Bibliofilie pravdy o Karlu Hynku Máchovi

29. Říjen, 2009 – 9:32

V rezidenci pražského primátora se uskutečnila slavnostní prezentace příležitostního bibliofilského vydání básně Karla Hynka Máchy „Máj“ u příležitosti dvoustého výročí jeho narození. Primátor hlavního města Prahy Pavel Bém hosty přivítal a pak už stál raději skromně v koutku.

Hlavní slovo měl ředitel společnosti Excellens paper Ondřej Duksa, která Máj v nákladu 180 brožovaných a 20 v kůži vázaných výtisků vydala na ručním papíru z výrobny u Velkých Losin, kde se tato technologie ručního čerpání používá od roku 1596, tedy přes 410 roků…

Typografii knihy a obálku navrhl Ondřej Duksa. Písmem Palatino Linotype byla vytištěna v tiskařské dílně Jana Hrachoviny v Šumperku. Prvních dvacet tisků je opatřeno celokoženou vazbou z dílny mistra knihaře Jiřího Fogla ze Žamberka.

Obsahuje čtyři číslované a signované grafiky Kristiana Kodeta vytištěné v hlubotiskové dílně katedry grafiky, Vysoké školy umělecko-průmyslové Vladimírem Bujárkem. Deset procent z výtěžku prodeje této exkluzivní bibliofilie obdrží pro realizaci projektů nadace Soni Kodetové, Klub 3. tisíciletí.

Úchvatné dílo s kresbami Kristiana Kodeta, jehož dědeček Emanuel Kodet a otec Jan Kodet byli vyznamnými českými sochaři, jistě potěší sběratele unikátních tisků. Kodetovy obrazy jsou zastoupeny rovněž v galeriích a sbírkách v New Yorku, Los Angeles, Londýně, Paříži, Ženevě, Bruselu, Vídni, Torontu, Vancouveru a dalších místech světa.

A pak už kytarista prof. Štěpán Rak a jedinečný recitátor Alfréd Strejček provedli „MÁCHOVSKÉ NOKTURNO“ koncertní hold knížeti českých básníků K. H. Máchovi, s jeho texty, zhudebněnými oběma protagonisty.

Zazněl autobiografický milostný příběh Marinka a fragmenty z Máchových veršů a z jeho Krkonošské pouti. Máchovy verše jsme slyšeli v původní podobě, bez pozdějších jazykových úprav.

Prožitek Alfréda Strejčka hladil na duši i mrazil po těle. Jakoby před nám stál sám Karel Hynek Mácha, představující naši mateřštinu v krystalické podobě tak, jak zněla v dobách národního obrození.

Vše jsem sledoval v tichém úžasu a se mnou vzácní hosté; Vlastmili Harapes, MUDr. Jan Cimický, Pavel Šporcl, ing. Richard Hašek, vnuk Jaroslava Haška a další, aby si uvědomili, že se před nimi vynořuje poněkud jiný Mácha..

Ten Mácha, který nezemřel na eufemisticky vyhlížející zápal plic, jak bylo vždy prezentováno v učebnicích, ale na odpudivou choleru a těžký střevní katar. Ten Boží básník, co byl sice romantik z Petřína, ale hlavně proslulý svým dramatickým osudem, jenž z něho udělal mladého muže, který byl posedlý sexuální náruživostí a živočišně trýzněný svojí životní láskou.

V předvečer zahájení projektu „Rok Karla Hynka Máchy 2010“ tak zásluhou dokonale vytištěné bibliofilie zazněla drsná pravda nejen o Máchově vztahu k lásce, ale i báseň o smrti, věčnosti i pomíjivosti, o vině i trestu.

Takový je skutečný Máchův Máj – báseň jako mučivá píseň nicoty, jak napsal ve své máchovské eseji Vladmír Křivánek.

Reklama:
 1. 19 reakce na “Bibliofilie pravdy o Karlu Hynku Máchovi”

 2. Bylo to hodně zajímavé,ještě jednou děkuji.

  od Frantisek Salajka v Říj 29, 2009

 3. Dělám, co můžu, i když nemůžu…

  od olser v Říj 30, 2009

 4. Ach, ach, honem si to utikam znovu vyhledat v knihovne, i kdyz do 1. maje daleko. Papapa. (Skoda, ze mam jen vydani po babicce asi z roku 1923 ?)

  od Ullmann Mia v Říj 30, 2009

 5. Mio, Alfred Strejček byl famózní; byl oblečený do dobového Máchova černého hábitu a přednášel jakoby jen mluvil, krásnou staročeštinou a určitě se převtělil do těla a ducha Máchy. K tomu hrál s Rakem na kytaru a ještě na flétnu. Prostě balada. Bém v koutě byl menší a ještě menší než ve skutečnosti je…

  od olser v Říj 30, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *