Chceš být nejlépe placeným politikem? Co za to…?

10. Listopad, 2009 – 8:37

Mám z toho jako laik v hlavě pořádný zmatek. A ještě víc jako chudobný rentiér bez závisti, co považuje peníze za nutné zlo, srovnatelné s ponožkami. Také smrdí a dají se rychle vyprat. Nedávno jsem se probudil celý propocený ze strašidelného snu, v němž jsem vyhrál desítky milionů a musel se skrývat před daňovými úředníky a chtivými mafiány.

To vše asi proto, že jsem se předtím probíral příjmy eurokomisaře, což je nejlépe placená funkce českého politika, přitom tento český politik se musí místopřísežně zavázat, že nebude hájit národní zájmy, nýbrž za nemalý peníz výhradně zájmy Evropské unie.

Jasně, podepsali jsme Lisabonskou smlouvu a tím nabídli i kus své suverenity ostatním šestadvaceti zatím zapojeným států. Ovšem, proč se politické strany tolik snaží prosadit zrovna toho svého kandidáta, když jako eurokomisař nebude moci žádným způsobem hájit jejich politické zájmy, jež se týkají přece pouze vnitřních českých záležitostí…?

Jedině, že by hrály roli peníze a fakt, který se dá vyjádřit známým rčením – „něco za něco“ aneb „já na bráchu, brácha na mě“. Přeloženo do češtiny: já ti dohodil super rito, ty mi to vrátíš v naturáliích. Vždycky platilo to, čemu se říká provize; stačí „pár drobných“ na volební kampaň…

Já ti pomůžu k nejlíp placenému džobu, ty mi to oplatíš jinak. Třeba vhodně zvoleným, antimonopolním úřadem schváleným a protikorupční policí nezaregistrovatelným barterem. Nejlíp uměním lobbovat v pravý čas na spravném místě.

V Bruselu jsem byl na přednášce o jedinečnosti kapitalistického podnikání dánského europoslance se sešlapanými polobotkami a na plátno promítanými grafy, ve Štrasburgu jsem poté stál ve frontě v eurobufetu s tamními ochránci evropských lidských práv. Koupili jsme si frankfurtské párky, s francouzskou hořčicí a italskými il panino.

Prostě panevropský bufáč. Kde by mě napadlo, že v něm nakupují těžcí milionáři, co by si jako praví skrblíci nechali pro pár eur vrtat koleno. Ještě donedávno mi do redakce chodily od štrasburského Soudního dvoru rozsudky o rozvodech v Itálii, domácím násilí v Paříži či o utlačování Turků v Berlíně, po Ankaře největším tureckém městě.

Ale k věci; základní mzda eurokomisaře před zdaněním, které se pohybuje od osmi do 45 procent, je 19 908 eur měsíčně (520 tisíc Kč). K tomu komisaři dostávají měsíčně 15 procent svého platu jako příspěvek na bydlení (75 tisíc korun) a 607 eur na zábavu (15 tisíc korun). Vyplývá to z analýzy organizace Open Europe.

A to vše není jen zajištění nejméně pětiletého lukrativního působení v Bruselu, ale také doživotního skvělého důchodu. Po svém odchodu z funkce budou brát odchodné ve výši jednoho platu a po tři následující roky pobírají 40–65 procent základního platu podle délky svého mandátu; tato mzda bude ještě dodatečně zdaněna.

Bývalí komisaři mají od 65 let nárok na „slušný“ důchod, dostávají 4,275 procenta ze základního platu za každý odsloužený rok. To činí důchod minimálně ve výši skoro 107 tisíc korun, což je téměř roční příjem průměrného českého důchodce.

Za pět let funkce eurokomisaře, toho času dosluhujícího Vladimíra Špidly za ČSSD, je možné si vydělat na 61 milionů Kč korun, v nichž je započítán i „zlatý padák“.

„Každý z evropských komisařů, kteří opustí svůj úřad tento rok, dostane více než milion liber (29,3 milionu Kč) v důchodových platbách a v přídavcích pro přesídlení a přechodové období,“ uvádí se v tiskové zprávě Open Europe.

To je celkem přes čtyři tisíce dvě stě aktuálních průměrných hrubých platů občana České republiky, který by na takový příjem musel pracovat přes dvě stě roků.

Přídavek pro přechodné období se vyplácí eurokomisaři během tří let od dne, kdy opustil svou funkci. Pohybuje se mezi 40 a 65 procenty platu eurkomisaře.

A tohle všechno že by čeští politici nabídli nezištně někomu cizímu, aniž by si ho nějak zavázali, třeba k odevzdávání tzv. desátků? V jaké formě, to je možné si jen domýšlet, ale zadarmo to rozhodně není a ani patrně nebude…

I když takový eurokomisař nemusí hájit národní zájmy. Jsou zkrátka věci mezi nebem a zemí, tedy spíš mezi Prahou a Bruselem, Jánským vrškem či Lidovým domem…

A já mám strach, že se mi bude zase zdát hororový sen, jak musím mít jako eurokomisař ochranku ve dne v noci a neustále se bojím o svá konta se stovkami milionů, když jen letos zbankrotovalo přes sto bank, jak mám svoji vilu proměněnou v opancéřovaný kryt a moje děti nesmí samy ani na WC…

Inu, být bohatým eurokomisařem není zřejmě nic s medem.

Reklama:
 1. 13 reakce na “Chceš být nejlépe placeným politikem? Co za to…?”

 2. No když sem tu a venku zase leje. Tak aji tu cosi dřistnu. Nevím jak ty, ale já znám pár synků co měsíčně otáčejí ty stovky nezdravých melounů, jak pravíš. Tedy pardon, znal jsem přesně dva, a už ne že bych je chtěl zapírat, ale oni už prostě nejsou. Sám velký infarkťák je vzal dopryč. A možu ti řéct enem jedno, oba bydleli v takych barakach, že ja sem dycky dyž sem tam lez styděl. Řikal sem, zrobtě s tym proboha synci cosi, bo to je ostuda. Vratka věčně otevřene, travnik jak luka v letě nepokosena, žadne kamery a že by měii na dveřach aspoň řetazek, to sem se fakt nevšim. O ochrance rači nemluvim. Jeden měl mamu, ešče ma. A ta je fajna, ta nas dupala od děcka. Ešče včil mi řika, sedni se Hans, bo skončiš jak Rudi…
  Přes ty melouny chlapci prostě neměli čas ani bydlet, chodili jenom přespávat, a to jenom občas. Od rána do noci ostrá jízda na plný plyn. Tož aji tak ogare, tu v tym česku…
  Měj se
  Tož aji tak ogare…

  od Anonym v Lis 11, 2009

 3. Nevím, že bych tě někam zval. Spíš ty ses vnucoval se svojí reklamou. Pokud jsem ti poslal e-mail, tak ne proto, abys mi tady lhal. Ber to jako za zatracený omyl…

  od olser v Lis 11, 2009

 4. Budu neustále opakovat, zbožňuju valašské demokraty, jediní pravdomluvní mezi samými vůkol lháři. Kromě toho, že odpovídáš ve špatné niti, tak tvé majly mohu samozřejmě kdykoliv připomenout, jo a čím se doopravdy živím, na to u tebe žádný odkaz nikdy nebyl.
  Zdravím tě omyle…

  od Anonym v Lis 12, 2009

 5. Promiň, ale jestli toto není reklama, tak jsem oxid uhličitý… Vždycky jsem měl e.maily za soukromou věc, ale klidně mi je předvěď, já mám také spoustu zajímavostí včetně fotografií ve svém pamětníčku. Kdo začne…?

  od olser v Lis 12, 2009

 6. Zdravím tě z poobědové siesty, velký konfrontátore…

  od Anonym v Lis 12, 2009

 7. Budu neustále opakovat, teď si doopravdy dostal, demokrate, pravděpodobně bez tvé virtuální pomoci asi doopravdy fakt konečně zkrachuju, a těch pět lidí, co tady chodí, to jistě vidí, jak trpím a trpím a trpím.., měj se.
  Veselé krizování a bacha na vepřovku…

  od anonymní v Lis 12, 2009

 8. Těch lidí je šest a půl, co sem chodí, i když nevěřím, že jedště umíš číst na počítadle, ale vědí, že na tomto blogu jsou taková nodrá slovíčka, za která platí, sice pár drobných, ale pravidla reklamy jsou pravidla reklamy, ostatně, když ses v Valdy vnucoval se svými výpisy z kont, tvrdils, jak je reklama alfa a omega podnikání v kapitalismu… Tak se tím řiď, nebo že by řiť…?

  od olser v Lis 12, 2009

 9. Budu neustále opakovat, kdo ti tu chodí.., hugoš a veselý jermak, zdravím všechny. Jinak to počitadlo znám nazpaměť tam si můžeš nastavit co chceš. Pokud to chceš vědět přesně tak se zeptej providera a není o čem diskutovat, on ti řekne přesně kdo, kdy a odkud na tebe přišel..
  Když si ovšem někdo velmi jistě moudrý do veřejného blogu dá kolonku, by mu tam jeho případní diskutující uvedli svoji web adresu, a tyto pak za to k čemu je sám nabádá, učiní, a pak je za to napadá ze sebepropagace, tak nevím, nevím, jak tomuto způsobu myšlení říkají včíl psychiatři…
  Poslední dvě věty nebudu už rači komentovat, protože to už jsi zde kolovrátkoval několikrát.
  Břetíku proboha vzpamatuj se, my po hospodách tu ešče přítomní dobře víme, že ti nesaháme ani po kotníky a žes nás šecky vymyslel…
  Veselé krizování a bacha na vepřovku…
  http://i3.korzik.net/2009-10/1254746099_086.jpg

  od anonymní v Lis 13, 2009

 10. Milý Jeníku, asi by bylo nejrozumnější, kdyby sis, když se nudíš, koupil medvídka Mývala a opruzoval s ním své tisíce obdivovatelů na svém webu. Ještě nikdy se ti totiž nepodařilo odpovědět k věci… Je proto nanic plácat nesmysly a zbytečné se zahazovat s těmi pouhými šesti nešťastníky, co píší na můj blog…

  od olser v Lis 13, 2009

 11. Drahý Břetíku, dle logiky páně aristotela, nejen, existují ti prvotní, kteří zavdávají příčinu, např. píšou blogy atd., a ti druhotní, třeba na tyto blogy soukromě pozvaní jako já, kteří samozřejmě jako vždy jenom blbě reagují, jako já, tudíž neodpovídají tak přesně jak si to maminka přeje. A to už je samozřejmě velmi pobuřující až trestné. Tedy dycko bylo a dycky předpokládám bude, především u demokratů valašského typu…
  Byť zdravé…

  od anonymní já v Lis 13, 2009

 12. Prostě ses pozval sám, takže díky, bylo to krásné a bylo toho až moc…

  od olser v Lis 13, 2009

 13. Jawohl mein fýrer, rozumím…

  od anonymní já v Lis 13, 2009

 1. 1 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *