Co s lidskými právy v sutinách po zemětřesení?

6. Září, 2008 – 18:56

Jsou toho plné televizní obrazovky, všichni žurnalisté se na místo děsivé katastrofy slétají, jako supi na svoji kořist. Samozřejmě, musejí si plnit svoji povinnost informovat, ale také dobře vědí, že kdyby nebylo lidského neštěstí, přišli by zřejmě o svůj chlebíček. Mluvím o Číně, o zuřivé kampani za bojkot olympiády v Pekingu a následcích krutého tamního zemětřesení…

„Svobodu Tibetu!“ zněla ještě nedávno patetická hesla, podporující účelovu kampaň. Kamery dramaticky zabíraly detaily zakrvácených demonstrantů, jimž policisté za to, že rabovali obchody a vybíjeli výlohy obchodů, dali nakládačku obuškem. Po celém světě se rozhodli zřejmě dobře placení šílenci uhasit oheň olympijské pochodně.

Byly však pořádány také propekingské manifestace. Lidé měli na sobě trička s nápisy: „Udělejme z olympiády most, nikoliv zeď“. Rozdávali také odznaky: „Poznejte skutečnou Čínu, kterou nám média nepředstavují“ a odsuzovali nepřesné informace o Číně ze západních médií.

Zpravodaj České televize v Číně má svůj recept, jak udělat z čínských vojáků nelidy. Tak dlouho postává na kopečku v pozadí s vojenským táborem, až vyprovokuje pár čínských strážců, kteří mu gestem zakazují natáčet zrovna v tom směru a posílají ho pryč. A my slyšíme, jak nesvobodně je to momentálně údajně pod celým Everestem.

Až bude koumavý čínský zpravodaj ve Washingtonu, doporučil bych mu, aby se s kamerou postavil před Bílý dům a čekal s drátěnými pouty na rukách, jak mu bude Bushova ochranka tleskat, že dělá americké administrativě reklamu až v Česku, co je zemička hned mezi Balkánem a Moskvou….

Čína má přes miliardu a čtvrt obyvatel a hustotu zalidnění asi 130 obyvatel na kilometr čtvereční. Množství neuvěřitelné. Není snadné pro vládu přelidněné země zvládnout vše tak, aby jen nakrmila, oblékla a ubytovala více než miliardu lidí, aby měli čím jezdit a kde pracovat…

Minulý týden však postihlo Čínu katastrofální zemětřesení o síle 7,8 stupňů Richterovy stupnice, které připravilo o přístřeší miliony obyvatel v šestnácti oblastech, nejvíc v provinciích S‘-čchuan a Liou Čchi-pao. Podle agentury Nová Čína si největší neštěstí tohoto druhu za posledních třicet roků vyžádalo více než 32 400 mrtvých a přes 220 tisíc zraněných. Podle čerstvých odhadů je už asi 71 000 lidí mrtvých, pohřešovaných a zasypaných pod troskami, včetně dvou set čínských záchranářů, pohřbených pod sesuvem podmáčené půdy.

Provinciíe S‘-čchuan je šestnáctkrát větší než Česká republika, má však až sto milionů obyvatel. Je úrodným světovým zdrojem rýže a pšenice, centrem moderního průmyslu. Celá oblast je monitorovaná patnácti družicemi, o kterou tvrdě bojoval s Japonci už Čankajšek…

Záchranné práce s pomocí několika tísíců vojáků probíhají ve dne v noci, záchranáři objevili i živou ženu, která byla v troskách skoro 170 hodin. Organizace odstraňování škod je bezchybná, stejně jako zásobování potravinami a poskytování lékařské pomoci. Tváří tvář nepředstavitelné hrůze ničivého zemětřesení připadají najednou tolik vyžadovaná lidská práva jako něco banálního a k přežití téměř nepotřebného. Pudu sebezáchovy jsou zkrátka lidská práva zcela lhostejná…

Kampaň proti olympiádě v Číně však má i svá pozitiva; třeba když odhalila pokrytectví české vlády. Zatímco se čeští politici předhánějí v prohlášeních, že nepojedou na olympiádu do Číny, v případě účasti na světové výstavě Expo od května do října 2010 v Šanghaji je vše rázem úplně jinak. Vláda má jasno: do Číny pojedeme, je to klíčová věc.

Zasadil se o to ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, jenž paradoxně jako první navrhl politický bojkot čínské olympiády a ve vládě je za zelené, kteří jsou nejhalasnějšími kritiky čínské politiky kvůli Tibetu.

Význam Číny podle Schwarzenberga stoupá zásluhou obrovského tempa růstu HDP a zavádění moderních technologií v průmyslových podnicích. Vláda ve své koncepci proexportní politiky označila ČLR jako „zemi prioritního exportního zájmu“.

Byznys ano, olympiáda ne. Pan prezident Klaus ví, jak na to. Naplánoval si totiž na léto operaci. Premiér Topolánek žoviálně prohlásil, že bez něho se to tam obejde, a zapapouškoval známou repliku, že už berlínskou olympiádu v roce 1936 zneužili nacisté pro svoji propagandu.

Nerad by prý pekingským ceremoniálem oslavoval jen sílu a velikost komunistické Číny. „Navíc Lucie Talmanová je ve spolku přátel Tibetu, takže to bych jí přece nemohl udělat,“ přidal se smíchem.

Konformismus je vlastnost pro české politiky tak typická a navíc Peking není Šanghai. Než ale začneme několik tvrdě kritizovat, měli bychom si napřed zamést před vlastním prahem a neměnit své názory jako chameleon…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *