Jako z Ezopovy bajky o neukojených ambicích…?

6. Říjen, 2009 – 9:22

Tak nám dál pokračuje typicky česká hra na „trafiky“ v rámci škatulí, co se mají hejbat podle rčení „já na bráchu, brácha na mě“. Proto bývalá úspěšná lyžoběžka Kateřina Neumannová po pořádání lyžařského mistrovství světa v Liberci přešla k administrativní práci, nyní v oblasti armádního sportu.

Je z ní referentka státní správy na ministerstvu obrany ČR, kde se stará o armádní sport a státní reprezentaci. Komunikuje s jednotlivými sportovními svazy i s ČSTV. Lze očekávat, že se vydá ve stopách ministryně Parkanové a nazpívá též nějaký ukradený hit…? Třeba: Vítej, umělým sněhem Pražský hrade zavátý…?

Je to jak epizodka z Ezopovy bajky o neukojených ambicích jedné vychytralé lišky a neopatrného havrana, resp. urputné lyžařské běžkyně a českého státu. Celý svůj dospělý život nic jiného nedělala, jen běhala a běhala, odtrhávala si od úst a žila si skromně za „nepatrné“ milionové dotace sponzorů a Českého lyžařského svazu.

Někdo tvrdí, že si „vyžalovala“ nějaké ty olympijské medaile, když práskla sovětské dopující běžkyně. Inu, prý jakoby příběh o zloději, jenž křičí: Chyťte zloděje! Všechno však jednou končí.

Skončila i kariéra naší zlaté stříbrné Kačenky a byl na světě problém; kam s ní, aby se jí nesnížila životní úroveň, kterou si vysloužila, když přinášela čest a slávu naší drahé vlasti. Copak že to děvče umí? Že jen lyžovat, tedy běhat na lyžích nejen po sněhu?

Dáme jí dobrý džob, který k ní bude pasovat. A tak se stala ze dne na den šéfkou Mistrovství světa v lyžování v Liberci, když předcházející manažeři dostali hodinovou výpověď. Říká se tomu tzv. Ještědský puč.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v čele s Kuchtovou nevysvětlilo věrohodně odvolání Romana Kumpošta z funkce šéfa organizačního výboru libereckého mistrovství světa lyžařů 2009 a jeho nahrazení Kateřinou Neumannovou.

Za Kumpoštových odvoláním však byly lobbistické skupiny a jejich snaha ovládnout rozpočet mistrovství. V centru těchto aktivit byl Josef Jindra, manažer a druh Kateřiny Neumannové, který měl přes rok na starost národní marketing mistrovství a moc se nepředvedl.

Co bychom neudělali pro naši zlatou stříbrnou Kačenku? A ta se činila: Nejdřív zmátla návštěvníky Pražského hradu, když si vypůjčila jeho logo na akci Světového poháru, aby lidi zvala na Pražský hrad ke zlédnutí atraktivního sprintu lyžařů – běžkařů. Napřed ale museli nechat vytvořit několisetmetrovou dráhu kolem Hradčanského náměstí.

Tak si její tým vyzkoušel, jaké to je shánět někde sníh, aby se šéfové lyžařských svazů nažraly, Hrad zůstal celý a Kačenka nepřišla o gáži a prestiž. Světová lyžařská elita tedy závodila.

Předsedkyně organizačního výboru Kateřina Neumannová i ředitel běžeckého úseku Mezinárodní lyžařské federace FIS Jürg Capol byli nadmíru spokojeni, že vznikla asi 550 metrů dlouhá trať na pražském Hradčanském náměstí v rámci druhého ročníku seriálu Tour de Ski.

Na závodní okruh bylo spotřebováno na 2000 kubíků umělého sněhu. Takové množství naplnilo téměř 500 nákladních vozů a vyrábělo se asi tři týdny. Ke skladování sněhu posloužil strahovský stadion, z Hradčan dobře dostupný.

A poté nastal víkend 8. – 10. února 2008, slíbený Světový pohár v Liberci na krku, sníh nikde a tak začaly bagry a těžké náklaďáky odvážet sníh z Jizerské lyžařské magistrály, od Smědavy po Soušskou silnici a dál ke Kasárenské. Během pátku a soboty byl zlikvidován asi kilometr za miliony obcemi upravované běžkařské magistrály.

Nezůstalo však jen u toho, sněhožroutům zlaté stříbrné Kačky se zachtělo i sněhu z louky na Jizerce u záchytného parkoviště a z dalších míst v Jizerských horách. Těžká technika notně zdevastovala přírodu, aby odvezla sníh do Vesce u Liberce na dvoukilometrovou trať závodů pro několik desítek profesionálů.

Přitom zničila trať, kterou využívají tisíce rekreačních lyžařů a zlikvidovala sníh na chráněných loukách v památkové rezervaci Jizerka. Mistrovství světa v lyžování v Liberci, v nadmořské výšce kolem čtyř stovek metrů, se ukázalo jako tragický omyl.

Výše citovaná megalomanská akce stála stovky milionů korun, přitom aktivním rekreačním lyžařům nic nepřinesla. Pár profesionálů poškodil základ českého lyžařského sportu. Za stamilionový rozpočet mistrovství světa by bylo možno několik let upravovat běžecké tratě ve všech českých a moravských horách.

Za svůj „velečin“ si Neumannová vysloužila od Dětí Země pověstného Ropáka a třem firmám udělila v dubnu 2008 Správa Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory pokuty za to, že v únoru odvážely z chráněných území na Jizerce sníh do běžeckého areálu v libereckém Vesci. Jedna ze tří pokut by se měla pohybovat kolem částky dvou milionů kroun…

Lyžařské MS v Liberci, kde byla Neumannová šéfkou organizačního výboru, se konalo od 18. února do 1. března 2009. Ze státního, městského a krajského rozpočtu putovaly na šampionát více než dvě miliardy korun, přesto šampionát skončil hospodářským nezdarem.

Organizační výbor počítal s rozpočtem kolem 594 milionů, náklady však byly nakonec o 30 milionů vyšší a příjmy o 86 milionů nižší. Více než půl roku po skončení MS organizátoři čelí řadě žalob. Zatím je dluh ve výši cca 80 milionů Kč. Krámkaři neutržili skoro nic. Nula pro ně od nuly pošla. A to bylo slibů…

Tři měsíce před zahájením prestižního lyžařského běžeckého turné Tour de Ski 2010 roustou problémy pražského závodu Zlatá lyže.

Agentura Kentaura, která pořádala předchozí dva ročníky Zlaté lyže, se na sprinterský závod, začleněný opět do Tour de Ski, připravovala i tentokrát. V polovině září jí vedení Českého lyžařského svazu oznámilo, že závody uspořádají sami a zřejmě na Václavském náměstí.

Tedy přesněji společnost CS Ski, kterou svaz vlastní. Děje se tak zejména kvůli nevyjasněným a neuzavřeným pohledávkám u organizačního výboru libereckého mistrovství světa, na němž se podílela agentura Kentaura. Ta patří příteli a poradci Kateřiny Neumannové Josefu Jindrovi.

Dvojnásobná mistryně světa a šestinásobná olympijská medailistka z běžeckých disciplín je na výplatních páskách ministerstva údajně už od pořádání únorového šampionátu v Liberci, kvůli kterému se na Neumannovou snáší vlna kritiky.

Má se ministerstvo obrany bát o další miliony? Je doping ve sportu horší, než finanční hazard s „trafikou“ jménem MS v klasickém lyžování…?

Reklama:
  1. Jedna reakce na “Jako z Ezopovy bajky o neukojených ambicích…?”

  2. Je zajímavé,že odpovědné organizace umějí za dva měsíce po skončení šampionátu udělovat pokuty.Předpokládám,že to měly nahlášené předem a mohly něco dělat a ne jen potom dávat směšné pokuty!To,jak se dnes ničí chráněné oblasti je bezprecedentní.Nejsem zastáncem komunistů ani v nejmenším,ale když se stále na ně nadává,co zdevastovali,v tomhle případě se určitě nechovali tak benevolentně,no ono jde jen o prachy a ňáká příroda pchee…je to pořád o tom samém.To,jak kolaři devastují Krkonoše,polští borůvkáři atd. a KRNAP je bezmocný a tak by se dalo pokračovat do únavy.
    Ještě dodávám:co se týče rekreačního sportu,i třeba lyžování,jak je zmíněno v článku,na to můžeme dnes jen vzpomínat.To,že komunisté podporovali masový sport je dneska vysmíváno,ale mohu uvést spoustu důkazů o tom,jak obyčejný člověk mohl jezdit na hory za pár šupů i bez závislosti na nějaké stranické a jiné příslušnosti.Dnes mládež zná je prkna a brusle.Je to in,ale jednostranné a jednou se to pozná na zdraví.
    A Káča N.?Už mi to připadá jak omen nomen-Káča jau,jau,teď tahle Kačena a kolik se jich ještě objeví v trafikách???

    od hugous.z.lipek v Říj 6, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *