Když je členství v Hitlerjugend jen úsměvná epizodka…?

28. Září, 2009 – 7:49

Papež Benedikt XVI. je právě na návštěvě Česka. Zájem o jeho osobu je velký, ale milion lidí jako v Polsku či jinde ho asi přivítat nepřijde. Ateistická země se nezapře. V Brně bylo jen o pár tisíc katolíků víc, než posluchačů na nedávném koncertě hardrockové skupiny Kabát v Praze na Vypichu. Stačilo presleyovské „rokenrol je tři a půl minuty a hotovo“…

Jsem křtěný katolík, nikoliv heretik, a byl jsem dokonce ve Vatikánu na audienci u papeže Wojtyly a proti papežskému počínání nemám výhrady. V podstatě. Je mi jasné, že ten Nejvyšší římsko-katolicxké církve na zemi pomáhá nesmírnou silou své osobnosti milionům věřících a je jim podporou v jejich složitém životě.

Ale jsem též zvyklý říkat vše tak, jak si myslím. Jsou to totiž paradoxy; papež Benedikt XVI. je někdejší člen Hitlerjugend a protivzdušné obrany nacistického Německa Joseph Ratzinger. Při své návštěvě Izraele, kdy se mj. setkal i s nejvyšším muftím Jeruzaléma Muhammadem Husejnem, se vyskytly logické, byť hypotetické otázky.

Setkal by se s muftím stejného jména i v roce 1921, kdy byl nejvyšší náboženskou autoritou muslimů v Palestině a zároveň vysokým vládním úředníkem zvolen Hadž Amín al-Husejní, který od třicátých let spolupracoval s nacistickým Německem?

Al-Husejního poutalo rovněž přátelství s Hitlerem a plně podpořil jeho úsilí o „konečné řešení židovské otázky.“ V okupované Jugoslávii pak organizoval vytvoření SS divizí z místních muslimů, kteří se aktivně podíleli na realizaci tohoto „řešení.“

V roce 1938 vstoupil dvanáctiletý Ratzinger do Hitlerjugend, v roce 1943 do letectva Třetí říše. Podle církevních hodnostářů jde pouze o úsměvnou epizodku. V roce 1939 ještě nebyly ani plynové komory, ani krematoria a desítky milionů válečných obětí, takže dvanáctiletý kluk nemohl vědět, jak to všecko skončí, holocaust skoro ještě ani nezačal…

Papež Benedikt XVI. má smůlu na nedorozumění. Citoval totiž na Univerzitě v Řeznu text byzantského panovníka Manuela II. Paleologa ze 14. století, který tvrdí, že vše, co přichází od proroka Mohammeda, je špatné a zlé, jako například jeho příkaz, šířit víru mečem…

“Přilil olej do ohně, probudil hněv celého islámského světa a posílil argumenty těch, kdo tvrdí, že západ je nevraživý ke všemu islámskému,” prohlásil Mohammad Mahdí Akef, šéf egyptského Muslimského bratrstva a muslimské výhrůžky nebraly konce.

V Česku má snadnější roli. Nikdo se nepokusí ho zabít, naopak je zde ctěn i těmi, kdož do kostela příliš nebo vůbec nechodí. To židovskému státu moc k srdci nepřirostl.

Skutečnost, že byl členem Hitlerjugend, je prý proto víc než dostatečný důvod. Navíc podpořil blahořečení papeže Pia XII, jemuž v Izraeli přezdívají „nacistický papež“, zastal se známého popírače holocaustu britského biskupa Richarda Williamsona a sám je německého původu…

“Bylo by lepší, kdyby se ta návštěva vůbec nekonala,“ prohlásil generál Giora Eiland, bývalý šéf Izraelské rady pro bezpečnost. “Papežova služba ve Wehrmachtu je skvrnou…”

Vatikán však svého papeže brání. Jako ještě Joseph Ratzinger vstoupil do mládežnické organizace Hitlerjugend, podporované Národně socialistickou německou dělnickou stranou (NSDAP), protože musel.

Na jejich setkání údajně vůbec nechodil. Když byl v roce 1943 přijat k letectvu a prošel i výcvikem pro pěchotu, dezertoval krátce před koncem války. Prostě; mnoho humbuku pro nic…?

Kolik českých “hrdinů” se bránilo tvrzením, že do KSČ vstoupili, jelikož museli, aby uživili své rodiny, zachránili si své životy, na schůze prý nikdy nechodili, StB ani neviděli, nicméně kdekdo po nich za to plival a plivá…

(Členství v komunistické straně nebylo povinné. Můj otec byl ale zásadový praktikující katolík, odmítl vstoupit do KSČ a místo toho, aby z něho byl pan řídící, byl ze dne na den pomocný dělník…) 

Nedovedu si představit, jestli by členství Jiřího Paroubka či Vojtěcha Filipa v Hitlerjugend nazval někdo z dnešní vládní garnitury „úsměvnou epizodkou“, bez jakýchkoli konsekvencí. Stačí, když spolupracovali s KGB nebo se setkali s Putinem.

A co tak připomenout milostné pletky Lídy Baarové alias Ludmily Babkové s druhým nejmocnějším Áríjcem Josefem Goebbelsem, hajlování Karla Högera během vítání nacistů v Praze nebo Topolánkův bonmot: Es kommt der Tag!

Anebo když před 65. roky udělil státní ministr K. H. Frank pozlacený Čestný štít Protektorátu Böhmen und Mähren se Svatováclavskou orlicí mj. spisovateli Františku Kožíkovi a malíři Maxi Švabinskému. Odmítnutí „ocenění“ by se rovnalo transportu do koncentráku.

Vyznamenání bylo určeno „pro vyznamenávání příslušníků protektorátu, kteří se osvědčili vzorným postojem nebo plněním povinností a stálou pohotovostí k nasazení“…

O své mírumilovnosti a šlechetnosti nás Benedikt XVI. přesvědčil i tentokrát; vzhledem k hospodářské krizi odložil české splátky skoro 300 miliard Kč jako odškodnění za majetkové vypořádání církvím na neurčito se splatností na neurčitých šedesát roků…

A český svatý muž – kardinál Vlk se nechal slyšet, že církvi přece „nikdy nešlo o majetek nebo peníze, ale pouze a jenom o spravedlnost…“

Když jsem se však díval na spořádaných 120 tisíc věřících v Brně, napadla mě utopická myšlenka; co kdyby bylo takto spořádaných i všech více než deset milionů českých občanů. Přikázání je jen deset. Bylo by nám zle bez fotbalových rowdies, hardrockových fanatiků a zkorumpovaných politiků…?

PS: Izraelská vláda pověřila úkolem chránit papeže bezpečnostní službu Šin Bet V rámci operace nazvané “Bílý plášť” bylo v pohotovosti 60 tisíc policistů a 20 tisíc tajných agentů. V Česku asi zhruba polovina…

Reklama:
 1. 6 reakce na “Když je členství v Hitlerjugend jen úsměvná epizodka…?”

 2. Dobrý den pane Olšere,
  vážím si papeže jako hlavy miliardy katolíků, nejpočetnější křesťanské komunity. Co se mi však na papeži nelíbí velmi je jeho propalestinský postoj. Papež (Benedikt 16.) odsuzoval hlavně bezpečnostní bariéru Izraele, tzv. „okupaci“ a jen velmi málo odsoudil palestinský terorismus. Jak se mají Izraelci terorizmu bránit?

  od Hana Lukešová v Zář 28, 2009

 3. Pane Olšere,přeji hezký den.Víte ,já mám na papeže svůj názor-jaký to Svatý otec,kdo mi to pořád vnucuje,že je to zástupce Boha na zemi.Je to prachobyčejný smrtelný člověk,který se stal církevním hodnostářem a ti jej pak zvolili papežem.Církev není vůbec demokratická,její učení je trvání na tmářství,využívají toho,že PROZATÍM nedokáže naše věda ještě spoustu věcí osvětlit,tak nám tam církev nastrčí Boha.

  od František Salajka v Zář 28, 2009

 4. Je třeba brát Boha jako tajemství, na které se můžete jen těšit, až už tady nebudete. Třeba se vám vaše zvědavost vyplatí. Možná někde existuje zázračný čtvrtý rozměr, kdoví…?

  od olser v Zář 28, 2009

 5. Církev odložila to, co je politiky beztak poněkolikáté odloženo. I kdyby křičela, že to chce hned /a vše, ne jen těch necelých 90miliard/ zpět, tak by stejně nic nedostala. Řekla to dle mě kvůli lidem typu soudruha poslance Jandáka, kterých je tu většina populace a kteří tvrdí, že církev nedělá nic jiného, než že baží po majetku. Reakce onoho soudruha byla následující: od církve prý slyší jen majetek, majetek a majetek. Z mého pohledu je to tedy zbytečné gesto, stejně pro většinu zůstane církev parta hamižníků. Podle sebe soudím tebe… Srovnávat Hitlerjugend s KGB apod. je absurdní. Srovnávejte srovnatelné! Hitlerjugend bylo něco jako Pionýr či SSM. Členství v těchto organizacích není jistě něco, na co by člověk měl být hrdý, ale nelze srovnávat Ratzingera třeba s Putinem.

  od Klavar v Zář 29, 2009

 6. Pan František Salajka:
  církev nikam Boha nenastrkuje,agnostici jsou i věřící v církvích,je to o tom,že Boha nikdo nemůže ani dokázat věcně,tj.materialisticky,ale i popřít.A je hodně fyziků i chemiků,kteří ve výzkumu došli tam,kde museli přiznat,že to „dál nejde,tam už je Bůh.“

  od hugous.z.lipek v Zář 29, 2009

 1. 1 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *