v nákladním DC-4. Jednalo se o 200 pušek, 40 kulometů a 150 tisíc nábojů. Další zásilka připlula o den později po moři v jugoslávské lodi do Tel Avivu.

“Tenkrát se mluvilo celkově o 6 000 puškách, 300 kulometech, dvou milionech nábojů a 600 samopalech. Nejdůležitější ze všeho ale bylo 74 Messerschmittů a letounů Spitfire. Tyto letouny změnily výsledek války,” vzpomíná Chanan Bachrich, letecký mechanik z Tel Avivu.

“Pak skoro každý druhý den přistávalo v Izraeli nějaké letadlo z ČSR, tu třicet dalších messerschmittů, třicet spitfirů a devět mosquitů. Válka nemohla být přerušena ani kvůli sobotnímu šabatu…”

A tak vzešel z českých mozků a trpělivé ruské levicové konspirace novodobý stát Izrael. Na počátku rusko-český. Sám Ben Gurion řekl kromě toho, že “socialismus je pro židovský stát stejně důležitý jako Bible”, též že “válku o Jeruzalém by Židé nevyhráli, nebýt českých zbraní a letadel”…

Dnes nikoho nepřekvapí, že Izraele hraje všechny sportovní evropské poháry – ve fotbale, basketballu či v atletice a jiných sportech.

Proto také Mirek Topolánek, Jan Fischer a další politici jsou pro izraelské členství v EU. Zato exministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL), jako každá pěvecká hvězda, co si hrála na vojandu, Zemana označila za jestřába a jeho nápad přijmout židovský stát do NATO odmítla jako těžko realizovatelný.

Tak mně napadá, proč tedy může být členem Aliance islámské Turecko, které útočí na území Iráku proti Kurdům, kde ničí vesnice jediného národa na světě, který má přes 15 milionů obyvatel, ale ne svůj vlastní stát, byť jim byl už mnohokrát slibovaný.

Řekněme si hypoteticky, co by se dělo, pokud by byl Izrael členem NATO. Vztahoval by se na něj dodatek č. 4 smlouvy o NATO, podle něhož země tohoto Paktu musí zasáhnout proti každému, kdo napadne některý stát člena NATO, nebo i ohroženou zemi, jež pouze sousedí s členským státem Paktu. A tím napadením se rozumí mj. i rakety, vystřelované na Izrael z Pásma Gaza…

Přitom židovský stát není ten, kdo by měl o členství v Severoatlantické alianci škemrat, protože má nejmocnějšího spojence v USA a svoji nejvyzbrojenější armádu. Spíš by měly mít zájem samy členské státy NATO, aby se jejich partnerem stala vojensky i hospodářsky nejsofistikovanější země…

Na kritiku EU ohledně útoku Izraele na Pásmo Gazy zareagoval prezident USA Barack Obama. Když navštívil po válce město Sderot, nejvíce ostřelovaní raketami kasam z Gazy a židovské děti tam nemohly chodit do škol, prohlásil „Kdyby moje děti byly ohroženy na životech, udělal bych cokoli, abych tomu zabránil…“

Zatímco v Česku se vedly zcela zbytečně několik roků hektické debaty o americkém radaru v Brdech, Izrael už má pár měsíců nový protiraketový obranný systém z USA spolu s týmem amerického podpůrného personálu, který se tak stává prvními vojáky US Army trvale rozmístěnými v židovském státu.

Kamarád mi v žertu říkal: „Přivez konečně někdy z toho Izraele nějakého Žida, aby tady udělal pořádek…“

Než jsem mu to přání stačil splnit, byl do čela vlády zvolen židovský premiér Jan Fischer a okamžitě se stal nejpopulárnější osobností Česka…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Bře 14, 2016: Břetislav Olšer – blog, Olser.cz » Blog Archive » „Každý útok, jenž oslabí Asadovu vládu, posílí Al-Kájdu; Džihádisté ukradli naši revoluci…“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *