Když Novinky.cz matou veřejnost, aneb Mrtvé moře nikdy nezmizí…

27. Listopad, 2009 – 8:46

„Může to skončit tím, že se z Mrtvého moře stane malý rybník. Je pravděpodobné, že se to stane, a je to extrémně vážné. Nikdo nedělá nic pro to, aby se to zastavilo,“ uvedl hydrolog a bývalý správce Údolí Jordánu Durajd Mahasní a české Novinky. cz, v duchu bulvárního tlachání si hned zase našly další senzaci o rybníčku bez života. Údajně protiopatření neexistuje, tvrdí bulvár…

Je to však pouze nesmyslné konstatování a matení veřejnosti, že letos v září Jordánsko zahájilo samo práci na projektu za dvě miliardy dolarů, podle něhož by měl vzniknout kanál přivádějící vodu z Rudého moře. Sám prý na to nestačí a ostatní kanál ignorují.

Skutečnost je ale podstatně jiná; v květnu 2005 uzavřelo nejen Jordánsko, ale též Izrael a Palestina dohodu o výstavbě velkokapacitního převaděče vody z Rudého do Mrtvého moře, který by měl nahradit deficit přítoku Jordánu.

Podle původního plánu mělo ročně být z Rudého do Mrtvého moře přesunuto okolo dvou miliard metrů krychlových vody. Plán byl změněn poté, kdy odborníci uvedli, že takové množství vody by změnilo chemické složení vody Mrtvého moře na nepřijatelnou úroveň a vytvořilo nánosy. Množství vody bylo tedy omezeno na 650 milionů metrů krychlových.

Dan Zaslavski, bývalý izraelský vládní komisař pro vody, odhaduje, že obnova toku řeky Jordán, který je jediným napáječem Mrtvého moře, by stála ne méně než 800 milionů dolarů (více než 16 miliard korun), což je však pouhá šestina odhadovaných nákladů na vybudování kanálu z Rudého moře.

Izraelský prezident Šimon Peres prohlásil, že „projekt kanálu nebo mírového potrubí… je životně důležitý pro záchranu Mrtvého moře, ale ještě více pro mír a prosperitu oblasti.“ Prozíraví a šetřiví Izraelci by rovněž nikdy nestavili nové přepychové hotely na březích Mrtvého moře za miliardy šekelů…

Izrael zvažoval v 80. a následně 90. letech i výstavbu kanálu, přivádějícího vodu do Mrtvého moře z moře Středozemního. Plány byly ale zamítnuty kvůli velké nákladnosti. Současný projekt Rudé moře – Mrtvé moře má být levnější.

Projekt prokopání kanálu mezi oběma vodními rezervoáry (MM-RM) byl v obecné rovině navržen izraelským Šimonem Peresem jako součást „Mírového údolí“, plánu, který by podle něj měl sblížit Jordánsko, Palestinskou autonomní správu a Izrael.
Studie o realizovatelnosti projektu, který by představoval gigantické dílo stavebního inženýrství o délce 180 kilometrů s výškovým rozdílem asi 300 metrů, se bude zabývat také jeho ekologickým dopadem.

Světová banka uvádí, že stavba přivaděče slané vody z Rudého moře v hodnotě 5 miliard dolarů (více než 100 miliard korun) stabilizuje hladinu vysychajícího Mrtvého moře a zachrání tak turismus, zemědělství a těžbu minerálů v oblasti.

Jediným přítokem Mrtvého moře je řeka Jordán, arabsky Nahr al-Urdun, hebrejsky ha-Jarden, a je dlouhý asi 300 km. Pramení v pohoří aš-Šajch na hranicích Sýrie a Libanonu, protéká Tiberiadským jezerem, sníženinou al-Ghór a ústí do Mrtvého moře. Hlavní její přítok je Jarmúk.

Během posledních 50 let se množství čerstvé vody, kterou Jordán přivádí do Mrtvého moře, snížil z 1,3 miliardy metrů krychlových ročně na současných 70 až 100 milionů metrů krychlových. Došlo k tomu kvůli odvádění až 95 % vod Jordánu Izraelem, Jordánskem a Sýrii.

Proto úroveň hladiny vody v Mrtvém moři už desetiletí klesá, za posledních 20 let poklesla o skoro 25 metrů, tedy o 14 krychlových kilometrů vody. V současné době je na úrovni 417 metrů pod mořem, jedná se o nejnižší místo na zemi, kde vodní hladina klesá o alarmujících 70 cm ročně.

Mrtvé moře obsahuje přes 30 procent minerálů a solí v jednom litru mořské vody – zhruba 212 gramů chloridů, téměř 41 gramů hořčíku, stejné množství sodíku, asi 17 gramů vápníku a další prvky, nezbytné pro lidský organismus, což umožňuje přežít jen omezenému počtu mikroorganizmů.

Dosud není zřejmé jaký dopad by měl přívod relativně méně slané vody na změnu ekosystému. Takže rybníček v takové hustotě solí a minerálů je už dnes skoro bez života, ale co chcete po Novinkovém „rybníčku“…

Studie proveditelnosti projektu Rudé moře – Mrtvé moře, která by měla stát okolo 15 milionů amerických dolarů, tj. okolo 330 milionů českých korun, bude zkoumat vliv projektu na ekologickou rovnováhu oblasti, stejně jako dopad na kvalitu vody samotné.

Předpokládá se, že realizace projektu bude stát asi dvě miliardy amerických dolarů, tedy přibližně 45 miliard českých korun. Očekává se, že projekt bude realizován za spolupráce s francouzskou vládou a tamními vodovodními společnostmi. Je tu však zatím neoficiální nabídka i z české strany.

„Největší přednost českého řešení vidím v zatím ještě existujícím počtu dobrých geologů, hydrologů, techniků, kteří by dílo dokázali vyprojektovat, technologii vyrobit, stupně na místě postavit, uvést do provozu a po několika měsících zkušebního provozu předat, nebo i dlouhodobě provozovat! Vše záleží na ochotě a dohodě…“ říká Ing.Jaroslav Novák, absolvent Vysoké školy strojní a elektrotechnické v Plzni, obor energetické stroje a zařízení, která založena na podzim roku 1949 jako součást Českého vysokého učení technického v Praze.

„Projekt kanálu do Mrtvého moře je založen na vyjímečných morfologicko-geologicko-hydraulických poměrech lokality MM-RM kde lze s dobrou návratností realizovat toto energetické dílo bez ohledu na změnu poměrů…“

Podle ing. Nováka se každý rok odpaří až metr sloupce vody a poměry se výrazně mění k vyšší koncentraci soli v roztoku, proto již nelze považovat za vodu roztok s převahou NaCl+aj. Jsou-li finančníci ochotni zahájit sbírku na projekt dodávek vody do MM z RM, mají prý Češi řešení, které projekt urychlí, stejně i jeho návratnost a záchranu Mrtvého moře. ..

S Peresovou variantou se ztotožňuje také David Peer, průvodce po Masadě, který mi řekl…

„Tato mýtická pevnost se nachází na vrcholku stolové hory blízko jihozápadního pobřeží Mrtvého moře. Místo bylo poprvé osídleno v době Prvního Chrámu (900 př. o. l.), ale známé je především kvůli paláci a pevnosti, vybudované Herodem Velikým (vládl v letech 37 – 4 př. o. l). Na vrchol kamenité hory je možné se dostat jen dvěma způsoby; lanovkou nebo pěšky…“

Představuji si, jaké útrapy asi prožívali někdejší zélóti. Když tyto statečné bojovníky po mnoha měsících obléhání Římané i s Masadou dobyli, našli jen několik desítek mrtvol. Muži napřed zabili své ženy a děti, pak postupně jeden druhého. Do zajetí nesměl nikdo padnout.
Taková je Masada a Mrtvého moře – symboly izraelské odvahy a nepokořitelnosti…

Že by Novinky.cz pracovaly pro palestinské muslimy, aby zrušily turistický ruch a hospodářství těžby solí a minerálů z Mrtvého moře v Izraeli…?

Reklama:
 1. 7 reakce na “Když Novinky.cz matou veřejnost, aneb Mrtvé moře nikdy nezmizí…”

 2. K závěru článku:o inteligenci Novinek netřeba uvažovat.Kdo sleduje tuto kauzu Mrtvé moře,musí s Vámi souhlasit.
  A protože jsem bývalý hydrochemik,tím spíše.
  Věřím,že Židé!a nikdo jiný!neudělá víc pro záchranu MM.Dík za článek.

  od hugous.z.lipek v Lis 27, 2009

 3. Co čekat od novinek, plátku ČSSD. Pan Zaorálek byl v Sýrii a delegace pana Vlčka se sešla s Hamasem. Rozumný politik byl pan Zeman, ten pochopil, jaký je palestinský terorismus zlo. S teroristy se nedá vyjednávat. Je tady velký rozdíl mezi teroristy. Když židovská terorista Goldstein posřílel modlící Araby v mešitě, Israel to odsoudil jako ohavnou vraždu, ale když arabský terorista (již zemřelý) šejk Jasín vyzývá k vraždám israelských civilistů tak je hrdina.

  od Hana Lukešová v Lis 27, 2009

 4. Jednou větou:Židé si svojí vstřícností a ústupky nadělají pěkně do bot.

  od hugous.z.lipek v Lis 27, 2009

 5. Milá Hanko a Heleno, Židé ze sebe dělají otloukánky jen proto, aby ještě víc nedráždili OSN, EU a nevystavovaly svého spojence number one USA do špatného světla. Ve skutečnosti jen trpělivě dělají to, co jim zaručí nejmíň dalších padesát roků existence a vyloučí jakýkoli náznak nového holocaustu……

  od olser v Lis 29, 2009

 6. Já bych nebyla tak optimistická.Co Irán,sympatie většiny světa se vším,co je protižidovské,utrpení Židů na svém území od Arabů(toho je!),a kdoví,k čemu svět dospěje při tomto stálém honu na IZR a vůbec Židy.Neměli,nemají a nebudou nikdy mít lehký život při nenávisti světa.Starý zákon toho říká o tom dost a je to stále v platnosti.

  od hugous.z.lipek v Lis 29, 2009

 1. 2 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay
 3. Úno 12, 2016: temple run game

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *