Další faux pas českých médií…?

6. Říjen, 2009 – 15:19

Napřed vyšel potrhlý článek v západních bulvárních listech a hned se ho chytla naše média bez rozdílu kast. Zpráva zněla: „Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, největší popírač holocaustu a urputný nepřítel Židů je židovského původu“. Kdo by takové senzaci odolal…? I bez ověřování z minimálně dvou na sobě nezávislých zdrojů.

Začal to britský bulvární deník The Daily Telegraph, když tvrdil, že Ahmadínežád své tajemství vyzradil sám, když u voleb v březnu 2008 mával svým občanským průkazem před reportéry.

Senzacechtiví redaktoři britského deníku pak podrobně analyzovali více než rok starou fotografii a průkaz totožnosti, aby zjistili, že Ahmadínežádovo původní rodinné příjmení je Saburdžian, což je v hebrejštině označení pro tkalce. Rodina změnila příjmení až poté, co konvertovala k islámu. To prý byly Mahmúdovi čtyři roky.

The Daily Telegraph dodal, že Saburdžianové tradičně pocházejí z Arádánu, kde se Ahmadínežád narodil. Příjmení pochází z termínu tkadlec saburu, což je v perské oblasti slovo pro židovský modlitební šál talit.

Příjmení Saburdžian je prý dokonce na seznamu jmen pro židovské obyvatelstvo Íránu sestaveným ministerstvem vnitra. Podle „expertů“ má údajně koncovka -džian naznačovat, že jde o praktikujícího žida.

A to bylo sousto pro česká média. Nebylo žádné, které by se nechytilo na lep „znalcům“ a spolklo novinářskou kachnu i s navijákem. Ovšem pravda vyšla najevo, když se dali do zkoumání skutečnící odborníci.

Jak uvádí ve svém článku pro list Jisrael hajom ze 4. října 2009 prvotřídní znalec íránské problematiky Menaše Amir, který je též vedoucím redaktorem internetového portálu izraelského ministerstva zahraničí v perštině. Jeho konstatování je jasné; íránský prezident nebyl nikdy Židem.

V překladu rabína Daniela Mayera na webu Eretz,cz se praví, že dřívější příjmení dnešního íránského prezidenta Saburadžjan je sice dosti vzácné mezi muslimským obyvatelstvem, ale není to určitě židovské jméno.

Saburadžjan nemá v ivritu, tedy v hebrejštině, žádný význam a ani v dialektech íránských Židů. Také koncovka příjmení „džjan – “ nemá místo v příjmeních íránských Židů, navíc příjmení Saburadžjan nemá nic společného s tkaním modlitebních přehozů talitů v Íránu.

Příjmení rodiny pochází ze slova „supur“, jehož význam je „zametač ulic“. Otec íránského prezidenta viděl, že se jedná o nepříliš lichotivé příjmení, které jeho nositele ponižuje v očích veřejnosti, a proto si ho změnil, aniž by mělo cokoli společného s Židy.

Ahmadínežádův otec byl tovární dělník, který vlastnil ještě malý železářský obchůdek. Nejsou ani žádné historické údaje o tom, že by se Židé v Íránu zabývali prodejem železářských výrobků. Dalším důvodem pro pochybnosti, že se Ahmanidedžád narodil jako Žid, je místo původu jeho rodiny, jež pochází z malé vesnice Ardan, nedaleko městečka Gramsar v oblasti Samanan na severovýchodě Íránu.

Počet obyvatel Ahmadínežádovy rodné vesnice je 700 lidí a neexistuje žádný historický dokument, který by potvrzoval, že by tu někdy nějací Židé žili. Kdo tedy stojí za tímto lživým článkem v britských novinách? Ty je pouze převzaly z perských internetových stránek ještě předtím, než zaplavily zemi protesty o zfalšování výsledků letošních prezidentských voleb.

Šiřitelem těchto dezinformací byl Ahmandínežádův úhlavní nepřítel Mahdí Chazalí, kterého poté, co začal tyto lživé výroky šířit, bojkotoval i jeho vlastní otec ajatolláh Abulkasem Chazalí. Ten se nechal slyšet, že se od činů svého syna distancuje.

Ke všemu se prokázalo, že příjmení Saburdžian není a nikdy ani nebylo na seznamu jmen pro židovské obyvatelstvo Íránu, sestaveným ministerstvem vnitra.

A tak svět přichází o iluze a novináři o dobrou pověst…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *