Kdyby Havel zrušil komunisty, nebyl by nikdy prezidentem…?

17. Listopad, 2009 – 10:25

“Mravní řád musí být východiskem,” upozorňuje nás ještě dnes Václav Havel a dodává, že jeho nástupce Václav Klaus Česku škodí a je pro něho nebezpečím. Je to nevídaná drzost; tolik pokrytectví od někoho, kdo lidem dal zabrat hysterickou amnestií ublíženého vězně a barterovým obchodem s KSČ.

A co způsobil? Současní komunisté, dvacet roků po „revoluci“, nejsou už ve Sněmovně ČR jen do počtu, jak tvrdí Michael Kocáb, ale jsou v ní pevně zakotvenou politickou stranou, třetí nejsilnější u nás. Zatím. Navzdory zákonu z roku 1993 č. 198 / 1993 Sb., o protiprávnosti komunistického režimu.

Podívejme se zpátky, do etapy kolem listopadu 1989, kdy měla KSČ na vlásku, všem jejím členům cvakalo u prdelky a počítali své minuty, hodiny a dny, kdy skončí v propadlišti dějin. Pardon, některé floskule jsou příliš dotěrné.

Dne 28. prosince 1989 se však stal lidem neskonale milovaný Alexander Dubček místo prezidentem předsedou Federálního shromáždění. O den později, měsíc a půl od chvíle, kdy pořádkové síly zasáhly proti studentům na Národní třídě, byl zvolen prezidentem Václav Havel, bránící se prozíravě přímé volbě.

Vděčil za to parlamentu a Mariánu Čalfovi. Z disidenta a komunistického pragmatika se stali spojenci. Aby byl soudruh Čalfa „in“, začal si dokonce oblékat po havlovsku svetr, zatímco Havel se učil nosit nóbl oblek s krátkými nohavicemi.

Zapřísahal se: “Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramaturga…” vymýšlel si Havel.

„Všeobecná vůle byla dát komunistům šanci, tak, jak se to stalo ve všech post-komunistických zemích, ukázat modernější tvář, vědomou si existence demokratických poměrů. Té šance nevyužili,“ řekl Havel včera na Primě a rozesmál všechny soudné občany svým sarkastickým alibismem.

Ocitl jsem se jako novinář-nestraník ve výběru pro doprovod prezidenta Havla po Ostravě. Fascinovala mě jeho skromnost a davy, které vylákal do ulic a na náměstí. Poznal jsem na vlastní kůži, co znamená: Je tak plno, že by špendlík nepropadl…

Dramatik a jevištní dělník Havel pak už jako prezident-pragmatik z balkonu na manifestaci v Košicích slíbil, že po volbách opět navrhne Slováka Čalfu za premiéra.

Ten zůstal předsedou vlády až do roku 1992, kdy z politiky odešel a stal se Havlovým poradcem a ústředním kamarádem, který se od té doby zúčastňuje všech soukromých oslav, pořádaných Václavem Havlem. Že by mezi nimi skutečně platila dohoda o nepotrestání komunistů a příslušníků Státní bezpečnosti…?

Té StB, jíž svým spolustraníkům z KSČ dokonce Čalfa vyhrožoval, pokud nedají svůj hlas Havlovi. Po proslulém a dlouho utajovaném paktu Ribentrop-Molotov se zrodil pakt další, sice ne tolik brutální, ale stejně proradný. Pakt Havel-Čalfa, jehož cílem byla diskutabilní volba disidenta Havla v Čalfově režii parlamentem složeným z komunistů.

Oboustranná vděčnost se poté odzrcadlila v tzv. „havlovském kroužku“. Havel věděl, že vděčí za své první prezidentství Čalfovi a ten zase, že své účelově-užitečné „přátelství“ s Havlem mohl využít ve prospěch svůj i mnoha svých soudruhů.

Čalfův scénář sametové revoluce vyšel do posledního písmenka a disidentu Petru Cibulkovi nezbylo, než aby veřejně řekl Havlovi do očí památnou větu: Vašku, ty jsi prase…

„Já to Cibulkovské tričko s tím nápisem „Vašku jsi prase“ ještě mám a občas ho na sebe vezmu a také hrdě na veřejnosti nosím. Vím totiž proč. On ten Cibulka v podstatě perfektně vystihl, jaký opravdu pan Havel po té morální stránce je…“ napsal jednou jiný disident Jiří Wolf, politický vězeň z Nápravného ústavu (1972–89) Minkovice u Liberce.

„Svěřenec vychovatele“ Josefa Vondrušky, toho času poslance Sněmovny za KSČM, a spoluvězeň Jiřího Gruntoráda, Petra Cibulky, Pavla Wonky, Vladimíra Hučína a dalších.

Jak jsem nakoupil, tak prodávám…

Reklama:
 1. 6 reakce na “Kdyby Havel zrušil komunisty, nebyl by nikdy prezidentem…?”

 2. Výborně,ale o Havlovi již každý ví,že je to lhář.prospěchář a v poslední době již jen všehoschopný starý Narcis.

  od Frantisek Salajka v Lis 17, 2009

 3. Jen hlupáci a naivové nepochopili,že „ruka ruku myje“.Teď vidím,že jsme byli stejní pitomci,když jsme Havlovi tleskali u divadla.Jeden lhář a podvodník jako druhý a další.A tak hurá k volbám za „lepší zítřky“!!

  od hugous.z.lipek v Lis 17, 2009

 4. Milá Heleno a Františku, ruka ruku myje už od doby kamenné, kdy se kámoši dělili o lepší kus mamuta. Nesnáším násilí, jakýkoliv jeho způsob se mi příčí. Viděl jsem však v civilizovaných zemích /Frasncie, Německo, Jižní Korea, Japonsko) skutečné masakry, kdy policie mlátila a zranila tisíce studentů; proti tomu je brutální zásah na Národní třídě jen procházkou růžovým sadem. Ostatně, také muslimští sebevražední atentátníci kříčí: Máme holé ruce, přičemž ale neřeknou, že mají kolem břicha dynamit…

  od olser v Lis 17, 2009

 5. Nic není černobíle. Ano, možná měl Havel víc bojovat proti komunistům, to je možné, ale přesto si cením Havla, kvůli jeho zahraniční politice. 1) Havel bezprosředně po sametové revoluci navázal diplomatické styky s Izraelem
  2) Havel se zastal Bushe a souhlasil se spravedlivou válkou v Iráku 3) Klaus mi přijde příliš pacifistický a proruský.

  od Hana Lukešová v Lis 18, 2009

 6. Milá Hanko, pan Havel je takový, jak jsem ho popsal. Nezastávám názor, že válka v Iráku byla spravedlivá, každopádně byla vylhaná, jelikož se do dneška nenašly žádné zbraně hromadného ničení, natož atomová bomba.

  Klaus se zastává Ruska ne SSSR. Je pragmatik, co si chce doma zatopit plynem a ne mrznout, pragmatik, co si uvědomuje, že bez Ruska by nebylo cesty k Číně, která je momentálně ekonomickou jedničkou s 10procentním průmyslovým růstem a se zakoupenými státními dluhopisy USA ve výši přes bilion dolarů.

  Masaryk zažil v Petrohradu Velkou říjnovou socialistickou revoluci. Pro něj a pro svrženého předsedu ruské vlády Kerenského se nepřítel nacházel na pravici a nikoliv na levici.

  Masaryk měl tehdy zájem na slabém Rusku, tj. na stavu, kdy Rakousko-Uhersko jako nárazníková velmoc mezi Německem a Ruskem by kvůli slabému Rusku pozbylo svého oprávnění existence a mohlo být rozkouskováno, aby mohl vzniknout samostatný čs. stát.

  Dva čelní politici, jejichž pohled na Rusko byl a je zcela pragmatický a pravoláskový, tedy pouze iluzorní.

  od olser v Lis 18, 2009

 7. Ano, Havel se dohodl s komunistou Čalfou, zatímco Klaus s komunisty bojoval, v dětství odmlouval komunistům rodičům, podváděl komunistku manželku a komunistovi Čalfovi coby jeho ministr financí objasnil, že špinavé peníze neexistují, takže si někteří komunisté na okamžik mohli myslet, že jsou bez peněz… V odboji se ale šetřil, neboť tušil, že přijdou horší časy, až vstoupím do zlotřilé EU, kam podal přihlášku…

  od klavar v Pro 7, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *