Byl by to nejen krásný sen, kdyby šli političtí troubové od válu…

9. Listopad, 2009 – 9:21

Je to jako docela vyvedený sen. Po desítkách roků máme najednou vládu, které se během svých zasedání nehádá, při interpelacích nepoužívá vztyčené prostředníčky, ani vulgární slovník či naučené fráze a ve Sněmovně mlčky nepřihlíží porcování pověstných „medvědů“ za účelem zviditelnění do té doby spících poslanců.

A poslanecká sněmovna tuto úřednickou vládu vcelku respektuje, protože jsou to skuteční znalci a ne jen pouťoví kejklíři s politickými ambicemi svých podivných stranických kariér. Kromě ministra Kocába, který jako jediný z vlády nemá vysokoškolské vzdělání, a proto se snaží zviditelňovat, co mu síly stačí.

Jakoby šlo o imaginární fotbalové hlediště. Žádné skandování sprostých hesel, urážky rozhodčích i hráčů. Nikde žádné ploty a pletiva mezi diváky a hrací plochou, na kterou nedopadají láhve a jiné odpadky. Žádní opilci ani huligens. Žádné rozbíjení tváří či vlakových vagonů. Prostě pohoda, že i dítě a manželku můžete s sebou vzít na fotbal.

A samotní hráči na virtuálním hřišti vědí, co je to fair play hra; hrají sice tvrdě, ale za zákeřnost se stydí, stejně tak za podvody, kdy simulují, posunují si míče víc dopředu, než kde byl odpískán faul a mají zásadu, že napřed je těžká dřina a potom teprve peníze.

Proto hrají s vědomím, že už mají na svých kontech dost desítek milionů, než aby chtěli ještě brát další za čest, že mohou hrát v dresu s lvíčkem na hrudi. Národní hrdost je pro ně víc než konto v bance..

Je to už pár měsíců, co v podstatě nikomu Fischerova vláda nevadí, ani to, že nejde o politickou sešlost, ale o odborníky na svých místech, u nichž je absolutní jistota, že neabsolvovali rychlokvašná studia na plzeňských či jiných fakultách. Fischer sám je navíc dnes nejdůvěryhodnější český politik.

Proč bychom tak nemohli existovat i dál? Komu z nás schází politické fackovačky, Augiášovy chlévy a aféry ve vile Berlusconiho? Proč by také v poslanecké sněmovně nemohli být stejně zapálení legislativci, jimž nejde zjevně pouze o peníze, ale hlavně o státnickou prestiž a spokojenost občanů. Značka: Ideál.

Pokusy politických stran manévrovat s Fischerovou vládou podle svých naučených pravidel ztroskotaly. Odvolán nebyl ani Martin Pecina, ani Eduard Janota či Daniela Kovářová, ať se politici arogantně snažili útočit o stošest.

Ministr financí přišel se svým úsporným balíčkem a rozpoutal bouři ve sklenici vody, ale nakonec vše platí. Protože je to „ekonomická myslivna“ a může si říct; buďto já ministrem nebo balíček. A byl balíček, i když důchodcům poněkud podrazil nohy, ale když už to paušální sebeobětování muší bejt…? Prostě, jako když pubertální haranty zklidní silná autorita s charisma a patřičným vzděláním.

Premiér Jan Fischer si pak dal jasnou podmínku; když se neshodnete na eurokomisaři, určím ho sám. A pochopitelně, jak by se mohla ODS a ČSSD shodnout na Špidlovi či Vondrovi. Tak se místo politické figuríny možná posadí na místo eurokomisaře další z moudrých mužů Česka. Šéf ČNB Zdeněk Tůma (49).

Šéf ODS Mirek Topolánek, který byl zklamaný, že do Bruselu neodejde Jan Fischer, aby mu uvolnil premiérský post, dokonce navržení Tůmy ODS popřel. Fischer naopak by byl akceptovatelným kandidátem na eurokomisaře pro ODS i ČSSD.

Důvody byly nabíledni; odložit Fischera do Bruselu, destabilizovat vládu a mít na její nové sestavování zásadní vliv, resp. utrhnout si z ní pro sebe co možná největší stranický kus.

„Cha cha,“ reagoval podle serveru Tyden.cz Topolánek na to, že by Tůma měl být společným kandidátem. „Okolí premiéra se zoufale snaží udělat z toho bramboračku. Tak znovu. Ne, ne, ne,“ sdělil expremiér. „Nedovedu si představit, že by premiér udělal cokoli bez konzultace…“

O této nominaci premiér informoval prezidenta republiky Václava Klause i předsedy ODS a ČSSD Topolánka a Paroubka. Tůmu premiér Fischer oslovil 2. listopadu pro případ, že by politické strany nedospěly ke shodě na společném kandidátovi.

Zdeněk Tůma splňuje veškeré odborné a morální nároky. Vždycky byl nestraník, proto by měl mít předpoklady získat politickou podporu napříč politickými stranami. Byl rovněž výkonným ředitelem Evropské banky pro obnovu a rozvoj, v jejímž představenstvu zastupoval Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko.

Měl by tedy podporu napříč politickým spektrem získat. Měl, ale asi ji nezíská, jelikož mu fandí Václav Klaus, jenž je pro naše největší politické strany jak rudá muleta pro býka.

Ke všemu nemá Tůma milenku, nebyl nikdy v KSČ, ani na seznamech StB, resp. nemá „máslo na hlavě“, což znamená, že není vydíratelný a korumpovatelný, tedy nevhodný pro politické hry. Že už devět roků spravuje jako guvernér skvěle Českou národní banku…? Moucha. Jo, kdyby měl nadměrný byt, dovolenou na jachtě v Toskánsku, obchodní techtle mechtle s generálním ředitelem ČEZ…?

„Zdeněk Tůma je schopný odborník a ČSSD je s jeho působením v čele ČNB spokojena. Proto by považovala jeho odchod na post eurokomisaře pro kulturu za, obrazně řečeno, sestup z první ligy do divize,“ řekl Právu s diplomacií sobě vrozenou po nočním jednání šéf marketingu Lidového domu Petr Dimun.

Každý sen přirozeně končí probuzením. Někdy do slunečného rána, jindy do podzimní plískanice s inverzí a opět připitomělými kecy politiků. Kdo však nesní, jakoby nežil. Třeba se jednou dočkáme vlády, které nepůjde o její vlastní žold, ale o spokojenost těch, kteří vládu platí – daňových poplatníků.

A budeme opět na slušném fotbalovém utkání, bez zuřivých a vulgárních rowdies, bez ochozů v obležení policistů a těžkooděnců, a pouze s diváky, kteří fandí a jsou schopni upřímně zatleskat i soupeři.

Jak ale praví klasik; kdybychom čekali na svůj idol a ideál, strávili bychom celý život v čekárně. Ráno jsem se proto zase probral do zimomřivé mlhy s astmatickou inverzí…

Reklama:
 1. 26 reakce na “Byl by to nejen krásný sen, kdyby šli političtí troubové od válu…”

 2. Budu neustále opakovat, Břetislave, jak ty se umíš furt divit, to je neuvěřitelné, a přitom to o čem píšeš, to tu hučí kolem takových nejmíň dvatisíce roků. Ale abys tolik nesmutnil v té vůkol dnešní plískanici, sepsal sem cosi pro tebe po ránu, bo venku fakt leje..

  XXX

  Ptám se ptám já sebe
  Proč zjeví se mi
  nebe
  Když mě v duši
  zebe
  Však když v dušičce je
  teplíčko
  Hned objeví se
  peklíčko
  A jeho vlídná neviňátka
  Stačí pootevřít vrátka
  A už zas to hraje pije smilní
  /někteří jsou obzvlášť pilní/
  a támhle vidím obžerství
  a nudu..
  pře se závistí
  zezadu to zrada jistí
  vpředu hýká politika
  a skrytých vášní
  nálož tiká
  od mamky
  až po
  tatíka

  a tak nevinné oči
  dítěte
  sem tam i něco
  poplete…

  http://images.bugaga.ru/posts/2009-09/1252085887_03.jpg

  od Anonym v Lis 9, 2009

 3. Milý Jene, umění divit se je to nejbáječnější oblažení mysli, staré nejmíň dva tisíce let. Kdo se nediví, dělá, že už všecko ví, což je ovšem tragický omyl. Také jsem si ještě nedávno myslel, že jsem nesmrtelný… Ta baseň je fajna…

  od olser v Lis 9, 2009

 4. Břetíku, nezoufej, v podstatě jsi nesmrtelný, problém je drobátko v tom, že jenom poměrně krátkou dobu…
  Jinak přestává pršet, du na to. Zase večer, čau..
  http://images.bugaga.ru/posts/2009-07/1248610852_287856.jpg

  od Anonym v Lis 9, 2009

 5. Kdepak zoufání, jsem naopak šťastný z faktu, že jsem konečně pochopil smysl pomíjivosti života. A ráno si namíchám zelený prášek z Nového Zélandu, co ho tam dělají z mladého ječmene. Tos měl dovážet a ne nějaké cetky…

  od olser v Lis 9, 2009

 6. Budu neustále opakovat, pomíjivost života v rámci konzumace mladého ječmene, to je dobré pro všechny valachy, což jsou, jak všichni jistě dobře víme, koníčkové obzvlášť silní…
  A na cetky mi nesahej, tento národ to zbožňuje…
  http://images.bugaga.ru/posts/2009-08/1250153384_bugaga-ru-6.jpg

  od Anonym v Lis 9, 2009

 7. Promiň, ale na to, že pořád opakuješ to samé a hlavně, jaký jsi bylinkový král, toho víš o imunitu chránících novozélandských ječmenových klíčcích velmi málo. Nebo že by snad byly skvělé a léčivé pouze ty bylinky, který sám prodáváš…? Vidím, že své pseudoperleťové šperky prodáváš i do muslimských zemí…

  od olser v Lis 9, 2009

 8. Budu neustále opakovat, Břetislave prosím tě nebuď furt konfrontační jak baba po padesatiletém manželství.
  Nebyl jsem, nejsem, a nikdy nebudu žádný král, já jenom si sem tam dovoluji všem klukům s kterýma jsem kdy kamarádil nabídnout to, co mi dělá dobře. Elementary…
  Ale, pokud to nikoho nezajímá a chce zdechat dle vlastního receptu, jak říká chytilová, nemluvme už o tom, vo co go, že ?
  No musulmani jsou z té moji modré perletě úplně štajf a ti kucí od vedle z judeje, taktéž a vůbec jim nevadí, že to není echt gold. Je to prostě jenom pěkné. Pěkné, tomu ta taky ešče rozumíš. A na pěkné já vždycky byl, a pokud by záleželo jenom na mě tak bych na tomto fenomenu sjednotil i svět, ale starý jsem atd…
  A to pseudo si laskavě nechej pro svý výtvory, protože ta moje modrá unikátní perleť se nechází jenom v jediné části jediného moře na světě, zatímco rozmanitých virtuálních keců je po internetu něurekom…
  Veselé krizování…
  http://images.bugaga.ru/posts/2009-09/1254078079_anthony_giaco07.jpg

  od Anonym v Lis 9, 2009

 9. Milý Jeníku, o tom, kdo z nás dvou je konfrontačnější, to by se dalo móoc polemizovat. Já jen odpovídám na Tvé provokačky, ale tentokrát jsem se Tě chtěl jako odborníka zcela vážně zeptat, co víš o mladém ječmenu z Nového Zélandu a jeho účincích. Jestli chcípám podle vlasního receptu, anebo podle moudrých harbalifistů z NZ… Pozdravuj paní Chytilovou, že já vím vo co gou…

  od olser v Lis 9, 2009

 10. Budu neustále opakovat, žádný odborník nejsem, naučil jsem se pouze – myslím si – udržovat tu svoji tělesnou mašinu jakžtakž v chodu. Tudíž všecko mladé je zdravé a mělo by to být čerstvě zelené, pokud jde o všeliké zdravé býlí. Což v těchto končinách bývá převážně na jaře. Přes zimní měsíce používán naklíčenou cizrnu, alfualfu a mungo. Ale mluvím o sobě, tudíž přísně o tom, co mě třeba vyhovuje, nemůžu zas naklíčené obilí, ovesné vločky atd.
  Jsem totiž krevní skupina A.
  Krevní skupina A, rozumíš, tudíž tvor spolupracující a ne konfrontační, čímž chci taky říct, že ne já, ale ty jsi mě několikrát zval maily na svůj blog. Mě by v životě ani nenapadlo sem lézt, bo bych tě ani na internetu nenanšel, teda spíš ani nehledal. Bo všelikého poskakování mám furt dost a stáří jenom jedno.
  No ale když u jsem tu vlez, tak ešče umím číst, tak to dělám a občas se mi chce aji cosi řéct, tak adhocnu. Ale chápej, příčina následek, též se tomu kdysi říkalo kauzalita. Tudíž obvykle si nezačínám, enem se přidávám, když už to musí být. Krevní skupina A, zapšklý introvert. No, a když se ti to moje chodění tu nelíbí, tak mi zase dej mail ať tu nenelezu a já zcela pokorně přestanu. Příkazům též ešče rozumím, jsem přece vhodný typ pro totalitní řežimy. Ovšem kdoby ti tu zase dělal traffic, že..?? Měj se ogare.

  od Anonym v Lis 11, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *