Bylo tam i pár hochů, co spolu nemluví, jak by se dal parafrázovat pan Poláček. Dva projevy měl Mirek Topolánek, který si málem vytočil hlavu, jak stíhal zprava i zleva čtecí zařízení. Možná i proto občas plácl nesmysl. Jak je však všeobecně znám, patrně mu to nedošlo, že je ve své hrané pompéznosti trapný.

„Naprosto chápu obavy Václava Klause před silným Bruselem. Ale naprosto nerozumím jeho obdivu k silné Moskvě. Nemůžeme nahradit Brusel Moskvou. To by byla sebevražda. Naší jedinou šancí je aktivně působit v Evropské unii. Aby se sama nezměnila v impérium. Aby nepokukovala po Rusku….“

Tolik přečetl „playbackový“ Mirek, ale zapomněl říct, jakou smlouvu má současné Rusko, aby konkurovala té lisabonské? Možná se mu jako studentu vojenské totalitní školy něco zdálo o klonu jménem RVHP nebo Varšavská smlouva. Silný Brusel naopak nyní moc silný není; s belgickou loutkou v čele, aby nebyli zastíněni Sarkozy či Merklová. Všem je jasné, proč nebyl prezidentem zvolen Tony Blair.

Jak může někdo srovnávat direktivní Brusel s lhostejnou Moskvou, která na nás nemá v podstatě vliv, resp. nemá o nás prakticky zájem, jako o zemi politických zvratů, zvratků, rozvratů a faux pas. Co by z nás asi tak měla? Nic jsme jí nepodepsali, kromě bývalého premiéra Topolánka, jenž podškrábl hrdě smlouvu o dodávkách zemního plynu. Kdo by neměl v živé paměti, jak se kasal, že pobyl ve stínu velkého Putina, představte si, celých pět hodin?

„…Tato vláda dokázala za 27 měsíců prosadit maximum nutného, ale také možného z reforem. Přibrzdila hrozivé zadlužování. Začala boj s korupcí. Zlepšila právní a podnikatelské prostředí. Stabilizovala zdravotnictví a učinila veřejné finance odolnější vůči krizi. Bohužel, hodně toho už také nestihla…“ četl Mirďa hrdě a s rozmachem děla, že mluví z patra.

A navzdory tvrdému stíhání Vietnamců a další padělatelů světových značek se ODS dopustila stejného přečinu, když své logo Kongresu ODS zakomponovala do značky proslulé „nike“, jen ji vyvedla v trikoloře… Inu, opět platí; všichni jsme si rovni, jen někteří jsou si rovnější.

Když už jsme u toho státního dluhu; řív byl za vlády socialistů necelých 700 miliard CZK a pravicová opozice v tom viděla konec světa, šlendriánské hospodaření a fiskální hokynářství, jak se vyjadřovali jeden politik vedle druhého, Nečasem počínaje, přes Topolánka, Langera a Doktorem, Bursíkem či Tluchořem konče.Dnes dlužíme přičiněním ODS už více než bilion a čtvrt CZK, přestože se navíc chlubíme stovkami miliard dotací z EU. Paradoxně se tento státní dluh blíží zadluženosti českých domácností. Takže skutečné zadlužení naší drahé vlasti už vlastně notně překročilo dva biliony CZK.

Narůstají dluh je podobný sněhové kouli, na kterou se nabalovaly procenta z penále a úroků, až se zastavila u dnešní katastrofické vize a “úsporného balíčku”.

A tak se Mirek, hlavní agitátor akce „Zrušte komunisty!“, teď kvůli erospáse lísá Barrosovi, šéfovi Evropské komise, co byl předsedou strany PCTP-MRPP, což je označení Portugalské komunistické strany pracujících – reorganizující hnutí strany proletariátu. V prosinci 1980 se držel českého přeběhlického vzorce a vstoupil do Partido Social Democrata (PSD), tedy do Portugalské sociální demokracie.

Co však ODS „stihla“ stačilo. Lze to též vyčíst z úryvku zdravice, zaslané kongresu ODS patnáct roků existujícím spolkem Šalamoun…

„…Zrodila se paranoidní víra v ovládání resortu spravedlnosti „justiční mafií“. Také toto je jeden z vašich dílčích příspěvků k současné nespokojenosti 87% občanů s politickou situací…. Podhodnocení důležitosti orgánů vymáhání práva se promítlo také do trvalého podfinancování resortu spravedlnosti, které ohrožuje jeho hladký chod….“

Uvedu další tristní příklad. Proslulý písničkář Pepa Streichl z Ostravy, největší bojovník pravice, jakého znám. Dnes má srdeční nedostatečnost, tento klíčový orgán mu funguje pouze na 45 procent.

„Marodím s nedokonalým přítokem krve do srdce. Věnčité cévy jsou v této chvíli na tom asi jak ropovod z Ruska. Dvě ze tří jsou neprůchodné po celé délce. A prý to je neoperovatelné. Kardiologové se radí, co s tím. Přesto jsem souhlasil s případnou možnou operací. Co zbývá… Srdce jede jen na 45 % procent, a tím je velmi omezen jakýkoli namáhavý pohyb. Prý i chůze. A tak sedím a ležím a čekám, až zazvoní mobil a sdělí mi termín operace.“

Tak ho zatím drží nad vodou léky. Doplácí na ně měsíčně 700 – 800,- Kč, plus třicetikorunové doplatky za jednotlivé položky. A ještě za návštěvy doktorů. Ale do toho Julínkova limitu se mu počítá jen jeden lék za 240,- Kč, a v něm je pouze 24 tablet čili 24 dní, pak musí jít pro další a ten samozřejmě zase zaplatí. To vše z důchodů 4.500,- Kč, jiné příjmy nemá…

Takových pacientů jsou statisíce. Tak se podle Topolánka stabilizovalo české zdravotnictví. Vzpomeňme si také na Topolánkovy evropsko-unijní námluvy v Polsku, kde o jednom loňském víkendu, co už „vyčistil“ Augiášův chlév, vystoupil na předvolebním sjezdu polské konzervativní strany Právo a spravedlnost.

Mj. tam sdělill, že nezáleží na tom, jestli bude Lisabonská smlouva o reformě Evropské unie ratifikována, nebo ne, je to už stejně mrtvý dokument. Nadšené uvítání delegáty sjezdu jej zřejmě tak silně ovlivnilo, že prohlásil, jak se zhlédl ve společné vizi Evropy s polskými a britskými konzervativci. Spojení těchto tří stran je prý skvělou základnou pro vznik frakce euroskeptiků v Evropském parlamentu.

Jaká je PiS politická strana? Velmi eufemisticky řečeno se jedná o ortodoxního klona české KDU-ČSL, tedy strana bigotních katolíků, srovnávaná s čelními světovými fundamentalismy.

V jejím čele strany Prawo i Sprawiedliwość je bývalý premiér Polska je Jaroslav Kaczynski, jednovaječné dvojče s polským prezidentem Lechem Aleksandrem Kaczyńskim. Jako děti, dnes už udatní šedesátníci, vytvořily v padesátých letech populární hereckou dvojici Jacek a Vacek.

PiS se proslavila faux pas, které udělali polští katolíci, když začali prošetřovat údajnou homosexualitu pohádkových bytostí z animovaných večerníčků a z povinné četby vyškrtli díla Dostojevského a Kavky.

Nejvíc pobouřil bigotní křesťany ve Varšavě televizní seriál Teletubies a jeden z jeho hrdinů se jmenuje Tinki Binki, tedy ten Tinki Binki, což znamená, že je mužského pohlaví. Jelikož však nosí růžovou kabelku, je prostě homosexuál a ocitl se proto na černé listině…

Ředitelka úřadu na ochranu práv dětí v Polsku Ewa Sowińská si udělala další notnou ostudu nápadem zvýšit věkovou hranici pro povolený pohlavní styk na osmnáct let.

Britské kozervativce představovat netřeba. Ti sice nechtějí cenzuru dětských pohádek, ani zákazy světových klasiků, jelikož mají starost s islámskou menšinou. Zatím jen zakazují ve školách, které navštěvují také muslimské děti, zrušit vánoční výzdobu, aby nebyly dětští vyznavači islámu frustrováni obdobím, v němž si jejich křesťanští spolužáci užívají veselí a dárků…

Tak tohle je ta politická stabilita Česka v EU…? Povede k tomu snad snaha ODS přiklonit se tam k tomu americkému dubisku…?

Mirek Topolánek četl na kongresu dobře, dokonce byl místy i křečovitě vtipný, pokud mu to čtecí zařízení nepustili moc rychle. Inu, také v politice se používají playbacky. Ale asi to nevadilo, jelikož druhý den byl vstup do sálu sdělovacím prostředkům striktně zakázán. Když ne komunisté, tak alespoň novináři…

Byl to prostě happening se vším všudy, v němž se znenávidění primátor Pavel Bém a Lucie Talmanová, Topolánkova družka, na sebe pokrytecky usmívali, jak můj s mojů.

Nic se nezměnilo; jedno Pyrrhovo vítězství a  ODS jede dál ve vyjetých kolejích cestou do socialistické Evropy. Z louže pod okap…