Za rok se vrátím, vrátím se zas, byť sedm moří dělilo nás…

22. Prosinec, 2009 – 9:54

Jaroslav S., věk – 32 let, Rom. Poprvé to zkoušel ve Spojených státech, kam se dostal díky tomu, že od jednoho senátora podvodem získal peníze na letenku a falešné papíry o přijetí na roční studijní pobyt. Tamní imigrační úředníci ho však poslali šupem zpět, takže se ani nemohl stát reportérem CNN, jak si to před cestou umínil.

Do Kanady už si musel naspořit, ale žádné věci si s sebou nebral. Všechno, co bude potřebovat, tam “zdarma dostane”. Viděl přece film na TV Nova, kde jedna cikánka říkala, že tam létají Romům pečení holubi do huby.

Měl zcela jasno o svém působení v Torontu. Chtěl tam jít studovat na právnickou fakultu, angličtinu prý hravě zvládne do roka, a pak chce být ještě i světovým pěvcem. Věděl také, že každý, kdo požádá v Kanadě o azyl, “dostane” po dobu vyřizování azylové žádosti 1200 kanadských dolarů měsíčně.

Už jednou se o studium práv pokoušel, kdy absolvoval přijímačky na studia práv na Univerzitě Karlově v Praze, ale v testech získal jen 3,5 bodů z 80 otázek.

Do Kanady se Jaroslav S. vydal pouze s taškou napěchovanou soudními spisy z vlastních sporů, které vede s českými úřady, a svazkem novin, v nichž se o něm psalo. Možná si zpíval s Milanem Chladilem: „Za rok se vrátím, vrátím se zas, byť sedm moří, dělilo nás…“

Do Prahy se vrátil ne za rok, ale po sedmi měsících, ke konci prosince 2009, byť ho od vlasti dělil pouze jeden oceán, opět bez prostředků, jen s taškou plnou k prasknutí od soudních spisů.

Napřed se Kanaďany snažil přesvědčit, že je v Česku diskriminován. Jako důkazy vezl materiály ze svých soudních pří. Pražský městský soud letos v dubnu zamítl jeho žalobu, v níž žádal po ministerstvu školství půl milionu korun za to, že musel chodit do zvláštní školy.

Tvrdil, že se do tohoto typu školy dostal jen kvůli barvě pleti. Podle soudu se mu ale nepodařilo prokázat, že byl diskriminován a bylo zasaženo do jeho osobnostních práv. Nyní neuspěl ani v Kanadě.

To vše proto, že dělal asi chybu; neodolal své touze být mediální hvězdou a před kanadskými žurnalisty tolik chválil Česko, že měl jeho torontský právník G. J. Kubeš zmařenou snahu, jak pro něho vybojovat kanadský azyl a zdůvodnit, proč jeho klient zdůraznil, že se doma nikdy nestal ničím cílem násilí, natož skinheadů či neonacistů.

Jak sám údajně prohlásil, že co se týká rasismu, tak že se v Česku najdou blbci a pitomci, kteří chodí po městech a skandují stupidity. Česká policie vše dobře zvládá a má to pod kontrolou. Jeho osobně prý skinheadi ještě u nás nenapadli, jelikož ho znají z médií, hlavně, že je tím, co pohladil prezidenta Obamu.

„Češi jsou fajn, jsou to moji přátelé,“ řekl novinářům Globe and Mail a dodal, že v Kanadě není kvůli ohrožení své bezpečnosti, ale protože v Česku, kde nikdo nechce zaměstnávat Romy, dlouho nemohl sehnat dobrou práci.

Pak mu volali až z Ottawy, jak je možné, že jsem požádal o status uprchlíka, když v ČR jsem neměl problémy s neonacisty. Odkázal je na svého právníka Kubese, aby jim celou kauzu objasnil.

„I když pan S. nemá strach o život, to, že si nemůže vydělávat na živobytí kvůli své rase, z něj dělá z něj skutečného uchazeče o azyl v Kanadě,“ řekl George Kubes, který se chystal imigračnímu soudu předložit jako důkaz veřejné projevy českých extremistů z Dělnické strany a Národního odporu.

Mám vzácnou sbírku e-mailů pana Jaroslava S., které mi začal posílat z Toronta. Dovoluji si je znovu zopakovat. První byla jeho reakce tuším na můj blog „Cikáni jdou do nebe, Romové do Kanady“….

“Vy houbelec vite, jak to tady v te kanade v Torontu vy chytraku a blbe chodi. Nic nevite a veskery vas blog je prepsan z novin ubozaku Bretislave. Nejprve si jsem zajedte a pak delejte rozumbradu z dundasu…”

Vzápětí se mi v tom druhém omluvil. Cituji e-mail pana J. S. z 18. 5. 2009 – 19:54:42:

“Vazeny pane, omlouvam se vam za vcerejsi e-mail. Vam jsem krivdil. nic mene bych Vam chtel sdelit, ze kdyz jsem pohladil Obamu tak z toho nemam zadne vyhody ani zazitky. jen jsem chtel jako kazdy cech spravny na sebe upozornit na tom neni nic spatneho. Ja jinak proti Vasemu uverejnenemu blogu nic nemam . S pranim hezkeho dne J. S .

Na můj dotaz, co je v Torontu slyšet o znovuzavedení víz pro Česko mi napsal 02. 7. 2009 – 02:02:22

“Vi se o tom i v Kanade, nebot jsem dnes hovoril ze zamestnanci azyloveho zarizeni. Skutecne tomu tak je. Jinak ja si to uzivam a nemam problemy zadne s tim, dnes jsem stravil na svatku Canada Day na pekne place area. Jinak denne chodim plavat a cvicit. S pozdravem J. S.”

Pak mi přišla od J. S. dokonce i pochvala z 31. 5. 2009 – 16:54:27 – za blog o Jiřím Čunkovi:

“Dobry clanek a vystizne popsany. Dobre mu tak Cunkovi. Sam mel problemy s podvodem brani uplatku a ted na to dojel. S pranim hezkeho dne J. S…

Zopakujme si zřejmě to zásadní, co mi napsal policejní psycholog a co asi posléze nejvíc rozčílilo pana J. S.:

“Získal v jakémsi studijním zařízení, sponzorovaném legendárním Ščukou, tedy absolvováním “ščukagymplu”, kde prý byly zastoupeny zejména sociálněprávní předměty, tedy takové, které edukovaly romská práva, zatímco např. matematika či fyzika naprosto chyběly, o čemž svědčily i jeho výsledky ve vykonaných výkonových zkouškách.

Po testech a jejich vyhodnocení předstoupil před komisi, aby začal přeobsažně líčit svoji motivaci ke vstupu do policie. Nejdřív zhodnotil zaujatost předchozích posudků, poté sdělil, že jeho hlavním posláním v policii bude působení na posílení právního vědomí občanů, a to zejména dosud diskriminovaného etnika….”

Jelikož veškeré zjištěné výsledky hluboce nevyhovovaly požadovaným kritériím, žel i tato komise jeho úsilí neakceptovala. Pak se pustil do otevřené kritiky, jak použitých diagnostických metod, tak i samotných psychologů a jejich přístupu k jeho tak zřetelnému sociálnímu talentu.

“Používal různá cizí slova, kterým asi příliš nerozuměl a hrozil dalším odvoláním do Strassburgu, Haagu a Bruselu. Jeho psychický stav nebylo možno považovat za standardní, spíše se symptomaticky blížil k hebefrenii,” dodal psycholog.

Vysvětleme si některé pojmy – např. hebefrenie – stav charakterizovaný chováním připomínajícím pubertálního jedince. Zejména se tak označuje forma schizofrenie začínající obvykle v období dospívání. Projevuje se přehnanou svévolí, negativismem, šaškováním, používáním slovních novotvarů apod.; bez léčby vede k postupnému rozpadu osobnosti – řec. hebe – dospívání; -frenie…

Následuje praktický důkaz “hebefrenie” zmíněného citlivého, zdvořilého a milého pana J. S. v e-mailu z 18. 9. 2009 – 17:52:

“Vazeny oligofreniku a schizofreniku Olsere jdete se vycpat s temi Vasemy trapnymy a lzivymy blogy, ktere prezentujete na netu. Vubec Vas neznam a ani Vam neodpovidam na Vase doterne maily, kterymy me obtezujete. neprejisi, aby jste me jmeno v souvislosti Kanadou a clanky ceskych novinaru, ktere vychazeji v CR o me ci v Kanade, bral me jmeno do ust a siril lzive informace o me osobe, tak jak jste se predvedl ve svem blogu.

Upozornuji Vas, ze jake koliv dalsi maily na ktere Vam neodpovidam a ani nehodlam, povazuji Olsere a trotle psychopatickej odpovidat, a budou li me chodit Vase maily na muj mail, hodlam Vas zazalovat pro stalking tedy obtezovanim a nevyzadani spamove posty a ty Vase uchylne doterne dotazy.

Vsem redakcim zasilam upozorneni, ze Vas vubec neznam a ze me neustale obtezujete doternymy dotazy na ktere ja nereaguji. A Vy pote, si delate clanky a me citujete, ze ja Vam pisi a podobne. Tento mail odesilam na iDNES.cz, Novinky.cz a LN . Aby o tobe tu chudaku debylni a vymasteny oligofrene o tobe vedely. Mas potrebu se zviditelnovat a proslavovat se na mem jmenu uchyle Olsere doterny a slizky….”

A to ještě nebyl konec. Přicházely další e-maily, nejen na moji adresu, opět v „mírumilovném“ tónu:

“Jdi se smejde a parazite uchylnej a slizkej lhari prolhanej vycpat. Ted jsem odesal do redakcich o tebe cele tve jmeno , co jsi zac. A uz me neobtezuj debyle a olygofrene…

Upozorneni na blogera Bretislava Olsera, ktery pise blogy, ve kterych uvadi lzive informace o me osobe, a to z toho duvodu, ze mu neodpovidam na jeho doterne maily, kterych dostavam denne od tohoto podivuhodneho a neznameho otravujiciho cloveka…”

A další:

“Vazeni, priklad: Vysel clanek v National Post ve kterem byl uverejnen muj rozhovor s mou osobou. Pote v minulem tydnu Vase redaktorka napsala clanek Jaroslav S. ma problem se zikanim statutu. Nyni mi od neznameho a doterneho pana Bretislava Olsera, prichazi od zacatku, co jsem v Kanade maily, na kteremu samozerjmne neodpovidam a jeho reakce je takova, ze aby nebyl po zadu, vymisli si rozhovory a clanky se kterymy pote obtezuje Vas server a mysly si, ze tim nekoho nadchne.

Pan Bretislav Olser je byvalym zadatelem o statut uprchlika v Canade, a take pobyval mezi bezdomovce v ubytovacim zarizenim. Od teto sverazne figury ja davam ruce pryc, protoze ho neznam, ale stacily me informace z jednoho shelteru, ve kterem tento podivny pan pobyval nez supajdil zpet do CR. Tak jen pro informaci pro Vas, co je p. Bretislav Olser zac…”

Tolik připomenutí toho, co na mě budoucí právník Jaroslav S. vytáhl objevného. Ani jsem sám netušil, že jsem v Kanadě žádal o azyl a byl bezdomovec. Pokud vím, byl jsem v Kanadě čtyřikrát, abych mapoval romský exodus jako novinář Moravskoslezského dne. Zřejmě si tak alespoň zatrénoval svoji budoucí advokátskou řeč.

Navíc se jistě brzy setká také s ministrem pro lidská práva a menšiny Michaelem Kocábem. Obama to sice není, ale i tak ho může pohladit, že objevil Ameriku.

Tvrdí totiž, že Romové musí studovat, aby získali vzdělání a poté i práci, a těm, kteří své děti nebudou posílat do školy, vezme sociální či jiné dávky…

Jsem na sebe hrdý; mohl jsem být též ministrem; tvrdím totiž totéž už asi deset roků, od chvíle, kdy mě prohlásili v Ontáriu rasistou number one…

http://www.youtube.com/watch?v=m9dLurIQqnc

http://www.stream.cz/video/300432-jaroslav-suchy-muz-co-pohladil-obamu/

Reklama:
 1. 7 reakce na “Za rok se vrátím, vrátím se zas, byť sedm moří dělilo nás…”

 2. velice zajimave, jen skoda , ze si tam takoveho EXOTA nenechali

  od Lorenz v Pro 22, 2009

 3. Já s velkým zájmem pročítám příspěvky pana Olšera,které jsou vyvážené,objektivní,aniž by někoho urážely.A o těch Romech již toho bylo posáno hodně,je to skutečně vřed naší společnosti a ten se buď podaří vyléčit a nebo radikálně vyříznout.

  od Frantisek Salajka v Pro 22, 2009

 4. To isté platí na Slovensku. Pokiaľ politici sa neodhodlajú k radikálnym a účinným krokom, potiaľ bude trpieť nevinné obyvateľstvo.
  Ešte som nepočul, ža by nejaký politik mal za suseda 1 alebo viac „rómskych“ rodín !! To by rýchlo zmenil názor !

  od Eugen v Pro 22, 2009

 5. Ten vřed pane Salajka je nejlepší vyříznout a navždy!!!Divím se p.Olšerovi,že s takovým k…..m ztrácí čas!
  Bylo by nejlepší před mnoha lety je nechat kočovat a ne se snažit je asimilovat .Jak je vidět,pozitivní diskriminace zase zasela jen nenávist vůči tomuto etniku.Je také zajímavé,že vůči Židům se tolik lidí vyjadřuje nevybíravě,nikomu to nevadí,ale cikáni jsou tabu!Cikán zůstane cikánem,byť si říkal Rom a hrál si na vzdělance.Ti,kteří opravdu něčeho dosáhli,se od nich distancují.Pořád je to o tom stejném.Vykašleme se už jednou na cikány a věnujme se raději našim „gádžovským“ problémům.A myslím,že jich máme víc než cikoši v Kanadě!“

  od hugous.z.lipek v Pro 22, 2009

 6. Tedy pane Olšere!
  To všechno jste dokázal v novinařině jako „oligofrenik a schizofrenik“, je-li diagnóza Vašeho transatlantického čtenáře správná?
  No máte kliku, že není Arab, když se teď vrací…
  :-)

  od Ataman Jermak v Pro 22, 2009

 7. Krásně napsané…

  Btw. pořád se divím – jak to, když J.S. Obamu hladil, že ho promptně neodstřelili pohotoví Obamovi boduguardi…?? :-)))))))))))) No, asi dostali rozkaz na evidentní magory nestřílet.

  od Eva v Srp 23, 2010

 8. Také ho v USA podezřívali, jestli není tajný agent. Nakonmc zjistili, že agent je, ale s teplou vodou…

  od olser v Srp 23, 2010

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *