Za cca 300 milionů ročně bych odpověděl na každou otázku…

28. Prosinec, 2009 – 9:44

Psal jsem na PC a jedním okem sledoval televizní přenos z vyhlášení nejlepšího českého sportovce roku 2009. Měl jsem ve hře pár známých (Marek Jankulovski či Jaroslav Bába) a tak jsem byl zvědavý, jak dopadnou. 

Čekal jsem, jak se brankář Chelsea Petr Čech vypořádá se svým osmým místem. A jestli muži konečně prolomí čtyřleté kralování žen v tomto klání.

Petr Čech se nedostavil, ani s ním nebyla uvedena obvyklá reportáž či rozhovor. Podrobnosti jsem se dozvěděl až včera. Jakub Železný s ním rozhovor udělal, ale hvězda Chelsea si nepřála, aby byl v pořadu uveden. Důvod?

Redaktora ČT Jakuba Železného zrovna nemusím, ale je to novinář jako já, který také zpovídá celebrity a klade jim nepříjemné otázky, takže si cením jeho sečtělosti, pohotovosti a profesionality. Žurnalista musí být nestranný, řídit se pravidlem „padni komu padni“, vystříhat se konformnosti a submisivních choutek. Proto mě gesto vzdoru Petra Čecha překvapilo. Nepříjemně.

Jestli si někdo vydělává pět milionů za týden, i když tvrdou dřinou, měl by být připraven na otázky, týkající se jeho pracovního nasazení. Rovněž je fakt, že nepříjde ani koruna z Čechových daní na český zadlužený účet.

A to, že v bráně nejen Chelsea udělal řadu školáckých chyb a že už se jedná o jeho náhradníkovi. jsou jasná fakta. Z posledních sedmi odehraných zápasů vyhráli fotbalisté londýnské Chelsea jen jeden jediný, v sobotu proti Birminghamu dokonce po čtyřiatřiceti utkáních nedali gól.

Chápu, že ani Petr Čech není z toho v nejlepší náladě. Stres a psychické trauma. Líp by mu pochopitelně bylo, kdyby alespoň v anketě zvítězil, stejně jako kdysi v té fotbalistické. Tak se podívejme na Železného otázky, které Petra Čecha vytočily:

„Co říkáte na to, že jste se umístil na osmém místě?“Čech odpověděl, že je to pro něho vždy ocenění, když se jako zástupce kolektivního sportu umístí v anketě plné našich medailistů ze světových soutěží v individuálních sportech.

Druhá otázka byla také logická: „Objevily se informace, že odložíte helmu, je to pravda?“ Čech odpověděl, že se na nošení helmy nic nemění, že ji stále musí v zápasech mít…

Na to Železný pronesl, možná ironicky, nicméně opět logicky: „Sedícího na lavičce vás naštěstí nikdo zranit nemůže!“Fotbalový brankář Petr Čech se primadonsky cítí dotčen tím, v jakém duchu s ním hovořil moderátor večera Jakub Železný. Nepříjemné otázky? Určitě, ale každý, kdo je sám v sobě odpovědný za svoji práci, mimořádně honorovanou, musí též vědět, jak reagovat.

Na závěr přišel ještě dotaz: „Jak jste oslavil propad českého národního týmu na 25. místo žebříčku FIFA?“Čech odpověděl, že se takové věci neslaví. A pak si stěžoval, že byl cílem redaktorova arogantního a konfrontačního tónu…

Moderátor si však stojí za svým. „Jako novinář považuji za své neoddiskutovatelné právo pokládat otázky, které považuji za relevantní. Ty otázky byly relevantní. Nehodlám se podlézavými otázkami podílet na pěstování kultu Petra Čecha,“ vzkázal podle Práva Jakub Železný přes televizního mluvčího Ladislava Štichu deníku Sport. Samotný mluvčí si pak do Čecha rýpl, aby se raději věnoval „pokusům zlepšit svou formu“…

Peníze jsou podle mě jako ponožky; stejně smrdí, stejně se dají rychle vyprat a stejně tak škrtí krevní oběh. Proto nejraději chodím naboso. Na rozdíl od ruského ropného magnáta Romana Abramoviče, Čechova šéfa, který je dnes nejen nejbohatším Rusem, ale taž nejzazobanějším obyvatelem Velké Británie a podle Forbesu před recesí 16. nejbohatším člověkem světa.

A mít tak solventního zaměstnavatele je sen jistě každého z nás, ne všichni však umíme to, co český brankář Petr Čech, jemuž byla o pět roků prodloužena smlouva v Chelsea s týdenním platem 90 tisíc liber, resp. s ročním příjmem včetně reklam skromných asi 350 milionů korun českých…

Abramovič koupil v roce 2003 zadlužený fotbalový klub Chelsea za 150 milionů dolarů. Ten si vzápětí dovolil utratit na přestupovém trhu málem tolik, co celý zbytek Premier League dohromady. Koupil si superluxusní jachtu a létá soukromým letadlem.

V současnosti žije se ženou Irinou, bývalou letuškou. Má pět dětí a snad i proto se stal majitelem nejdražšího domu na světě. Za vilu na francouzské riviéře zaplatil 317 miliónů eur (asi 7,5 miliardy korun). Vilu La Leopolda koupil od vdovy po bankovním magnátovi Edmundu Safrovi.

Dům byl původně postaven pro milenky belgického krále Leopolda. V minulosti ho vlastnil zakladatel Microsoftu Bill Gates či někdejší většinový vlastník Fiatu Gianni Agnelli. O deset akrů nádherné zahrady se stará 50 zahradníků…

To mu však bylo málo a koupil za 36,4 miliónu dolarů (asi 550 mil. korun) 200akrový ranč v USA nacházející se jen pár minut od domu, který koupil o dva měsíce dřív a za něhož zaplatil 11,8 miliónů (177 mil. korun).

Roman Abramovič je nejen milovníkem fotbalu, ale též umění. Za Baconův triptych z roku 1976 zaplatil aukční síni Sotheby´s částku 86,2 milionu dolarů. O dva dny dříve poslal další aukční síni Christie´s za Freudovo plátno Benefits Supervisor Sleeping 34 milionů dolarů, což je rekord za malířské dílo žijícího malíře.

A to se divíme, že brankář Petr Čech si vydělá pět milionů Kč týdně a s reklamou za cca 350 milionů Kč ročně? Pro mecenáše Romana to není žádný peníz. Mohl by si ho koupit třeba stokrát…

Kdybych měl být upřímný, sympatičtější než Jakub Železný je mi Petr Čech. Je mezi českými fotbalisty hvězda, hlavně s duševní převahou. Zvládne několik světových jazyků, dokáže rozumně nakládat se svými penězi, má skvělou rodinu. Prostě mezi slepými jednooký králem.

Dnes se všichni „fanoušci“, kteří nenechali na Petru Čechovi po Euru nitku suchou, staví proti Jakubu Železnému a brání zuby nehty Petra Čecha. Zapomněli sportovní novináři, jak po rakousko – švýcarském EURU 2008 noviny obrátily na obrtlíku a pejorativně se s ironií ptaly: „Petr Čech? To má být ten nejlepší brankář světa…?“

Jakub Železný je prostě jen synem exředitele televize Nova Vladimíra Železného. Možná mu nejde pod nos, že nemá jako Čech týdně tpolik milionů, jenž je zřejmě nejbohatším českým fotbalistou do 25 let.

Ale přesto musím stát na Železného straně, co se týká relevantnosti jeho novinářských otázek, jimiž bych ani já nechtěl podporovat a pěstit kult Petra Čecha. Zvláště, když bych neříkal žádné lži nebo nesmysly. A měl bych daleko do závisti, jelikož peníze, co jsou vždycky až na prvním místě, jen kazí charakter…

Železný dělá rozhovory také s českými špičkovými chirurgy, kteří provádějí transplantace a zachraňují lidské životy, přičemž jejich roční platy se zdaleka vyhýbají hranici stovek milionů…

A za kým by asi šel Jakub Železný, kdyby potřeboval nové srdce; za brankářem Čechem nebo za nejlepším českým kardiochirurgem…?

 http://bretislav-olser.enface.cz/?s=euro-nejmin-spravedliva

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *