Kritických dvacet roků od „zániku komunismu“…?

22. Září, 2009 – 8:34

Byl konec roku 1989, šampus tekl proudem na oslavu zrušení vlády jedné (komunistické) strany a ejhle, po dvaceti letech se ve veřejném průzkumu zjistí, že pro voliče je lepší mít ve vládě komunisty s ČSSD, než velkou koalici ČSSD a ODS?

Vládní koalici obou levicových stran by uvítalo 11 procent voličů, zatímco spojení socialistů a občanských demokratů chce jen necelých šest procent lidí. Důvod? Asi polovina národa považuje banány a pořadníky na auta za ne životně důležité komodity.

Lidé už se zřejmě nabažili „svobody“ a touží po anachronismu minulé doby, kdy se o ně staral stát a říkal jim direktivně, kdy mají jít do práce, kdy je pauza na sváču, kdy čas na rekordy a socialistické závazky, kdy je záloha a kdy výplata, kdy je padla, kdy dovolená s ROH a kde je seřadiště na 1. máj…

V Kanadě jsem se setkal se zvláštním zvykem; lidé se tam ptali sebe navzájem: Máš práci? A teprve poté, jakou a za kolik? U nás je zásadní otázka dneška: Kolik si vyděláváš nebo kolik bereš z pracáku či ze sociálky?

Práce ještě není v Česku na prvním místě v žebříčku nezbytností pro život a nezaměstnanost a bezdomovectví se pro mnohé stává hobby. Nikdo také u nás dnes nepůjde o víkendu pracovat pro svoji firmu zadarmo, jenom aby si udělal dobré jméno v případě, že se bude propouštět, jak to činí mnozí v Kanadě či Japonsku.

Inu, jiná země, jiný mrav. Bezpečí má za nás na triku NATO a eura zase EU, vše toto jistí USA. Že máme bilion a půl státního dluhu a perspektivu až 230 miliard deficitu státního rozpočtu? To se nás přece netýká, to ať si vyřeší naši vnuci a pravnuci. Krize nekrize. My ji nezavinili. Chceme jen to, co nám patří…

Po nás potopa. My přece žijeme právě teď a chceme od státu, na co máme zákonný nárok podle Ústavy a tzv. mandatorních výdajů, ber kde ber, včetně ročních výdajů skoro 430 miliard Kč na sociální dávky. Hloupý kdo dává, hloupější, kdo nebere!

Dvacet let uplyne 9. listopadu rovněž od chvíle, kdy se německý národ sjednotil nad bouráním Berlínské zdi. První východní Němci už měsíc předtím ve svých trabantech projížděli z Maďarska do Rakouska a dál.

Dnes však šokuje fakt, že každý sedmý Němec prahne po dobách před bouráním Berlínské zdi, mnozí chtějí její obnovu. Navzdory mnoha obětem, které padly na oltář svobody, když zeď přelézaly z východní části Berlína do západní.

Podle magazínu Stern vyplývá, že patnáct procent z dvaaosmdesáti milionů Němců touží po návratu do dob před více než dvaceti roky, kdy byla země rozdělena na NDR a SRN. Mezi bývalými západními Němci po tom touží 16 procent, u těch tzv. východních je to každý desátý.

Západním Němcům vadí vyšší daně, které tvoří už 1,2 bilionu eur na přebudování východních spolkových států. Jejich obyvatelům zase vadí, že se jejich životní úroveň nedostala na úroveň „západních“ Němců. Průměrné platy bývalého NDR jsou na 80 procentech toho, co pobírají západní spolkové země.

Přes polovina Němců chce zrušení tzv. daně solidarity určené na přebudování východní části Německa.

„Myslím si, že východní Němci jsou mnohem méně nafoukaní. Když srovnávám lidi v Lipsku a Hamburku – v obou městech jsem žil pět let, tak lidé z Hamburku byli schopni nás považovat za sraby, že jsme nepovstali proti komoušům…

Lidem z DDR se to nemusí vysvětlovat. Na druhou stranu taky jako u nás je zde mnoho nostalgických – byli tenkrát mladí, byli zdraví … na zbytek se zapomíná… trošku nebo hodně kolaborovali… dnes jsou důchodci – dřív bylo vše lepší … těchto lidí je v bývalé DDR o to víc, že spousta schopných a mladých z nových zemí, počítá se 1- 3 miliony, co odešly na Západ po roce 1989, takže demografie – s tímto vlivem plus snížena porodnost udělá tento výsledek.

Navíc západní Němci se zde opravdu podle místních chovali po roce 1989 jako prasata … koupili za halíř továrnu, vybrali kapitál nebo si na ni vzali půjčku, zbankrotovali a odešli na západ i s kapitálem a místním zůstaly ruce bez práce a oči pro pláč… tomu pocitu jsem porozuměl až tady…

Východní Němci ale na rozdíl od Čechů vždy věděli, že podporu ze západu od bohatého bratra dostanou, takže se moc nesnažili a část lidí z toho žije dodnes – a to jim zápaďáci vyčítají… ti se naopak museli k životní úrovni tvrdě probít přes padesátá léta, východňákům to vše po roce 1989 to spadlo do klína…“

Tolik vyjádření jednoho z Čechů, dětského kardiologa Víta Rázka z Lipska, který dlouhodobě pracovně pobývá v SRN.

Několik málo kilometrů za hranicemi u Chebu leží v Bavorsku vesnička Moedlareuth s padesáti obyvateli. Kromě toho, že se zúčastňují také právě zahájeného pivního Oberfestu v bavorském Mnichově, mají víc společného s hlavním městem Německa.

Za studené války ji spojenečtí vojáci přejmenovali na „Malý Berlín“. Proč? S hlavním městem je spojena podobným osudem – také zde byla nechvalně známá zeď a pořád ještě stojí.

I po dvaceti letech od znovusjednocení přetrvávají ve vesničce Moedlareuth určité odlišnosti. Například školní systém, poštovní směrovací čísla a telefonní předčíslí. A rovněž pozdrav – východní obyvatelé zdraví formálním „Guten Tag!“ zatímco západní používají tradiční katolický pozdrav „Gruess Got!“…

Jenom abychom nedopadli jako ve „snědeném krámu“ Ignáta Herrmanna…

God save the World!

Reklama:
 1. 22 reakce na “Kritických dvacet roků od „zániku komunismu“…?”

 2. Pane Olšer,já už jsem napsal pár slov,proč lidé vzpomínají na minulý režim.Kašlou na banány,chtějí práci,dostupné bydlení atd.

  od František Salajka v Zář 22, 2009

 3. Život je složitý, pro naši generaci je to průšvih, pro mladé šance. Důchodci jsou nepotřební, na obtíž, po upotřebení odhodit. Práce je dost, jen ne taková, co by se mnohým, zamlouvala. Kdo půjde kopat kanály, k soustruhu nebo fárat do dolů, každý by nejraději do státní služby nebo do politiky. Tam se pak pletou pod nohy a žijí si nad poměry z peněz daňovách poplatníků. S tím, my dědci, už nic neuděláme. A dovolat se lidské slušnosti? Dnes…? Nám se liberalizace života nelíbí, mladí si ji nemůžou vynachválit…

  od olser v Zář 22, 2009

 4. Zdravím Břetíku, jak je jistě všeobecně známo definitivní odstranění všech leváren bude teprvé možné až z druhu homo sapiens vyjmou ty jistě okouzlující lídśké vlastnosti, jako je závist a z ní vyplývající zloba, potažmo třídní boj… bez tohoto by žádná kupředu levá nikdy nemohla existovat. Tož tak.

  od wbgarden v Zář 22, 2009

 5. Pane Olšer,tak když myslíte,že my dědci s tím už nic nenaděláme,tak mi poraďte,co dál?Mlčet!Tak proč,prosím,Vás,psát nějaké články,kdy si stěžujete na podivné dění v našem státě,potažmo ve světě.Co dál?

  od František Salajka v Zář 22, 2009

 6. Dovoluji se s otázkou připojit k p.Salajkovi,byť nejsem dědek.

  od hugous.z.lipek v Zář 22, 2009

 7. Milý Jeníku, žádná pravice a levice neexistuje, pouze schopní a neschopní. A jak jsi správně podotkl, pokud bude homo sapiens obsahovat ty „okouzlující“ vlastnosti jako lévárny, nemůže existovat ani ideologie, která na stojí na bezchybnosti lidských bytostí-tedy komunismus. Proto nikdo nemohl tuto utopii zničit, jako nelze zničit nic, co neexistuje a neexistovalo a pokud tomu tak někdo říkal, pletl si pojmy s průjmy…

  od olser v Zář 22, 2009

 8. Pane Františku, píšu, protože věřím, že naděje umírá předposlední, potom až člověk umírá nakonec všeho…

  od olser v Zář 22, 2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *