V Plzni jako kdysi; být doktorem rozhodnutím strany, ale které…?

14. Říjen, 2009 – 7:38

Chodím občas do malé ostravské kavárny na kafe, občas na dvě deci červeného, co se po něm mládne o pět roků. Mezi štamgasty tam panuje mírný antagonismus. Na jedné straně mladí podnikatelé a podnikavci, na straně druhé levicově, nebo spíš pragmaticky-sociálně smýšlející penzisté. A v oku tohoto tajfunového vření jsem já jako nezávislý a se mnou sympatizuje jedna z obsluhujících číšnic.

„Já tomu nerozumím, o čem tady furt žvaníte, ale můj děda to ví přesně; komunisté, co z něho napřed udělali kulaka, prý to proto projeli na celé čáře, že byli tupci a neuměli tolik krást jako dnešní veksláci a jim přidružení vládní politici,“ řekla stroze, když už nemohla vydržet vzájemné plísnění obou stran.

Byla neklidná, jelikož vždycky, když se obě tyto strany namíchly, vztekle odcházely a zapomínaly na spropitné. Zvláště když jsem jim ještě podkouřil slovy, že za totality se všelijaké tituly také dávaly skoro zadarmo, některé i z vůle strany, ale aby nějaký doktor vystudoval za dva měsíce během prázdnin právnickou fakultu, o tom se ani Vláďovi Uljanovovi nezdálo.

A poté se obě znesvářené strany nebývale rychle obvykle shodnou na tom, že plzeňská justiční mafie vznikla až po roce 1989 jen proto, že za prachy v Praze dům, a byl-li někdo z Kutné Hory koudelníkův syn, měl jich hnedle tři…

Shrňme si, co nám zatím přinesla média o plzeňské právnické aféře…?

Akreditační komise, která právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni podrobuje kontrole, kritizuje i to, že více než čtyři stovky studentů získaly magisterské tituly za kratší dobu než čtyři roky. Běžné studium přitom trvá pět roků. Zkrácené studium se týká i některých doktorandů. Tomu se říká byznys raného kapitalismu, bez lidské tváře.

S podivným titulem „pověřený děkan“ a absolvent plzeňské právnické fakulty Jiří Pospíšil z ODS slíbil, že během příštího týdne vyvěsí na web seznam všech devíti set absolventů, kteří na fakultě získali tzv. malý doktorát, tedy titul JUDr.

Jen namátkou uvedu výčet plzeňských „studentů“ práv, tzv. rychlokvašek. Ještě než budou všichni zveřejněni na internetu. Mnozí prý ochotně „investovali“ do svého rychlovzdělání i 250 tisíc Kč…

Ivan Tomažič, dnes již bývalý proděkan fakulty, ve své disertační práci opisoval z cizího textu. Doktorem se stal za pět měsíců. Podobný případ je i Eduard Bruna, který obhajoval Jiřího Čunka v jeho údajné korupční kauze, jako koncipient u něj pracoval politicko-železničářský všeuměl a současný milionář Stanislav Gross.

Bruna získal titul JUDr za 16 měsíců. Přesto přednáší na soukromé VŠ v Karlových Varech, která je spojována s právy v Plzni kvůli neprůhlednému přijímání karlovarských bakalářů.

Michal a Monika Mrázkovi, jsou děti zavražděného Františka Mrázka. Oba, inu, ubozí sirotci, studovali rok a půl. Michal navíc odevzdal diplomku jen 15 dní poté, co mu ji škola zadala. Práce ani jednoho není v knihovně.

Jan Kavka učí v současnosti na Kindlově katedře. Právně zastupuje Klášter premonstrátů na Strahově. Studium mu trvalo jen osm měsíců.

A ti, jejichž doktorandské práce nejsou k nalezení, jakoby nikdy ani nebyly napsány? V roce 2004 udělal na škole doktorát floridský Standa Gross. Vedení školy dodnes odmítá zveřejnit text jeho práce. Elektronický systém plzeňské zázračné školy svého bývalého studenta Grosse vůbec nenajde.

Dalším tajemnem je obestřena práce Jana Brázdy. Dřív byl prorektorem policejní akademie, dnes je pracovník ministerstva vnitra. Tvrdí, že disertační práci odevzdal, ale v knihovně školy není, což však prý není jeho problém.

Ve škole rovněž schází i práce Ondřeje Davida, bývalého člena vedení Karlovarského vzdělávacího institutu, pod který patří karlovarská VŠ. Obdobný problém má též Ivana Řápková, populární primátorka Chomutova, která si nepamatuje ani jednoho z přednášejících, ani oponenta nebo vedoucího své diplomové práce.

Její diplomka v univerzitní knihovně chybí. Zato ví, co a jak udělat, aby získala zpět městské dluhy od sociálně vyloučených, resp. nepřizpůsobivých občanů Chomutova. S exekutory je jedna ruka.

Mezi „absolventy“ plzeňských práv jsou také bývalý ministr vnitra Jan Ruml i starosta Prahy R Miloslav Jančík. Do knihovny nebylo nikdy podle ČTK odevzdáno devět prací, čtyři z nich byly obhájeny před rokem 2006, směrnice nařizující práce zakládat platí až od 1. 1. 2006.

„Je nutné, aby policie problémy právnické fakulty prošetřovala jako celek a ne je kouskovala po jednotlivých přijatých trestních oznámeních,“ sdělila ČTK policie. Jde prý i o to, aby svědci, kteří se mohou v jednotlivých věcech prolínat, nemuseli vypovídat opakovaně.

Server Aktuálně.cz přišel s dalším „rychlostudentem“. Je jím Jan Harangozzo, který je obžalován v kauze zmanipulovaných konkurzů soudce Berky, jenž se výrazně podepsal na bankrotu Union Banky. Podle serveru vystudoval plzeňská práva za dva měsíce. V červnu roku 2005 do školy nastoupil, v srpnu téhož roku studium ukončil. I jeho práce v univerzitní knihovně chybí.

Haragonzzo byl jak „můj s mojů“ s exšéfem Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Janem Marešem, Martin Hejl, papaláš NBÚ, byl zase jedna ruka se zavražděným Františkem Mrázkem. Inu, vyvrhel nebo hrdina, všichni jsme jedna rodina…

Na plzeňských právech je zároveň zapsáno čtyřicet devět studentů studujících pětiletý magisterský obor přes osm let a čtyři studenti, kteří tříletý obor dělali přes pět let. Škola jim studium ukončí.

„Rychlostudentů“ plzeňské právnické fakulty jsou přes čtyři stovky. „Organizovaný zločin“ prý využil toho, že se na fakultu v posledních letech ve houfně hlásili politici, celníci, policisté, příslušníci tajné služby BIS, kontroloři či státní úředníci. Jednoduše potřebovali vysokoškolské vzdělání k tomu, aby mohli zůstat na svých postech. Takhle si zajistili titul bez propocení trička s logem svého „sponzora“.

O přezkumu nálezu v arbitráži České republiky a společnosti Diag Human bude rozhodovat tříčlenný česko-švýcarský senát. Milana Kindla vyslaly za stát do arbitrážního tribunálu ministerstvo zdravotnictví a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Předsedajícím rozhodčího senátu se tak stal Kindlův student, prezident Hospodářské komory ČR a pražský zastupitel za ODS Petr Kužel. Kužel je nyní teprve v pátém ročníku, jako nejvyšší dosažené vzdělání ve svém životopisu uvádí střední průmyslovou školu dopravní. Diag Human požaduje po Česku až 14 miliard Kč.

Kindl je však nejen právníkem a exproděkanem, ale též romanopiscem. V jedné ze svých detektivek „Dokonalá zkratka“, jež se asi právě stává bestselerem, nudně vypráví o nekalých praktikách na plzeňské právnické škole, kde student Ondřej Klein objevil geniální způsob, jak přelstít přijímací pohovory.

Fikce? Skutečnost? Na tuto otázku odpovídá i postava, která je pro většinu Kindlových románů společná. Právník z Chomutova, učitel na fakultě v Plzni a šťastný majitel medvídka mývala Martin Adler.

Podle ustanovení § 21 odst. 1 písm. d) zákona č. 200/1990 Sb. o přestupcích se přestupku dopustí ten, kdo úmyslně neoprávněně užívá vědeckou nebo uměleckou hodnost nebo titul absolventa vysoké školy. Kolik trestů vězení si za porušení tohoto zákona plzeňská „mafiánská elita“ vyslouží…?

Za totality se kradlo, aby se přežilo, dneska se krade, aby se stavěly vily v Toscánsku či Dubaji, kupovaly jachty a létalo na Kanáry, Kajmany, Bahamy a do JAR… Kdysi dostal krajský tajemník KSČ k narozeninám od masokombinátu auto plné masa a uzenin, dneska si mazaný podnikatel zaváže novou politickou stranu třeba 15milionovým sponzorským darem.

Ani naše kavárenské pravicové křídlo podnikatelů by se neodvážilo srovnávat donucovací tříleté studium Večerní univerzity marxismu leninismu nebo kariérní čtyřletý titul RSDr – doktor z rozhodnutí strany – s dvouměsíčním „absolutoriem“ pětiletých práv v Plzni.

(RSDr. je zkratka pro Doktor sociálně-politických věd (rerum socialium doctor), zprofanovaný titul udělovaný v absolventům Vysoké školy politické v Praze…)

Jaké výhody pro dělníka plynuly, když si v minulém režimu udělal večerní průmyslovku, zvládl dálkové studium na vysoké škole. Ráno pracovat, večer studovat. A nečekaly ho žádné do nebe volající bonusy, ani honosné tituly, zajišťující společenskou prestiž, natož miliardové arbitráže a falešné konkurzy na stamilionová karlovarská a jiná golfová hřiště…

Prostě, jiná doba, jiný (ne)mrav. Pravda a láska zkrátka vítězí nad lží a nenávistí!

Reklama:
 1. 2 reakce na “V Plzni jako kdysi; být doktorem rozhodnutím strany, ale které…?”

 2. Dobrý den!
  Nedá mi, abych nezareagoval na Váš článek o plzeňské Právnické fakultě. Praktiky lidí z vedení fakulty jsou hrůzné a obávám se, že to pořád ještě není všechno!
  Jsem z Plzně a pracoval jsem ve veřejné správě. Některé věci jsem měl takříkajíc v přímém přenosu. Myslím,že prvním děkanem PF byl doktor Baláž, poměrně silně navázaný na ODS. Na stejné fakultě vystudoval i pan Pospíšil. Ten se postupně vypracoval na vvysoké funkce v ODS i ve vládě. Jsem bytostně přesvědčen, že tenhle člověk není tím, kdo fakultu dá do pořádku. Už vzhledem ke svému založení prostě tvrdý být nedokáže! Navíc i jeho praktiky, na veřejnosti nepříliš známé, nejsou zdaleka tak čisté, jak by se zdálo. Pan Pospíšil si kolem sebe shromáždil skupinu mladých studentů, tzv. mladých konzervativců (jistě že z PF Plzeň!), kteří mu prokazovali služby k prosazení jeho zájmů, které on sám nechtěl dělat. Pověst nade vše…
  Několik příkladů (téměř vše lze ověřit, nejsou to pomluvy):
  Dnes JUDr.Hynek Brom, momentálně starosta MO PLzeň-4. Vystudoval práva a přímo ze školy šel do funkcí. Svoji kariéru započal jako šéf kanceláře plzeňského hejtmana Zimermanna. Vedl si tak, že po pár létech byl na vyhazov. Právě kvůli vlivu svého ochránce Pospíšila vyhozen nebyl, ale naopak dostal na komunální kandidátce volitelné místo a skončil jako místostarosta čtvrtého plzeňského obvodu. Ihned po nástupu překvapil – chtěl asistenta, kancelář a vybavení pro něj. On se prý bude věnovat politice. No, nedostal to a tak se stáhl. Ovšem velice rychle se z Mgr.Broma stal JUDr. Jeho disertační práce ovšem v knihovně není… Za čtyři roky nepředvedl nic, staral se pouze o své věci. Chodil učit (!) na PF, v úřadu zkoušel studenty a ve své pracovní době jezdil po přednáškách, za které bral peníze. Starosta jej k ničemu nepustil, aby neměl problémy on sám. Tahle funkce pana Broma ale neuspokojovala, méně peněz než čekal a skoro žádný politický vliv (neuměl si jej získat). Tak od pana Pospíšila dostal již třetí trafiku a v dalším volebního období se stal starostou téhož obvodu. Jak je úpspěšný lze odvodit od toho, že jej nakonec ODS nedala na kandidátku pro komunální volby v r. 2010. To jej vyděsilo a začal intrikařit, aby se udržel na nějakém teplém a dobře placeném místě. Ideály sem, ideály tam, prachy jsou prachy. Rok před koncem svého volebního období se tento pán začal zajímat o Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. Domnívám se, že zde opět zafungoval pan Pospíšil. Všechno vypadá na to, že se kvůli tomuto veleúspěšnému právníkovi a „politikovi“ místního významu reorganizuje ÚOHS a zřizuje se třetí místopředsednický post pro pana Broma. Já tohle považuji za výsměch všem, kterým o něco jde a snaží se uvést věci do pořádku. Tohle je ustavení kozla do funkce vrchního zahradníka. Pokud se tohle zrealizuje, pan Rafaj brzo zapláče, jak špatně nakoupil. Jenže to už bude pozdě. Tato akce má proběhnout velmi brzo.
  Takhle tedy funguje plzeňská právnická mafie i mimo Plzeň. A Pana Pospíšila je třeba do ní počítat, patří k ní. Jen se tváří jako měkoň-spasitel. To mu asi nevyjde. Doufám…
  Tolik moje postřehy. Prosím, abyste mně neuváděl jako zdroj, přál bych si zůstat v anonymitě. Pokud byste měl zájem něco probrat mailem, rád.
  S pozdravem olympic

  od olympic v Říj 14, 2009

 3. Disertační práce JUDr Broma nemůže nikde být, protože žádnou nepsal, nemá titul PhD. Ale jeho diplomová práce i ta rigorozní, za kterou má JUDr tam je, jak v archivu fakulty tak v univerzitní knihovně. A na kandidátce by byl, zřejmě na prvním místě, jenže se dál nechce hrabat v hnoji, kterého je v Plzni kolem komunální politiky spousta. Škoda, je málo lidí, kteří se snaží dělat práci dobře a ne pro vlastní peněženku. On má byt na hypotéku, auto nemá a žije stejně jako všichni bežní lidé, protože nekrade.

  od Bohouš v Říj 15, 2010

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *