S kyselinou deoxyribonukleovou DNA proti justičním vraždám…?

19. Prosinec, 2009 – 9:07

Jeden moudrý soudce řekl: „Pokud mám deset podezřelých a stoprocentně vím, že mezi nimi je jeden vrah, jehož však nejsem schopný stoprocentně odhalit, propustím raději všech deset, než abych se dopustil tragického justičního omylu…“

Patrně to však nebyl zástupce anglosaského práva, jinak by se nemohl v USA odehrát tragický případ justičního omylu. Američan James Bain strávil posledních 35 let ve vězení. Soud ho poslal v roce 1974 za znásilnění devítiletého chlapce na doživotí za mříže.

Přestože anglosaské právo se řídí základní tezí; ve státech anglosaské právní kultury nemůže být žádný člověk odsouzen na základě tvrzení, tušení či pravděpodobnosti, a již vůbec ne pod hlavičkou onoho morálního „common sense – selského rozumu“, nýbrž pouze na podkladě jasných důkazů.

Přesto se ve věznici na Floridě začátkem prosince díky testům DNA zjistilo, že James Bain byl uvězněn neprávem. Včera však po děsivých 35 letech opustil věznici a letošní Vánoce tak může už 54letý muž strávit doma se svou nemocnou matkou.

(Člověk i bakterie a další živočišné struktury obsahují v každé své buňce kopii instrukcí, které tento organismus konstruují. Jde o manuál zapsaný chemickým kódem DNA – kyseliny deoxyribonukleovou. Vědci oznámili, že jsou schopni přečíst přibližně devadesát procent lidské DNA.)

Soud poslal Baina za vloupání, únos a znásilnění chlapce na zbytek života za mříže. Jeho rodina ale po celou dobu věřila, že je nevinný. V roce 2001 se konečně blýsklo na časy – Florida po čtvrté žádosti povolila otevřít staré případy a provádět testy DNA.

Od roku 1989 se prokázalo, hlavně díky testům DNA, že ve vězení sedělo 248 nevinných lidí. Sedmnáct z nich dostalo za zločiny, které nespáchali, dokonce trest smrti. Jen loni uniklo injekci se smrtícím roztokem devět nevinných mužů.

Skoro tři stovky naprosto nevinných osob bylo nemilosrdně odsouzeno na doživotí, dokonce k hrdelnímu trestu. Většinou pouze na základě křivých svědectví nevěrohodných svědků a nepřímých důkazů. Svévole chlouby anglosaské justice, co si vymohla právo považovat se za tu relativně nejskvělejší spravedlnost.

Dlouhých 27 let musel strávit ve vězení James Lee Woodard za vraždu, kterou nespáchal. Jeho nevinnu prokázal až test DNA a Woodard se dostal na svobodu. Odsouzen byl za údajnou fyzickou likvidaci své přítelkyně v roce 1981. Nyní je mu 55 let a ze všech nespravedlivě odsouzených a následně zbavených svých obvinění strávil ve vězení druhou nejdelší dobu.

V roce 2004 se Ryan Matthews stal sto patnáctým vězněm v USA od roku 1973, který byl propuštěn z cely smrti proto, že byl shledán nevinným. K trestu smrti byl odsouzen ve státě Louisiana v roce 1999 za vraždu.

Tu měl údajně spáchat ve věku sedmnácti let. Rozsudek byl zrušen v dubnu 2007, když odvolací soud shledal, že obžaloba zatajovala důkazy, a také na základě testů DNA, které ukázaly, že vrahem byla jiná osoba. Prostě – vyšetřování skončilo, zapomeňte na tři desítky týrání a stres ve věznicích USA.

Další americký vězeň byl díky testům DNA zproštěn viny v roce 1989. Od té doby se touto metodou nevina prokázala u již zmíněných 248 odsouzenců. Sedmnáct z těchto lidí poslal soud dokonce na smrt. Ve 106 z těchto případů policisté po čase identifikovali skutečné pachatele nebo našli nové podezřelé…

Zhruba polovina neprávem odsouzených dostala finanční odškodnění, částky se liší stát od státu. Například Florida vyplácí nevinným 50 tisíc dolarů za rok ve vězení.

Nespravedlivě obvinění lidé byli většinou odsouzeni na základě nedostatečných či špatně provedených forenzních technik – zkoumání vlasů v mikroskopu, porovnávání chrupu při kousnutí, porovnání otisku boty či krevní testy…

V roce 1990 neexistoval v USA trest smrti v 15 z 51 států, v dalších 23 státech je sice trest smrti zaveden, ovšem od roku 1976 nebyl uplatněn. Trest smrti je tedy v USA prakticky vykonáván pouze ve 13 jejích státech.

Významným krokem bylo v USA v roce 2004 zrušení trestu smrti pro nezletilé pachatele. Je zde však také dilema – je trest smrti vůbec účinný? Už v roce 2000 guvernér státu Illinois musel uvalit na trest smrti moratorium. Zjistilo se, že 13 lidí bylo odsouzeno za něco, co nespáchali.

Kalifornie utratí ročně v souvislosti s tresty smrti 137 milionů dolarů. Doživotní tresty by ji podle přišly jen na 11,5 milionů. Nejvíce stojí mnohdy i desetiletí trvající odvolací procesy. V současné době čeká na vykonání trestu smrti 3 279 lidí v celých USA. Jen v Kalifornii je to 690 a na Floridě 403 vězňů.

Kolik z nich čeká šťastně tragický osud Jamese Baina, který by měl dostat 50 tisíc dolarů za každý rok z pětatřiceti, strávených ve vězení. Jsou skoro dva miliony USD dost za více než tři desítky let hrůzy v cele na doživotí, když věděl, že je nevinný, ale nikdo ho neslyšel, nebo nechtěl vyslyšet…?

A co jeho psychika. Z krize do krize, z deprese do deprese. Potrhlí optimisté řeknou; nemusel do Vietnamu, ani do Pouštní bouře, třeba by tam padl, ani neviděl padat „dvojčata“ v New Yorku.

Škarohlídové budou oponovat; musel mít přece radost, jak to těm neřádům, co ho šoupli pronic zanic do basy, dali Vietnamci, Usáma bin Ládin či Talibánci pěkně sežrat…

Za pětatřicet roků krát 365 dnů vězeňského života… No… života? Pokud se ovšem nevrací jako paní Bainová…

Reklama:
 1. 8 reakce na “S kyselinou deoxyribonukleovou DNA proti justičním vraždám…?”

 2. Tak tak, pane Olšere, vyjímečně pěkné povídání, děkuji za něj!
  Po svém U.S. angažmá na U.S. hodnoty již nevěřím, ovšem nebýt jich, asi bych v ČSSR nepřežil bolševismus.

  O zvůli soudů víme mnoho i v tzv. právním státě ČR – drzý frocek=předseda soudu mne uzemnil nespravedlivým rozsudkem a odůvodnil ho výrokem: …soud došel k závěru…, aniž by předložil jediný důkaz.

  Je to prostě staletá nadutost těch, co slouží vykořisťovatelskému státu odsuzováním chudých a nevinných a nikdo z nich nikdy nezapochybuje o své pravdě – jen do chvíle, než se sám octne na soudních mučidlech.

  Tak ať se všichni nespravedlivě odsouzení z Abú Ghrajbu, Guantánama, Ljublanky a koncentráků Stasi utěší, že každý jsme svobodný a příště již mohou zvolit cestu bratrů Mašínů!

  od Ataman Jermak v Pro 19, 2009

 3. Řekl bych, že slovo nadutost je ten správný výraz pro soudce, co to mají doživotně jisté i se svými statisícovými měsíčními platy. Možná by neškodilo jim občas také dát okusit na vlastní kůži, kůžičce nebo i předkožce, co to je justiční omyl…

  od olser v Pro 19, 2009

 4. Trest smrti je nemorální. Dle mého názoru by měl být uplatňován pouze v případě válečných zločinců (norimberské procesy, Rwanda, Jugoslávie…). Jinak si myslím, že by bylo daleko lepší zavírat zrůdy na doživotí, bez možnosti propuštění.

  od Hana Lukešová v Pro 19, 2009

 5. To-Hana Lukešová:platí stále naše přísloví „když se kácí les,padají třísky.“
  Kolik bylo u nás za komančů justičních vražd!!
  Pořád jen a jen Horáková atd..Když se srovná Amerika na počet obyvatel s námi,jejich černé etnikum,které se na vraždách podílí největší měrou,myslím,že trest smrti je stále potřebný a není na místě tento evropský humanismus,na který Evropa jednou „dojede“.
  Starý Zákon-Tóra-říká-odstraňte zlo z vašeho středu!Myslím,že to byla největší pravda,pokud se postupovalo i podle udaného množství svědků.
  My dnes v Evropě pitváme každou maličkost,abychom náhodou někomu neukřivdili a výsledkem jsou narvané věznice a soudy“ pro srandu králíkúm „pro všechny zainteresované.Podle info,které mám v rodině,po poznání Ameriky,je jejich způsob věznění jedině správný.Tím nechci ale omlouvat nějaké úchyláky v armádě.Nakonec to je všude po světě s armádou stejné,jako bylo i u nás v 45 roce.

  od hugous.z.lipek v Pro 20, 2009

 6. Pro paní Helenu:
  1) Jak poznáte vraha, když se dle Tóry na něm shodli 2 až 3 falešní svědci?
  Není to nakonec příběh Daniela a Zuzany, který zná každý více, než onen příkaz Deuteronomia?
  2) Proč by měli být Afroameričané odsuzováni xmrti častěji než WASP, měřeno platným federálním zákonem?
  Není snad novodobá U.S. historie protkaná animózitou mezi černými a bílými, nad kterou se soudci těžko povznášejí?

  od Ataman Jermak v Pro 21, 2009

 7. Nějak jste mě pane Atamane zahnal se svými argumenty do kouta!‘!!Asi máte v něčem dost pravdu.Budu nad tím přemýšlet,ev.to konzultovat.Pak si dovolím napsat dodatečně názor.Přeji Vám hezké vánoce a hodně argumentů v příštím roce.:-)))

  od hugous.z.lipek v Pro 21, 2009

 8. Pro paní Helenu:

  Netrapte se mými otázkami, žil jsem v U.S.A. a hodnotím je s odstupem na své úrovni poznání, která je přece jen asi v trochu lepší pozici, než to mít zprostředkované.

  Třeba Vám také udělám radost: měl jsem v U.S.A. kámoše místního žida, který se choval neuvěřitelně normálně a kamarádsky. To je důvod, proč i po návratu do ČR se k židům chovám tak, jako on ke mně.
  Hezké Vánoce!

  od Ataman Jermak v Pro 22, 2009

 9. Děkuji za přání a přeji také hezké vánoce všem zde na webu zúčastněným.

  od hugous.z.lipek v Pro 23, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *