Když jde novinářům o krk a proč o tom nepíšou Haló noviny…

19. Listopad, 2009 – 9:15

Zrovna, když jsem dělal korektury svého nového cestopisu „Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ze Svaté země“, zaujal mě starší článek z deníku Haló noviny, vydávaného Komunistickou stranou Čech a Moravy. Nečtu tento plátek, ale pouze studuji webové stránky Eretz.cz, kde text přetiskli. Dovolím si šokující část z něho citovat:

…“Už dávno to není jen nesmiřitelný odpor islámského světa vůči státu, který si přivlastnil historickou Palestinu a připravil tak místní arabské obyvatele o jejich vlast. Nejen proto ho také islámský svět pociťuje jako vřed na svém těle (vůdce íránské islámské revoluce ajatolláh Chomejní ho již před čtvrtstoletím dokonce označoval za rakovinový nádor , který se bude dále šířit)…“

Haló noviny pokračují….

…“Jakkoliv to dnes může znít paradoxně, právě z hlediska zájmů americké židovské lobby, je trvalá existence židovského státu na Blízkém východě spíše kontraproduktivní. Izrael se tak dříve či později stane přítěží i pro tuto nejvlivnější mocenskou skupinu v USA. Nedojde pak nakonec skutečně na slova íránského prezidenta Ahmadínežáda…?“ 30. srpna 2006. Petr KURSSA, Haló noviny.

Každý žurnalista, autor Kurssa to určitě rovněž zažil jako znalec blízkovýchodní situace na vlastní kůži, který přijede pracovat na Blízký Východ, má s oběma stranami nemalé problémy. Izraelci v něm vidí potencionálního teroristu, Palestinci ho zase přísně kontrolují, jestli není izraelským agentem.

Ti Palestinci, kteří nikdy neměli svůj vlastní stát, ani žádného vůdce, natož svoji palestinčinu, navíc toto odjakživa židovské území dostali od Římanů. Ti v roce 135, kdy porazili povstání Šimona Bar Kochby, změnili původní název Judaea na Filistinu, tedy Pelišah nebo-li Palaestinu, po úhlavních nepřátelích Židů, aby vymýtili vše židovské.

A umělá Palestina existovala pak tisíciletí pod nadvládou Římanů, křesťanů, Osmanů, muslimů, Arabů a nakonec i Britů. Lokální Arabové, co si říkají Palestinci, jsou jen věčnými bezprizornými vazaly na území židovského státu, o němž je první zmínka už z roku 1215 před n. l. na stéle od faraona Merenptaha.

Přesto si Regionální klub Mladých konzervativců Prahy 15., v čele se zřejmě totální konzervou Miroslavou Paškovou, dovoluje dráždit Spolek na podporu nezávislé justice v ČR Šalamoun dalším potroublým elaborátem:

„Palestina byla britskou kolonií. Židé, poslední 2000 let roztroušení po Evropě a posléze i v USA, se pod rostoucím tlakem fašistických a nacistických hnutí rozhodli pro návrat do své domoviny. Tato jejich nezpochybňovaná představa ovšem byla naprosto absurdní. Proč bychom si my, Češi, nečinili nárok třeba na Bavorsko, když přeci za Karla IV. patřilo i toto území pod Země koruny české…?“

O tom, jak některá média zkresleně informují, svědčí o případ 20letého židovského mladíka Tuvie Grosmanna z Chicaga, který v roce 2000 studoval v jeruzalémské ješivě, škole vyššího židovského vzdělání, kde se vyučuje hlavně Talmud, hlavní zákony judaismu.

„Byl jsem šokovaný, když jsem se uviděl v novinách jako izraelských vojáky zbitý a zkrvavený Palestinec,“ vzpomíná Tuvie Grosmann. „Nechápal jsem, že New York Times, Associated Press, která tuto moji fotografii vyslala do světa, i jiná masmédia mohla dopustit takového podvodu.“

Bylo to během oslav židovského svátku Nového roku Roš hašana, kdy si Tuvie se svými kamarády najali taxíka, aby se zajeli pomodlit ke Zdi nářků do Jeruzaléma. Řidič jel zkratkou přes arabskou čtvrť, kde narazili na skupinu asi čtyřiceti Palestinců.

Okamžitě měli kameny rozbita všechna okna auta, útočníci otevřeli dveře a vytáhli chicagského studenta ven, kde ho začali bít, kopat a tlouct jeho obličejem o zem. Bití trvalo asi deset minut. Mezitím dostal mladík několik ran kamenem a nožem mu jeden z Palestinců roztrhl sval a šlachu na noze.

„Ztratil jsem hodně krve a šly na mě mdloby. Řekl jsem „šma Jisrael“, což je vyznání víry, které Židé vyslovují před smrtí,“ vrací se Tuvie ke svému nejhroznějšímu prožitku. „Pokoušel jsem se udržet při vědomí, protože jsem věděl, že jinak to bude můj konec. Byl právě svátek Roš hašana, proto mi probleskl hlavou obrázek „šofaru“, zvířecího rohu, na který se poprvé troubilo při zjevení na hoře Sinaj, později při začátku šabatu…“ odmlčí se Tuvie.

„Vybavil se mi biblický příběh, který jsem se učil ve škole. Prorok Gedeon a jeho tři sta mužů stáli proti obrovské přesile midiánské armády v počtu 130 tisíc vojáků. Gedeonovy muži začali rozbíjet nádoby a troubit na šofary v naději, že hluk nepřítele vyděsí. S pomocí Boží tento trik zabral a Gedeon zvítězil…“

Tuvie proto začal z posledních sil křičet, Palestinci se zarazili, čehož mladík využil a dal se na útěk. Bylo to pro něho složité, protože je silně krátkozraký a navíc při bití ztratil kontaktní čočky. Téměř slepý, na pokraji vykrvácení, se dostal až k benzínové pumpě, kde měli své stanoviště izraelští policisté.

Zhroutil se k jejich nohám a to už zde byli fotografové, kteří pořídili ,,unikátní“ záběry, na nichž měl být tento židovský student v roli Palestince trýzněného Izraelci. Přitom právě izraelští policisté Tuvie zachránili před palestinským lynčem.

„Pokud má pravda zvítězit, nemůžeme pouze ,,číst“ noviny. Rozlišujme a staňme se součástí procesu. Jinak z nás budou pouze pasivní objekty v programu někoho jiného,“ vzkázal Tuvie Grosmann.

Vzkázal to všem sdělovacím prostředkům, tedy i Haló novinám, které se kupodivu tentokrát zachovali jako zmíněný New York Times, Associated Press. Že by skrytá spolupráce extrémní české levice s americkou ortodoxní pravicí…?

Spolek na podporu nezávislé justice v ČR Šalamoun podal na Obvodní státní zastupitelství Praha 1
trestní oznámení pro uveřejnění článku „JE STÁT IZRAEL DLUHODOBĚ UDRŽITELNÝ? „, který vyšel dne 30. srpna 2006 na internetové verzi Haló novin (nevíme, zda vyšel též v „papírové“ verzi listu).

Podle názoru Šalamouna byla vydáním článku tohoto obsahu naplněna skutková podstata trestných činů dle §198 odst.1 tr.z. a §198 odst.1,3 písm. a). Za podezřelé byl označen autor, jenž se podepsal jménem Petr Kurssa, protože dal článku závadný obsah, šéfredaktora Haló novin Pavla Šafránka, který je odpovědný za výběr textů, jež Haló noviny vydávají a souhlasem s uveřejněním se ztotožnil s myšlenkami v něm obsaženými…

V oznámení se mj. píše: „Autor v článku dokazuje nutnost likvidace státu Izrael. Nedefinuje sice přesně pojem „likvidace“, ale ze souvislosti je zřejmé, že navrhuje vysídlení židovského národa z Izraele, potažmo zmaření práce, umu a finančních prostředků, postupně od konce 19. století investovaných Židy do zvelebení území dnešního státu Izrael….“

A ortel soudu? Antisemitismus je zřejmě českým národním sportem, justici nevyjímaje. Inu, ne nadarmo je konformním přítelem Václava Havla komunista Marián Čalfa a Mirek Topolánek se objímá s bývalým předsedou Komunistické strany Portugalska José Barrosem, dnes socialistou a šéfem Evropské komise.

Škoda, že nebyl už tenkrát premiérem judaismu oddaný Jan Fischer. Že by soudruzi z Haló novin a od Mladých konzervativců studovali u té samé firmy, jako Áda Hitlerů a propagandistický magnát Pepa Goebbelsů…?

Reklama:
 1. 25 reakce na “Když jde novinářům o krk a proč o tom nepíšou Haló noviny…”

 2. Označovat Haló noviny jako seriózní tisk je totéž jako říci o Hustleru, že je puritánský časopis. Nejen že soustavně porušují zákon neustálým nabádáním k čemusi a šířením různých poplašných zpráv, ale slinty v nich zveřejňované nemůže soudný člověk brát vážně. Snad jen soudruzi z KSČM. A ti nejsou soudní…

  od Ladislav Zelenka v Lis 19, 2009

 3. Máte recht, jenom potíž je v tom, že dnes se to tak v politice zvrhlo, že nesoudní jsou skoro všichni a proto se soudruhům tak daří blbnout národ. Bohužel…

  od olser v Lis 19, 2009

 4. To je ohavnost nad ohavnost, jak Haló noviny klesly na úroveň špíny. Když jsem četla na eretz.cz celé znění, tak to pro mě byl silný odvárek kafé. A považuji to za pokrytecké, vždyť první Židé, kteří se navraceli do své biblické vlasti byli socialisté (David Ben Gurion- mimo to řekl: „socialismus je pro nás stejně důležitý jako Bible“, Chaim Weizmann, Golda Meyrová, Moše Dajan…), kibucy fungovaly socialistickým zoůsobem. Nechápu tu nenávist komunistů k Izraeli. Když někdy chodím diskutovat do Neviditelného psa, tak tak někteří anonymové napadají Izrael co by „židobolševický stát“, ovšem je třeba říci, že kibucy (na rozdíl od našeho JZD či v Rusku KOLCHOZY)) fungovaly na bázi naprosté DOBROVOLNOSTI. A je smutné, že se najdou lidé, kteří KSČ(m)podporují.

  od Hana Lukešová v Lis 19, 2009

 5. Když vynechám naše noviny:to,k čemu se chystá Peres a Barak-menší palestinský stát hned,velký později,hraničí snad s prominutím s idiocií.To čekají,že bude od Arabů pokoj,že si ho takto vykoupí??Takhle blbý nápad bych čekala max.od našich některých politiků a ne od Židů.A ještě dodávám:naše cestovní agentura Avetour podporuje jen Araby,všechno ubytování a stravování je jen na jejich územích.Také cestovka „za všechny prachy!“

  od hugous.z.lipek v Lis 19, 2009

 6. Milá Heleno. Život je hlavně o kompromisech, jinak to nejde. Cokoliv uděláte, vždycky je to s určitými ústupky, jinak by našinec stál, a la Jakeš, jako kůl v plotě a měl by život samý bojler…

  od olser v Lis 19, 2009

 7. Pane/paní hugousi, to je dědictví komunismu, kdy se obchodovalo jen se „spřátelenými“ arabskými zeměmi a Israel byl ognorován. A že to platí i nyní je velmi zlé. Naštěstí je v Brně jedna cestovka podporující Israel. Také si myslím, že jsou Israelci (Židé) idioti. Velká část Palestinců chce označuje „okupované území“ i území dnešního Israele.I Fatah nechce uznat Israel coby židovský stát. Někteří Arabové nepřejí Židům ani ten kousíček země.

  od Hana Lukešová v Lis 19, 2009

 8. Milá sl.Hano,mne nejvíc rozčiluje to,že Židé dostali tento stát se souhlasem velmocí v r.48 jako kompenzaci holokaustu,když je nikde za války nechtěli a nyní se k tomu nikdo nehlásí jako by si svůj stát,na území historicky podloženém,zabrali sami proti vůli celého světa!Každý národ má právo na své území,stejně i Židé!Podle mne jsou diskriminovaní a nikomu to nevadí.Ale holt nevyvážejí ropu jako Arabáci a to je podstatné,že..Nikdy nedokáži pochopit tu historickou nenávist vůči tomuto národu.

  od hugous.z.lipek v Lis 20, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *