Když je hrdinstvím zrada vlastní krve…

1. Listopad, 2009 – 11:36

Kdysi byl značný rozdíl mezi komerční a veřejnoprávní televizí. Ta první se honila jen za senzacemi a vybírala si zprávy, které se jí hodily a doplňovala si je po svém. Třeba, když bylo někde osmdesát mrtvých. uváděla „téměř sto“, aby víc vyděsila.

Dnes už se s ní ta druhá zcela vyrovnala, kromě toho, že míň vydělává a musí si své vysílání nechat platit koncesionářskými poplatky všech občanů, i těmi, co vůbec televizi nemají. A upravuje si zprávy rovněž k obrazu svému, tedy politickému.

Třeba minulý týden, kdy přinesla zvěst o tom, jak sestra bratrů Castrových spolupracovala s CIA. Juanita Castro přiznala, že v šedesátých letech byla tři roky špionkou pro CIA. Ve svých pamětech píše, že se rozešla s Fidelem a svým druhým bratrem Raulem, nynějším kubánským prezidentem, proto, že vraždili své odpůrce, zatímco diktátor Batista nikomu nikdy nezkřivil ani vlas na hlavě.

Nevadil jí ani chilský diktátor a šéf tamní vojenské jinty Augusto Pinochet. Několik tisíc Chilanů bylo za jeho vlády popraveno nebo zmizelo, 27 000-30 000 lidí bylo uvězněno a mučeno. Mnoho z těchto lidí bylo vypovězeno ze země a přijímáno v zahraničí…

Castrová, jíž je dnes téměř osmdesát, resp. 76 let, uvádí, že spolupracovala s americkou Centrální výzvědnou službou (CIA). Prohlásila to v rozhovoru s miamskou televizní stanicí Univisión-Noticias 23. Pomáhala prý varovat a skrývat kubánské disidenty a roku 1964 z Kuby uprchla, rok po smrti své matky, a usadila se v Miami, kde do roku 2007 vedla lékárnu.

Všechno média se vyžívala v popisu tohoto dramatického útěku. Jen pár médií však přineslo informaci, že její bratr Raul a současný prezident Kuby jí pomohl získat vízum pro pohodlnou cestu z Kuby. Samozřejmě s vědomím Fidela. To by přece nešlo dohromady se zločineckou náturou bratrů Castrových.

A česká veřejnoprávní televize tento fakt jaksi „opomněla“ uvést. Stejně jako skutečnost, že Juanita patrně nesnesla vzpomínky na chvíle, kdy byla dcerou plantážníka, který měl i své otroky. Ani to, že se jí asi nestýskalo po Batistovi, který dovedl zemi k bankrotu a byl stokrát větší nelida, než všichni bratři Castrovi dohromady.

Jen byly uvedeny směšné fráze o tom, jak Juanita ztratila iluze poté, co Fidel opustil projekt demokratické nacionalistické revoluce a přešel k totalitnímu marxistickému státu jediné strany „prostě jen proto, že se chtěl udržet u moci“.

Bratři Castrové se ujali vlády nad ostrovem prvního ledna 1959. Juanita revoluci nejprve podporovala, brzy se jí však znelíbila. Podle ní Fidel zradil své ideály, když se obrátil ke komunismu a Sovětskému svazu.

Rozhodla tím de facto, že svého staršího bratra bez výčitek svědomí vystavila rozsudku smrti. Musela vědět, že CIA organizovala řadu atentátů na Fidela Castra, naštěstí pro ni neúspěšných. Neomluvitelná zrada vlastní krve není hrdinstvím…

„Vystřízlivěla jsem, když jsem spatřila všechnu tu nespravedlnost,“ marně se hájila Castrová v televizní stanici vysílající ve španělštině.

Jasná zpráva; za Batisty bylo spravedlnosti hlavně pro plantážníky kolik se jim zlíbilo. Určitě se jí bylo proti srsti také to, že se s jejími bratry přátelil nejznámější americký spisovatel Ernest Hemingway, který na Kubě dokonce bydlel.

Právník Fidel Castro s lékařem Che Guevarou se přátelil také místopředseda federální vlády ČSFR Valtr Komárek, blízký přítel prezidenta Václava Havla. Pracoval tři roky na Kubě jako ekonomický poradce Guevary-kubánského ministra průmyslu a rozhodně Fidela a Che za zločince nepovažoval.

Juanitě se též nelíbilo, že revoluce bezvýhradně podporovala nejchudší obyvatele Kuby a jedním z prvních rozhodnutí bylo zvýšení nejnižších mezd a snížení cen léků, elektřiny a vytvořený světový rekord v rychlosti odstranění analfabetismu.

Castrová se na televizní obrazovce objevila v předvečer publikace své vzpomínkové knihy „Fidel, Raúl. Moji bratři: Utajené dějiny“, kterou napsala společně s novinářkou Marií Antonietou Collinsovou.

Juanita mluvila naposledy s Fidelem Castrem ve svém domě v Havaně v roce 1963 – poté, co jejich matka zemřela na srdeční zástavu. S Raúlem se viděla několik dní předtím, než odešla roku 1964 do exilu. Od té doby nehovořila ani s jedním z nich.

Jako jediná ze sourozenců Castrových žije ve Spojených státech. Ángel Castro a Lina Ruízová měli celkem sedm dětí. Ještě jedna z jejich dcer žije v exilu – Emma Castrová si vybrala Mexiko. Na Kubě zůstali vedle Fidela a Raúla také Agustina, Ángela a Ramón. Juanita je prý se všemi svými sourozenci kromě obou komunistických vůdců v kontaktu.

Česká televize se vyznamenal i tím, že dlouho zatloukala fakta o operaci Anadyr, která měla za cíl vybudovat na Kubě vojenskou základnu, jako odpověď na rozmístění amerických střel a raket v Turecku a Itálii.
Přesto započala blokáda Kuby a v severní Americe došlo k otvírání krytů, poplašným cvičením a velké nákupní horečce.

Dne 27. října 1962, byl nad Kubou sestřelen americký průzkumný letoun Lockheed U-2. Vojenská blokáda Kuby byla definitivně odvolána 20. listopadu 1962, ta ekonomická a obchodní trvá už skoro půl století podnes, po splnění Kennedyho požadavků a hlavně jeho slibů, s malým dodatkem, že SSSR nezveřejní fakt, že americké rakety z Turecka budou staženy jako podmínka za stažení raket z Kuby…

Američané chtěli prostě vyhrávat za každou cenu, i tímto pokryteckým způsobem…A Castro? Ten se sice vztekal, ale jen chvíli, než zjistil, že se USA zavázaly, že Kubu nikdy vojensky nenapadnou, ani že tam nevyšlou jiné komando do Zátoky sviní, aby i další žoldnéři nedostali od Kubánců ostudně napráskáno…

Dnes už je nová Kuba, nový prezident USA je jako Kubánci míšenec, blížící se definitivní konec vězení na kubánském Qauntánamu, a proto se ozývá i Juanita. Zřejmě se jí stýská. Jen veřejnoprávní televize jede dál ve svých vyjetých „objektivních“ kolejích…

Pobýval jsem na Kubě asi měsíc. Málo na to, abych ostrov dokonale poznal, stačilo to však k tomu, abych  pochopil mentalitu Kubánců. Všichni mi doma tvrdili, že jakmile Fidel padne, všichni vezmou nohy na ramena a pošupajdí na Floridu. Omyl je ale pravdou…

Fidel už dva roky žije v ústraní, pro Kubánce však zůstal dál bezkonkurenčním number one.

Reklama:
 1. 38 reakce na “Když je hrdinstvím zrada vlastní krve…”

 2. Pane Olšer,já vímm,že to tak bylo a je,jenomže,kdy skončí ono vymývání mozků pravicovými,devótními žurnalisty?

  od Frantisek Salajka v Lis 1, 2009

 3. Nevím, jestli autor nemíchá několik věcí dohromady. Kubánci jako takoví jsou fajn lidi a super sympaťáci bez předsudků. Samostatná kapitola je těžká totalita, přídělový systém, propracovaný systém fízlování a udávání apod (trochu mám pocit, že autor zlehčuje skutečně nelehkou totalitu) . S jistou zkušností z ostrova svobody aktivity příbuzenstva Fidela nepovažuji za tak důležité, viz sklony k dědění apod. Nuno ještě zmínit (ve své době) skutečně obrovskou popularitu soudruha Fidela. Venceremos!

  od dan v Lis 2, 2009

 4. Milý dane, Kuba byla a je pod embargem, což si vyžaduje přísná opatření.
  ¨
  Asi jako v USA, kde Bushova vláda rychle zorganizovala po 11. září 2001 schválení nového amerického “Zákona o vlastenectví” (Patriot Act), obsahující 342 stran. Americký Senát ho schválil hlasováním 98:1, a tak tento zákon vešel v USA v platnost do sedmi týdnů po 11. září…

  Ctace z Patriot Act:

  …Důležitý bude úkol vytvořit obří databázi informací o DNA jednotlivých občanů, aby to usnadnilo vyšetřování teroristické činnosti. Kdo tento vzorek odmítne poskytnout, může být pokutován částkou 200 000 dolarů či uvězněn na jeden rok.

  Úřady smějí odposlouchávat kohokoliv po dobu 15 dnů a sledovat lidi užívají internet (včetně chatů a emailu), konfiskovat majetek osob, podezřelých z terorismu, špehovat vlastní občany bez soudního rozhodnutí.

  Dále je povoleno provádět tajné domovní prohlídky a zaznamenávat, jaké knihy čtou uživatelé veřejných knihoven. Podniky, které budou udávat své zákazníky policii, navzdory tomu, že s nimi budou mít dohodu o důvěrnosti informací, dostanou imunitu před soudním stíháním…

  Jen tolik k „propracovanému kubánskému fízlovství“ a svobodě…

  od olser v Lis 2, 2009

 5. V USA je skrytá totalita dovedně maskovaná vlastenectvím,což potvrdily význačné ženy v pořadu
  Čt.24(včetně Martiny Formanové),které zdůraznily
  jakýsi přísný policejní dohled.Patriot Act totalitu
  dovršil,jenže obdivovatelé tohoto režimu asi ještě
  nenarazili na úskalí.

  od Petr Gabriel v Říj 17, 2012

 6. Je to přesně takto… http://olser.cz/596/tak-jsem-zjistil-ze-asi-existuji-dva-druhy-lidskych-prav/

  od olser v Říj 17, 2012

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *