Loňské zima měla být nejchladnější, aneb Nechoď Jardo s pány na led…

12. Únor, 2010 – 10:45

Před rokem psali na internetu, že zima roku 2008 – 2009 bude – brrrr – tou nejchladnější v novodobé historii. Tvrdili to globální „oteplovači“ v čele s Al Gorem. Vliv člověka na oteplování planety je prý natolik výrazný, že údajně ani přírodní úkazy, jako sluneční fáze a posun zemské osy, jej nedokážou dlouhodobě upravit či změnit, jak tomu bylo dosud.

Tak jsem opět zalistoval v moudré encyklopedii a potvrdil si, že se nic nezměnilo a Slunce, jehož povrchová teplota je kolem šesti tisíc stupňů Kelvina a v koróně dosahuje až dvou milionů stupňů, není jen plynovou koulí vhodnou pouze pro opalování. Přestože v jeho jádře se 15,5 miliony stupni Kelvina probíhá termojaderná reakce, která je zdrojem energie na Zemi.

Znovu proto připomeňme zabedněncům, že Slunce je hvězdou, jež je svými asi 150 miliony km k Zemi nejbližší. Její hmotnost je asi 330 000 krát větší než hmotnost Země. V průměru má 1 400 000 km, což činí 109 průměrů Země.

Objem má asi 1,3 milionkrát větší než Země a existuje skoro pět miliard roků; svítit bude ještě dalších asi sedm miliard. A čím víc svítí, tím víc ohřívá i zeměkouli, čímž vytváří bez lidského zásahu vodní páry a metan, což jsou nejsilnější skleníkové plyny, jenž se tak vypařují a unikají z více než dvou třetin planety. Tu pokrývají pralesy, moře a oceány.

„Oteplovači“ však melou svou o největším riziku CO2, jehož je však v ovzduší zanedbatelné množství necelého procenta, za které navíc mohou též aktivity vulkánů. Přitom pro kodaňskou konferenci klimatologů bylo zapojeno na dvanáct tisíc limuzín a přes sto čtyřicet soukromých letadel, které zatím nejezdí a nelétají na vodu. Vyprodukovaly tak tímto jedenáct dní trvajícím sumitem množství CO2 ve výši 42.000 tun. To by bylo emisních povolenek…

Nicméně jistý pan senátor a zároveň primátor zřejmě „účelově“ naletěl na žvásty těchto „oteplovačů“ a v domnění, že zřejmě už nikdy nebude padat sníh, alespoň ne ve větším než malém množství, chtěl pro město ušetřit peníze vyhrazené na úklid chodníků a podal návrh zákona, který platí od letošního 1. ledna; o chodníky zasypané sněhem se má starat obec a ne jako dřív majitelé přilehlých domů.

Prý brzy roztaje Grónsko, severní i jižní pól, dokonce prý zmizí i ledovce z Himalájí, což vědci „konzultovali“ také s horolezci. Na jednoho kongresmana USA už připadají čtyři klimatičtí lobbisté. Jejich ostudnou předpovědí bylo tvrzení, že během roku 2008 roztají vlivem globálního oteplování ledovce ze severního pólu.

Dnes sice neradi, ale přiznávají, že v této v oblasti ještě zůstalo přes půl miliónu čtverečních kilometrů ledu, tedy dokonce víc, než kolik ho tam bylo v letech 2005 až 2008. Přitom např. stáří nejen grónského zalednění, 1,790 mil. km2, objem ledu 2,6 mil. km3, sahá daleko do třetihor, tedy doba miocénu, zhruba 7 milionů let zpátky.

Při příchodu loňského jara si proto všichni odechli, že každá následující zima už bude podle „oteplovačů“ jen a jen teplejší… Ovšem ta letošní zima ukázala všem „klimatickým šamanům“, jak neradno si s ní zahrávat a poroučet větru, dešti či sněhu.

Už přes dva měsíce řádí sibiřská zima nejen u nás, ale v celé Evropě, v USA, Číně a Koreji či v řadě arabských zemí. Teploty klesly dlouhodobě pod mínus dvacet, mnohde i pod mínus třicet a víc stupňů Celsia.

Podle geologa, spisovatele a filosofa Václava Cílka, prosincová hodnota minus 3,4 stupně je nejnižší od roku 1950 globální oteplování se „odkládá“, naopak se očekává ochlazování i běherm dalších zimních období…

Počet umrzlých lidí jen v Polsku stoupl letos daleko přes stovku, u nás se umrzlí bezdomovci počítají na desítky. Nejnespokojenější jsou asi cestující zrušených leteckých linek a hlavně řidiči, pro které byla dočasně uzavřeny i české dálniční tepny na D1 i D5.

V podstatě už více než měsíc trvající noční sněžení komplikuje dopravu na celém území Česka. Kolize blokují hlavně dálnice, nesjízdné jsou mnohé cesty na Královéhradecku, na Olomoucku, na tři a více metrů se měří sníh na Valašsku a Vysočině. Vlaky nejezdí už na několika tratích. V rychnovském a dalších okresech byl vyhlášen kalamitní stav.

Takto by se dalo pokračovat dál. Chodníky skoro nikdo neuklízí, vyřádí se alespoň pejskaři. Každá druhá česká rodina má nejmíň jednoho čtyřnohého kámoše. Z každých sto „venčitelů“ však v prměru pouze jeden sbírá po svých miláčcích hovínka.

Takže na metru čtverečním jich najdete v průměru tři až čtyři v jedné vrstvě sněhu. Při měsíčním sněžení to bude nejmíň pátá vrstva, takže se počet psích exkrementů znásobí. Proto bych chtěl panu senátorovi vzkázat:

Milý pane senátore a primátore! Přeji vám, abyste při nastupování do svého služebního automobilu, z peněž daňových poplatníků, tedy i z těch mých, šlápl na neupraveném chodníku do velkého, hutného a smrdícího psího lejna. Šťastný skluz.

Šťastnější, než měly ty tisíce těch, co denně zaplňují chirurgická oddělení nemocnic se svými zlomeninami následkem pádu na zledovatělých a neuklízených chodnících, i když nikdy nešli, jako vy, s pány na led….

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *