Tragédie hyenismu a lidství v Terezíně a Treblince…

25. Září, 2009 – 8:40

Osvětimská tragédie vrcholila pro české Židy před pětašedesáti roky. Terezínským táborem prošly desetitisíce odsouzenců k smrti. Více než 17 000 jich bylo v září 1943 převezeno do „rodinného tábora“ v polském Birkenau. Přes 7 000 jich bylo zavražděno ve dvou dnech.

V září a říjnu 1944 byla největší skupina terezínských vězňů v dobytčích vagonech deportována do Osvětimi. Cesta trvala 18 hodin a mnozí z nich umřeli zadušením, nemocemi a žízní a hladem. Z těch, kteří cestu přežili, tedy ti nejsilnější, byli vybráni na práci, ostatní zemřeli v plynových komorách.

Jak uvedl ve svém článku torontský právník Josef Čermák v rámci festivalu Terezínských filmů v Torontu, Václav Havel v průvodním slovu ke knize básní, próz a kreseb terezínských dětí, nazvané „Je mojí vlastí hradba ghett?“ napsal: „Terezín je jméno, které v nás bude provždy vyvolávat vzpomínku na válku, na smrt.“

Terezínský vězeň Jiří Weil, v předmluvě ke knize „Motýla jsem tu neviděl“, popsal Terezín docela přízemně:

„V Čechách je podivné město, jmenuje se Terezín, leží šedesát kilometrů od Prahy. Je to město vytvořené na rozkaz, sevřené pevnostními hradbami, vzniklo z vůle císaře Josefa II. před dvěma sty lety a bylo pojmenováno po jeho matce, Marii Terezii, bylo postaveno podle plánů italských vojenských inženýrů a má dvanáct předsunutých valů, jež je svírají v podobě hvězdy.“

Terezínským táborem prošlo 15 000 dětí. Jen asi sto jich přežilo. Některé – hlavně chlapci – psaly básně, reportáže a povídky (děvčata spíš kreslila a malovala), které byly uveřejněny v táborovém časopise Vedem. O jejich nalezení se zvlášť zasloužil torontský George Brady.

Pavel Friedman (bylo mu 23 let, když v roce 1944 zahynul) v básni “ Motýl“ popisuje posledního motýla, který Terezín opustil. Verše „I Never Saw Another Butterfly“ inspirovaly kanadskou houslistku, skladatelku a zpěvačku Ruth Emmet Fazal ke zkomponování skladby „Oratorio Terezín“.

Premiéru měla v Torontu 1. listopadu 2003. Famózní provedení skladby se uskutečnilo 8.února 2007 v newyorské Carnegie Hall v podání 50členného orchestru a víc než 150 zpěváků, řízených anglickým dirigentem Kirkem Trevorem. Dvanáctiletý Ezra Pearlman zpíval „I Never Saw Another Butterfly“.

Píseň ve svém odkazu předznamenávala i pocity z toho, že se Židé stanou i po smrti zdrojem cizího bohatství. Předpověď se naplnila; na místech hromadných nacistických vražd a hromadného vyvražďování v Polsku kopali místní lidé v zemi a hledali tam cennosti, jež při sobě měli umučení lidé vyhlazovacího tábora Treblinka.

Jak napsal Lubomír Šula ve svém blogu, celá oblast byla poseta dírami do země. Ty byly i několik metrů hluboké a všude kolem byly rozházeny lidské kosti. Lidé, kteří prosívali hromady popela, se vůbec nenamáhali odpovědět na otázku, co tam vlastně pohledávají. Areál byl ohromný, stejně tak ohromný byl rozsah vykopávek.

Lidé, co zbohatli na zlatě, které vykopali z hrobů, v noci rabují u svých sousedů, kde mučili ženu hořící pochodní, aby prozradila místo, kam si schovala zlato a další cennosti.Spisovatelka Rachela Auerbachová nazvala jednu z kapitol své knihy o vyhlazovacím táboře Treblinka – “Polské Colorado aneb

O zlaté horečce v Treblince”. Všude byli nesčetní rabovači s lopatami. Kopali, hledali a vytahovali ze země kosti a zbytky těl. V mazlavých zbytcích rozkládajících se ostatků pátrali po lebkách, nosili si je domů a hledali v nich zubní korunky ze zlata. Domů si je nosili proto, aby sousedi, kteří kopali kolem nich, netušili, zda něco našli, či ne.

A pak mi, vážení obhájci statečných Poláků, povídejte, že zvěrstva na Židech v Jedwabnem či Kielcích byly jen protipolskou propagandou…

PS: Občany Polska mám rád a moc si jich vážím. Dokáží být díky svým schopnostem všude tam, kde se něco děje, prostě ve správnou chvíli na správném místě. Viz. jména slavných Poláků: Džerdžinski, Beck, Břežinski, Wojtyla, Walesa, Wajda a další…

Reklama:
 1. 2 reakce na “Tragédie hyenismu a lidství v Terezíně a Treblince…”

 2. Škoda,že ti,co by si to měli přečíst pro poučení,protože tuto dobu nepamatují,zřejmě to číst nebudou.
  I když Polákům nefandím,myslím,že by Češi a nejenom oni,nejednali jinak.Ale to není pro to omluva.Každý,kdo parazituje na neštěstí druhých, se (doufám) z toho bude jednou zodpovídat.
  Je velmi dobré,že se na to všechno poukazuje,ale někdy mám pocit házení perel sviním.

  od hugous.z.lipek v Zář 25, 2009

 3. Dobrý den moc Vám děkuji za článek, velmi mě oslovil, proto mě velmi šokuje,
  když se někteří „lidé“ snaží termín holocaust užívat na izraelské počínání
  s „palestinci“ („palestinský národ“ neexistuje, neexistuje žádný „palestinský
  jazyk“, ani „palestinská kultura“).Izrael se brání, aby se druhý holocaust,
  likvidace zbývajících 6 milionů neuskutečnil.Během procesu s Eichmanem,
  napsaly jordánské noviny: „Eichmanne, budďte statečný, jednoho dne dojde
  k likvidaci zbývajích 6 milionů (Židů) a Vaše krev bude pomstěna“. Muslimové se značí VŠECHNY Židy vyhubit a svět mlčí.
  K tomu netřeba nic dodávat.

  od Hana Lukešová v Zář 25, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *