Ještě větší inteligent než bych čekal…

23. Leden, 2010 – 11:45

Pan bloger s křehkou duší a plyšovým medvídkem. Ne že bych měl něco proti české čtyřprocentní sexuální minoritě, ale tento exhibicionista prostě kecá. Ostrava je víc kulturní než třeba Olomouc nebo Brno. A to nemluvím o dalších českých městech. Pan bloger inteligentní, jemuž by mnohý „čutálista“ dal svým IQ jasně na frak.

Nemíním licitovat, navíc fotbal mít nemusím, ale vzpomínám na doby, kdy se Ostravákům všichni v Praze smáli, že zatímco Pražáci jezdili o víkendech na své chaty válet si „šunky“, horníci a slévači musí těžce dřít a plnit plán, aby měli Čecháčci doma teplo, čím svítit a v čem jezdit.

I přesto si tyto ostravské dělnické „masy“ vždycky našly čas na divadlo, hlavně na operetu, kde vynikali Rudolf Kubín, Vladimír Brázda, Josef Kobr a další kumštýři. Ostrava měla vždycky svůj Dům umění, který je také skvělou galerií s originály nejvýznamnějších světových malířů. Navíc je dnes v tomto „poplivaném“ městě několik desítek soukromých galerií, mezi nimiž vyniká Galerie Chagall.

Můj mladší syn vystudoval Univerzitu Karlovu, fakultu tělovýchovy a sportu, ten starší zase obor houslí na Ostravské univerzitě, když předtím absolvoval jednu z nejprestižnějších českých hudebních škol – Konzervatoř Leoše Janáčka. Takže, něco vím o kultuře i sportu v „ocelovém srdci republiky“, jak mému městu říkali papaláši z Prahy.

Ostrava je hlavně Janáčkova filharmonie, jeden z nejlepších symfonických orchestrů nejen v Česku, jehož věhlas dávno přesáhl hranice republiky. Loni absolvoval tříměsíční turné po USA, předtím doprovázel hvězdy jako Diana Ross, Placido Domingo či José Carreras v Tokiu, Soulu či na Tchajwanu. Tradiční hudební festival Janáčkův máj už přivítal špičky světové hudby v čele s Liverpoolskou filharmonií a Českou filharmonií s dirigentem Václavem Neumannem.

V Ostravě je také Národní divadlo moravskoslezské, z jehož líhně vyrosli přední českoslovenští umělci, jimiž se dnes Praha chlubí. Vytvářejí ho divadla Antonína Dvořáka, Jiřího Myrona a Petra Bezruče i Aréna, bezkonkurenční je Loutkové divadlo.

Zapomenout nelze ani na jedno z největších českých knihkupectví v Domě knihy Librex, kde je právě výstava o projektu Černá kostka, o které jsou všichni přesvědčeni, že se stane novou ostravskou knihovnou, jež nahradí tu stávající a doplní desítky jiných v městských obvodech. A kdo by neznal ostravskou víceúčelovou halu pro skoro deset tisíc návštěvníků, kde se střídají extraligoví hokejisté s koncerty světových pěveckých hvězd.

Zeptejte se v Praze na Český rozhlas Ostrava a všichni pražští „hypotékoví“ muzikanti mlsně polknou slinu. Zmíněná instituce jim totiž svými nahrávacími studii uspokojovala nejen ego, ale hlavně jejich konta. ČR Ostrava je pověstný svým Ostravským rozhlasovým orchestrem, a pak Marií Rottrovou, Hanou Zagorovou, Věrou Špinarovou, Jardou Wykrentem, Martinem Chodúrem i Jankem Rokytou, Jarmikou Šulákovou a cimbálovkou Technik. A kdo by neznal druhou největší Českou televizi Ostrava…?

Prostě, Ostrava bude městem kultury Evropy, přestože, nebo právě kvůli tomu, že bude mít i své Maracaná, aby kultivovala i své rowdies, kteří ovšem momentálně nemají na „huligens“ z Prahy, Brna či Olomouce.

A „plácek pro pár pošahanců honících se za kusem nafouklé vepřovice“ se stavět bude, milý hošánku. Můžeš s tím nesouhlasit, ale to je asi tak jediné, co s tím můžeš udělat. V jednom jsi měl ale pravdu; „díky tomuto svému slovnímu průjmu jsi za debila, i když výtvarné umění je ti poněkud bližší než kopaní do mičudy s partou hošanů se základním vzděláním“….

Naštěstí Ostrava nemá ani „opencart“, ani Knížáka či „tvůrce“ ostudy v Bruselu Davida Černého, ale má svého slezského barda, jímž je bezkonkurenční písničkář a operní libretista Jarek Nohavica.

Ostrava je město Rotschildů a Gutmennů, židovských podnikatelů, kteří byli u zrodu Ostravských dolů a Vítkovíckých železáren, z jejichž částí dnes vyrůstá vedle jedinečného Ostravského muzea, s nejnovětšími bezpečnostními prostorami pro výstavy třeba originálu Mony Lisy, i Hornické muzeum s 23 tisíc let starou Landeckou-petřkovickou Venuší z krevelu i budoucí unikátní památka UNESCO…

Jde o revitalizaci Dolní oblasti Vítkovic, unikátní přeměny bývalého průmyslového areálu na nové kulturně-společenské, ale i vědecko-technologické centrum slezské metropole, místa působení přestižní Vysoké školy báňské-Technické univerzity a Ostravské univerzity.

Baník, Baník… Baníčku, my tě neopustíme!

http://safarcik.blog.idnes.cz/c/120231/Ostravska-Maracana-aneb-parodie-na-mesto-kultury.html

Reklama:
 1. 22 reakce na “Ještě větší inteligent než bych čekal…”

 2. Výborně pane Olšer!My máme být na Ostravsku na co hrdí.Ano jsme lidé práce a ne jen nějaký přívěsek Prahy.

  od Frantisek Salajka v Led 23, 2010

 3. Díky, že v tom nejedu sám…

  od olser v Led 23, 2010

 4. Smůla je,že tam máte ty fotbalové fanoušky,co dělají Ostravě ostudu,která se hned tak nevidí!Ale jinak souhlas.

  od hugous.z.lipek v Led 23, 2010

 5. Jak jsem už psal; jsou to gauneři, ale co je to proti těm ze Sparty, Olomouce nebo Brna…

  od olser v Led 23, 2010

 6. Břeťo, stoprocentní argumenty! Podepisuji! A ten člověk, kéž by se umravnil! Záště a vzteku je v tehle zemičce už snad dost. Všichni se nám smějí!

  od Květoš v Led 23, 2010

 7. Díky, Květo, kéž bys měl pravdu. Ostrava je Ostrava, ale je naše…

  od olser v Led 24, 2010

 8. Vám v Ostravě není trapné oslavovat svého „barda“, který donášel StB na jiného, slavného, písničkáře, spjatého též s Ostravou. Vzpomenete si na něho někdy?

  od Richard Paleček v Kvě 13, 2011

 9. Moc posloucháte Hutku, jen ze ho zeptejte, čím se život v Holandsku… Nohavica je génius, nikdy nikomu neublížil. Nesaháte mu ani po kotníky. Víte snad o někom takovém, kterého zavřeli či vyhodili z práce kvůli Nohavicovi. Rád si počtu…

  od olser v Kvě 13, 2011

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *