Než „prozřeli“, byli komunistickými studentskými vůdci…

15. Listopad, 2009 – 9:17

Trochu patetismu neuškodí, když přijde řeč na statečné vzdorování studentů policejní zvůli. Sedmnáctý listopad si většina z nás připomene s pietou v srdci, které odmítá jakýkoli způsob neoprávněného policejního násilí. Nejvíce si ho vždy “užili” studenti, jako mladá, romantická a obvykle revoluční skupina rodících se intelektuálů.

Ještě světem nezkažení, nekonformní a upřímní mladí lidé s ideály mají potřebu řešit svět a snažit se o jeho nápravu. Jejich averze vůči moci, korupci a bezpráví v nich vyvolává silně emocionální sounáležitost s lidskými právy. Mnozí z nich byli do doby než „prozřeli“ komunistickými studentskými vůdci…

Přesně do takové kategorie patřili třeba Ludvík Kundera, Jiří Pelikán či Pavel Kohout. Ten maturoval v Praze na reálném gymnáziu. V té době už byl přesvědčeným stalinským komunistou a členem ÚV ČSM. Na konci 40. let spoluzaložil a do roku 1952 vedl Soubor Julia Fučíka.

Jiří Pelikán, někdejší generální tajemník Mezinárodního svazu studenstva a generální ředitel Československé televize se po válce se stal aktivním mládežnickým a funkcionářem Národní fronty a ÚV KSČ. Byl spoluzodpovědný za vyhazování studentů z vysokých škol po únoru 1948, kdy stál v čele speciální k tomu určené komise…

Takových studentů byly po světě tisíce. Například 28. října 1939 ti čeští protestovali proti okupaci země německým fašismem. Student medicíny Jan Opletal a pekařský dělník Václav Sedláček, který se jen připojil k protestům vysokoškoláků, byli postřeleni a svých zraněním podlehli, další dva tisíce jich byly v noci 17. listopadu zatčeny a devět z nich poté Němci popravili mj. za účast na Opletalově pohřbu. Zbytek skončil v koncentračních táborech…

A byli to znovu studenti, kteří 17. listoapdu 1989 vyšli v Praze na Národní třídu, kde byli brutálně rozehnáni totalitní policií, což byl u nás také po jednačtyřiceti letech počátek konce vlády jedné strany. Jako vždy byli nasazeni provokatéři.

Nejznámější je Ludvík Zifčák alias agent StB Růžička. Po policejním zásahu měl zůstat ležet na dlažbě jako student Martin Šmíd, aby se roznesla se fáma, že je mrtev. Zifčák však měl smrt jen předstíral, aby rozpoutal mezi lidmi hysterii, že jde o pokus zneužití 17. listopadu disidentskými kruhy. Měla být zkrátka do světa vyhlášena dezinformační zpráva o ubití studenta Martina Šmída při střetu s bezpečností. Posléze se mělo na tuto lež přijít a tím kompromitovat disidenty. Když se totiž situace zklidnila, chtěl Zifčák prý vstát a sám odejít. Přítomná lékařka, jež mu poskytovala „první pomoc“, mu údajně tiše řekla: „Teď už musíte ležet, chráníte i nás…“

A po dvaceti letech? „Morální veličiny“ své doby dál roztrušují jako sklerózu svá moudra. “Mravní řád musí být východiskem,” upozorňuje Václav Havel a dodává, že Klaus Česku škodí a je pro něho nebezpečím. Je to ten samý Havel, který po svém zvolení za prezidenta ČSFR, kdy se stal přítelem komunisty Čalfy, mj. řekl:

“Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností. Není to pravda, ničeho se nebojte. Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků. Byly to všechno lži….”

Jako když zloděj křičí: Chyťte zloděje! A přesto, že vydržel na Pražském hradě jako prezident několik funkčních období, na počátku se koncem roku 1989 zapřísahal: “Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramaturga…”

Prostě se všechno hlavně dělo tak, aby byla “blbá nálada”, a aby “Pravda a láska zvítězily nad lží a nenávistí!” Nebo snad „Lež a nenávist nad pravdou a láskou“…?

Vzdor a protesty proti zlořádu však nejsou pouze výsadami českých mladých lidí. Studenti se vždy bouřili po celém světě a snadno se stávali se svými naivními ideály zneužitelnými. Statečně se stavěli proti policejním represím. Známe záběry z rozhánění studentských nepokojů z Jižní Koreje, Japonska, Německa nebo z Francie, kde byly tyto policejní akce zároveň krveprolitím se skutečnými mrtvými.

Jeden z tragických konfliktů se odehrál v roce 1968 v Paříži, kde Univerzita Nanterre vyloučila kvůli aktivitám proti válce ve Vietnamu několik anarchistů. Ti vzápětí svolali protestní demonstraci. Příjezd osmdesáti policistů rozlítilo studenty, jež nechali výuky a přidali se k bitce, která vyvrcholila celonárodními stávkami nejen studentů, ale rovněž v průmyslové zóně.

Na jaře 1970 zase zaútočily americké a jihovietnamské jednotky na tajné komunistické základny na území v té době neutrálního Laosu a Kambodže. Tato akce sklidila ve Spojených státech obrovskou vlnu kritiky. Na 4. května 1970 byla zorganizována studentská demonstrace na univerzitě v Kentu ve státě Ohio.

V areálu univerzity se na akademické půdě sešlo v ten den asi tři tisíce protestujících studentů. Šlo o pokojný studentský protest, proti němuž však byla vyslána Národní garda poté, kdy se do davu infiltrovali „čeští agenti Zifčákové“, zapálili jednu z budov, vyrabovali řadu obchodů a útočili na policii.

Proto z obavy z dalšího řádění „studentů“ posila sedmdesát příslušníků milice zaútočila příští den v poledne zbraněmi s nasazenými bajonety a slzným plynem na pokračující studentskou demonstraci, jež se z obav před provokatéry stáhla na území Univerzity.

Pár studentů posbíralo po nich milicí házené kanystry se slzným plynem a hodili je zpět k postavení Národní gardy. Důsledkem byla salva asi osmdesáti výstřelů proti těmto neozbrojeným mladíkům a dívkám. Na akademické půdě tak byli zabiti čtyři studenti a devět jich střely, většinou do zad, vážně zranily. Po tomto masakru byla Kentská univerzita na šest týdnů uzavřena.

Až mohutná stotisícová protiválečná a protivládní demonstrace ve Washigtonu donutila prezidenta Nixona alespoň pozvat několik kentských studentů do Bílého domu a vyjádřit jim politování nad touto tragédií. Zároveň však zakázal jakékoli demonstrace na půdě amerických škol.

Inu, mládí, mládí, nádoba nejkřehčí…

Reklama:
 1. 3 reakce na “Než „prozřeli“, byli komunistickými studentskými vůdci…”

 2. Mohu jen dodat:každá lidská důvěřivost se zneužívá!Od roku 1945 po současnost.Podváděli komunisté,lhal Havel,Kocáb a další disidenti,dneska je to o prolhané vládě napříč polit.spektrem.Má vůbec smysl někomu věřit?Každému jde jen o to korejtko.A potom hlupáci nebo provokativci volají po dalším listopadu se zbraněmi….
  Už Bible říká:“…není na světě nikdo,kdo by konal dobro..“jediná pravda,která stále platí.Nějaké Konzervativní strany i „listy „jsou nanic,jen si přihřívají svoji polívčičku pro případné volby.Je to jedno,jestli S. Karásek,který čte Bibli ve Sněmovně(bylo na webu)nebo D.Drápal.

  od hugous.z.lipek v Lis 15, 2009

 3. Osobne ppjuorodi tyto protesty!Myslim,ze situace bydleni nejen ohledne najemneho jsou zanedbavany levicovymi(ktere se zastituji socialni politikou) i pravicovymi vladami.Vsichni dlouhou dobu o techto problemech vedi,mluvi,ale nic ve skutecnosti se nedela.To se tyka vsech obcanu bez rozdilu polit.smysleni.Pokud napr.novy pristehovalec nema uz delsi cas(z doby,kdy byli snazsi podminky) nikoho z rodiny v Izraeli ci neni movity uz ze zeme puvodu a i kdyz pracuje,ma velice tezke postaveni poridit si i maly byt.Ceny jsou v poslednich letech i v mensich mestech astronomicke.Pokazde,kdyz je poptavka vetsi nez nabidka.Pronajimatele to vedi a tak natahuji ceny neumerne vysoko.Jsou napr.zname ctvrti v Jeruzaleme,ktere jsou bez svatku Pesach,Savu’ot a Sukot prazdne.Jednoduse jsou zkoupene temi(z Francie,USA,Anglie,Kanady),ktere je az na tyto uvedene putovni svatky+maxim.dovolenou neuzivaji.Mlade zacinajici rodiny nejenom ze nedosahnou na ceny,ale i ty,ktere by dosahli,nemaji moznost pronajmout.Proste volne byty napr.v Jeruzaleme nejsou.Myslim,ze podobna situace je i v Tel Avivu,Modi’inu atd..Pokud jsou tyto protesty nekterymi politicky zneuzivane,to je jiny problem.Ale to neznamena,ze se nema s tim nic delat a obcane maji byt laxni.Tot muj maly nazor.

  od Constanta v Úno 26, 2012

 1. 1 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *