Rozhodl o konci radaru v Brdech izraelský prezident Peres…?

22. Září, 2009 – 8:37

Další konspirační teorie ohledně konce amerického radaru v brdských lesích je na světě. Hebrejské noviny Maariv uvedly, že izraelský prezident Šimon Peres přesvědčil premiéra Vladimira Putina, aby kývl na dohodu, podle níž se USA vzdají radarového systému a Moskva za to podpoří tvrdší ekonomické sankce proti Íránu.

Řada analytiků má nicméně za to, že prezident Obama hraje podle rusko-izraelské partitury. Šimon Peres se tak stal zřejmě klíčovým hráčem v půlnočním oznámení prezidenta USA Baracka Husseina Obamy premiérovi ČR Janu Fischerovi.

Jak uvedl web Eretz.cz, zmíněný článek nebyl založen na žádném citovaném zdroji. Jeho autorka se domnívá, že Peres začal dohodu připravovat ještě za administrativy prezidenta George W. Bushe, který jí ale nepřál.

Situace se ale měla změnit po nástupu Obamy. Existenci dohody, předpokládané také některými zahraničněpolitickými analytiky, popřeli jak američtí, tak ruští představitelé.

Podezření o existenci izraelsko-rusko-americké dohody vzrostlo minulý týden, když ruský prezident Dmitrij Medvěděv stanici CNN řekl, že prezident Peres během své nedávné návštěvy Moskvy slíbil, že Izrael nezaútočí na Írán.

Medvěděv také potvrdil, že se již dříve tento měsíc sešel s izraelským premiérem Netanjahuem během jeho tajné cesty do Ruska, původně maskované jako návštěva „vojenského zařízení“ kdesi v Izraeli.

Bývalý velvyslanec USA u OSN John Bolton prohlásil, že z rozhodnutí prezidenta Obamy zrušit protiraketový obranný štít v Polsku a České republice vycházejí Rusko a Írán jako „jasní vítězové.“

Existenci dohody s Ruskem ve stylu „něco za něco“ zpochybnil také bývalý poradce pro národní bezpečnost za prezidenta Cartera Zbigniew Brzezinski. „Pochybuji o tom,“ řekl v rozhovoru pro Daily Beast. „Rusové mají v Íránu své vlastní zájmy, které jdou mnohem komplexnější než povrchní názor, že nám Rusové chtějí s Íránem pomoci.“

Brzezinski Obamovou rozhodnutí podpořil, když uvedl, že zamýšlený protiraketový systém „byl založen na neexistující obranné technologii, navržené proti neexistující hrozbě a k ochraně Západoevropanů, kteří o ochranu nežádali.“

Ve stejném rozhovoru Brzezinski také prohlásil, že USA musejí sestřelit izraelské letouny, pokud se pokusí zaútočit na Írán skrze irácký vzdušný prostor.

Více v článku How Obama Flubbed His Missile Message, v němž se Brzezinski mj. obsáhle vyjadřuje k zrušení výstavby amerického radaru v ČR a raketové základy v Polsku, na webu Daily Beast.

Zatímco v České republice se o něm vedly hektické debaty, Izrael už před rokem nainstaloval nový protiraketový obranný systém z USA, spolu s týmem amerického podpůrného personálu, který se tak stává prvními vojáky US Army trvale rozmístěnými v židovském státu.

Jak jsem již ve svém blogu psal, vše nastalo 21. září 2008, když tucet letounů přistál na letecké základně Nevatim a přivezl radarový systém FBX-T , stejně jako 120 amerických zaměstnanců. Židovskou žádost, aby radar mohli kontrolovat také izraelští vojáci USA rezolutně odmítly.

Podle současné dohody bude radar napojený na kontrolní místnost na izraelské letecké základně Palmachim pod výlučně americkou kontrolou. Systém FBX-T tak může sledovat objekt menší než baseballový míček na vzdálenost až 4.700 kilometrů a též slibuje zajistit včasné varování šestkrát rychleji než současný izraelský systém Zelená borovice (Green Pine) s dosahem 800 až 960 km.

To umožní Izraeli vystřelit rakety Šíp (Hec, Arrow) dostatečně včas, aby dokázaly zničit potenciální přilétající íránský Šaháb-3 během méně než 6 minut, což je zhruba uprostřed letové doby íránských střel.

Systém Železná kopule, vyvíjený zbrojovkou Rafael (Rafael Armament Development Authority), bude také nadále podporován. Pozemní jednotky dostanou velmi potřebné modernější zbraně, lépe chráněné obrněné transportéry a více tanků s vylepšenými systémy obrany před protitankovými raketami.

Také vzdušné síly budou omlazeny, a to novými „neviditelnými“ (stealth) letouny F-35 Joint Strike Fighter, které vyrábí americká zbrojovka Lockheed Martin v ceně 50 až 60 milionů dolarů (více než 1 až 1,2 miliardy českých korun) za kus.

Od Lockheed Martin budou též zakoupeny dvě nové pobřežní bojové lodi (Littoral Combat Ships, LCS). Cena jedné takové lodi činí 250 milionů dolarů (více než 5 miliard korun).

Jedná se o nejmodernější raketovou loď na světě, určenou k vojenským operacím u pobřeží a k přepravě zvláštních jednotek, pěchoty, středně velkých vozidel a dvou vrtulníků.

Projekt by měl být částečně financován z vojenské pomoci USA a částečně také z již schválených financí pro izraelské vzdušné síly.

Jak to tedy opravdu je, to asi neví ani Mirek, ani Jirka, natož Miloš Zemanů, co na přemýšlení má svého Dalíka pod kryptonymem Šlouf…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *