Sejde z očí, sejde z mysli, aneb Jak dožila princezna Diana…

4. Leden, 2010 – 23:14

Lidové rčení říká: Sejde z očí, sejde z mysli. A není řeč o matce Tereze ani o královně Alžbětě I. či II. Marně se jim snažila vyrovnat princezna Diana, za svobodna Diana Frances Spencerová. Přestože bylo včera Diany, žádná pietní akce se u nás nekonala.

Diana je jméno římské bohyně lovu a má původ v latinském diviana, tedy „božská“. Možná také souvisí s latinským dies (den), význam je tedy také „jasná, zářivá“.

Takový je úvod povídání o Dianě, manželce prince Charlese. Její otec se jmenoval John Spencer a matka Frances Rocheová, později Spencer. Vyrůstala se svými sourozenci v Park House na sandringhamském statku. V roce 1975 se její otec stal osmým hrabětem Spencerem po smrti dědečka Alberta Spencera, a proto se i titul jeho dcery změnil na Lady Diana Spencerová a směla používat titul „ctihodná Diana Spencer“.

Studovala v Riddlesworth Hall v Norfolku a poté ve West Heath Girls‘ School v Sevenoaksu, kde byla považována za podprůměrnou studentku. Nezvládla zkoušky, a tak v roce 1977 opustila West Heath a navštěvovala institut Alpin Videmanette, což byla soukromá dívčí škola v Rougemont ve Švýcarsku… Nikdy nevynikala v učení, ale ve West Heath byla odměněna speciální cenou za svojí službu. Přesto se vdala za následníka britského trůnu, stačila porodit dva syny, rozvést se a mít milence.

Dne 31. srpna 2010 to bude přesně dvanáct roků od chvíle, kdy exprincezna Diana Frances Spencerová v noci opustila se svým milencem Dodim Al-Fayedem pařížský hotel Ritz na Place Vendome a snažila se uniknout devíti francouzským novinářům, kteří ji pronásledovali.

Krátce po půlnoci v neděli vjelo auto do tunelu poblíž Place de l´Alma. Řidič byl opilý a jel rychlostí asi 110 km/hod. Mercedes se vřítil do zdi na pravé straně, odrazil se a čelně narazil do třináctého z pilířů, který podpíral střechu tunelu. Dodi al Fayed a řidič Henri Paul byli mrtví hned na místě nehody. Lady Diana ležela uvězněná v troskách auta.

Pozdější pitva ukázala, že její srdce bylo nárazem přemístěno z levé na pravou stranu hrudníku, s rozřízlou plicní tepnou. Zranění byla neslučitelná se životem. I přes okamžitou operaci museli lékaři konstatovat Dianinu smrt. Nehodu přežil jenom Dianin tělesný strážce…

Mohamed al-Fayed, otec přítele princezny Diany Dodiho, obvinil ze smrti Diany francouzské fotografy, jimž je dnes zvykem říkat pejorativně paparazzi. Fotografové byli žalováni ze zásahu do soukromí a teoreticky mohli dostat až rok vězení a pokutu 45 000 eur (asi 1,3 miliónu korun). Žalobce žádal jen podmínečný trest vězení.

Před soudem stanuli Jacques Langevin, který byl tehdy fotografem agentury Sygma/Corbis, Christian Martinez z agentury Angeli a nezávislý fotograf -paparazzi Fabrice Chassery. Všichni tři byli už loni spolu se šesti kolegy zproštěni obvinění z neúmyslného zabití a neposkytnutí pomoci osobě v nebezpečí.

Pořád se jednalo se o několik fotografií, na nichž je Dodi al-Fayed, a které fotografové pořídili při odjezdu dvojice z hotelu a po nehodě. Žaloba byla postavena na francouzském zákonu, podle něhož je vnitřní prostor vozu soukromé místo, takže fotografovat někoho uvnitř auta je zásah do soukromí.

Soud ale dospěl k závěru, že i když byli Diana a Dodi fotografováni uvnitř vozu, na snímcích není zachyceno žádné intimní gesto nebo projev. Svými snímky také fotografové podle soudu „nezveřejnili nějaký tajný vztah“, protože vztahy mezi Dianou a Dodim byly už během léta předmětem pozornosti veřejnosti. Pařížský soud nakonec fotografy zprostil obvinění.

Robert Thompson, někdejší šéf patologů, kteří zkoumali Dianiny tělesné pozůstatky, se nechal slyšet: „Když jsme otevřeli její žaludek,“ cituje jeho prohlášení deník Berliner Kurier, „udeřil nás do nosu tak silný pach alkoholu, že jsme museli o krok odstoupit od pitevního stolu.“

Mohammed al-Fayed byl a doposud je přesvědčen, že vztah princezny s egyptským muslimem, jenž by se v případě svatby stal otčímem budoucího anglického krále, vedly k vražednému spiknutí, do něhož byla zapletena tajná služba MI 6 a princ Philip. Že byly zjištěny výrazné stopy alkoholu a drog také u řidiče, což je trestný čin, pan al-Fayed nechce ani slyšet. Ani to, že trestné činy opilství a zabití z nedbalosti spáchal především řidič Diany..

Jakoby tento muslimský „vševěd“ neměl ani zdání, že jeho snad nastávající snacha soupeřila se svým manželem princem Charlesem, kdo z nich bude mít svoji fotografii na přednějších stránkách novin. V drtivé většině vítězila Diana, jejíž fotky byly každou chvíli dokonce na titulních stránkách, což jí blažilo, a aby fotografy ještě víc vydráždila, dělala, jak jsou jí na obtíž.

Vlastně je tak svým způsobem nutila, aby ji pronásledovali a ona mohla tvrdit, že to ona je tou štvanou laní. Čím míň fotografů ulovilo její snímek, tím víc stoupala cena každého záběru.

Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá… Rčení staré, ale pořád platné. Navíc v Paříži ani v Londýně jsem v posledních letech nezaznamenal nějaké přílišné oplakávání smrti Diany. Sejde z očí, sejde z mysli…Když se Diana rozhodla pohladit po hlavě přísně vybrané a desinfikované černošské dítě, museli u toho být fotografové a kameramané. Pokud ji chtěl někdo z nich zachytit objektivem na ulici, byl to vražedný paparazzi.

Princezna Diana proto učinila pro lidstvo nejednu záslužnou věc, když jednou týdně prodělávala preventivní kolonoskopii a klystýry za desetitisíce liber a poukázala, že poruchy příjmu potravy mohou postihnout i toho, kdo je krásný, štíhlý a neřestně bohatý. Navíc se tím uklidňovala, že nedostala žádnou nákazu ze svých samaritánsko-mediálních akcí.

Pravidelně absolvovala proceduru-hydrocolon, jak se za dob Josefa Švejka říkalo klystýru. Kolonoskopické vyšetření zase umožňuje lékaři prohlédnout celý vnitřek tlustého střeva, od konečníku, celý tračník až k dolnímu konci tenkého střeva.

Tohoto vyšetření se používá při vyhledávání časných příznaků rakoviny tračníku i konečníku a umožňuje pozorovat zánětlivou tkáň, patologické výrůstky, vředy, krvácení a svalové spazmy. Ani přes tuto svoji úzkostlivou snahu dožít se co nejvyššího věku, zemřela až příliš mladá ve věku 36 let…

A co po ní zůstalo a navěky zachovalo její tvář, úsměv a vznešené „charisma“ ikony snobů a naivních idealistů v zastuzené pubertě? Samozřejmě, že fotografie těch proklínaných paparazzi… O mrtvých však jenom dobře.

Oč tragičtější osud ale měl první izraelský kosmonaut Ilan Ramon a jeho kolegové, mnohonásobně významnější, než exprincezna Diana, kteří zahynuli před sedmi lety při explozi jejich raketoplánu Columbia…?

Nebo v Dalasu zastřelený prezident USA J. F. Kennedy či další světová osobnost M. L. King, který též zahynul rukou atentátníka. Stejně tak dopadl i proslulý politik světa – izraelský premiér Jicchak Rabin.

Odešli důstojně, bez klystýrů a planých gest. Jak říkají Židé: Požehnaná vzpomínka…

Reklama:
 1. 11 reakce na “Sejde z očí, sejde z mysli, aneb Jak dožila princezna Diana…”

 2. Řidič byl opilý a jel rychlostí asi 110 km/hod – to by v tom specialu DB 600 SE prezili vsichni – ale oni meli podle expertu 180 km/h

  od Lorenz v Led 4, 2010

 3. To sice ano, ale při nárazu ve stoosmdesátce do pevného sloupu se rychlosti sčítají, takže ten náraz byl tak silný, že se Dianě na zadní sedadle přemístilo srdce zleva doprava a roztrhla si tepnu…

  od olser v Led 4, 2010

 4. No,kdoví,kde to srdce předtím měla:-)))Myslím si už dávno,že to byla dobrá hééérečka,navzdory školnímu prospěchu.
  Jenom by mě ještě zajímalo,proč někdy jména přechylujete,někdy ne.Lady Spencer,Diana Spencerová.Osobně si myslím,že je lépe používat bez přechylování pokud jde o cizinku.
  Ale její přínos pro svět, oproti těm všem zmiňovaným v závěru článku,byl opravdu minimální,pokud vůbec nějaký.Kdyby nebyla provdaná za Charlese,byla pro svět nula.

  od hugous.z.lipek v Led 5, 2010

 5. Ach jo, ne vždy máme dobrý den, když píšeme.
  Proč tolik katolicky zapšklé nenávisti k lady Di, to fakt nechápu. Proč tu v rámci objektivity není zmínka o její ÚSPĚŠNÉ akci proti nášlapným minám?
  Kdo byl Ramon Ilan budou za 20 let vědět jen historici kosmonautiky a pár jeho příbuzných v Izraeli, kdo byla lady Di budou vědět i za 100 let všichni.
  Tento článek je fatálním nepochopením společenských trendů.
  :-(

  od Ataman Jermak v Led 5, 2010

 6. No je dobré občas o tom hovoriť. U Diany to vidím tak, že každá kačica, keď sa stane stredom pozornosti, tak si myslí, že je labuť.
  Ona sa snažila, ako vedela, robiť dobro a pôsobiť dobre. To jej nezazlievam, ale kladne hodnotím. Bohužiaľ, ako väčšina celebrít, si to títo pos..rú svojím neusporiadaným súkromným životom. Tam často klesajú hlboko pod bežný priemer. A ťažko vytváraný obraz je ten tam!

  od eugenes v Led 5, 2010

 7. Vážený pane Atamane, nejde o žádnou zapšklou katolickoui nenávistz, ale o pouhá fakta. Jestli zůstane Diana v myslích lidí sto roků a matka Tereza, Ramon, Kennedy či King ne, není to zásluha Diany, ale omezeností lidí. Kolikrát chodíte měsíčně na klystýr, abyste zjistil, jestli Vám hlazení černoušků nepřivodilo nějakou chorobu. Každá princezna nebo první dáma musí konat dobročinnost, aby se vyrovnala svému choti. V tom byla Diana mistr světa, když chtěla svého Charlese odsunout na vedlejší kolej. Víte, kolik bodyguardů muselo vyčistit vybrané minové pole, aby na něho mohla za asistence těch zlých fotografů a kameramanů vstoupit? Image je prostě sviňa… Dobré skutky se konají skromně, bez publika a ovací a ne s účelovým humbukem…

  od olser v Led 5, 2010

 8. V tomto posledním s Vámi pane Olšere souhlasím bez výjímky,byť mě tu někdo „zatratil“.

  od hugous.z.lipek v Led 5, 2010

 9. Pně souhlasím s panem Olšerem,jenom chci dodat,že tak jak se chovala Diana,tak se chovají i tzv. celebrity u nás s jejich nadacemi( Maxová a spol.)

  od Frantisek Salajka v Led 5, 2010

 10. Ano,pane Salajka a jak si jich lidé „váží“ :-(((
  Ještě tu chybí ta Auš…

  od hugous.z.lipek v Led 5, 2010

 1. 2 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay
 3. Kvě 31, 2016: A je to tady, tak už máte, co jsme chtěli,jaká karikatura teď bude v Charlie Hebdo, pane prezidente Holande ? – Nová republika

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *