Když chce být náhradní matka „živým inkubátorem“…

24. Prosinec, 2009 – 9:10

Tak vážení; opět se to stalo. Na svět zase přišel Ježíšek. V prostém chlévě v jesličkách, z lůna židovské panny, oplodněné duchem svatým. První zázračné neposkvrněné početí. Pouze vyřčeným slovem anděla Páně. Předtím se ještě stoletému Abrahámovi a jeho 90leté manželce Sarai narodil syn Izák. Navíc i Marie byla počata po zjevení anděla Páně jejím židovským rodičům Anně a Joachimovi…

Po nich následovaly tisíce jiných zázraků – umělým oplodněním „ze zkumavky“ počínaje a při mínus 190 stupních Celsia zmrazeným embryem konče. A ještě musí být řeč rovněž o zázraku, jak sama neporodit a přitom se stát matkou dítěte vlastní krve…

Počátkem září 2009 se konal kulatý stůl k problematice náhradního mateřství, jehož iniciátorkami byly ministryně spravedlnosti ČR Daniela Kovářová a ministryně zdravotnictví ČR Dana Jurásková. Cílem jednání bylo otevřít odbornou diskuzi nad změnou právní úpravy a možnostmi uzákonění institutu náhradní matky.

V Česku jsme dnes v podobné situaci jako před třiceti lety, kdy se diskutovalo o etice umělého oplodnění. Přesto jsou u nás již případy žen, které donosily cizí dítě. Zástupné mateřství sice není povolené, ale ani zakázané, proto se zdravotnická zařízení k této ne zcela legální technice otevřeně nehlásí. Kromě Zlína, kde se v klinice přiznali, že od roku 2004 už pomohli už 11 párům.

Mnohé dívky se rády stanou “ živým inkubátorem“ a chtějí odnosit a porodit dítě bezdětnému páru. Za 300 tisíc korun je to docela příjemný výdělek. Stačí, aby neplodný pár svěřil klinice umělého oplodnění své spermie a vajíčko, které je následně oplozeno a vloženo do těla náhradní matky.

A co zákon? Žádný problém. Náhradní matka je sice po porodu podle zákona matkou dítěte, i když vajíčko nebylo její. Jako otce však uvede muže, který poskytl své spermie. Krkavčí matka se dítěte pak vzdá, soud ho svěří do péče otce a bezdětný pár se stane úplnou rodinou.

Co není zakázáno, je povoleno. Ze zdravotního hlediska je vše v pořádku, jenže zákon říká, že dárkyně vajíčka nesmí znát jeho příjemkyni. Což v případě náhradních matek nelde dodržet. A babo raď…

Surogátní- náhradní matky se využívají v osmnácti zemích světa a v devíti tento postup upravují zákony. Propracované systémy mají v USA, hlavně státy Kalifornie, Arkansas a Texas. Zahrnují ovšem i různá omezení, jako je tomu v Izraeli. Tam musí podle zákona o náhradním mateřství z března 1996 každou smlouvu schválit státní komise.

Mohou ji podepsat jen občané s izraelským občanstvím a stejného vyznání. Náhradní matka musí být svobodná, ovdovělá nebo rozvedená, a o náhradní mateřství mohou požádat jen neplodné heterosexuální páry.

Legálně si lze pronajmout dělohu zástupné matky na Ukrajině, v Rusku, v Indii či v Gruzii. Zejména Indie se od roku 2002 stala hlavním cílem západních bezdětných párů. Náklady na náhradní mateřství jsou tu mnohem nižší než v USA, kde páry musí počítat s částkou okolo 50.000 dolarů (35.000 eur, asi 900.000 korun).

Indické kliniky účtují za tento úkon od 10.000 až po 28.000 eur, včetně oplodnění, platu náhradnice a porodu dítěte v nemocnici. Společně s náklady na letenku a pobyt v hotelu západní zájemci stále zaplatí asi třetinu ceny než například ve Velké Británii.

Na Ukrajině je tato praxe legální od roku 2002 a v Gruzii od roku 1997. Odměna pro náhradnici se tu pohybuje kolem 9000 eur (asi 231.000 korun).

Náhradní mateřství za peníze je možné i v Belgii, přísně zakázáno je to ale v Japonsku, Austrálii, Francii, Dánsku, Polsku a Nizozemsku. V Kanadě je legální pouze dobročinná forma surogátního mateřství. Kromě Quebeku, kde je jakýkoli způsob náhradního porodu zakázán. V Británii je to možné, ale čekací doby jsou velmi dlouhé.

Tímto způsobem přivedla na svět svá dvojčata americká herečka Sarah Jessica Parkerová z populárního seriálu „Sex ve městě“. Její děti, resp. z jejích vajíček, Marion a Tabitu za ni devět měsíců nosila náhradnice.

„V roce 2003 v Americe zveřejnili údaje o tom, že na 12 tisíc uskutečněných cyklů asistovaných reprodukcí připadá 72 případů surogátního mateřství,“ přibližuje situaci prof. MUDr. Ladislav Pilka, DrSc., z brněnské Kliniky reprodukční medicíny Reprofit. „Na rozdíl od jiných zemí se v USA náhradní matkou může stát i žena, která je ochotna propůjčit svou dělohu za úplatu.“

Také první anglická náhradní matka, Kim Cottonová, si před čtyřiadvaceti lety nechala za porod zaplatit. Veřejné mínění bylo ovšem tímto činem značně rozhořčeno, a tak se musel do věci vložit stát. Poměrně brzy byl schválen zákon, který zakazoval poskytovat náhradní mateřství za úplatu.

„Genetičtí rodiče dnes platí náhradní matce pouze náklady spojené s těhotenstvím, například těhotenské oblečení, vitaminy, pobyt v nemocnici nebo cestovné k lékaři. Což v praxi představuje v průměru 10 -15 tisíc liber, “ říká britská konzultantka Sally Ann Swainová, která se věnuje poradenství pro otázky infertility a náhradního mateřství.

Díky náhradním matkám se ve Velké Británii narodilo asi 600 dětí. Podle jejího názoru se jimi velice často stávají ženy, které už samy potomky mají a chtějí podobnou radost dopřát i jiným.

„Třicetiletá Izraelka Ruti z Jeruzaléma se zamilovala do Dannyho Nahmania, který byl o pět roků mladší,” slyším nezvyklý příběh, který mi vypráví Bobby David z Tel Avivu. „Vzali se v roce 1984 a snažili se naplnit své rodičovské poslání a mít děti. Bezvýsledně.“

O tři roky později prodělala Ruti operaci, když přišla o dělohu, zasaženou rakovinou. Manželé se rozhodli pro tzv. dítě ze zkumavky. Ruti dala svých jedenáct vajiček, která byla laboratorně oplodněna Dannyho spermiemi.

Vzniklá embrya pak byla kryokonzervována v téměř dvousetstupňových mrazech speciálních dusíkových kontejnerů, kde čekala na volbu ideální matky, která by pomocí transferu dítě rodičů Nahmaniových odnosila.

Danny se však zamiloval do mladší ženy. Rozvedl se a změnil nejen manželku, ale též názor na jím oplodněné embryo. Kategoricky odmítl, že by na svět mělo přijít dítě, který by nebylo jeho nové ženy.

Vše se dostalo před soud. Napoprvé senát odmítl žádost Ruti, aby i přes nesouhlas svého bývalého manžela mohla použít inkriminované embryo. Odvolala se a teprve po dalším čekání Nejvyšší soud vyřkl definitivní ortel:

“Žalobkyně může naložit s embryem podle svého uvážení!”

Velké vítězství Ruti se stalo precedentem a znamenalo, že si mohla nalézt náhradní matku, která by jí dítě porodila. Poděkovat za to mohla sedmi soudcům z jedenácti, kteří v rozhodující fázi soudního jednání prohlásili:

“Právo ženy stát se matkou je silnější, než právo muže nebýt otcem!”

Speciální komise pak rozhodla o možnosti, aby si Rutti objednala „náhradní dělohu“, v níž by její dítě během devíti měsíců vyrostlo.

Podle představ české ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové by budoucí právní úprava měla vycházet z britské předlohy. Objednatelský pár by měli být manželé s trvalým pobytem v České republice a matka objednatelka by splňovala zdravotní podmínky, pro které je možné zákrok povolit.

„Pokud by pronájem dělohy provedla náhradní matka za úplatu v současném Česku, pak by se na ni vztahoval § 216a Trestního zákona, který se zabývá předáním dítěte za účelem adopce za úplatu,“ vysvětluje Jitka Zinke, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti.

„Zaplavíme Evropu dělohami muslimských žen a jejich dětmi,“ řekl v roce 1974 alžírský prezident Boumedien. Kdoví, kolik Alžířanek posloužilo jako náhradní matky? Samozřejmě bez zištné úhrady…

Inu, narodil se Kristus Pán, radujme se…

Reklama:
 1. 30 reakce na “Když chce být náhradní matka „živým inkubátorem“…”

 2. dobry den, chtela jsem se zeptat ve kterych statech je tedy jeste povolena nahradni matka za uplatu?

  od majka v Srp 8, 2010

 3. Všechny, o nichž je zmínka v textu…

  od olser v Srp 8, 2010

 4. Dobrý den.Náhradní mateřství?Poprvé to byl šok ale je to baječná věc.Pokud by za mnou někdo přišel abych mu pomohla donosit miminko tak to bez řečí podstoupim.Zdenka.zd.dee@centrum.cz

  od zdenka v Led 31, 2011

 5. Odvážná školačka…?

  od olser v Led 31, 2011

 6. ZDENKA.MYSLELA JSTE TO S VASI NABIDKOU ZCELA VAZNE?MELA BYCH ZAJEM!

  od Lucka v Bře 19, 2011

 7. Promiňte, ale já nedělám dárkyním porodů reklamu. Pokud budete chtít odnosit někomu dítě, musíte si takový manželský pár sehnat sama…

  od olser v Bře 19, 2011

 8. Je možné aby se bezdětná žena s českým občanstvím stala surgátní matkou páru např. z USA? nebo je bezdětnost překážkou i tam? Existuje nějaké informační centrum,zabývající se toutou tématikou?
  Je to docela ne-fér, měla bych zájem, ale rozhodně si kvůli tomu nehodlám nějakého potomka nechávat ve své péči…a navíc ten finanční rozdíl mezi CR a USA je taky docela zajimavý..no,ne?!
  Je mi líto..ale patřím hold mezi ženy,jemž nedal osud do vínku matřský cit, ale zato se starám o svého velmi nemocného manžela a takto získané peníze by nám určitě změnily život k lepšímu,stejně tak jakoby,někomu změnilo život,kdyby mohli mít dítě.

  od adnil v Pro 19, 2011

 9. Jediné odpovědné pracoviště ja ministerstvo zdravotnictví… Počátkem září 2009 se konal kulatý stůl k problematice náhradního mateřství, jehož iniciátorkami byly ministryně spravedlnosti ČR Daniela Kovářová a ministryně zdravotnictví ČR Dana Jurásková. Cílem jednání bylo otevřít odbornou diskuzi nad změnou právní úpravy a možnostmi uzákonění institutu náhradní matky.

  od olser v Pro 19, 2011

 10. zdravim je mi 23let mam sve dite sem vdana a chtela bych nekomu pomoct odnosit miminko za financni nahradu 200000 ale kdyby pomohl nekdo me a pujcil mi na smenku 12000 tak podepisu smlouvu a miminko vam odnosim za 100000 kc vse podlozene potrebuju nutne zaplatit pohledavku jsme z prahy uprednostuji par ze zmrazenymi vajicky ale nemusi byt jsem spolehliva ,neholduji alkoholu,nefetuji mam infekcnost za sebou jsem vhodna darkyne vajicek )tak pokud mate zajem ozvete se na meil pomuzukdetatku23@seznam.cz muzem zacit hned pomozte ja pomuzu vam )jsme z prahy

  od nika23 v Bře 4, 2012

 11. Dobrý den, ráda bych se stala náhradní maminkou, pro páry, které nemůžou mít děti. Jsem z Ostravského kraje. Je mi 25 a mám už jednu dceru, jsme obě zdravé a byla jsem i darovat vajíčka, po zdravotní stránce jsem zdravá, tak samo i dcera. Zanechávám na sebe tel. číslo 739773967. Květa

  od Květa v Dub 2, 2014

 12. Bohužel, jen jsem o tom psal, ale nemám žádné kontakty. Obraťte se na nějakou porodnici…

  od olser v Dub 2, 2014

 13. Dobrý den, sama nemůžu mít děti a pro mě je toto jediná možnost jak děťátko mít. Je mi 23 let, a do dvou let pro mě toto téma bude velmi aktuální. Proto děkuji ženám které toto dobrovolně podstoupí, není to jednoduché ani psychicky ani fyzicky, chápu že to mnoho lidí odsuzuje, ale já sama mám zakrslou dělohu a opravdu si vážím lidí, kteří jsou schopni tohle udělat.
  Moc vám děkuji.

  od Martina v Čer 26, 2015

 14. Omlouvám se, ale já jen píšu o tomto problému, ale nevím, na koho bych Vás odkázal. Snad existuje nějaká oficiální organizace…

  od olser v Čer 26, 2015

 15. Rada se stanu nahradni markou. Sama mam 3 zdrave deti.
  Vice na email milina123@seznam.cz

  od martina v Říj 16, 2015

 16. jste na špatné adrese…

  od olser v Říj 16, 2015

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *