Genderová rovnost – ze strážníka strážnice, z porodníka porodnice?

14. Leden, 2010 – 10:54

Dostal jsem včera od Českého svazu mužů, jehož stránky Rovnoprávnost.cz – Za rovnoprávné postavení mužů ve společnosti, občas přetisknout nějaký můj text, zajímavou příručku o genderové rovnosti také v mluveném či psaném projevu. V roce 1990 uložila Evropská komise členským státům vypracovat jazyková doporučení pro nesexistické vyjadřování a uvést je do praxe.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky se tedy v zastoupení Jany Valdrove z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity snažilo… Abychom prý mluvili „genderově správně“. Tak se ptáme a brožurka nám odpoví:

„Co je to gender? Někdy se ztotožňuje s pojmem pohlaví. Gender je ale v současném odborném jazyce (sociologickém, filosofickém, literárně vědném, kulturologickém) chápán jako naučený obraz o tom, jak člověk vnímá svou rodovou příslušnost a identitu. Tradičně je tento obraz zjednodušeně chápán jako označení dvou opačných skupin, žen a mužů. Proč je tento obraz zjednodušený: Postihoval by jen heterosexuální muže a ženy, vylučoval by lidi jiné sexuální orientace…“

Konec citace.

Zkrátka genderová rovnost je tehdy a jen tehdy, když nebude žádné z obou pohlaví povyšováno nad to druhé a kdy rovněž také nebude povyšována jedna sexuální orientace nad jinou. Genderová rovnost znamená usilovat o spravedlivé, nediskriminační jednání. A jednou z oblastí, v níž se takové jednání projevuje, je třeba i naše mluva, resp. mateřský jazyk. A ten je zapeklitá věc.

Má spoustu slov, která se hodí jen k mužům, ale když ženy jinak nedají a chtějí tlačit na pilu… Ke slovům „zabiják“, „porodník“ „génius“ či „strážník“ budeme my muži nuceni, pokud nechceme být prohlášeni za sexisty, reagovat oslovením slovy typu „zabijačka“, „porodnice“, „géniuska“ či „strážnice“. Jak říká autorka příručky: „Budou znít divně, dokud se nebudou používat…“ Prý si časem zvykneme.

Feministky rovněž dráždí zažité floskule, jako např. „ženská logika“ jež je prý synonymem pro “nenormální“ logiku a jako by byla společná všem ženám. Pak se staly terčem slova jako „ženskost“ a „mužnost“. V brožurce se dále dočteme…

„Kdo rozhoduje o tom, v čem se obsah těchto pojmů mění, a v čem má zůstat stejný? Je obrazem ženskosti čistá panna? Obětavá matka? Oddaná manželka? Pečovatelka? Je to modelka? Svůdnice? Prostitutka? Hysterka? Ježibaba? Je to Matka Vlast? Popelka…?

A co obrazy „mužnosti“? Galantní rytíř? Rytíř proutník? Velký Detektiv? Moudrý profesor? Ředitel zeměkoule? Manažer? Superman? Batman? Rambo? Žoldák? Fotbalista? Pivař…?“

Europoslankyně Jana Hybášková, s níž se znám osobně z ambasády ve slovinské Lubljani, kde byla několik let velvyslankyní ČR, se zase rozhodla vypracovat studii o tom, že Ústava České republiky je skrz naskrz prolezlá diskriminací vůči ženám.

Podporuje v tomto ohledu hnutí žen Gaia, které tvrdí, že Ústava je mačistická. Zřejmě od slova “macho-mačo”, tedy samolibý samec, silný vůdce, pohrdající ženami. A oč jde? V Ústavě jsou jen mužské rody, resp. jsou v ní uváděny názvy profesí jako poslanec, prezident či senátor atp., místo poslankyně, prezidentka či senátorka… A to chce paní Hybášková i spolek Gaia změnit.

Složitou práci však budou mít mj. s tzv. přechylováním, např. s názvem chirurgyně, chiruržka nebo snad chirurgyčka či symbol chodkyně na semaforech pro přechod, včetně zelené nebo červené panenky v sukních vedle panáčka v kalhotách…

Je zajímavé, že genderovým rovnostářkám nevadí západní způsob mužského psaní ženských příjmení. Tedy Hybasek, Fibinger, Kratochvíl, Klobukovski a podobně. To, že člověk nepozná, s kým má tu čest a snadno si poplete muže s ženou, to zřejmě mačismus není…

Se zajímavým objevem přišli endokrinologové z Kalifornie. Kdoví, jestli jim nepředsedala nějaká zarputilá feministka, každopádně je ale jasné, že ne nadbytek testosteronu, tedy mužského pohlavního hormonu, ale až přebytek estrogenu, ženského pohlavního hormonu, dělá z mužů “ostré chlapíky” zvané “mačo”.

A to, prosím, estrogen řídí menstruační cyklus v těle ženy a ovlivňuje pubertální změny ženského těla. Zároveň se ale tvoří v malém množství také v mužském těle. Naopak testosteron podporuje růst chlupů a hrubnutí hlasu, ale v ženském těle zvyšuje také chuť na sex a usnadňuje vzrušení a vyvrcholení.

Čím více estrogenu na mozek působí, tím víc jsou mužský, ale i ženský mozek agresivnější a tím více dochází k vývoji chování typickému pro macho muže. Tedy ženský hormon vytváří chování proti ženské přirozenosti. Nebo jedině, že by se ženám, ačkoliv to odsuzují, líbilo chlapské “mačovství”…?

Ale zpět k psanému genderovému sexismu. Když jsem nedávno řekl, že hornická práce je mužná, dostal jsem hned nálepku sexisty a šovinisty, jelikož prý znevažuji ženy. Tak jsem řekl, „hornička“ v rubání je statečná žena a bylo mnohem hůř. A k tomu jsem dostal ještě velmi stupidní otázku (prosím o pozornost, slovo otázka je ženského rodu): Jsou obecně muži odvážní a ženy obecně zbabělé…?

Nepochodil jsem ani s „kominíčkou“, „vědkyní“, „kopačkou“ kanálů nebo „sekačkou, když jsem takto nazval jednu soutěžící ženu v recesním sečení trávy klasikou kosou u nás na Valašsku…

Jak zapadá do obrazu „mužnosti“ láskyplná, zodpovědná a zodpovědná péče muže o dítě? Volba jazykových prostředků v označení pojmů „ženskost“ a „mužnost“ je velmi nevyvážená….“

Co je na této slovní přetahované nejkomičtější? Výraz „mužnost“ má totiž i další význam – „odvaha“. Zatímco „zbabělost“ je údajně od slova „baba“ – bojácnost (je slaboch jako baba), což prý znamená též „strašpytlovství“…

„Pokrčil jsem bezradně rameny. Komu není rady, tomu není pomoci. Včera mě tedy pokutovala strážnice, ne však celá policejní stanice, ale jedna zvláště vypečená feministka.

A moje snacha chodí k porodnici. Ne však s dítětem do babyboxu, ale k lékařce, co rodí děti… Ke všemu jsem si ještě přečetl, o „živých inkubátorech“ a „pronajatých dělohách“, což jsou slovní spojení týkající se surogátních – tedy náhradních matek, které odnosí ve svém břichu za tři sta tisíc bezdětnému páru dítě.

Milé feministky; není to, prosím, zrovna toto, náhodou, ženský sexismus nebo šovinismus…?

Proč si nestěžují na diskriminaci muži jen proto, že nemají schopnost rodit a jsou tím připraveni o jedinečný zázrak, jakým je porod a zrození nového života. Jakou výjímečnost ženy ještě chtějí…?

Reklama:
 1. 18 reakce na “Genderová rovnost – ze strážníka strážnice, z porodníka porodnice?”

 2. A proč mi pane Olšere nepošlete takovýhle článek?
  Víte, jak bych se vyřádil?

  V časopise Vesmír 2010/1 je na straně 55 nádherný Renčínův fór:
  Na lavičce sedí na jednom konci čtenář novin. Na druhém sedí uraženě buchta a vece: „Vždyť vy jste o mě ani okem nezavadil! To je prachsprostý sexual antiharašment a ten je taky trestnej!“

  Když budete chtít, pošlu Vám kód pro čtení netové verze Vesmíru – samozřejmě mejlem.
  :-)

  od Ataman Jermak v Led 17, 2010

 3. Jak jsme říkali u nás na Valašsku: Chlapi pili, baby kuřily a fajně bylo…

  od olser v Led 18, 2010

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *