Poprask v norském Oslu, aneb Obama horší než Arafat a Maguierová?

9. Říjen, 2009 – 15:34

A je tu další důvod k tomu, jak zamést důsledky těžké hospodářské krize pod koberec a případně ji svést na prezidenta Baracka Husseina Obamu. Získal totiž právě Nobelovu cenu za mír, ocenění za snahu řešit problémy dialogem.

Že nemá výsledky a na hodnocení a oceňování nového kursu, který nastolil, je příliš brzy? Ale přece stahuje vojáky z Iráku a v Afghánistánu, usiluje o zapojení všech místních sil včetně povstaleckého hnutí Tálibán do řízení země. A při nedávném výročí útoku Al-Kájdy na USA souhlasil s tím, aby na místě, kde stávalo Obchdodní centrum, zbořené islamisty, postaví mešitu…

Alfred Nobel otevřel na 90 místech ve více než 20 státech Evropy továrny na výrobu dynamitu. Za svůj život získal 355 patentů (mj. 1876 výbušná želatina, 1887 ballistite – výbušný prach). Pak se vyděsil, kolik hrůzy jeho vynálezy způsobují a svou třetí a poslední závěť sepsal v roce 1895.

Reagoval na své zkázonosné vynálezy tím, že v roce 1895 sepsal svou třetí a poslední závěť, aby ulevil svému svědomí. Pověřil v ní švédskou Královskou akademii věd rozdělováním cen a obdařil ji částkou 32 miliónů švédských korun.

Ceny jsou vypláceny z úroků (asi 160 000 švédských korun) a poprvé byly uděleny roku 1901. V současnosti činí rozdělovaná částka 10 miliónů švédských korun (cca 35 miliónů Kč).

Nemám v podstatě nic ani proti Al Gorovi, vlastně proto, že je mi zcela lhostejný a ničím mě nikdy neoslovil a jak to tak vypadá, ani nikdy neosloví, ale jeho fantasmagorické hlásání o klimatických změnách, co za ně může výhradně člověk, mě přece jen rozčílilo.

Hlavně proto, že v roce 2007 to byl právě on, kdo získal tuto cenu za mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC). Nebyl jsem sám, komu vadilo, že mírovou cenu převzal zrovna neúspěšný prezidentský kandidát z USA.

Nobelova cena míru má být udělovaná osobě nebo organizaci, která „vykonala nejvíce pro bratrství mezi národy, zrušení nebo zmenšení existujících armád či pořádání a propagaci mírových kongresů.

Loni bylo na seznamu kandidátů na mírovou cenu 197 osobností. Čínská vláda se vložila do výběru laureáta letošní Nobelovy ceny míru a varovala výbor, který bude vítěze volit, aby nemysleli na vězněného čínského disidenta Chu Ťia a jeho ženu Ceng Ťin-jan. Spolu s malou dcerkou jsou v domácím vězení v Pekingu a patřila k favoritům na loňské ocenění…

Jde většinou o pokusy egoistů, jak se zviditelnit, hlavně před udělením tohoto “ocenění”, ale i poté, jak to třeba předvedla také nositelka Nobelovy ceny za mír v roce 1976 Mairead Maguierová, jež právě vyzvala Organizaci spojených národů, aby pozastavila nebo zrušila členství Izraeli.

Podle Maguierové by měl být Izrael potrestán za to, že už řadu let ignoruje sérii rezolucí OSN. Tato paní získala Nobelovu cenu za mír v roce 1976 za svou práci s katolíky a protestanty v Severním Irsku, tedy asi podobně jako Jásir Arafat v roce 1994.

Ten podepsal mír s židovským státem určitě jen proto, aby si do Stockholmu zaletěl pro cenu míru a tučný dolarový bonus, který mu stejně zabavila jeho žena Suha. A také aby získal od Izraele zbraně pro policii Palestinské autonomie, že se sám vypořádá s teroristy.

Dodnes jsou tyto kalašnikovy, beretty a granáty využívány proti Židům. Na protest proti tomuto ocenění teroristy Afarata odstoupila celá třetina členů výboru, který ceny uděluje.

Narodil se 24. srpna 1929 matce, která měla být z rodu proroka Muhammada. Otec byl zase spřízněn s rodem palestinského klanu Husseiní, v němž Hajj Amin el-Husseiní jako jeruzalémský muftí úzce spolupracoval s Hitlerem. Nobelovu cenu míru získal v roce 1993.

Jásir Arafat byl v roce 1948 členem palestinských milicí, bojoval proti Židům a byl vysídlen do Gazy, odkud šel studovat do Egypta, kde se na káhirské univerzitě neúspěšně snažil získat titul elektroinženýra.

Po Arafatově snaze o puč v Jordánsku a dvou jeho pokusech zabít krále Husajna, bylo 16. září 1970 asi tisíc jeho příznivců jordánskými vojáky zabito a on sám musel uprchnout do Libanonu.

O rok později založil příležitostní teroristickou skupinu Černé září, která provedla v Mnichově atentát na izraelské olympijské atlety, z nichž jedenáct bylo zabito, a dva nepodařené pokusy o vraždu izraelské premiérky Goldy Meir.

O tři roky později se ale bez okolků představil jako nový palestinský pozorovatel OSN, kdy na tribuně Valného shromáždění máchal ve vojenské uniformě a s arabským šátkem na hlavě olivovou ratolestí, přitom měl za pasem v pouzdře berettu.

Teprve když Arafatovi teklo do bot, zrušil v Chartě OOP body, v nichž bylo zakotveno odmítání práva Izraele na svoji existenci. Izrael to akceptoval a dal OOP legalitu.

Ve stejný rok vznikly mírové dohody v Oslo, jež byly završeny podpisem mírové smlouvy 13. září 1993 ve Washingtonu. Za to obdržel zmíněnou Cenu míru.

Inu, ne každá mírová cena má cenu… I když je Nobelova. Navíc ta Arafatova je ještě ke všemu ukradená. Doslova.

Ukradli i jeho medaile Nobelovy ceny za mír a před rokem byla vojenská uniforma bývalého předsedy Palestinské správy a vůdce teroristické organizace Fatáh prodána na trhu ve městě Gaza za 200 šekelů, což bylo méně než 1.000 českých korun.

Takový byl zřejmě jediný perfidní masový vrah, který získal Nobelovu cenu míru…

Pro rok 2008 se staly šťastnými držiteli Nobelových cen osobnosti pěti zemí světa. Finský diplomat a exprezident Martti Oiva Kalevi Ahtisaari převzal mírovou cenu. Jen si z Finska odskočí do norského Osla.
V letech 1994-2000 byl Ahtisaari prezidentem své země. Osvědčil se především jako krizový diplomat OSN. Pomáhal nastolit mír v Namibii, v letech 2005-2007 se pokusil zprostředkovat rozhovory mezi kosovskými Srby a Albánci, které ovšem zkrachovaly.

Ahtisaari přitom mezi favority Nobelovy ceny míru nepatřil. Největší šanci měli čínští disidenti Kao Č´-šenga a Chu Ťia, mluvilo se také o vůdci zimbabwské opozice Morganu Tsvangiraiovi, vietnamském disidentovi Thich Quang Do či ruské obhájkyni lidských práv Lydii Jusupovové.

Václav Havel se tak opět nedočkal…

Heinz Alfred Kissinger, zvaný Henry, je americký diplomat německého původu a laureát Nobelovy ceny míru. Pracoval jako poradce pro národní bezpečnost a později současně i jako ministr zahraničních věcí v Nixonově administrativě. Jako ministr zahraničí působil i v administrativě prezidenta Geralda Forda po Nixonově rezignaci po aféře Watergate…

Baronka Bertha Sophia Felicita Freifrau von Suttner, rozená hraběnka Kinská, přišla na svět 9. června 1843 v Praze. Byla to česko-rakouská radikální pacifistka a spisovatelka (Pseudonym: B. Oulot, Jemand). V roce 1905 se stala první ženou, jíž byla udělena Nobelova cena za mír.

Pokd si ji ve světle těchto skutečností Obama nezaslouží, tak už nikdo. Zrušme proto Nobelovu cenu za mír a dávejme Nobelovy cenu za války. Ne nadarmo se přece říká, že kdo chce mír připravuje válku.

Hlavně zbytečně nekritizujme něco, o čem nemáme ani páru. Já jen pokládám vedle sebe argumenty, aby byly čitelnější a transparentnější…

PS: Poosmnácté už byly loni na Harvardově univerzitě v USA udělovány také crazy Ig Nobelovy ceny, věnované na počest fiktivního bratra slavného Alfreda Nobela – Ignáce.

Třeba za chemii ji získali američtí vědci za objev, že Coca-Cola zabíjí spermie, ale také jejich kolegové z Tchaj-wanu, kteří prokázali pravý opak.

Oceněn byl rovněž matematický důkaz, že svazek vlasů se do sebe časem zamotá…

Cenu míru získala Švýcarská federální etická komise pro nehumánní biologii a občané Švýcarska za přijetí právní deklarace o tom, že i rostliny mají svou hrdost…

E-mail z New Yorku: “A crazy idealist, nebo-li laureátem Ig Nobelovy ceny za fyziku se stal i “vědec”, který náročným bádáním zjistil, že blecha ze psa skáče výš než blecha z kočky…”

Reklama:
 1. 22 reakce na “Poprask v norském Oslu, aneb Obama horší než Arafat a Maguierová?”

 2. Budu neustále opakovat…
  http://i1.korzik.net/2009-09/1253446484_099.jpg
  Jinak s tím mírem, teda volně podle já, problém není v tom, že amerika uhne, ale ty hordy, co po tisíciletí se snaží roznést civilizovaný svět na kopytech, kdy ty s tím přestanou…
  Veselé krizování a prasečí chřipkování…

  od wbgarden v Říj 10, 2009

 3. Jo, jo, kdysi, není to tak dávno, jsem zase já tvrdil, jsi toho svědkem, že kam se hrabe komunismus, resp. jeho nebezpečí, na nebezpečí islámu a tebou správně nazvaných hord, co se snaží nás i s Evropou roznést na svých kopytech….

  od olser v Říj 10, 2009

 4. Tak to mě fakt nepřekvapuje, že se zastáváte levičáka Obamy, který podlejzá Rusku, Číně či Iránu. Ještě byste mohl napsat nějaký oslavný článek na našeho hradního agenta KGB zaúkolovaného škodit Evropě, jak nejvíc to jde.

  od Klavar v Říj 12, 2009

 5. Obamu zvolila drtivá většina amerických voličů, že byste považoval USA za silně levicový stát? Nebo že by Američané své demokratické volby zmanipulovali? Tak to jste odvážný mladý muž…

  od olser v Říj 12, 2009

 6. Mít prezidentem levičáka neznamená, že většina jsou levičáci. U nás taky není většina obyvatel antievropských fanatiků. Většiny „pouze“ často podléhají populismu a demagogii.

  od Klavar v Říj 13, 2009

 7. já teda plně nesouhlasím s udělením Nobelovy ceny za „mír“, ale myslím, že Obamovo působení na svět je velmi pozitivní. Nepamatuji, že by někdo někdy v poslední době vůbec volil takovou míru komunikace s výše jmenovanými hordami…

  od deny v Říj 13, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *