Kuba hajdy pod koryto, aneb Co pomůže Haiti…?

17. Leden, 2010 – 10:34

Jako děti jsme si ve škole pomáhali různými říkankami. Jednou z nich bylo pro snadnější pochopení výuky zeměpisu pro oblast Karibiku. Jak si třeba co nejsnadněji zapamatovat název ostrovů Kuby, Haiti a Portorika – Kuba hajdy pod koryto…

Týden před mým odletem do Mexico City, 19. září 1985, zasáhlo město Mexiko zemětřesení o síle 8,1 stupně a budovy o 15 patrech se začaly pohybovat jako kyvadlo. Zahynulo asi 9000 lidí, většina z nich pod zřícenými budovami. Navštívil jsem též některé ostrovy Velkých Antil včetně Kuby.

Množství volného času přírodní Haiťané věnovali kreativních činností – poezii, ruční práci, vyrábění kamenných nástrojů a kamenných soch. Ženy i muži si malovali na těla ornamenty a nosili šperky z kamene, kostí a mušlí. Taktéž pořádali sváteční oslavy a tance. Pili alkohol vyrobený z fermentované kukuřice, taktéž užívali tabák a doutníky. Práce jaksi příliš nebylo…

Zorganizovali si raději systém náboženství a vlády. Lepší bylo věřit v dobré a ďábelské duchy, kteří mohou posednout lidské tělo, zvěř, rostliny a předměty. Snaží se kontrolovat tyto duchy prostřednictvím svých šamanů. Politický systém Haiťanů je hierarchický – ostrovy byly rozděleny do skupin, každý ostrov byl rozdělen na provincie řízené vůdci známými jako “caciques”. Provincie byly dále rozčleněny do distriktů, řízených menšími vůdci a každá vesnice měla svého vlastního šéfa.

Haiti patří mezi nejchudší země světa, kde 80 % obyvatel žije pod hranicí chudoby. Zahraniční pomoc tvoří celkem 25 % HDP, tedy v přepočtu na člověka činí 1700 USD. (HDP USA činí cca 50 000 USD). Je to zkrátka černošská říše uprostřed moře, země bídy, násilí, největšího analfabetismus, chudáků a gangů, mafie a diktátorů, jedni z nejhorších byli otec a syn Duvallierovi.

Byly zaznamenány případy rabování, přepadů veřejných budov neidentifikovanými útočníky. Je zaznamenáván růst zločinnosti, včetně násilných přepadení či loupeží a únosů cizinců. Policie je špatně vybavena pro boj se zločinem. Na Haiti neexistují absolutně bezpečná místa. Navíc ze zbořeného vězení uprchlo přes čtyři tisíce zločinců, kteří nyní řádí v ulicích s mačetami.

Haiti bylo okupováno USA v letech 1915 – 1934, potom v roce 1994 a 2004, od té doby jsou tam vojáci OSN. Při každé okupaci byl Američan dosazen nový vůdce. Až přišlo zemětřesení 12. ledna 2010. V 16:53 hodin místního času postihlo ostrov to nejsilnější za posledních 200 let o síle 7,0 Richterovy stupnice.

A začala předváděčka politických vyčůránku světa, přestože všichni věděli už přes půl století, že Haiti je ostrovní hnisající vřed Antil. Nikdo nic nedělal, nepomohl, neinvestoval, nechal vše náhodě. A ta přišla v té nejtragičtější podobě – zemětřesení vytvořilo novodobou apokalypsu.

Hlavní město Port Au Prince je odříznuto od světa; žádná záchranná technika, protože spadla i hasičská základna a všechno zůstalo uvnitř, univerzita pohřbila celou generaci první haitské inteligence, zdevastované nemocnice, které měli se svým názvem pramálo společného už před zemětřesením, jsou na nule s možnou pomocí, hlavně tou základní. Zemřelo už přes 50 tisíc osob. Odhad je až půl milionu…

Bez elektřiny, vody a hygieny. Teď se objevují důsledky zanedbaných příčin, které tvořily Haiti odpradávna. Voda nebyla skoro nikdy, elektrický proud vedl málem jen do honosného vládního paláce největších lidských mršin, jež zatím po týdnu nebyly schopné pomoci absolutně ničím. Kdo je zraněn, může závidět těm, co už to mají za sebou a leží na hromadách mrtvol.

Ty se pod slunečními paprsky rozkládají a epidemie cholery, moru a dalších zrůdných infekčních chorob jsou na cestě. Kde jsou farmaceutické firmy, vydělávající biliony na lživých kampaních o prasečí chřipce a její pandemii, která si za rok vyžádala jen směšné promile usmrcených proti mrtvým na Haiti.

Kde jsou vakcíny a léky? Nikde, Jedině až se najde dobrodinec, co je zaplatí. Proti malárii, horečce dengue. Jako žluté zimnici. Haiti je země s nejvyšším výskytem pozitivních případů HIV na světě mimo subsaharské Afriky…

Apokalypsa ve své děsivosti možná konečně přiměje svět, aby jen nežvanil a začal na Haiti budovat nový život „na zelené louce“. Znovu a jen to nejlepší. Ale tisíce vojáků US Army už mají na Haiti svůj „program“. Pomůžeme, ale na věčné časy. USA si tak rozšíří své vojenské panství v cca 150 zemí s jejich vojenskými základnami o další stát.

Vděčnost Haiťanů se stane nezměrnou. A dočasný pobyt Američanů bude mít vizitku; trvalý. Proč zavírali oči desítky roků. Haiti přece není tak daleko od USA. Pár stovek kilometrů. Třeba to nové Haiti už nebude jen skoro osm milionů bezprizorných analfabetů, denně umírajících po stovkách vlivem vražd zrůdných mafiánů….

Inu, Kuba hajdy pod koryto…

PS: Organizace Christian Science Monitor informovaly, že Kuba vyslala na Haiti 400 lékařů. A také že kubánští lékaři patří k nejlepším na světě a byli tam jako první. Postavili mobilní zdravotnické zařízení hned vedle hlavní nemocnice v Port-au-Prince, která zkolabovala při zemětřesení. Byla to první nejefektivnější reakce na krizi…

Reklama:
 1. 16 reakce na “Kuba hajdy pod koryto, aneb Co pomůže Haiti…?”

 2. Wed, 13 Jan 2010 18:44:54 -0300
  Paroisse Baie-de-Henne
  Port-de-Paix, B.P.31
  C.P.3110, HAITI, W.I.
  T: (509) 3774-4400

  Zdravím ještě jednou všechny u nás doma a díky za maily povzbuzení.

  Eva je v pořádku, asi před hodinou jsem s ní mohl na chvíli přes mobil mluvit, než zase spadnul signál. Říkala jen, že celou noc nespala, protože všichni lidé u sester propadli panice a celou noc „vyváděli“. V Port-de-Paix stále prší a malé záchvěvy zemětřesení se neustále vracejí. Nejhorší situace je v hlavním městě, kde bylo epicentrum a celé je prakticky zničeno. Kněží, kteří jsou tu se mnou na exerciciích se snaží dovolat ke svým příbuzným v PAP, ale jelikož všechny komunikační sítě kromě internetu vysadily, tak se jim to nedaří. Dostávají se nám jen sporadické a kusé zprávy o počtech mrtvých, ty si můžete najít také na internetu.

  Atmosféra tady je velice stísněná, poněvadž snad není nikdo, kdo by o někoho neměl strach. Uvažujeme, jestli je lepší bezhlavá akce nebo se modlit. Já se vydám v každém případě zítra ráno do Gonaives a odtud se rozhodnu jak dál, jestli se vrátit zpátky do farnosti nebo pokračovat do Port-au-Prince a nějakým způsobem se snažit pomoct.
  Všichni jsme tady velice zdrceni a nejvíce nás trápí naše bezmoc. Modlíme se tedy pokud to jde a o to samé prosíme i vás.

  +P. Roman Musil OMI
  ——————————————————————————–
  Paroisse Baie-de-Henne
  Port-de-Paix, B.P.31
  C.P.3110, HAITI, W.I.
  T: (509) 3774-4400
  —–Original Message—–
  From: Roman Musil [mailto:omiroman@gmail.com]
  Sent: Wednesday, January 13, 2010 7:11 PM

  Subject: Zemětřesení na Haiti!

  Zdravím všechny v ČR a prosím o modlitbu za Haiti.

  Jak již mi spousta z vás napsala a my jsme to pocítili na vlastní kůži, zasáhlo nás tady pořádné zemětřesení. Já se teď nacházím na severu země v Port-de-Paix, kde nás to zasáhlo jen silou 1,5° Richterovy stupnice a přesto se tu všechno klepalo jako sulc. S Port-au-Prince to zatřáslo se 7,3° a situace je tam příšerná, to ale už jistě víte ze zpráv. Eva je v Gonaives a nemám o ní žádné zprávy, telefon ani žádný mobilní operátor nefunguje, jen internet přes satelit. Chci se proto za ní vydat, nevím, ale jestli to půjde, poněvadž cesty mohou být na mnoha místech neprůjezdné, prší tu teď týden v tahu a tak je situace čím dál těžší. Jestli se tam dostanu, budu se snažit zjistit také situaci v mé farnosti a jestli se dá pokračovat ze severu do Port-au-Prince. Držte mi palce a modlete se za mě.
  Všem žehná a prosí o modlitbu P. Roman Musil OMI

  Co dodat??

  od Majka v Led 18, 2010

 3. Vážený pane Musile, děkuji za zprávu. Je to hrůza, ale všichni Vám držíme palce, aby přežilo co nejvíc lidí. V e-mailu napíšu víc.

  od olser v Led 18, 2010

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *